Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Zilveren Feest der St. Jozefsscliolen. verschillende fractiën der repnblikeinsche partij onderhandeld, in welken vorm aan de Regeering van dezen wensch kennis moest worden gegeven. Mocht nu ten gunste der ontbinding in de Kamer eene meerderheid gevonden worden, dan zouden de algemeene verkiezingen in Juni kunnen plaats hebben, zoodat de nieuwe Kamer de begrooting voor 1895 in de laatste maanden van dit jaar zou kunnen behandelen. Ook de Figaro vindt het idee eener ontbinding zeer aannemelijk, maar overweegt, dat, daar een afgevaardigde "an eene herkiezing altijd zeer onzeker is, en het voor den meest belangloozen man een aangenaam gevoel is, op het groene kussen te zete len, het nog wel een poosje zal duren, eer de bewuste meerderheid zal gevon den worden, die zicli zelve naar huis zendt en aan het kabinet-Dupuy de leiding der verkiezingsaangelegenheden verzekert. Kaar de Nonld. Allgem. Zeitung mede deelt, heeft de Keizer gisteren na eene wapenschouwing die te Berlijn gehouden werd, tot de officieren van den generalen staf gezegd „Ik heb mij, helaas, ver gist in de hoop dat de nieuwe Rijksdag het legerontwerp zou aannemen. Ik hoop nu, d t de nieuwe Rijksdag er zijne goedkeuring aan zal hechten. Mocht ik ook in deze hoop worden teleurge steld, dan ben ik geneigd alles wat in mijn vermogen ligt aan te wenden, om de goedkeuring te verkrijgen, want ik ben te zeer overtuigd van de noodzake lijkheid van het tot stand komen der regeling voor het behoud van den vrede, en ik geloof niet, dat het volk zich door onbevoegden zal laten leiden. In tegendeel, ik weet, dat ik ten aanzien van dit legerontwerp eensgezind ben met de Bondsstaten, het volk en het leger. Kaar uit Londen wordt bericht, heeft gisteren de Court of Aldermenonder voorzitterschap van den Lord-Mayor, eene vergadering gehouden om een oor deel te vellen over de handelwijze van den Lord-Mayor, toen deze onlangs hij het feestmaal, aangeboden aan den kar dinaal-aartsbisschop Vaughan een toost heeft ingesteld op den Paus en de Koningin. Er waren twee petitiën, met een groot aantal onderteekeningen, inge leverd, om op te komen tegen den toost als blijk gevende van gemis aan ver knochtheid jegens de Koningin. De Court nam deze petitiën aan. De Lord- Mayor verdedigde zich tegen de daarin voorkomende beschuldigingen, verkla rende dat het hem nooit in het hoofd gekomen was, iemand wien ook, boven de Koningin in hare burgerlijke en wereldlijke heerschappij te willen stel len. Hij betreurt het, dat aan enkele der door hem gebezigde uitdrukkingen eene onjuiste uitlegging is gegeven, waar door aan zijne collega's aldermen moeite is berokkend. Ten slofte werd met algemeene stemmen eene motie van den aldermen Lawrence aangenomen, die eene eenigszins verzachte motie van protest tegen den bekenden toost van den Lord-Mayor inhield. In het Lagerhuis vordert de behan deling der home-rule-bill slechts zeer langzaam. Kiet minder dan 1200 amen dementen zijn op het ontwerp ingediend, natuurlijk met de bedoeling de behande ling zoo lang mogelijk te rekken. De eerste lezing van het ontwerp tot schei ding van Kerk en Staat in Schotland, voorgesteld door Cameron, had gisteren plaats. Het ontwerp, door de Regeering ondersteund, werd met 24G tegen 180 stemmen aangenomen. De bekende Ier- sche patriot, Michel üavitt, door den rechter te Kormeath wegens slechte be taling der buitensporig hooge verkie- zingsonkosten bankroet verklaard, heeft besloten zijn ontslag te nemen als lid van het Lagerhuis. In de hofkringen van koning Hum- bert kwelt men zich met eenige woor den uit den mond van den Duitsclfen keizer, opgevangen tijdens diens bezoek aan Rome. „De gespannen verhouding, zou Wilhelm II gezegd hebben, tus- scben Italië en den H. Stoel is een be wijs der zwakheid van de triple-alli- antie." Men acht het daar als zeker, dat de Keizer een geneesmiddel zou zoe ken voor die kwaal, maar men twijfelt er hard aan, of hij dit vinden zal. Hu de vreugdevuren zijn uitgedoofd en de versieringen opgeborgen, begint de vraag aan do orde te komen wie zal al de feestelijkheden betalen De minister van oorlog geeft daarop het eerste antwoord, door edelmoedig te verklaren, dat de najaarsmanoeuvres niet zullen gehouden worden, daar de revues van de Patri di CastelloKapels en Spezzia, de krijgs- kas hebben uitgeput. Dit besluit heeft tengevolge, dat een vijftal generaals zich voorbereiden, het hoofd van het oorlogsdepartement daarover in den Se naat te interpelleeren. Aan de Tim.es wordt uit Weenen ge meld, dat volgens p rticuliere berich ten, ginds uit Brazilië ontvangen, de omwenteling in Rio Girande do Sul tegen de staatsregeling zelf gericht en ernstiger is, dan de regeering toestem men wil het voornaamste deel der be volking steunt de omwenteling. De re geering houdt hare beste troepen in de hoofdstad. Schiedam, 10 Mei 1893. Wij herinneren onze lezeis, met verwijzing naar achterstaande adver tentie, aan de gelegenheid tot plaatsen- bespreking voor den Feestavond van aanst. Zondag. Uit al hetgeen ons omtrent dien feestavond ter oore komt, blijkt, dat hij werkelijk een avond vol afwisselend genot zal zijn. De Vereenigingen, die er toe zullen medewerken, en de bekende Schiedamsche specialiteiten, die hunne medewerking tot dezen avond verleenen, zijn ons ten waarborg, dat deze soirée een der schoonste momenten van het feest zal worden. Het is dus te verwachten, dat zeer velen van deze gelegenheid, waarvan de baten weder geheel komen aan de grootsche zaak van ons katholiek onder wijs, zullen gebruik maken, en daarom te meer zal het noodig zijn zich reeds Vrijdag aanst. van kaarten te voorzien. In het belang van onze lezers die morgen op den feestdag eene aangename verpoozing zoeken, zij opgemerkt, dat zoowel de Tentoonstelling van Kunst nijverheid als die van voorweipen van Kunst en Smaak morgen tot geringen prijs worden opengesteld. De loterij-tentoonstelling voor het katholiek onderwijs behoeven wij onzen lezers niet aan te bevelen. Zij die het vluchtig overzicht dat wij van die ten toonstelling gaven, hebben gelezen, zul len overtuigd zijn, dat zij een keur van bezienswaardige voorwerpen bevat. Maar ook de Tentoonstelling van Kunstnij verheid bevat, vooral voor den vak man, tal van inzendingen die hem een ruimeren blik op het gebied der Kunstnijverheid zullen doen slaan, en hem aansporen zich in zijn vak steeds meer te bekwamen. Wij bevelen onzen lezers het bezoek van beide tentoonstellingen dringend aan. Zij zullen zich het geringe offer dat zij zich daarvoor moeten getroosten, niet beklagen, en er niet alleen eenige aangename, maar ook leerrijke oogen- blikken doorbrengen. In de zitting van den Gemeenteraad op gisteren waren nog ingekomen de volgende stukken Missive van de Ged. Staten dezer provincie, daarbij de ont vangst berichtende van de. hun in af schrift medegedeelde, door den raad dezer gemeente vastgestelde verordening regelende het gebruik en de bescherming van openbaren gemeentegrond en ge meente eigendommen, aangenomen voor kennisgeving; van de commissie, belast met lmc onderzoeken der bezwaarschrif ten van aangeslagenen over hunnen aanslag in de plaatselijke directe be lasting naar het inkomen, dienst 1892/3, hare rapporten rios. 4 en 5, welke ter visie werden gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering missive van de commissie tot aankoop en bewaring der heel- en verloskundige instrumenten verzameling van de gemeente, ten ge leide van de rekening over 1892, ver gezeld van de daartoe behoorende be wijsstukken deze werden in handen gesteld der financieels commissie ten fine van onderzoek en rapport adres van de firma Ant. Jurgens te Osch, waarin zij bericht, dat zij, op de door den raad in zijn zitting van 2 Mei vast gestelde voorwaarden, den door haar verzochten grond aan de Buitenhaven in eigendom wenscht te aanvaarden, aangenomen voor kennisgeving en een bezwaarschrift van P, J. Verstegen tegen zijn aanslag in de pi. dir. bel. naar het inkomen, dienst 1892/93, waar omtrent de gewone beschikking werd genomen. De later ingekomen stukken, bedoeld in art. 10, 2e lid van het reglement van orde, waren: missive van de Ged. Staten dezer provincie, daarbij liunne goedkeuring hechtende aan het raads besluit van 18 April 11. tot het bijde- lijk inrichten van de beneden- achter- of groote zaal in den voonnaligen St. Jo ris Doelen, tot hulplokaal van de 2e openbare kostelooze school alhier, onder voorwaarde, dat dit tijdelijk gebruik niet langer duro dan ten hoogste een jaar, aangenomen voor kennisgeving missive van de raadsleden de heeren Maas, Van Harwegen den Breems en De Groot, daarbij aanbiedende een ontwerp-veror dening, regelende de samenstelling en den werkkring van eene gezondheids commissie, waarop de bekende missive van B. en W. is ingediend en die waar omtrent de reeds vermelde beschikking werd genomen. Verder waren nog inge komen een adres van J. P. Koppenhagen, om eervol ontslag als onderwijzer, we gens vertrek naar Rotterdam, en adres sen van J. F. Scheffer en J. Krabben dam, ambtenaren bij de plaatselijke be lastingen alhier, beiden den leeftijd van 70 jaren reeds en dien van 75 nog niet bereikt hebbende, daarbij op grond van het bepaalde in art. 29 dei- verordening op de pensioenen, verzoe kende om nog een jaar in dienst dei- gemeente te mogen blijven, werd ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering; een adres bevat tende eefi kennisgevingomtrentdein „Mu sis" gehouden tentoonstelling van hand- nijverheid en verschillende adressen hou dende bezwaren teger. don aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, waaromtrent op de gewone wijze werd beschikten een adres van L. Koster c. s., allen scnippers-visschers van en wonende te Pernis, om vrijstelling van de be taling van haven- en sluisgeld voor de roeibooten, waarmede zij visch alhier ter markt brengen, hetwelk tot eene volgende vergadering ter visie werd gelegd. In den afgeloopen nacht omstreeks 12 uur werd een poging tot diefstal met inbraak gepleegd in de branderij van de heeren Gebr. van der Schalk, aan de Hoofdstraat. Bij den heer L. Vrijland wisten de dief of dieven in den tuin een ladder te bemachtigen deze werd op de gistloods, grenzende aan de branderij, geplaatst, en zoo verkregen zij toegang tot de branderij. Daar werden uit het bestevat drie kruiken met circa 10 L. moutwijn gevuld. De daar sur veilleeren- de politie hoorde echter gerucht, m de dieven namende vlucht met achterlating van hun kruiken. De daders zijn tot heden onbekend. De belangstellig voor het op 15 en 16 dezer te Rotterdam te houden vakcon gres, uitgeschreven door het centraal be- stuurvanden Ned.ll.-K. Folksb ind, en waar van de opening zal worden bijgewoond door Z. D. H. den Bisschop van Haar lem, neemt steeds toe. Een aantal ver eenigingen hebben zich nog tot deelname aangemeld, waaronder de onlangs opge richte R.-K. werkliedenvereeniging St.- Jozef te Utrecnt-, de vereeniging Kunst, en Vrien&chapte Delft, en de sigaren- en tabaksbewerkersveroaniging St..-Hupo- litus te Delft. Bij den internationalen zangwedstrijd, uitgeschreven door de mannenzangver- eeniging „Kunst en Broederschap" te Amsterdam, heeft, in de eerste natio nale afdeeling, de „Rotterdamsche Lie- dertafert (directeur de heer Georg Rijken) den eersten prijs behaald (een verguld zilveren medaille en f250.) Daarna verkreeg dezelfde vereeniging nog den eereprijs in den kamp tusschen de prijswinners der verschillende afdee- liugen. Er schijnt sprake van te zijn dat, in verband met de nieuw te openen lijn Harwich -Hoek v. Holland, de Maat schappij Zeeland hare dienstregeling, wat de nachtbooten betreft, zal wijzigen, in zooverre dat het vertrek der treinen van Amsterdam later en de aankomst aldaar vroeger zou kunnen plaats hebben. MAASSLUIS. Door de afdeeling Maassluis van hef JTederl. werkl. ver bond Patrimonium is aan den gemeente raad een adres ingediend houdende ver zoek in de bestekken een minimum loon op te nemende gemeentewerken onder de ingezetenen uit te besteden, den aan nemer van gemeentewerken de veiplich- ting op te leggen zijn werklieden die aan deze werken arbeiden, te verzeke ren tegen ongelukken en om de werk lieden in dienst der gemeente te verze keren tegen invaliditeit en ongelukken. De Kinderfeesten. Om een aantal van vreugde en genot stralende kindergezichtjes te aanschou wen, moest men gister en eergisteravond in de groote zaal der Offioieren-Veree- niging zich bevinden. Daar toch waren de leerlingen der katholieke scj.olen uitgenoodigd om ook feest te vieren, om ook het vijf- en twintigjarig bestaan dor St. Jozefscholen feestelijk te her denken. Dat die uitnoodiging niet te vergeefsch was, laat zich hooren. De groote zaal toch was met de school gaande jeugd, hare begeleiders en ver dere genoodigden meer dan gevuld en in spantiing verwachtte het.jonge volkje de dingen die komen zouden. Eindelijk, daar trad de kindervriend bij uitnemendheid, de heer P. M. Ok- huysen het tooneel en bracht door zijne handige goocheltoeren zijn jeugdig publiek in verrukking. Aan zijne bij zondere vlugheid in de vingers, waar het bij het goochelen volgens Bamberg slechts op aan komt, paart de lieer Ok- huijsen een verbazende rapheid van tong met een zeldzame welbespraaktheid weet li ij zijne hoorderen uren lang te boei en en dikwijls wekken zijn geestige kwinkslagen der lachlust van ouderen zoowel als jongeren. Dat zijn goochel toeren dan ook do bewondering van de knapen en meisjes wegdroegen, op hunne gezichten kon men het lezen. En wat een gejuich en gejubel als de goochelaar uit een pot of kist, die wel met een praehtigen naam prijkte, maar overigens „hoegenaamd geen geheimen bevatte, volstrekt niet geprepareerd" enz. enz. een massa voorwerpen te voor schijn kwam,waarbijhonderden en nog eens honderden handen en handjes hun best deden om toch ook een van die door de lucht zwevende geschenken van den heer Okhuysen te bemachtigen. Ook de wonderspiegel viel bij uit stek in den geest van het volkje en niet minder de vijf orgelpijpen, waar uit een compleet souper te voorschijn kwam. En daarna de uiusioalische alown die met zijn flesschen- en glazenspel ook blijk gaf van vlugheid in de vin gers. Deze musicus was tevens schilder en wel snelsehilder binnen eenige minu ten tijds had hij een fraai portret of landschap op het doek gebracht. En last not. least kreeg men Okhuij- sens beroemde dissolving views te aan schouwen. Een reeks fraaie tafereelen van kolossale afmetingen werden te zien gegeven. Het orkest speelde bij

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2