Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 13 Mei 1893. No. 4585. "^Bureau Jnsogstraaf (f 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Witte Wolf. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Naae hbt Fhansch van Paul Féval. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Hommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 12 Mei '93. Gelijk hekend is, zijn de verkiezingen voor den Duitsehen Rijksdag, die reeds 26 Juni te Berlijn moet bijeenkomen, bepaald op 15 Juni. De nieuwe Rijks dag moet nog in den loop van Juni worden bijeengeroepen, omdat het han delstractaat met Servië den ln Juli geratificeerd moet zijn. Men verwacht zeer vele herstemmingen. De socialisten hebben reeds 110 candidaten gesteld. De Germania is zoo vrij de waarheid van het bericht omtrent de klacht die de Keizer tegenover de officieren van den generalen staf na de parade te Berlijn zou geuit hebben, in twijfel te trekken. Het katholieke hoofdorgaan wijst er op, hoe de regeeringsorganen al meermalen den persoon des Keizers in het spel brachten, wanneer het er om ging een opzet door te drijven. Het blad gelooft eerder, dat deze uitlating van den monarch alleen bestaat in het brein der redactie van de Nordd. Allg. Zeitungen wijst op twee analoge ge vallen, ook al op dezelfde legerwet betrekking hebbende, en waarbij de waarheid van 's Keizers tusschenkomst door niets bevestigd werd. „Waarom", vraagt de Germania, staat zulk een ingrijpend woord des Keizers, dan niet in het officieel Staatsbl id Of was Caprivi dezer woorden kundig en heeft hij de openbaarmaking toegestaan en bevolen Zoolang op deze vragen door het officieus regeeringshlad geen afdoend antwoord wordt gegeven, zal het zaak zijn, de speech des Keizers, hoe schijn baar authentiek ook, niet al te letterlijk op te nemen. De Osservatore Romano bevat in zijne Zondagsnummer een hoofdartikel, 'twelk bewijst dat de houding der anti-militai- ristische meerderheid der Centrumspartij ook in de Vaticaansche kringen ten volle gebillijkt wordt. Het blad vestigt er de aandacht op, dat de militaire kwestie langszamerhand van het economisch en financieel gebied door den natuurlijken loop der zaken onmerkbaar op het mo reel en sociaal gebied is overgegaan. Immoreel is 't, het volk met te zware lasten te drukken; anti-sociaal is het, den socialisten nieuw voedsel te geven. In het verkiezingsmanifest der nieuwe of hersteld secessionistische „Vrij zinnige Vereeniging" onderteekend door Bamberger, Barth en Schroder wordt wettelijke vaststelling van den twee jarigen diensttijd verlangd en vrijheid voor eiken afgevaardigde ten aanzien van zijn stem over de Legerwet. Voor het overige wordt er op gewezen, dat alle „vrijzinnigen" dus ook Richter's „Vrijzinnige Volkspartij" een ge meenschappelijk doel hebben, ten aanzien van economische en politieke kwestiën. Voor het internationaal arbeiders congres dat dezen zomer te Zurich zal gehouden worden, zijn reeds voorstellen ingekomen van de Zwitsersche arbeiders partij, van de sociaal-democratische partij in Nederland, het congres van West-Frankrijk, de Parijsche arbeids beurs en het revolutionair centraal comité te Parijs. Eerstgenoemde partij verklaart den oorlog aan het parle mentairisme voorts wil zij recht- streeksche wetgeving door het volk met het recht van initiatief en het referendum. De West-Franschen willen eenvoudig „afschaffing van den oorlog" en volkstemmingen omtrent de natio naliteit van elk land, dat in de laatste 50 jaren geannexeerd werdDe overige voorstellen betreffen de instel ling van scheidsgerichten, den acht- urigen werkdag en de nauwere onder linge aaneensluiting der socialisten. Volgens berichten uit Pesth zouden de Hongaarsche Katholieken eindelijk over gaan tot het uitvoeren van het veelbe sproken plan ter oprichting van een 105) Of ik ui ij zijner herinner?! lieve hemel! Welnu volg mjj dan. Gij zult den mees ter van La Tremlay mjj den naam hooren geven, die ïugn toekomt. Didier verliet de kamer, ging snel de gang door en begaf zi :h naar den salon, dien zoo even Vaunoy was binnengegaan. De oude Goton volgde hem van verre. Hier bevonden zich Mile. Olive De Vaunoy, M. De Béchameil en de officier van de sol daten uit Eennes. Deze laatste naderde snel den kapitein. Kapitein, zeide hy, gister-avond zijt gjj aan tafel in slaap gevallen. Dat is niet na tuurlijk. Gedurende uw slaap heeft men het kasteel geplunderd. Ik was in mijn kamer op gesloten. Onze manschappen waren eveneens eigen staatspartij. Een groot aantal magnaten en bisschoppen hebben eene vergadering gehouden waarin zij besloten in het Heerenhuis een groep te vormen naar het model van het Duitsche Cen trum. De nieuwe groep zal tegen de liberale regeering partij kiezen in zake de kerkelijk-politieke wetsontwerpen. In dat omtrent de instelling van registers van den burgerlijken stand in Hongarije wordt het verbod van huwelijken tus- schen Joden en Christenen gehandhaafd. Volgens nader bericht uit Pesth heeft de Kamer der magnaten de begrooting goedgekeurd en een besluit genomen houdende afkeuring van het kerkelijk- politiek programma. Zal de Kamer ontbonden worden, vraagt men zich te Parijs af zonder met zekerheid te kunnen antwoorden. De Kamer zelf schijnt het te verlangen. Zij geeft den indruk van vermoeienis; belanrijke zaken worden zonder veel woorden en na weinig ernstig onderzoek aangenomen. Maar zelf kan zij haar vonnis moeilijk vellen. Wat anders zou den de afgevaardigden hunnen kiezers als reden der ontbinding opgeven kun nen, dan dat de Kamer onbekwaam is voor hare taak, en hoe kunnen zij dan vragen weer afgevaardigd te worden. Dus hoopt men, dat het Kabinet de Kamer zal wegzenden. Maar de minis ters blijken er voorloopig nog niet toe genegen. De Senaat is tegen de ont binding en met de Senaat moet gere kend worden, De vrijhandelaren hopen, dat een nieuwe Kamer in hun gevlei zal komen, maar het verschijnsel is niet verborgen, dat de geest van protectie eer toe dan afneemt. Kamer en minis terie zullen dan waarschijnlijk hun be staan tot het gestelde einde rekken, tenzij de vervolging van den afgevaar digde Baudin eene botsing geeft. Men is over die vervolging ontstemd, noemt haar eene onhandigheid. Men is die heele zaak haast vergetenwaarom haar opgehaald? De rechterzijde wil zich in deze aangelegenheid van stem ming onthouden een groot aantal van de linkerzijde schijnt besloten tegen het ministerie te stemmen. Zoo zullen de dagen van het ministerie-Dupuy waarschijnlijk geteld zijn. Naar uit Londen wordt bericht, heeft de Koningin Woensdag 11. volgens het vastgestelde program het Imperial In stitute ingewijd. Het weder was prach tig en eene onbeschrijfelijke en geest driftige menigte stond geschaard langs den weg van Buckingham Palace tot het Imperial Institute. De stoet, waarmede de Koningin zich daarheen begaf, was geheel in groot gala zij werd geëscor teerd door detachementen marine-matro zen, infanterie en kavalerie, waaronder troepen uit Indië, Australië en Canada. De groote zaal in het gebouw bood een schitterend schouwspel aan. De prins van Wales ontving de Koningin en over, handigde haar den sleutel van goud, zilver, diamanten, robijnen en paarlen, uit de koloniën in Afrika, Australië, Birma en Ceylon. Het geheele diplo matieke korps, de ministers, de hooge overheden, vele aanzienlijken enz. wa ren tegenwoordig. De prins van Wales, het woord tot de Koningin richtende, wees voornamelijk op het commercieel nut van het Institute voor het rijk en op den hand, dien het tusschen de ver schillende gedeelten van het Britsche rijk zal vormen. De Koningin betuigde haren dank en hoopte, dat de wenschen van den prins mogen worden vervuld. Bij den afloop der plechtigheid wisselde Hare Majesteit vriendschappelijke hand drukken met de Indische vorsten en hoog voor het corps diplomatique. Zij werd levendig toegejuicht. De werkstakerspartij te Huil ver wachtte veel van de reedersconferentie van eergisteren aldaar, hopende op ver deeldheid, maar de conferentie, waaraan de reederijchef Wilson deelnam, besloot het York-program volledig te handha ven, hetgeen naar Huil geseind werd. opgesloten in een goed gebarricadeerde schuur Wat denkt gjj van dit alles Dat moet gjj vragen aan den heer des huizes, antwoordde Didier, recht op Vaunoy afgaande. Deze glimlachte allerminzaamst. Lieve hemel, mjjn jonge vriend, riep hij uit, hem half weg met open armen te gemoet komende, ik heb het een en ander vernomen, dat mjj heel bljjde stemt. Bretagne vindt in u een zjjner oudste namen terug en ik den zoon van mijn waarden neef. M. De Bé chameil en gjj Olive en gjj allen, die hier tegenwoordig zjjt, verneemt, dat de ware naam van dien goeden kapitein Georges Treinl is De La Tremlay, heer van Boüexis-en- Forêt, voegde Georges er zelf bjj. Mite. Olive speelde met haar waaier. M. De Béchameil zette groote oogen op. Drommels dacht hijdat is ten slotte geen bedelaar. -- Dat waren inderdaad de naam en de titels van Nicolas Treml, uw geeërden groot vader, mjjn jonge vriend, hernam Vaunoy, op de laatste woorden van den kapitein ant woordende. En dat zullen ook de mijne zjjn, mjjnheer, antwoordde Georges met beslist heid. Mjjn waarde neef, hernam Vaunoy, wiens glimlach verdwenen was, ik geloof, dat gjj u een verkeerd denkbeeld maakt van uw nieuwe positie. Ben ik niet de erfgenaam van mjjn groot vader Zeker, maar Maar wat vroeg Georges onge duldig. De glimlach kwam weer terug op het ge laat van Hervé De Vaunoy. Mijn jonge vriend, zeide hij, drift is dikwijls nadeelig en leidt nooit tot iets goeds. Op mjjn leeftijd spreekt men niet lichtvaardig. Geloof mijde erfenis van Nicolas Treml, wiens edele ziel God moge hebben, zal u niet rijk maken. De kapitein gevoelde hoe het bloed hem van verontwaardiging naar het hoofd steeg. Hij naderde Vaunoy zoo dicht, dat alleen deze hem kon verstaan. Er is onder uw dak iemand, zeide hij met ingehouden en van drift bevende stem, die ik evenzeer eerbiedig als ik u veracht. Dank den hemel, dat gij zulk een schild be zit, mjjnheer Waarom spreekt gij met hardop, neef? vroeg Vaunoy, al zijn onbeschaamdheid te hulp roepende. Ellendeling! vervolgde Georges, zonder de stem te verheffen, ik zou u aan den rechter kunnen overleveren, want gjj zijt een drievoudige moordenaar. Maar gij zijt hier bij mij en een engel beschermt udoch ik zal u ten minste door mijn soldaten doen wegjagen. Vaunoy groette spotachtig. Er bestaat tuschen ons geen goede bloedverwantschap, mjjnheer, vervolgde Geor ges, met geweld zijn toorn bedwingendein derdaad, ik dreig u te zullen laten wegjagen, maar niet uit uw woninghet kasteel is mjjn eigendom. Welwelriep Vauney grijnzende uit gelooft gij dat Welnu, lieve neef, sta toe dat ik mij een oogenblik verwijderde tjjd om naar mjjn studeervertrek te gaan, en zoodra ik terug ben, zal ik u een menig te zaken vertellen, waarvan gjj niets schijnt te weten. Hij ging. Bijna op hetzelfde oogenblik verscheen in de deuropening de zwarte gedaante van den kolenbrander. Pelo Rouan. Onder zijn arm had hij een klein zakje van zwarte stof, dat een zwaar voorwerp scheen te bevatten. Allen stonden met den rug naar hem toe. Alleen de oude Goton bemerkte hem. Zij maakte een beweging, doch Pelo Rouan legde een vinger op zjjn mond, en verborg zich toen achter een van de langs de deur afhangende gordjjnen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1