Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4587. bureau hoogstraat 317. De Witte Wolf. 16de Jaarg. Dinsdag 16 Mei 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD PRIJS DER ADVERTENTIËN Naar bbt Fransch van Paul Féval. NIEUWE SCH C0URAN1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 Mei '93. In verband met de verwerping der Duitsche Legerwet en het daaruit tus- schen den Keizer en den Rijksdag ont stane conflict, 't welk den laatste het leven kostte, beginnen er w< er, zooals trouwens ieder voorjaar, geruchten van oorlogszuchtigen aard te loopen. Bij den eersten aanblik zou men geneigd zijn, deze voor alarmberichten in 't belang der Duitsche regeering te houden, om de openbare meening ten gunste van het legerontwerp te bewerken, maar de om standigheid dat ook prins Bismarck, een der felste tegenstanders van het tegen woordige legerontwerp die onrustbarende beschouwingen deelt, doet toch naden ken. De Prins is van oordeel dat de uitbreiding van het militairisme Duitsch- land eer verzwakken dan versterken zou. In Bismarck's orgaan Die Zukunjt wordt tegen de Legerwet vooral dit ar gument aangevoerd, dat zij de slagvaar digheid voor het Duitsche leger zou verminderen, terwijl toch naar mensche- lijke berekening binnen de eerstvolgende vijf jaren de beslissende gioote oorlog zal uitbreken. Het oflicieele orgaan der Sociaal-de- lüocratische partij, de Forwartsdeelde gisteren ochtend een brief mede, welke door den prins-regent Albert van Bruns- wijk, gericht zou zijn aan eene onge noemde persoonlijkheid en waarin het denkbeeld werd geopperd of bij de aan staande onthulling van een gedenkteeken voor Keizer Wilhelm I te Görlitz, prins Bismarck niet, met het oog op eene ver zoening, in de tegenwoordigheid des Keizers zou kunnen gebracht worden. Met het oog op de ontbinding van den Rijksdag werd zulk eene verzoening voorgesteld als van buitengewoon gun- stigen invloed op de buitenlandsche toe standen. Prins Albert verklaart voorts, dat hij de bemiddelaar niet zou kunnen z\jn, daar hij geen verwachtingen wilde 107) ilr Iibm ati. se 1 hrift is tegeu mij, herman hij wrok™ I f1' bestolen Maar ik zal ge- De Uini. 111dien man goed aan, M. ohamr-il; in ^en afgel0open nacht zijt heef? 'aB 500.000 francs; de kapitein hii i.ofe. li Ut weten te verdedigen, of liever, ,'J. overgeleverd en ongetwijfeld is It "verraad. °P het ki8t->e> de P'S» voor Hebt gij den moed om te ontkennen Georges Trernl vervolgde Vannoy is die man' «ie n te hulp komt; met dezelfde, die dezen nacht den aanval geleid heeft Als ik dat geweten had, bromde Goton, dan zou ik niet op hen geschoten hebben. Is die man, die u uw aandeel van den buit brengt niet een van diegenen, wier naam alleen reeds een veroordeeling is vervolgde wekken, welke misschien niet zouden vervuld worden, al voelde hij overigens voor de zaak zelvo sympathie. Op grond van vroegere ervaringen hecht men over het algemeen niet heel veel waarde aan de documenten die de For warts nu en dan mededeelt. Ook deze brief schijnt apocrief te zijn en eenvou dig een propaganda middel ten bate dei- verkiezingen. Nochtans is het merk waardig dat gisteren avond zelfs de Nordd. Allg. Zeitung het stuk overneemt, wel is waar met eenig voorbehoud om trent de echtheid. Andere bladen spot ten met het feit, dat men nu stembus- schrik wil wekken met het verliggend denkbeeld van een terugroepen van Bismarck. Bismarck zelf zou waar schijnlijk geen lust hebben met eene eventueele verzoening als voorbijgaand verkiezingsmiddel de regeering te helpen. Ahlwardt is ten slotte toch nog candidaat gesteld in zijn oud-district Arnswalde, nadat hij te Woldenbergen zijne „stukken" had overgelegd. De daartoe benoemde commissie verklaarde dat de beschuldigingen door Ahlwardt ingebracht, volkomen bewezen waren en dat dit slechts uit kwaden wil kon worden tegengesproken. De stukken zullen gedurende eenige dageu hij den voorzitter van den Wolden berger ge meenteraad ter inzage liggen. Ook te Parijs loopen in de laatste dagen ernstige berichten. Volgens de Libre Parole zou de minister Develle gezegd hebben, dat buitenlandsche ver wikkelingen de Kamer spoedig zou ver plichten uiteen te gaan; en hoewel dit bericht door Havas wordt tegengespro ken, schijnt het toch eenige bevestiging te bevinden in een nader bericht van de Libre Paroleals zij onder voorbe houdt mededeelt, dat de minister van buitenlandsche zaken Develle zijn ont slag heeft ingediend. In verhand met deze geruchten verdient de aandacht de enthousiastische ontvangst, welke aan generaal Dodds, den overwinnaar van Vaunoy. Vooruit! gij goede dienaren des Ro llings maakt u meester van het opperhoofd der Wolven De Witte Wolf?! riepen tegelijkertijd mile. Olive, Béchameil, de soldaten en de be dienden. Deze laatsten maakten voorzichtig een te rugtrekkende beweging. De soldaten kwamen vooruit en omringden Jean Blanc. George Trernl had zjjn degen getrokken, vast besloten den man te verdedigen, die hem zoo goed gediend had en Marie's vader was. Maar hjj behoefde van zijn wapen geen ge bruik te maken. Op het oogenblik, dat de soldaten, steeds den kring vernauwende, de hand wilden leggen op den Koning der Wolven, sprong deze over hun hoofden heen en be reikte zoo het openstaande venster. De verbaasde soldaten aarzelden. Jean Blanc ging op het vensterkozijn staan. Wat gjj ook doet, Hervé De Vauuoy, gij zjjt overwonnen, zeide hij. Gij zult n zelfs niet kunnen wreken. Vuurvuur 1 Maar schiet dan toch brulde Vaunoy, terwijl hij een der soldaten het geweer uit de handen nam en op Jean Blanc mikte. George sloeg met zijn degen het geweer uit de richtingde kogel drong in het be schot. Nog eenmaal zullen wij elkander ont moeten, Hervé de Vaunoy, hernam de Albino, Dahomey, bij zijne aankomst te Mar seille en Parijs was bereid. Reeds komt een blad, de Soleil, zijne waarschuwende stem verheffen tegen de al te groote ophemeling van den held van Dahomey. „Laten wij niet in overdrijvingen ver vallen, schreef de Soleil gisteren ochtend „generaal Dodds keert terug uit Abomey en niet uit Milaan of Cairo. Hij heeft noch Italië veroverd, noch Egypte. En van de heuvels die de heilige stad Cana omgeven, hebben geen veertig eeuwen op hem neergezien. Wij hopen, dat men niet zal beproeven generaal Dodds den rol te geven, welke men aan generaal Boulanger heelt laten spelen. Waar het Boulangisme niet is geslaagd, zou het Doddisme evenmin succes heb ben." Generaal Davoust, die be stemd is, in geval van mobiliseering het tusschen Epinal en Belfort te con- centreeren leger aan te voeren, is be gonnen de grenzen aan de Vogeezen te inspecteeren. In het Lagerhuis te Londen werd Vrijdag avond art. 1 van liet home rule ontwerp met 309 tegen 267 stemmen, dus juist met de Gladstoniaansehe meer derheid van 42 stemmen aangenomen, ilet bepaalt, dat aangezien het wensclie- 1 ijk is, dat er zonder besnoeiing of be perking van het oppergezag des Par iomen ts eene Iersche Legislatuur in 't leven worde geroepen zoo zal èr op een nader daartoe bepaalden dag in Ierland zijn eene wetgevende macht, bestaande uit H. M. de Koningin en twee huizen, een Wetgevende Raad en eene Wetgevende vergadering. Hier mede is derhalve het beginsel der zelf- regeering voor Ierland door het Iluis der Gemeenten aangenomen. Al wat er nu nog verder te doen overblijlt, is het regelen van onderdeelen. Als eene kleine illustratie op de be richten dio sedert lang omtrent Enge- lands toenadering tot het Drievoudig Verhond geloopen hebben, verdient de aandacht eene uitlating van den Engel- dat zal de laatste keer zijn wij zullen dan onze eigene zaken regelen. Hjj sprong naar beneden, en een oogenhlik daarna zag men hem met de hem eigen won derbare behendigheid over den muur klimmen. De tegen den jeugdigen erfgenaam der Trernl ingebrachte beschuldiging kon niet worden volgehouden. Zelfs Vaunoy gaf den strijd op. Hij had zijn hoogste spel gespeeld en ver loren. Hjj onderwierp zich, althans in schijn. M. De Béchameil, markies De Nantel, droeg het verlies van de vijfhonderdduizend francs, iets waarover de lezer zich niet al te zeer behoeft te bedroeven, aangezien deze Konink lijke intendant jaarlijks het dubbele in de schatkist des Konings vond. Er waren ternauwernood twee of drie jaren na de hierboven vermelde gebeurtenissen verloopen, toen alle sporen van Wolven in het bosch verdwenen waren. Daarentegen zag men dikwijls de goede lieden neerknielen voor het kruis van Mi-Foret. Zij dankten Onze Lieve Vrouw, die hun een zoon der Tremls had weer gegeven, dat wil zeggen een machtig be schermer en een onvermoeid weldoener. Georges Trernl De La Tremlay vergat niet, dat hjj twintig jaren eenvoudig Didier had geheeteu. Daarom dacht hjj, dat hij alleen zijn hart behoefde te raadplegen bij het doen eener keus van een levensgezellin. Na lang aarzelen gaf Jean Blanc zijn toe- schen gezant te Weenen, den heer Pa get, die binnenkort zijn post gaat ver laten. De gezant ontving eene deputatie uit de Engelsche kolonie en verklaarde toen, dat Oostenrijk de natuurlijke bond genoot van Engeland is, daar er geen tegenstrijdige belangen kunnen bestaan en de staatkundige wenschen eene zelfde richting volgen. Ook komen heide mo gendheden overeen in de begeerte naar het handhaven van den vrede. De Regeering te Madrid heeft bij het parlementair debat, zooals trouwens wel te voorzien was, overwonnen. Met over- groote meerderheid, 232 tegen 7 stem men, werd, nadat de republikeinen de zaal der zittingen verlaten hadden, het wetsontwerp tot het verdagen der ge meenteraadsverkiezingen in Spanje aan genomen. Het Staatsblad bevat het decreet, wairbij de gemeenteraadsver kiezingen, welke Zondag zouden moeten plaats hebben, worden verdaagd. De Regeering is gemachtigd ze uit testel len, tot na de definitieve stemming over liet daarop betrekkelijk ontwerp. In- tusschen blijft het te Madrid zeer on rustig. In alle inrichtingen en huizen, waarvan 'het hekend is, dat de republi keinen er plegen bijeen te komen, is het zeer druk. Zaterdag was een enorme menschenmassa voor het gebouw der Cortes samengestroomd. Aanhoudend werden de kreten leve de republiek ter eere der republikeinsche afgevaar digden aangeheven. In de Kamer van afgevaardigden te Bucharest, heeft Zaterdag 11. de heer Plava de Regeering geïnterpelleerd over 's Konings weigering om audiëntie te verleenen aan de liberale oppositie, die hem eene motie wenschte over te geven, welke in de openbare zitting was aan genomen. De minister Lahovatz ant woordde, dat de overheid de wetten wil doen eerbiedigen hij herinnerde aan den diep droevigen staat, waarin het land onder liberaal b :stuur is gekomen en aan de hervormingen door de con- stemming tot het huwelijk van Georges met zijn dochter. Treml moest erfgenamen heb ben. Het was een heuglijke dag, toen Marie den drempel van het schoone kasteel La Trem lay overschreed. Geluk en vrede traden met haar binnen, om er altijd te verblijven. Wel bracht zfj geen wapenschild aan, om den naam van Treml nog in aanzien te doen stjjgen, maar er waren reeds geslachtswapens genoeg onder de ernstige, deftige portretten van de meesters van La Tremlaygeen Bre- tonsch wapenschild ontbrak daar. Daarsntegen had geen enkele van al die edelvrouwen, die op het doek reeds eeuwen lang den geur inademden van haar altijd frissche bloemruikers, aan het arme meisje uit het bosch den prijs van schoonheid en goed heid kunnen betwisten. En ten rechte of ten onrechte de kapitein rekende dat ook voor iets. Jaren later, toen de kinderen van Georges en Marie reeds in het bosch wandelden onder toezicht van de oude Goton B,ehou, was er in het klooster van Saint Aubin-du-Cormier een non, zuster Alix, die liuu komst dikwijls bespiedde en hen dan glimlachende omhelsde. Wat Hervé de Vaunoy betreft, ziehier wat met hem gebeurde, zes maanden nadat Geor ge als de wettige erfgenaam zijner vaderen erkend was. Vaunoy had La Tremlay verlaten, om zich

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1