Stads- en Gewestelijk Nieuws, Het Zilveren Feest der St. Jozefsscholen. De Feestavond. NED. R. K. VOLKSBOND, Algemeene Vergadering te Rotterdam. servatieven bewerkstelligd. De stap der liberalen is ongrondwettig geweestalle steden zijn op wettige wijze vertegen woordigd de Koning heeft indertijd eveneens geweigerd eene delegatie der conservatieven te ontvangen de par tijen moesten zich liever verstaan om den Koning buiten hunne geschillen te houden. Schiedam, 15 Mei 1893. De Raad dezer gemeente zal morgen (Dinsdag) des namiddags ten kwartier vóór twee ure eene openbare vergade ring houden ter behandeling van de vol gende onderwerpen: Ingekomen stukken Voorstellen van Burg. en Weth. a tot wijziging der gemeente-begrooting voor 189*2 en 1893, b tot toekenning eener belooning aan eenige gemeente ambtenaren voor verrichte buitenge wone werkzaamheden als gevolg van de invoering der pi. dir. belasting naar het inkomeu. Voors:el van de commissie voor de pl. belastingen om de bemerkingen van het raadslid, den heer Elzevier Dom, op de door haar ingediende ontwerp verordeningen op het havengeld, om onderzoek en rapport in hare handen te stellen. Beraadslagen over: 1. Bezwaarschriften van aangeslage- nen over hunnen aanslag in de pl. directe belasting naar het inkomeu, dienstjaar 1892,3 met het advies daarop der betrekkelijke commissie van on derzoek. 2. Adres van J. P. Koppenhagen om eervol ontslag als onderwijzer. 3. Adres van L. Koster c. s. te Pernis om vrijstelling der betaling van haven en sluisgeld voor de roeibooten waar mede zij alhier visch ter markt brengen. 4. Voorstel van het raadslid, den heer M. C. M. de Groot, om burgemeester en wethouders op te dragen te trachten eene verhooging te verkrijgen van 't rijkssubsidie voor de H. Burgerschool alsmede verzoek van datzellde raadslid, om verlof tot het richten van een twee tal vragen tot burgem. en wethouders betrekking hebbende op het gymnasium en de inrichtingen van M. onderwijs. 5. Missive van de raadsleden, de hoe ren Maas c. s., ten geleide van een door hen ontworpen instructie voor de ge zondheidscommissie, met het daarop door burg. en weth. uitgebracht rappoit. 6. Ontwerp-strafverordeningen betrek king hebbende op de openbare reinheid en gezondheid. De heer H. Rammers, koster der O. L. Vrouw-Visitatiekerk, herdacht gisteren, onder vele blijken van belang stelling van de zijde van Schiedams Katholieken, den dag waarop hij vóór 40 jaren voor 'teerst het altaar heeft bediend. Toen hij des morgens vroeg in de kerk kwam, vond hij daar als een ver- eerende attentie van zijn hoogeerw. pastoor mgr. Lans het hoogaltaar in feestgewaad en smaakvol met groen en bloemen gesierd. Aan dit feestelijk ver sierde altaar werd ten 10 ure de Hoog mis ter zijner intentie opgedragen waar onder door het koorgezelschap de Mis van Gounod werd uitgevoerd. Na de H. Mis ondervond de heer Rammers ten zijnen huize, hoezeer zijne langdir'ige trouwe diensten door geeste lijken en geloovigen op prijs worden gesteld. In grooten getale kwamen zij hem hunne gelukwenschen aanbieden, en door verschillende kerkelijke corpo ration en vrienden uit den tegenwoor- digen en van vioeger tijd werden hem fraaie geschenken voor huiselijk gebruik vereerd. Voorzeker zal de dag van 14 Mei 1893 bij den geachten ambtsjubilaris nog lang in aangename herinnering blijven. Zij het hem gegeven nog vele jaren zijn kerkelijk ambt, zooals tot heden, tot stichting der geloovigen uit te oefenen, en wachte hem eenmaal het heerlijk loon dat voor zóóveel getrouwe dienstvervulling ongetwijfeld is weg gelegd. te Eennes te gaan vestigen. Hij liet George verzoeken om eenige hem persoonlijk toebe- hoorende zaken, welke zich nog in zyn stu deervertrek bevonden, te mogen komen halen. George haastte zich dit toe te staan. Vaunoy kwam, begeleid door verscheiden mannen. Zjjn studeervertrek was hetzelfde, wat tot dit doel ook Nicolas Treml had ge diend en waarin zich ook de kast bevond waar uit de oude Bretagner vóór zjjn laatste ver trek de honderd duizend francs genomen had, waarvan in dit verhaal zoo dikwijls is sprake geweest. Die kast bevatte nog aanzienlijke sommen, nagelaten door Nicolas Treml en diens voor gangers en ook voor een gedeelte de vrucht van de spaarzaamheid van Vaunoy. die, met deze schatten beladen, wederom den wog naar Eennes insloeg. Maar zijn bedienden kwamen zonder hem in de stad en vertelden, nogbleek van schrik, dat aan den boschrand|gekomen,zij boven hun hoofden een schot hadden hooren vallen, en dat Hervé De Vaunoy, in de borst getroffen, de tengels had losgelaten, van zijn paard was gevallen en dood op het gras was blijven liggen. Wjj hebben gekeken in de richting waar uit het schot viel, voegden de bedienden er hij, maar het werd reeds donkertoch zagen wij een witte gedaante van tak tot tak sprin gen die in de toppen van de hoogste kastan- jeboomen verdween. Den volgenden morgen vond men het lijk van Hervé De Vaunoy en daarnaast het oude geweer, dat Jean Blanc van zijn yader had gekregen. EINDE. Het Havenhoofd en de rivier voor deze stad vertoonden gisteren omstreeks het middaguur een buitengewoon leven digen aanblik. Eerstens arriveerde alhier liet stoomschip Anton en Henriette van de firma Jurgens te Oscli, waarmede de familie Jurgens naar hier was ge komen om de aangekochte terreinen in oogenschouw te nemen. Een eigenaardige attentie der stad onzer inwoning bewezeu, mag het zeker heeten, dat de voorsteven dezer stoomboot prijkte met een wimpel in de Schiedamsebe kleuren, en van liet stadswapen voorzien. Na eenigen tijd alhier te hebben vertoefd, vertrok de Anton en Henriette weder. Ten tweede voer omstreeks dat uur de Jeannette Praneoise, een stalen viermaster, te Slik kerveer gebouwd voor de reederij Yan der Hoog te Rotterdam, statig ons haven hoofd voorbij op hare eerste reis naar Batavia. Het vaartuig werd uitgeleide gedaan door tal van stoombooten, plei zierjachten, gieken enz., waarvan enkele gepavoiseerd ot met vlaggen getooid en met muziek aan boord. Het fraaie voor jaarsweder maakte van dit alles inder daad een levendig, fraai schouwspel. Te Maasland circuleert een adres aan den gemeenteraad, inhoudende bet ver zoek weder eene jaarlijksche subsidie te verleenen aan den omnibus-ondernemer S. Zwaard te Maasluis. Door de politie te Deltt is proces verbaal opgemaakt ca. C. J. B., huis vrouw van L. G. wegens diefstal van een granaten halsketting met gouden slot, een paar dito oorbellen en een dito broche, uit een kabinet ten nadeele van de weduwe O. bij wie zij een bezoek had gebracht. De broche, welke bij een der goud smeden aldaar is in beslaggenomen, was verkocht voor f 2. Een overtalrijko schare vulde gister avond de groote zaal der Officieren- Vereerdging ter bijwoning van den Feestavond, ter opluistering van deju- bilé-feesten der St. Jozelscholen, gegeven door de Zangvereeniging St. Gregorius. Onder de aanwezigen merkten wij op de beide zcereerw. pastoors met de eerw. geestelijken der stad, een groot aantal eerw. broeders, van hier en elders, en het Bestuur der St. Willibrordus-Stich- t.ing. De opwekkende tonen van het Har monie-korps van den R. K. Volksbond, die het rijk varieerend program opende met een Marsch en Ouverturewekten al dadelijk een prettige, feestelijke stem ming, die nog verhoogd werd toen de zangers en zangertjes der St. Gregorius Zangvereeniging het Feestlied ter eerc van kei 2b-jarig bestaan der Broedersschool aanhieven. De frissche, levendige toonen van deze compositie van onzen zeereerw. pastoor M. J. A. Lans, met woorden van prof. J. A. de Rijk vormen het geheel tot een waar Feestlied. De verschillende nummers die de zangvereeniging in de eerste afdeelirig uitvoerde, werden flink ten gehoore ge bracht; jammer dat de tenor-solist dooi een lichte verkoudheid verhinderd was h»t recitatief uit Haydn's Sc/wpfung te zingen. Yan de ensemble nummers be vielen ons hot best: „Die Hivton an der Krippe" een 6-st. koor uit „Der Stern van Bethlehem" van J o s. R h ei n berger, maar vooral het gloedvolle lied van J. Lemmers: Be Kerkge dicht van Lod.de K o n i n c k. Wat een gevoel en kracht straalt hier uit nip ziek zoowel als woordendo forsche toonen grijpen machtig in het gemoed in en doen het bloed sneller door de aderen vloeien. Dat dit schoone lied dan ook door allen werd begrepen, bewees het luid applaus, dat losbarstte toen de laatste strophe was weggestorven. De zangnummers werden afgewisseld door eene viool-solo van den jongeheer J. D., die op waarlijk verdienstvolle wijze het 2e en 3e gedeelte van Con certino van Hans Sitt voordroeg. Vooral dat derde gedeelte werd zeer goud uitgevoerd, met een fermen streek eu goede voordrachthet applaus, dat den jongeheer J. D. ten deel viel, was dan ook alleszins verdiend. De heer G. VY. toonde zich opnieuw een uitste kend declamator in zijn beide voordrach ten liet Zoutvat en Be gepaste vergelij king die zoo zeer ia den smaak van het publiek \ielen, dat de heer W. nog een extratje ton beste moest geven. Het valt licht te begrijpen, dat de temperatuur in de eivolle zaal bij eene atmospheer als die van gisteren nu juist niet frisch genoemd kon worden liet was dan ook een ware verademing, hoe goed men zich ook amuseerde, de zaal gedurende de pauze even te kunnen verlaten. De tweede, afdeeling werd door het Harmonie-korps geopend met Bragonsde Hilars, van A. Maillard. Dit num mer, dat wij voor de eerste maal van dit korps hoorden, werd zóo flink uit gevoerd, dat een ware storm van toe juichingen de muzikanten den welver dienden dank voor deze fraaie uitvoe ring bracht. Was de eerste afdeeling meer ernstig geweest, de tweede was bijna geheel aan den humor gewijd, uitgezonderd de voordrachten van den heer W., ge titeld „De graaf en zijn vader" en „Honger", die beide, evenals in de eerste afdeeling door den declamator zeer correct werden voorgedragen, en zoo goed werden ontvangen, dat de heer W. zich genoopt voelde ook nu weder een extra-stukje ten beste te geven. De jongeheer J. D. deed ons weder een fraai nummer hooren, nl. Fantaisie pastorale vanj. B. 8 i n g e 1 e e, dat uitstekend ten gehoore werd ge bracht. Bie false/ie Pepita, Professor Mumpitz zijne W onder kinder en, Be Siauieesche Brielingen en Bie Qeisterstunde waren nummers die hij uitstek in den smaak van het publiek vielen, en dikwijls uitermate den lachlust opwekten. De bijzonderheid dat vele der genoemde voordrachten in toepassing gebracht werden met het huidige feest of met bekende toestanden, verleende daaraan nog te meer aantrekkelijkheid. Las/ not least de coupletten van den heer Den Dr. die op zijne, ja wij zouden haast, zeggen zijn eenige manier, ook het hui dige feest huldigde of algemeen bekende nieuwtjes van den laatstee tijd op gees tige wijze in herinnering bracht. Dat zijne coupletten een luid applaus ver wierven behoeft wel niet gezegd tot drie, vier malen toe werd hij terug geroepen om nogmaals en nogmaals een couplet ten beste te geven. Het uur was reeds ver gevorderd toen bet gebeele program was ten einde gebracht. Het moet gezegd, de soiree, die St. Gregoiius bood, mag een der glans punten heeten van de reeks van fees ten die het zilveren jubiló der Broeders- scholen te vieren geeft. In het voormalige St. Frar.ciscus-Gastlinis, en thans gebouw van de afdeeling Rotterdam van den Ned. E. Volksbond, aan den Oppert te Bot terdam, waren Zondag-middag omstreeks D2 ure een 60-tal afgevaardigden van de verschillende plaatselijke afdeeliugen vereenigd. De president, de heer W. C. J. Passtoors, opende de vergade ring. Hij wees op den ernst dezer bijeenkomst en constateerde met genoegen, dat de Boud steeds in bloei toeneemt, getuige het wassend aantal leden iu de verschillende afdeelingen, o. a. te Schiedam, waar het reeds bijna de 1200 heeft bereikt. Een hartelijk woord van welkom riep de Pres. toe aan de tegenwoordige advi seurs en de afgevaardigden. Nadat daarop eene door den Pres. voorge stelde wijziging in de punten van behandeling was goedgekeurd werden de notulen der vorige vergadering gelezen, die bij applaus werden goedgekeurd.Het verslag van den Penningmees ter't welk met de vermelding van een voordeelig saldo sloot, wekte algemeene tevredenheid. Daarna werd vanwege de daartoe ter vorige vergadering benoemde commissie van rechts kundigen, theologanten en werklieden verslag uitgebracht over de haar ter onderzoek voor gelegde vraag of pensioneeren van werklieden van Staatswege wensehelijk is. De commissie kwam tot de conclusie, dat er geen be denking bestaat tegen het verzekeren vaneen staatstoelage in zoover en voor zoolang deze tot aanvulling van het uit het arbeidsloon hij- gedragen fonds noodzakelijk mocht zijn. De Bondspresident dankte de commissie voor het pensioenfonds voor haren gewichtigen arbeid, en vooral den eerw. adviseur der Botterdamsclie afdeeling, den eerw. heer Th. Bosman, die het initiatief tot het bijeenroepen dezer commissie had genomen. Er werd besloten in den geest der conclusie van het rapport een adres tot H. M. de koningin-Regentes te richten. Daarna werd een manifest voorgelezen, dat ter gelegenheid van het vijfjarig bestaan van den Boud en bij het openen van het eerste congres van katholieke vakvereenigingen zal worden uitgevaardigd. Het doel euhetstreven van den Bond worden daarin duidelijk uiteen gezet. Het voorstel van de afdeeling Vlissin- gen: De Centrale Baad overwege de weusche- lijkheid van het oprichten van een fonds voor uitkeering bij overlijden, werd ter onderzoek aan eene commissie uit het Centraal Bestuur opgedragen. Alsnu was aan de orde het gewichtig punt der agenda, de wijziging van enkele artikelen der Bondsstatuten, teneinde de buiten het bis dom van Haarlem opgerichte werkliedenver- eenigingen gelegenheid te geven iu het ver bond van den Ned. B. K. Volksbond te worden opgenomen. Over deze aangelegenheid werd lang en breed beraadslaagd. Het resultaat was dat de voorgestelde wijzigingen achtereenvol gens werden aangenomen, zoodat de Bonds president aan het eind met genoegen mocht constateeren, dat de Bond nu eene uitbreiding zou kunnen krijgen, die tot zijnen toenemendeu bloei zou leiden. Toen de behandeling der punten van de agenda tot zoover was gevorderd, werd de vergadering voor een paar uren geschorst. De afgevaardigden gingen zich eenigen tijd ver- poozen en vereenigden zich ten 4'? ure aan een diner, waarin menige vriendschappelijke dronk aan het welzijn van de Bondsbroeders en het heil van den Bond werd gewijd. Na de heropening der vergadering ten 6 ure stelde de Pres. den weleerw. heer Van Winkel, president der katholieke werklieden-vereeniging te Brussel den vergaderden voor, welke medp- deeling met luide toejuichingen werd begroet. Daarna stelde de heer Passtoors aan de orde het voorstel van het centraal bestuur, om de verkiezing van afgevaardigden in de afdeelingen voortaan te doen plaats hebben iu de maand Maart, waardoor beter gevolg kan worden gegeven aan het voorschrift dat de bestuurs leden van den centralen raad uit, en door de afgevaardigden gekozen worden. Na eenige discussie werd dit voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het zelfde besluit werd genomen ten aanzien van het voorstel van de afdeeling Botterdam. De verschillende ouder-afdeeliugen van weldadig heid in de afdeelingen van den Bond („Hulp in Nood", „Lietdefonds" enz.) verklaren zich bereid om ten tijde van werkloosheid de d or de zusterverenigingen aanbevolen Bondsleden zooveel mogelijk te steunen. Met algemeene stemmen vereenigde zich de vergadering met het voorstel der afdeeling Amsterdam om de bepaling dat eens per jaar, in de maand April,eene algemeene vergadering zou worden gehouden, in dien zin te wijzigen, dat die vergadering zal worden gehouden iu de eerste helft van iederen jaarkring. Volgens de inlichting door een der afgevaardigden van Amsterdam gegeven, was het de bedoeling den eerw. adviseurs, die in de maand April wegens den Paaschtijd drukke bezigheden hebben, beter gelegenheid te geven die vergadering bij te wonen. De President deelde daarop mede, dat het voorstel der afdeeling Schiedam: bespreking over de werking der Zondagswet van 1815, door de betrokken afdeeling werd ingetrokken omdat dit punt in eene vorige vergadering reeds uitvoerig werd besproken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2