Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 17 Mei 1893^ No. 4-588. "j^ureau hoogstraat B17. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws, De koopman in liedjes. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Ned ei land Afzonderlijke Kommers Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. f 1.50 - 2.— - 0.05 ||||jll|lllllllllllHlltlllllh! Van 1—6 regels Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. f 0.60 - 0.10 16 Mei '93. Het ministerie-Dupuy had gisteren eene ernstige proef in de Kamer te Parijs t© doorstaan, en al is het ge spaard gebleven, het is er niet beter op geworden. Het Kabinet wenschte het onder-secretariaat van koloniën te verheffen tot een zelfstandig departe ment en eischte voor zich het recht, buiten de Kamer om een besluit tot deze verandering te nemen, aan haar enkel de beslissing latende over het voor deze verandering aan te vragen krediet. Tot besluit van de langdurige dis cussie, waarin enkel de deelneming dooi De Mahy en Deprogé, afgevaardigden der koloniën en opgewonden sprekers, wat kleur bracht, had de Kamer over drie voorstellen te stemmen, welke stemmingen alle aanleiding gaven tot eene tweede nauwkeuriger telling dei- biljetten, de zoogenaamde pointage, en zoo de Kamer lang bezig hielden. Eerst werd gestemd over de eenvoudige orde van den dag van de Mahy, welke, daar de regeering verklaard had haar onmogelijk te kunnen aannemen, eene voor haar vijandige beteekenis kreeg. Slechts met 253 tegen 242 stemmen werd zij verworpen. Toen kwam de motie-de Villers, eene uitnoodiging van de Kamer aan de regeering om de instel ling van een departement van koloniën voor te bereiden, eene poging dus om de Kamer te laten uitspreken wat de regeering wenschte. Met 263 tegen 2-> 1 stemmen werd ook zij verworpen. Ten slotte kwam het wetsvoorstel der com missie ad hoe aan de orde, dat als eenig artikel bevatte voortaan zal een minis terie enkel door middel van^ eene wet kunnen ingesteld woiden. Er zal een ministerie van koloniën in het leven geroepen worden. In tweeën geschei den werd de eerste alinea bij opsteken der handen aangenomen en de slot- alinea verworpen met 260 tegen 239 stemmen. Het ministerie-Dupuy heeft dus niet gekregen wat het wenschtede instel ling van een ministerie van koloniën, al heeft de Kamer haar de aanneming der motie-De Mahy gespaard. De dis- cussiën en stemmingen hadden plaats naar aanleiding van de eerste lezing van het wetsvoorstel van Joseph liei- nach betreffende de instelling van een ministerie van koloniën. Tot nog toe heeft de verkiezingsstrijd in Duitschland, naar men uit Berlijn be richt, zijn gewoon beloop. Ahlwardt roert zich verbazend in zijn kiesdistrict en anti semitische bladen beweren, dat hij eene goede kans op eene herkiezing heeft. De eerste burgemeester van Dantzig, Baum- bach (een van de vrijzinnigen van Eugen Richter) verzekert, dat de Fransche ge zant te Berlijn in een gesprek met hem liet zeggen, als zou er een Iranscn- Russisch verbond of wat ook van dien aard bestaan, ten stelligste tegengespro ken heeft. Baumbach wordt daarover door de pers der tegenpartij heftig aan gevallen. Kardinaal Iiampolla zou aan de Duitsche bedevaartgangers verklaard hebben, dat de H. Stoel zich niet in het militair conflict gemengd heeft, noch zich mengen zal, aangezien het met het kerkelijk vraagstuk in geen verband staat. In het eerste Berlijnsche kiesdistrict zal eene belangwekkende cauuidatuur gesteld worden. De bekende voorvechter voor een algemeen christen dom, von Egedy, wil op eigen hand, door geene partij ondersteund, zich als een zoogenaamden wilden candidaat stellen. Bij de beraadslaging over het home- rule ontwerp in het Lagerhuis te Londen is het amendement van Cavendish op art. 2 met 275 tegen 228 stemmen ver worpen. Het amendement wilde in de de wet eene nauwkeuiige omschrijving van alle bevoegdheden, welke zij aan do Iersche wetgevende macht zoude verleenen, opgenomen zien. Het vergelijk tusschen de werkstakers en reeders te Huil, hetwelk men Zater dag meende getroffen en daarmede aan de werkstaking een einde gemaakt te hebbenis nog niet voor goed tot stand gekomen. Nieuwe bezwaren schijnen gerezen. De onderhandelingen worden nochthans voortgezet. Naar men uit Athene bericht is de ministerieele crisis aldaar opgelost. Het nieuwe kabinet onder presidium van Satiropulos is thans samengesteld. Satiropulos neemt voorloopig het minis terie van justitie voor zich. De minis ters hebben gisteren-ochtend den eed afgelegd. Naar uit Madrid gemeld wordt, waren de republikeinen het onderling.oneens over de vraag of zij de Oortes-zitting zouden verlaten. De ultra's overstem den de gematigden, die geneigd bleken den raad van Sagasta op te volgen om in de Cortes te blijven totdat de staats- begrooting afgedaan zoude zijn. De republikein sche bladen maken heftige artikelen tegen de regeering openbaar. De laatstgenoemde heeft aan de provin ciale overheden geseind dat zij geen samenkomsten of betoogingen op straat mogen toelaten. Volgens berichten die de Standard uit New-York ontving hebben de Engelsche Duitsche, Fransche, Italiaansche, Bel gische en Russische commissarissen ge protesteerd tegen het stelsel van prijs uitreiking op de tentoonstelling te Chicago. Men zou aan de beslissing eener jury de voorkeur geven boven die van eenen expert, onderworpen aan de ratificatie door een hooger gerechtshof, liet bezoek van de tentoonstelling blijft voorloopig nog klein. De tot dusver ontvangen entreegelden bedragen slechts 20.000 p. st. per dag, terwijl de onkos ten het drievoud beloopen van de in komsten. Schiedam, 16 Mei 1893. Met genoegen vernemen wij dat het Bestuur der St. Willibrordus-Stichting al de leerlingen harer scholen in de ge legenheid zal stellen de loterij-tentoon stelling in de Sociëteit „Harmonie" te bezichtigen. Ook de weezen, zoowel uit het Protestantsche als het Katholiek Weeshuis en de Diaconie-weezen zullen uitgenoodigd worden de tentoonstelling te komen bezoeken. Nog altijd duurt de instructie in zake den moord van Osch voort. De gemeente zelf lijdt een belangrijk verlies door het verplaatsen van de boterfabriek der firma Jurgens naar Schiedam. Zooals men zich herinnert werd op een der opzichters dezer fabriek ook reeds een moordaanslag gepleegd. Thans is openbaar gemaakt de korte beschrijving met daarbij gevoegde kaart van de meermalen besproken binnenhaven voor Scheveningen met een kanaal- en spoorwegverbinding 's Gravenhage Iloek-van-Holland. Het kanaal neemt een aanvang in de Berghaven aan den Waterweg van Rotterdam naar Zee in de onmiddellijke nabijheid van het Spoorwegstation en de steigerwerken te Hoek-van-Holland loopt van daar in een Noordoostelijke richting volgens de scheiding der per- ceelen door den Buiten-Nieuwlandschen polder, den Nieuwlandschen polder en den Noordlandschen polder naar 's Gra- venzande, waar het even ten zuiden van dit dorp den weg van 's Graven- zande naar Naaldwijk snijdt. Yervolgens loopt het met een flauwe bocht door den polder 't Oude Land. en den Poelpolder in meer noordelijke rich ting naar den Gantel om dit boezem water ongeveer te volgen tot nabij I oel- dijk, waar het den stoomtramweg Poel dijk---Naaldwijk snijdt. Eene geschiedenis uil Varijs. 1) Alle dagen, by de eerste morgenschemering, nam de de l.eopman in liedies zijne plaats in onder myn venster. Hy was gekleed in een ouden jas, waarvan de naden grijs geworden waren, ue uit de mode geraakte broek en een paar oude schoenen met gaten. Daar de kraag van zijn jas altijd toegeslagen was, wist men niet of hy zelfs wel een liemd aan had. Ondanks zyn ellendig costuum, verborg de man een fijn en blankgetint gelaat ouder den ouden hoogen hoedzijn blonde knevel was goed onderhouden en altyd was hij goed geschoren. Doorgaans zijn de rondreizende liedjeszan gers met hun beidenhij daarentegen was altyd alleen. Zijn gelaat teekende de groote droef geestigheid, die men gevoelde in zijn lied en in den toon van de vioolmisschien was t daarom wel, dat die man mij belangstelling inboezemde. Alle avonden, als hij zijne liedjes ver kocht, leunde ik aan mijn venster en luister de naar hem, hoewel hy altijd dezelfde lied jes speelde. Gedurende een maand ongeveer, zag ik hem altijd zoo. Ongetwijfeld kenmerkte een groote smartelijke gebeurtenis het bestaan van dien man. Eens vond ik hem zeer zonderlingvan tijd tot tijd verscheen een glimlach op zyne lippen, maar die glimlach was geen teekeu van vreugde lijj verried bitterheid en spot en was pijnlijker om aan te zien dan die droef geestigheid. Had het geld liom soms ontbroken om lie- derenboekjes te gaan koopen bij den uit gever Hij kwam eens op een beptember- avond terug en zong niet meerhij speelde viool. Van 't oogenblik af dat hij den stryk- stok over de snaren haalde, zeide ik tot my- zelven Maar dat is een kunstenaar, die onge lukkige Ik luisterde. Ik had nooit dat mu ziekstuk gehoord, waardoor ik mij zoo levendig bewogen gevoelde. Het was te gelijkertijd zacht als het gezang der vo gelen in hun nest en droef en naargeestig als het vallen van de bladeren onder den mistigen herfsthemel. De muzikant had zijn hoofd naar achteren geworpenzijn blik scheen iets te zoeken in den wjjden blauwen heinel. Toer hij geëindigd had, vielen zijn armen langs zijD lichaam en onder het bevende gele gaslicht, zag ik hem weenen. Gedreven door een gevoel van mede lijden liep ik de straat op en naderde den ongelukkige. Wat wilt ge met my doen? vroeg hy mij, het geld oprapend, dat men hem uit de vensters had toegeworpen. Ik zegde hem dat ik een zijner getrouwe toehoorders was en ik wenschte hem geluk met de wijze waarop hij dit muziekstuk had 1 L Ah! hebt gij geluisterd? Welnu! neen, zeg niet dat ik goed gespeeld lieb dat is niet juistAhals gij den oude hadt gehoord Men moest weenen als men hem hoorde, men voelde zich trillen als de snaren der viool Het was het stuk dat Blanche, mijne vrouw, het liefst hoorde. Zij wil dat ik het haar voorspeel en ik kan niet, neen, ik kan het niet weergeven zooals ik liet gevoel, zooals vader Dormann het speelde en zooals Blanche het beminde Al sprekende had hy zyn viool en zyn strijkstok weggeborgen en te zamen wan delden wij naar Belleville, waar hy woonde; hij deelde mij meê, dat hy handelsbediende was geweest en dat hij zijne betrekking liad verloren en dus gedwongen was, om op straat den kost voor zich en zyne vrouw te ver dienen. Maar gij zjjt een kunstenaar, zeide ik hem, en ge zoudt kunnen Niets niets meer viel hy my m de rede met bitterheidhet is te laatKommer en el lende hebben mij gebroken. Vroeger speelde ik meê in de schouwburgorkesten en de con certen, maar Hij eindigde den zin niet. Aan zyne woning gekomen een oud bouwvallig en gescheurd zwart huis met een groot aantal kleine zwarte vensters vroeg ik hem zyn naam, hem belovende dat ik hein zon helpen. Hij heette Paul Amendier. De volgende dagen kwam hij met meer als gewoonlijk onder myn vensterwat was hem overkomen? Op eenen avond wendde ik myne schre den naar Belleville om aan Amandier mee te deelen, dat ik een werkkring voor hem ge vonden had. Wordt vervolgt./

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1