Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Donderdag 18 Mei 1893. No. 4589. bureau ^oog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. De koopman in liedjes. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCHIEDAKSE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. llllllUllllllllllllilllllllllli Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 17 Mei '93. De commissie uit den Senaat te Brussel heeft de kiesbevoegdheid voor dat lichaam op den grondslag van het onlangs aangenomen voorstel vastgesteld. Die grondslag is het algemeen en meer voudig stemrecht volgens Nyssens, be perkt door uitsluiting van burger» onder de 3c jaar, met invoering van de ver kiezing in twee trappen. De census van verkiesbaarheid wordt verminderd van 600 tot 500 frs. bij een leeftijd van minstens 40 jaar. Tevens worden ver kiesbaar gesteld de aartsbisschop, de voorzitter van het protestantsche con sistorie en de opperrabijn, alsmede de groepen van personen, die aan een te bepalen eiscli van bekwaamheid voldoen. In het Lagerhuis te Londen bij de behandeling van art. 2 der Home llule bill stelde gisteren de heer Henry James een amendement voor, strekkende om te bepalen, dat het oppergezag des Rijlts- parlements over alle personen en zaken binnen het gebied der Koningin onver zwakt en onverminderd blijven zal. Gladstone achtte dit amendement niet noodig, doch na een vrij hevig debat stemde hij er in toe, het amendement van James te aanvaarden als toevoegsel aan art. 2. Hij verklaarde echter, dat de Regeering zich het recht voorbehoudt, om later dit toevoegsel te hervormen in een afzonderlijk artikel, en dat zij zich beslist verzetten zal tegen de be doeling van Chamberlain, om het amen dement van James te maken tot grond slag voor verdere amendementen om de bevoegdheid der Iersche wetgevende macht te beperken. Het amendement van James werd hierop aangenomen. De Panamajood Cornelius Herz ligt te Bournemouth, bij Londen, nog immer ziek aan allerlei kwalen welke zijne uitlevering, „onmogelijk" maken. Er is Eene geschiedenis uit Parijs. 2) Meu bereik.e zjju verbljjf door een somberen vuilen trap, met versleten treden een soort J&n molemi irsleer tusschen twee muren, zon- <Ier lennin Op de veertiende trede klopte ik a&n een halfgeopende deur, waarop zich een Vlidtekd,artje bevond. Men antwoordde niet toaar ik hoorde de viool van Paul Amendier Jk trad binnen. Aan het venster gezeten, in het zwart ge kleed, het hoofd achterover en de oogen ge beerd naar den hemel, die telkens al meer en meer verdonkerde, zat hjj te spelen. Ivene sterke lucht kwam mij tegemoet, alles 'ag door elkaar. Op het geluid mijner voetstappen hield anl Amandier op met spelen; toen hjj inj] opnieuw officieel bericht der Engelsche regeering gekomen, dat 'smans toestand „niet verbeterd" is. Yolgens Roche- fort's Inlramigeant echter begint de rol van „schoone slaapster in het bosch" toch eigenlijk aan Herz zelf te vervelen, en moet hij dezer dagen aan de Fran- sche regeering hebben laten weten, dat, als de liquidateuren der Panama maat schappij en der nalatenschap van baron de Reinach de tegen hem ingestelde rechtsvervolging wilden intrekken en het beslag zijner goederen opheffen, ter wijl de Regeering harerzijds de vraag om uitlevering intrekt, hij er wei éen millioentje voor over heeft en ook verder nog in vriendschappelijke onderhandelingen wil treden Yan lieverlede vestigt zich de over tuiging (zoo seint men uit Berlijn aan de N. R. Ct.) dat de onlangs door het socialistisch blad Vorwarts openbaar ge maakte brief van den prins-regent Al- brecht van Brunswijk toch echt is. Men vermoedt, dat hij aan generaal Yon Winterfeld, kommandant van het Ber- lijnsche gardekorps, gewezen adjudant van prins Albrecht, is gericht. Hier en daar wordt zelfs beweerd, dat de Prins- Regent de noodzakelijkheid eener ver zoening tusschen Bismarck en den Keizer heeft aangetoond, en dat het aan de Vorwarts in handen gespeelde afschrift oene verwaterde kopie van het oorspron kelijke schrijven is. Volgens d Leipzig er Nachrichten zou eertijds de Prins-Regent eens tot den Keizer gezegd hebben „Wat zal de wereld en het nageslacht wel van u zeggen, wanneer Bismarck sterft zonder dat gij u met hem ver zoend hebt?" Volgens eene lezing van vrijzinnige zijde zou de publicatie hebben plaats gehad tot dwarsbooming van de hoog-conservatieve intrigues welke den val van Caprivi beoogden. Volgens eene andere lezing daarentegen zou men zoo snel mogelijk de verwa terde uitgave bezorgd hebben, om te voorkomen dat de veel scherper lui- herkeude, legde hjj de viool neêr en kwam naar mii toe. Zjjue oogen waren verwil derd, zjjn gelaat teekende groote ontstel tenis. Blanche is dood zeide hij mij, zijn hoofd schuddend. Hjj liet zich op een stoel neerval len en herhaaldeBlanche is dooden met snikkende stem ging hij voort Bat is een droevige, zeer droevige ge schiedenis ik zal ze u vertellen. II. Zenuwachtig, en op doffen toon ving hij aan Het is nu vjjf jaar geleden, toen ik in het theater, waar ik deel van het orkest uit maakte, een ouden violist leerde kennen, dien men vader Dormann noemde. Iljj was altijd vergezeld van zjjn dochter. Deze heette Blan che en was zeer lieftallig, ofschoon zeer klein en tenger met haar zacht bleek gelaat, hare prachtige blonde haren en hare groote gazel- lenoogen. Ik beminde haar eu zjj beminde mjj. Zjj was wees. Mijn oude kameraad was haar grootvader. Ik vroeg hare hand. Blanche zal uwe vrouw worden, gaf de oude vader Dormann ten antwoord, maar alleen op die voorwaarde, dat gjj uwe viool zult laten varen. Ziet ge, mijn jongen, ons am bacht levert niets op. Het is altijd gebrek dende oorspronkelijke brief woordelijk bekend werd. Over de werkelijke be weegredenen rust nog een sluier. Hoofd zakelijk is men er nieuwsgierig naar, door wien en waarom nu juist het so ciaal-democratische partijblad voor deze publicatie uitgekozen werd. Dat men te St. Petersburg al de ovatiën aan het jonge echtpaar in Bul garije gebracht, met leede oogen aan ziet, is wel te begrijpen. Naar uit de Russische hoofdstad aan de Engelsche Standard wordt gemeld, loopen er aldaar geruchten, dat de Regeering aan de com mandanten der korpsen te Odessa en Kiew bevelen zou hebben gezonden, om zich voor eene eventueele bezetting van Bulgarije gereed te houden. De groote mogendheden zouden echter aan Rusland het gevaar van zulk een tac tiek voor oogen gehouden hebben, wat ten gevolge had dat er contra order werd gegeven. De gegrondheid van deze geruchten lijkt wel zeer twijfelachtig; maar de Russische regeering is zoodanig verbitterd over de houding van het Bulgaarsche bewind, dat niemand zicli zou behoeven te verbazen over da ge weldigste maatregelen harerzijds. Lord Salisbury zal op Pinkstermaan dag de reis naar Belfast aanvaarden, om aldaar op Woensdag en te London derry op Vrijdag het woord te voeren bij eene groote unionistische betooging. Hij zal vergezeld zijn van Lady Salis bury, lady Gwendol en Cecil en lord Hugh Cecil.De markies van Londonderry die voor deze gelegenheid een schitterend gezelschap op zijn vorstelijke huizinge Mount Stewart heeft uitgenoodigd, zal zijn gastheer zijn. Het is dus feitelijk een pleizierreisje dat de edele lord gaat ondernemen, maar natuurlijk zal het heeten dat alles tot meerder heil van Engeland en Ierland geschiedt. Ik was verliefd, Mijnheerik zocht eene betrekking, ik vond die en ik trouwde Blanche. Wat een heerlijke dasr, toen ik mijne jonge vrouw in mjjne eenvoudige woning binnen leidde! Het was lente, onze harten waren vol. Br speelden kinderen in den hof, de jonge meisjes zongen in dat oude zwarte huis, dat mjj zoo vrooljjk scheen Ach, wat waren we gelukkig Yadtr Dormann was geen eenvoudig speler, zooals er zooveel zijn, Mijnheerhjj was een artist van den eersten rang, een toondichter van groot talent, zooals ik na mijn huwelijk gelegenheid had op te merken. Maar zjjn le ven was niets dan eene opeenvolging geweest van wreede teleurstellingen. Hij had geleden en de zjjnen doen lijden, hen aan de hardste ontberingen blootgesteld. En het was opdat zjjn lieve kleine en ik niet zulk een bestaan zouden hebben als hjj, dat hjj had geëischt dat ik mijn vioolspel zou laten varen. Wjj waren gelukkig Maar helaas ons geluk was niet van langen duur. De grootva der stierf'. Blanche werd ziek. Een borstkwaal ondermijnde haar. Zjj werd bedlegerig eu vier maanden geleden verloor ik mijne betrekking. Ik had enkele spaarpenningen overgegaard ik zocht een nieuwe bezigheid, ik vond niets. Slot volgt./ Schiedam, 17 Mei 1893. Wij herinneren onze lezers aan de gelegenheid tof bot bespreken van plaat sen voor de lezing van dr. Schaepman. Die gelegenheid zal op Vrijdag 19 Mei, 's morgens van 1012 ure, in den Officie ren-tuin worden gegeven. Daar liet blijkt, dat velen van de zeldzame gelegenheid om Neerlands gevierden katholieken redenaar hier ter stede te hooren, zullen gebruik maken, zal het noodig zijn zich intijds van kaarten voor de lezing te voorzien en plaatsen te bespreken, om op den avond der lezing zich voor teleurstelling te hoeden. We vertrouwen, dat onze katholieke stadgenooten hierin ook het bestuur der St.Willibrordus-Stichtingin de hand zul len werken, opdat het de noodige maatre gelen kunne nemen, om de lezing van dr. Schaepman voor het feestvierende Schiedam zoo aangenaam en vruchtbaar mogelijk te doen zijn. Morgen (Donderdag) avond zal de Tentoonstellng ook van, 810 ure ge opend zijn. Ook den verpleegden in het Liduina-Gesticht zal dezer dagen gelegenheid worden gegeven, haar te bezoeken. Vanwege de Hollandsche Spoor is eergisteren aanbesteed het wijzigen der spoorinrichtingen, het maken van een verhoogd perron met ijzeren overkap ping en bijkomende werken op het sta tions-emplacement te Hilversum. Minste inschrijver was de heer H. Wienhoven te Schiedam voor f43,930. Naar wij vernemen, heeft de heer A. J. Piet, voorzitter der Haagsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbondhet voor nemen eerlang als zoodanig af te treden. Men schrijft ons uit Den Haag: Sedert een paar dagen is in de kunst zaal van het genootschap Pulchri Studio een belangwekkende tentoonstelling ge opend van Engelsche prenten. Wat daar te zien is, geelt een hoog denkbeeld van de ontwikkeling der Engelsche teekenkunst, waarvan smaakvolle uit gevers partij trokken om mooie boeken uit te geven. Die Engelsche prentwer ken, waaraan de eerste teekenaars mede werken, zijn hier te lande nog maar weinig bekend, en 'twas daarom een goede gedachte van den heer A. C. Lof- feit, zijn verzameling op dit gebied voor een wijl af te staan ter publieke be zichtiging. Het is als't ware eene kunst beschouwing voor groote en kleine kin deren, want naast zuiver klassieke wer- werken, o. a. illustra iën van den Tro- jaanschen krijg en geestige teekeningen ter versiering' van Goldsmith's Vicar of Wakefield ot van den oorlog der beide Rozen, zijn er tal van kinderwerken, geïllustreerd door Kate Grceneway, die met haar gracieuse kinderwereld zoo populair werd dat zij met de costumes der kleinen zelfs de mode beheerschte,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1