Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Zilveren Feest der St. Jozefsscliolen. Kantoren van in- en uitklaring. öe Aigemeene Vergadering. Naar de Standard uit New-York ver neemt, heerscht er ter zake van de Chi- neezen-kwestie eene geweldige spanning tusschen China en de Ver. Staten. Na de uitspraak van het Hooggerechtshof, dat de akte van uitzetting der niet- ingeschreven Chineezen grondwettig is, zoude Li-Hung-Chang gedreigd hebben, alle Amerikanen die zich op het oogen- blik in China bevinden het land uit te zetten. Marine-officieren spreken over de waarschijnlijkheid van den oorlog. Sedert Zondag hebben er in Ohio hevige stormen gewoed. Op het Eri®- meer zijn drie schepen gezonken en men vreest nog voor meer rampen. Van de schipbreukelingen zijn er 12 verdronken. Kunstwegen zijn door overstroomingen vernield, huizen, loodsen en andere ge- boawen zijn te Cleveland ingestort. De rivieren Crahoga en Mahony traden buiten hunne oevers tengevolge van een buitengewonen was. De brandweer is tot redding aan het werk getogen. De spoorwegverbinding is op vele plaat sen gestremd. Ook uit Pensylvanië wor den overstroomingen gemeld. Schiedam, 18 Mei 1893. Daar het ons blijkt, dat van vele zijden de vrees wordt geuit of dr. Schaep- man zijne belofte oin aanst. Maandag (Tweede Pinksterdag) alhier eene lezing te houden, zal nakomen, nu hij bij het Vakcongres reeds afwezig bleef, moeten wij opmerken dat er niet de minste reden bestaat, om het nemen van kaarten uit te stellen; ten eerste zou het geacht bestuur der St. Willibrordus-Stichting in het onverhoopt geval dat dr. Schaep- man in gebreke bleef zijne belofte na te komen, zeker de gestorte entreegelden teruggeven, maar ten andere kunnen wij beslist verzekeren dat dr. Schaep- man komen zal. Reeds vóór de Neder- landsche pelgrims, die morgen (Vrijdag) avond in het land terugkeeren, schijnt de dokter uit Rome te zijn vertrokken, want hij moet aanst. Zaterdag, ter ge legenheid van de onthulling van Coen's- monument, te Hoorn spreken. Laten onze stadgenooten zich dus niet weerhouden, zich van kaarten voor de lezing van dr. Schaepman te voorzien. Het bespreken van plaatsen is door het bestuur der St. Willibrordus-Stich ting nader op den dag der lezing zelf bepaald. Wie zich nog eens wil ver meien in de gloedvolle taal, de prachtige woordenbeelden en de onvergelijkelijke zeggingskracht van Neerlands grooten redenaar en dichter, den Voudel der 19e eeuw, den Koning van het woord, die ons op het heilig Pinksterfeest en ter gelegenheid van het schooljubilee zeker uit den rijken overvloed van zijn scheppend genie zal doen genieten, hij verzuime niet Maandag aanst. ter feest- lezing op te gaan. Mochten wij het dan nog eens vernemen het heerlijk woord dat door den eenigen Schaepman den grooten Leo werd toegezongen gevestigd een kantoor van in- en uit- klaring" van schepen, die langs den Nieuwen Waterweg binnenkomen en uitgaan. Art. 2. Voor de schepen, die aldaar niet aanleggen en wier gezagvoerders zich gedragen naar de voorschriften van den minister van financiën, worden als kantoren van in- en uitklaring aange wezen Maassluis, "V laardingen, Schiedam en Rotterdam. Art. 3. De Hoek van Holland voor noemd wordt mede aangewezen als lich- tingsplaats. Art. 4. De Hoek van Holland wordt aangewezen voor de lossing van goe deren, ingevoerd ter zee en van goe deren, ingevoerd met spoortreinen op den voet van het besluit van 2G Maai t 1872, gewijzigd bij dat 13 Maart 1876. Art. 5. Voor de vischschepen, die ter vischvangst uitgaan of daarvan terug komen worden als laatste wacht bij hot. uitgaan en als eerste wacht bij het binnenkomen ook aangewezen de ge meenten Maassluis, Vlaardingen, Nieu- wesluis, (gemeente Heenvliet), Pernis en Middelharnis. Art. 6. Dit besluit treedt in werking op 1 Juni 1893. Het bevreemdt ons ten zeerste,onder de havenplaatsen, sub. 5 genoemd als wachtplaatse» voor vischschepen die tei vischvangst uitgaan of daarvan te rugkomen, de havenplaats Schiedam niet opgenomen te zien. Natuurlijk zou dit voor onze vis- scherij-reederijen van zeer veel belang zijn. Met aandrang vestigen wij dus de aandacht op dit belangwekkend punt, hopend dat de bevoogde autoriteiten geen middelen onbeproefd zullen laten, Schiedam alsnog onder de bedoelde ha venplaatsen te doen opnemen, opdat niets de ontwikkeling der zeevisscherij, hier sinds de laatste jaren zoo energiek aangepakt, zal in den weg staan. schouders zijner Bondsbroeders bet ge bouw der St. Jozefs-Gezellen vereeniging uitgedragen. Door de politie te Ouwerschie is tegen een 3-tal personen uit die gemeente proces-verbaal opgemaakt, wegens het mishandelen van den conducteur van de tram, toen deze het 3-tal uit de tram verwijderde, oindat zij na herhaaldelijk verzoek het rooken niet wilden laten. Geen hemelstraal, die door het duister boort, Geen hallellied, dat doorden storm komt zweven, Geen bliksemstraal de rotsen doorgedreven, Zoo schoon, zoo zoet, zoo machtig al» Uw woord. Ja, mochten onze kerkkoren, die ons gisteren zulke onvergetelijke treffende oogenblikken hebben doen doorleven, zich nog eens een kleine moeite en inspan ning getroosten. Laten zij ons dit heer lijke lied nog eens doen hooren in de tegenwoordigheid van den grootenSchaep- man, als dichter en componist bij de herhaalde uitvoering aanwezig zul len zijn. Wij zullen het dan in nog hoogere mate genieten,en door de gespier de taal van onzen Schaepman opgewekt zullen wij het vol geestdrift herhalen Daar laat ze in walm en duister samenspannen- Wfj, door Uw Woord geadeld tot Gods mannen,' Staan aan Uw zfjde, in 's Heeren licht en kracht! Bij koninklijk besluit van 1 dezer (Stbl. 79), opgenomen in de staatscou rant, wordt het volgende bepaald Art. 1. Aan den Hoek van Holland, onder de gemeente 's-Gravenzande wordt Gisteren-avond omstreeks 10 uie werden de bewoners van de Breedstraat uit hunne avondrust opgeschrikt door het hulpgeroep eener vrouw. Buiten gekomen zagen zij daar een hunner buren, de wed. J. van Son, met bran dende kleeren voor den ingang barer woning. Aanstonds schoten G. Kersten telegraafbeste.ler en (J. Schouten, smid toe en doofden met hunne jassen het vuur aan de kleederen der vrouw daarop snelden zij de woning binnen en bluschten met behulp van eenige emmers water de .vlammen, die zich reeds tot aan de zoldering verhieven. Inmiddels had mej. Van Diggelen, die in hetzelfde perceel woont, reeds de kinderen dev arme vrouw in veiligheid gebracht. Ondanks deze spoedige en afdoende liu.p heeft de brand, waarvan de ooi- zaak tot hiertoe onbekend is, groote schade veroorzaakt. Vooreerst bleek de vrouw aan ai men en hantlen deerlijk te zijn gebrand, zoodat de hulp van den geneeslieerRutschymoestworden ingeroe pen.Maar naastdit lichamelijk letsel heeft de vrouw ook het verlies vaneen groot deel kleeren en inboedel, die niet ver zekerd waren, te betreuren. Deze ramp treft haar des te zwaarder, daar zij ruim een jaar geleden onder treurige omstandigheden haar man verloor, die haar vier kinderen naliet, waarvan slechts eene dochter iu staat is iets te verdienen. Door het ongeval, dat haar trof, zal de arme weduwe in langen tijd niet in staat zijn in het onderhoud van haar geziu voor zoover zij dit tot heden deed, te voorzien. Moge weldadige men- schenvrienden zich over haar en haar gezin erbarmen. Hier is een aalmoes tot onderstand dubbel besteed. Men schrijft aan het Dayhl. uit Naald- w ij k Nu de tegen woordige zomerdienst der Westlandsc-he Stoomtramweg-Maat schappij sinds 1 Mei in werking is, kunnen wij niet anders dan onzetc\ reden- lieid daarover betuigen. Niet alleen is thans het aantal tramtreinen belangrijk vermeerderd en daardoor het verkeer van Naaldwijk, 's-Gravenzande en Monsier met Den Haag zeer verbeterd, maar ook het gedwongen oponthoud te .Po -ldijk, waar menons, Naaldwij kers,lictovcrstap- pen, bestaat niet meer. Thans bevindt zien voor ons in iederen trein een doorgaand rijtuig van en naar Den Haag. De Westlandsche Tram heeft onder het tegenwoordig bestuur in allerlei op zichten zeer belangrijke verbeteringen ondergaan, ook op het gedeelte Naald wijk--Poeldijk, waarom te Naaldwijk geen vrees meer bestaat, dat wegens gemis aan voldoend verkeer de stoom tram niet meer tot hier zou doorloopen, waarvoor, zoo men weet, onder de vroegere directie ernstige vrees bestond. Waar wij vroeger dikwijls op tal van tekortkomingen moesten wijzen, moeten wij thans vermelden, dat nu alles gedaan wordt om ons, reizigers, te gerieven. Zoo zijn de vroeger onoogelijke rij tuigen thans netjes opgeschilderd en goed onderhouden en verkeeren ook dn locomotieven tegenwoordig in goeden stciclt Voegen wij daarbij, dat de tegen woordige directie ook de personen tarie ven niet onbeduidend verlaagd heeft, waardoor het verroer per tram thans voor elke beurs mogelijk is geworden. Op de kleine dieustbiljetten heeft de Maatschappij een nette kaart van het 4V est land doen drukken, dat ongetwij feld vele Hagenaars zal aanmoedigen tot een tochtje door ons schoon en vrucht baar Westland. Woensdag-avond werden de terug keerenden van het congres van katho lieke vakvereenigingen te Rotterdam te Amsterdam aan het Centraal-Station ontvangt n door de liedertafel van den Bond, die hun een feestlied toezong. Je Rotterdam werd aan de verschillende ereenigingen, die aan het congres had den deelgenomen, uitgeleide gedaan onder het zingen van Vaderlandsche liederen. De lieer Passtoors werd op de Een Haagsch jongmensch had gister- voormiddag de onvoorzichtigheid, tegen de vaart in van de in beweging zijnde stoomtram der H. IJ. S. M., nabij den Singel te Delft, te springen, met het treurig gevolg dat eem een drietal vin gers van de linkerhand werden verbrij zeld. In de Ned. Gist-en Spiritusfabriek werd hij voorloopig verbonden. VLAARDINGEN. Toen verleden Zondag een der ijzeren schepen van de reed er ij „Doggermaatschappij" lek spiong, zoodat alle man aan het pompen moest, ten einde het schip drijvende to houden, weigerde een van de beman ning mede te werken, omdat het Zondag was. Na onderzoek bleek het dat. het vaartuig geen letsel had, doch dat de kraan ter afsluiting van de bun niet goed gesloten was. MAASLAND. Dooi- den gemeente ïaad is eene subsidie van f 17o toege kend aan S. Zwaard te Maassluis, voor zij n omnibusdienst tusschen deze gemeente over Schipluiden naar Delft vice versa, op voorwaarde dat op werkdagen min stens driemaal gelegenheid zal bestaan om van cn naar Delft te gaan. MAASSLUIS. Aan de spoorbaan nabij deze gemeente en Vlaardingen worden dezer dagen vrij belangrijke wijzigingen aangebracht, met het oog op de sneltreinen, welke met 1 Juni a. s. zullen rijden van en naar den Hoek van Holland. Alle bochten in de baan worden hiervoor flauwer gemaakt. Mon schijnt er vroeger niet op gerekend te hebben, dat langs deze baan ook snel treinen zouden loopen. In (le groote zaal der Offleiereu-Vereenigiiig werd gisteren-avond de aigemeene vergadering der St. Wifiibrordus-Stiohüng gehouden. De zaal was geheel bezet met een zeer verschei den publiek, waaronder de eerw. heeren gees telijken dezer stad en eenige eerw. broeders bijzonder werden opgemerkt. Nadat de drie vereenigde kerkkoren dezer stad onder leiding van den heer M. L. Hunner- lage Grete de Morgenhymne, eene schoone compositie van Albr. Dietrich, op verdienstelijke wijze hadden uitgevoerd, betrad de hoogeerw. vice-president der St. YViilibrordus-Stichtiug, pastoor M. J. A. Lans, den katheder. Hem was, zoo verzekerde hij, bij deze gelegenheid eene aliei moeilijkste taak voorbehouden. Te midden van de aigemeene feestvreugde, de blijde geest- dntt en de aigemeene deelneming en mede werking die men ondervond, moest hij een klaaglied doen hooren. Denk echter niet, zoo ongeveer vervolgde spr., dat wij heden-avond met den bedelzak komen. Neen, als wij U heden-avond iets verzoeken, dan is het alleen u te vragen, de Tentoonstelling te bezoeken en als donateur toe te treden. Door het schen ken van een kleine jaarlijksche bijdrage, naar ieders verkiezing vast te stellen, kunt gij do nateur worden. Spr. gaf daarop eenige cijfers, waaruit bleek, dat het katholiek onderwijs eene zaak is, die in het atgeloopen jaar een uitgaaf van f27.430 vorderde, waar tegenover staat een inkomst van f 27.500, zoodat ze in '92 een batig saldo van f70 opleverde. Dit klein ba tig saldo is alleen te verklaren, doordat de St. Willibrordus-Stichting in het verscheiden jaar aan extra giften ontving een som van circa f4000, die zij anders te kort zou zijn geko men. Hartelijk dank betuigend aan de milde gevers, spoorde spr. zjjn gehoor aan, niet te vroeg victorie te kraaien, wantde St. Wil librordus-Stichting staat nog voor een tekort van f9000 van vorige jaren. Had zfj die som bij elkaar, dan zou zq kunnen liquideeren en 100 uitkeeren en dan was zij van de zaak van het katholiek ouderwijs af. Maar dat zal zij niet doen. Zelfs al is er te kort, dan zal zij toch volhouden, en dit moge men gewaagd spel noemen, zfj durft te wagen, waar zij overtuigd is van de belangstelling en deelne ming van Schiedams Katholieken. De hnidige feesten bewyzen het; zij zfjn niet alleen een opgewekte feestviering, maar eene openbare beljjdenis van ons geloof, eene betuiging van trouw aan onze beginselen en gehechtheid aan ons katholiek onderwfjs. Hlijven die ka tholieke beginselen zoo krachtdadig in aller harten leven, dan voorzeker zullen onze ka tholieke scholen steeds vooruitgaan en bloeien 1 Verder bracht de hoogeerw. sprtker dank aan allen, die tot het welslagen der loterfj- tentoonstelling hadden bijgedragen, en allen, die, op welke wjjze ook, tot opluistering der leesten hadden medegewerkt, en na herinnerd te hebben aan het plechtig Lof, dat den vol- geilden avond in de St. Jans-kerk zou worden gehouden, beval Hy de St, Willibrordus-Stich ting m aller gunst aan. Na dit kloeke, opbeurend woord van den hoogeerw. pastoor Lans, was het Je Deum zeker de ware vertolking van het gevoel, dat aller hart beheerschte. In breede accoorden klonken dan ook de heerlijke tonen van St. Am- brosius' en Augustinus' lofzang door de ruime zaal. Koren en solisten werkten uitnemend samen om het schoone, maar zware toonwerk van den onvergetelijken Verhulst tot zfjn recht te doen komen. Terwijl het talrijk publiek door een krachtig applaus den heeren koristen voor hunnen schoo- uen zaug dankte, trad de zeereerw. heer 1J. J. Wouterlood, pastoor te Oude Schild, in het spreekgestoelte. Hfj begon zijne rede met eene aardige causerie, waarin hij uiteenzette, hoe hij zich had laten vangen om deze voordracht voor zijne oud-stadgenooten te houden. Toen hij van een uitstapje naar zfjn geboortestad op zfjn Pathmos (Texel) teruggekeerd, er over nadacht, hoe hij het woord in een ondoordacht oogenblik gegeven, gestand zou doen, viel het hem in, dat^ het 't mooist zou zfjn den lof der katholieke Schiedammers, met 't oog op hetgeen zij voor hun onderwijs gedaan hadden, te ver kondigen, maar dien lof mochten zij niet hoo ren, dan zouden zij hoogmoedig worden. Beter was het dan eens te zien wat de vaderen voor het ouderwijs hadden gedaan; zjj zonden daarin dan allicht reden tot vernedering vinden. Daar toe zou spr. een wandeling door de „domme middeleeuwen" maken, en vervolgens zijn gehoor even opvoeren tot een zekere hoogte om het van daar een blik in die duistere eeuwen te doen werpen, en te doen zien wat er toen voor de scholen was gedaan en hoe zij zijn geweest. Nadat reeds de eerste geloofsverkondigers scholen gesticht en de Benedictijnen hunne kloosterscholen ingericht hadden, ontwikkelde ivarel ae Uroote op schoolgeoied een ongeken- ijverzijne scholen waren intern en ex tern en zoo beroemd, dat zij door graven en vorstenzonen bezocht werden. In die scholen werd onderwezen lezen, schrijven, rekenen, taalleer en zingen. Vooral van het zingen werd onder de leiding van kerkelijke leeraren veel werk gemaakt. Spr. achtte het een voorrecht voor de stad zijner geboorte, dat zij de tonen uit die lang vervlogen eenwen nog kan laten hooren, en dat Schiedam op liet gebied van kerkmuziek de voorvaderen niet verloochent. Verder werden ook vooral onderwezen de z. g. n. vrije kunsten en de sterrekunde. Spr. stelde ons de vruchten van het onderwijs in die middeneeuwsche scholen voor, zooals ze

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2