Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 20 Mei 1893. No. 4591. bureau ^oogstraat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Stads- en Gewestelijk Nieuws. PRIJS VAN DIT BLAD: Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nominers Het auteursrecht vau (len inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van '28 Juni 1881 StsblNo. 124. f 1.50 - 2 - 0.05 PRIJS DER ADYERTENTIËN Van 1—6 regels 1 0.60 Elke gewone regel meer - 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 19 Mei '93, liet incident Baumbach Herbette houdt nog steeds de pers en het publiek te Berlijn bezig. Gisteren werd echter dit comisch-intermezzo in den verkie zingsstrijd algemeen met een Och hom opgenomen. Natuurlijk verdedigt Baum bach zich, maar zeer zwakjes. Hij blijft er bij dat hij in den afgeloopen winter toevallig Herbette ontmoetend, deze naar het Fransch-Russisch verbond gevraagd heeft. Hij geeft echter toe, dat Herbette daarop alleen zeide Ik geloof niet dat men van een verbond spreken kan. Gisteren is het manifest van de V r ij- zinnige Vereeniging, welke de militaire voorstellen gunstig gezind is, verschenenhet manifest, dat eer gisteren door de Richterianen zoo on eerbiedig voor scheurpapier is geschol den. Aan het hoofd der onderteeke naars staat Mommsen. Verder zijn het overwegend voorname Joodsche persoon lijkheden, die meest tot de wetenschap pelijke wereld behooren. Het manifest is academisch wel afgerond, maar zon der volksmannende krachthet beveelt de verkiezing van de candidaten di r V r ij zinnige Vereeniging aan tot Wering van een ernstig crisis. Terwijl de twist tusschen de Duitsch- vryzinnigen hoog opvlamt en openbaar is zegt de Berlijnsche correspondent van van de V. R. Ct. lekt het uit, dat de centrumpartij heimelijk in groo- ten nood verkeert. Hoofdzakelijk wordt dit verraden door het uitblijven tot heden van eenig partij-manifest. Het Wordt ook bevestigd, dat centrumkiezeis, die het militaire wetsvoorstel genegen zijn, tegenover den nieuwen leider van het centrum, dr. Lieber, in zijn eigen district een candidaat stellen, die zich Voor een vergelijk zal laten vinden. De sociaal-democraten hebben reeds 280 candidaten gesteld en maken be kend, dat zij in alle 397 kiesdistricten voor den Rijksdag eene algemeene Monstering van hunne strijdkrachten willen houden. Door de rechtbank Berlijn werd eergisteren de anti Semitische koopman Karl Paasch tot i'/i jaar gevangenisstraf veroordeeld Wegens laster. In verscheidene, meeren deels in beslag genomen brochures, had hij de ambtenaren van liet departement van buiten landsche zaken, den minister van Justitie den Rijkskanselier en ande- beschi; ldigd, dat zij zich door de •loden lieten betalen. De National Zei- iw"9 boort, dat de veelbesproken briel vau prins Albrecht van Pruisen zijne v«rmBï in het geheel niet bereikt ip iar dat de oorspronkelijke brief \°"i de afzending is gestolen. Bij een gisteren te Görlitz gehouden feestmaal vei klaarde de Duitsche Keizer in een toost ongeveer het volgende. Het is er om te doen de toekomst van ons Vaderland te verzekeren; daarvoor he hoeft ons weerstandsvermogen verhoo ging en versterking. Ik heb de natie uitgenoodigd in het middel daartoe te bewilligen. Voor deze ernstige vraag, waarvan het bestaan des vaderlands afhangt, wijken alle andere vragen. Wat het Duitsche volk ook verdeeld houden moge, in welke verschillende richtingen men do >r verschillende meeningen ge voerd worde, alles moet terzijde, waar het de toekomst des Vaderlands geldt. Moge de Lausitz, evonals de andere deelen der monarchie, de dynastie trouw bijstaan mogen de gezamenlijke Duitsche stammen vastgeschaard sta m om hun vorstDe Keizer dronk daarna op het welzijn van de Lausitz en van Gürlitz in 't bijzonder. Het blijkt, dat de politiek der triple- all ian tie en de daarmede gepaard gaande verzwaring der financieelo en militaire lasten, ook onder de Italiaansche parle mentsleden steeds meer tegenstand vindt. Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Kamer van afgevaardigden te Rome heeft 1 u- gliese verklaard, dat hij met de buiten landsche politiek der Regeering ontevre den is. Oostenrijk-Hongarije behandelde talie niet altijd vriendschappelijk. Hij vestigde de aandacht der Regoering op de versterkingen, welke Frankrijk te Bizerte (Tunis) aanlegt en waarmede het de verdragen schendt. Pandolfi be streed de uitputtende bewapeningen. Intussehen wordt de economische toe stand in Italië, ook als een gevolg van die bewapeningen, steeds treuriger, üe Fanfulla maakt zich ongerust over het rijzen van den wisselkoers, die de 5 pet. •eeds te hoven gaat, niettegenstaande den gunstigen staat van zaken liet blad vreest voor het najaar. le San Giuseppe Iato is het tusschen gen darmen en boeren tot botsingen geko men. Talrijk zijn de inhechtenisnemin gen. Te Ravanusa liepen een 400 tarre voerders, roode lappen dragende, te schreeuwen Brood Werk! Weg met de Kamer Leve het socialisme Troe pen werden gehaald Vrouwen met zeisen gewapend namen bezit van de kerk en versperden zich daar. Met moeite werd een bloedig treffen voorko men. Voeg hij dit alles het feit, dat honderden Italianen het land verlaten, dat hen niet meer voeden kan en naar overzeesche gewesten trekken, en men zal het juiste maar treurig beeld hebben, dat het moderne Italië in onze dagen der wereld biedt. Naar de Standard uit Athene verneemt, zal de Regeering maatregelen nemen om de achterstallige belastingen, waarvan liet bedrag 38 raillioen beloopt, in de schatkist te doen vloeien, en liet buiten- landsch kapitaal beschermen, hetwelk in ondernemingen van handel en nijver heid wordt gestoken. Volgens bericht uit New-York heeft de regeering der Vereenigde Staten, zooals verwacht werd, besloten, datde wet tegen de Chineezen niet uit te voeren is. De overheid van San Francisco had haar gerapporteerd, dat zij beginnen zoude met een duizendtal slecht be faamde Chineezen volgens opgemaakte lijst te verdrijven. Het stoomschip Em press of Cliina verliet V ancouvei met 400 teruggaande Chineezen, wien de Regeering het betreden van het gebied der Ver."Staten had ontzegd. Het was te verwachten., dat de Regee ring der Ver. Staten tot bovenbedoeld besluit zou komen, omdat de gedwongen uitzetting der Chineezen minstens 6 millioen zou kosten, en de Regeering slechts over honderd (luizend dollar te beschikken heeft. Men gelooft, dat de onuitvoerbaar blijkende anti-Chineezen- wet daarom gewijzigd zal worden, zoo dra gelegenheid daarto# is. Middelerwijl zal zij een doode letter blijven, hetgeen de Amerikaansche publieke opinie, uit gezonderd in de Pacific Staten, thans ook verlangt. Intussehen is de verhou ding tusschen China en Amerika zeer gespannen geworden. De regeering der Unie zal vooreerst geen gezant voor Peking aanwijzen, terwijl de gezant van China te Washington slechts wacht op orders van terugroeping om heen te gaan. In Amerikaansche handelskringen wordt reeds over de kansen van den oorlog gesproken, terwijl in handels kringen de vrees bestaat, dat de be staande verwikkelingen de overdiacht van den Amerikaanschen thee- en petro leumhandel in China aan Engelschen en Russen zal tengevolge hebben. De overstrooming in het dal der Missis sippi worden hoe langer hoe erger. Het rivierbekken gelijkt op een reusachtig meer. Tusschen Iowa en Louisiana en ook in de Oostelijke Staten werden er door slagregens nog andere overste oo- mingen veroorzaakt, zoodat op sommige punten het spoorwegverkeer belemmerd is. Dit feit, en de algemeene slechte weersgesteldheid draagt bij tot het fiasco der wereldtentoonstelling te Chicago. Het gemiddeld cijfer van het dagelijkseh aantal bezoekers beloopt slechts 11.000 i viemaal zooveel zouden er noodig zijn alleen voor het dekken der kosten. Het besluit van het bestuur om de tentoon stelling des Zondags open te houden, wordt scherp aangevallen. Voortaan zul len namelijk de gehouwen en liet park des Zondags geopend blijven alleen de inzendingen der regeering blijven ontoe gankelijk, ter wijlde machinerieën moeten stilstaan. Cleveland moet voornemens zijn, aan bet Congres te Washington een ontwerp van wet aan te bieden, waarbij bet geheele Amerikaansche staatsstelsel naar Engelsch model zoude omgewerkt woi- den. üe geschiktheid van najagers van regeeringsambten zoude allereerst door een soort staatsraad van examinatoren worden onderzocht, terwijl de President der Ver. Staten slechts de functionaris sen voor de liooge staatsambten zou benoemen. Schiedam, 19 Mei 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no, 118 van 1885) ter openbare ken nis, dat bij hen is ingekomen een ver zoekschrift 0111 vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, van den heer J. H. C. van Waart voor het huis aan de Hoogstraat L uo. 313. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer C. Klein, om vergunning tot oprichting eeuer koffie- b r a n d e r ij in het pand aan den Buitenfiaveuweg alhier, wijk B no. 52(7, kadaster sectie L no. 195. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den ln Juni aanst. des namiddags ten 2 ure ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijdstip op do secretarie der gemeente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De A vond-tentoonstelling in de Socië teit „Harmonie" was gisteren-avond druk bezocht. Door de afdoende ver lichting kwamen (le voorwerpen van kunst en smaak ook in het avonduur bijzonder uit. Velen bewogen zich dan ook nog langs de étalages die mét een schat van fraaie prijzen zijn beladen. De tombola vond veel aftrek, het buffet werd niet minder druk bezocht. Wie zou het ook bestaan, weerstand te bieden aan het, liefelijk geweld van eene jeug dige schoone, als zij u een frissche roos of een geurig meitakje ter versiering aanbiedt of u hare'prima kwaliteit old smokers aanprijst; en alles is totcivielen priis te bekomen men kan, behoudens een billijk minimum, zooveel geven-als men wil; het is immers alles voor de goede zaak on voor de goede zak der St. Willibrordus-Stichting. In het nevenlokaal, alias de kolibaan der sociëteit „Harmonie" was het ook zeer opgewekt. In groepen zat men daar hijeen onder gezelligen kout, terwijl do jeugdige dames met hare hloemkorjes zich voortdurend tusschen het publiek bewogen. De opgewekte stemming die allen bezielde, deed zelfs-eenige weinige oogenblikkon aan Terpsichore een ofïor wijden. Zoo verliep deze feest-avond tot aller genoegen, en wel voldaan over de genoegelijke uren die zij op en bij de tentoonstelling doorbrachten, verlieten de bezoekers de zalen der soc. „Harmonie, wair zich zeker ook in de volgende dagen het Schiedamsche publiek met zal laten wachten. Onze geachte stadgenoot de heer dr. 0 J. Vaillant, die reeds bij zoo vele gelegen heden bewijzen van de achting en ge negenheid. van Schiedams ingezetenen IEUWE SC

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1