Vrijwillige Verkooping. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Adriaaa Cornelia Johanna Beukers, Wed, Dr, A. H. Yaders-Beukers JOHANNES REBERS, PETRONELLA YAN RHIJN, ADVERTENTIE N, Opentoare Naar wij met alle zekerheid vernemen, is heden midddag telegrafisch bericht van Dr. Schaepman aangekomen, dat hij aanst. Maandag (Tweede Pinksterdag) zijne aan gekondigde lezing zal houden. Wij herinneren hierbij aan de bespre king der plaatsen, welke is vastgesteld op Maandag aanst. van I2j/2 tot 2'/2 "ur in de Officieren-Vereeniging. Het zal alles zins gewenscht zijn van deze gelegenheid gebruik te maken, teneinde zich een goede plaats te verzekeren. TWEEDE KAMER. Schiedam, 20 Mei 1893. Wij vernemen, dat bij de Avond-ten toonstelling op morgen (Zondag) door de dames van het loterij-comité den bezoekers eenige verrassingen zullen worden bereid. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt, zijn voor de lezing van dr. Schaep- man Maandag-avond aan de zaal ook kaarten tweede rang, a f 0.50 te ver krijgen. Gisteren-avond overleed alhier de oud ste ingezetene dezer gemeente, de heer Johannes Rebers, in den ouderdom van ruim 97 jaren. Tot in de laatste dagen mocht de krasse grijsaard zich nog in het bezit van al zijne zintuigen verheu gen. Eene kortstondige ziekte sloopte de laatste krachten van dezen nestor van Schiedams ingezetenen, wiens bevredi gende gezondheid wel een „eeuwige" had doen verwachten. Het was niet Corn. Eoet, zooals wij gisteren abusief meldden, maar de zak kendrager Th. Foet., die gisteren een zevenjarig jongetje uit de Nieuwe Haven redde. De Rotterdamsche Wielrijders veree- niging „de Sperwer" zal op Zondag 28 Mei e. k. een wijdstrijd houden in den Prins Alexanderpolder, orer een afstand van 50 kilometer. De beste Rotter damsche wielrijders hebben zich daar voor laten inschrijven. Het aantal landverhuizers dat te Rot terdam in de laatste dagen aankomt voor Amerika is zóo groot, dat in het nieuwgebouwde hotel van de N. A. S. M. aan de Wilhelminakade plaats te kort komt om hen te herbergen. Ten einde daarin te voorzien, is een houten gebouw in gebruik genomen tegenover dat hotel geplaatst, en waarin des. nachts een 300 personen onder dak gebracht kun nen worden. Volgens ontvangen telegrafisch be richt is in het begin der volgende week de eerste nieuwe Hollandsche haring te wachten en wel 37 tonnen, gevangen door de schepen Bertha en de Noordzee van de Nederlandsche Maatschappij „De Noordzee" te Vlaardingen, directeuren de heeren P. en H. Kikkert. Zooals bekend is, bestaat er dit jaar geen gemeenschappelijke haringjagerij en hebben directeuren van genoemde Maat schappij daarom vroeger dan gewoonlijk 2 schepen ter haringvangst uitgerust, met het doel de eerste nieuwe Holland sche haring als gebruikelijk te Vlaar dingen aan te brengen, welke poging met gunstigen uitslag is bekroond. De haring zal bij aankomst publiek worden verkocht. [VI. Ct landscbe waters in directe verbinding met het nieuwe kanaal zouden komen, waardoor het water in deze streek ge heel brak zou worden, wat groote schade zou veroorzaken. De restauratie van den bekenden schee ven toren te Delft, den toren der Oude St. Hypolitus-kerk is na een arbeid van tien maanden bijna gereed. De groote steiger is thans weggenomen en het oude aanschijn van den toren is weder geheel opgefleurd, doordat de oude dak kapelletjes geheel vernieuwd zijn. Thans is men bezig ook de 4 kleinere torens te voorzien van vliegende of uitstekende steigers, om ook deze te restaureeren. Op 64jarigen leeftijd is gisteren aan de gevolgen van een hartkwaal ovei leden dr. G. J. Legebeke, boogleeraar aan de Polytechnische School te Delft. Zitting van Vrijdag 19 Mei. De behandeling der bedrijfsbelasting werd voortgezet. De heer R u t g e r s vereenigde zich in het algemeen met het ontwerp, al betreurde hjj diep de regeerings-politiek, waardoor de rege ling van het gemeensteljjk belastingwezen op den achtergrond is geschoven. Hij verdedigde den aanslag van ambtenaren van vennoot schappen en van coöperatieve vereenigingen, en de vrijstelling van den landbouw, zonder welke vrijstelling hjj niet vóór da wet zou kunnen stemmen. De heer FarncombeSanders betoogde, dat het stelsel van zooveel mogelijk directe belastingen noodzakelijk leidt tot sterker druk. Eenmaal het stelsel aannemende, moet men waken tegen uitzonderingen, en met hat oog op de vele te wachten uitgaven, ook voor de gemeenten, veeleer den landbouw thans ook treffen. Uitvoerig hetoogt hjj daarvan de nood zakelijkheid en maakt er zjjn stem van afhan- keljjk. De heer Van Beuningen was voorstan der van het ontwerp, bestreed veel bezwaren van den heer Gerritsen en maakte enkele op merkingen. De heer Dobbelman zag oen groot kwaad in de samenkoppeling der Vermogens- en be drijfsbelasting, waardoor de inkomsten uit den aard te zwaar worden belast. De heer Van G jj n achtte het goed, dat de Patentwet wordt afgeschaft en verdedigde verder het ontwerp tegen de bezwaren omtrent spitsing en andere punten. Hjj keurt goed het begrjjpen van de ambtenaren in de belasting, doch verklaart zich tegen de vrijstelling van den landbouw. De Minister moet ook in zjjn systeem die vrijstelling laten verlaten. Ook de opeenten moeten uit het ontwerp verdwjjne», en brengt de belasting niet genoeg op dan moet het ontbrekende ook worden omgeslagen over de belasting betalenden in de vermogens-be lasting. Spr. drong aan op herziening van het personeel dringend noodig door deze nieuwe belasting en verzocht den Minister ook aan de arme gemeenten te willen denken. De heer De Beaufort (van Wjjk bjj Duurstede) zal voor het ontwerp stemmen. Hjj ziet echter niet in, dat langs den weg van deze wet verbetering in de gemeente-financiën zal worden gebracht. Spr. had de belastbaar heid van inkomens uit beroep lager willen gesteld zien dau die uit bedrijf en bet mini mum voor de eerste maal gesteld op f 800. Verder verdedigde hjj de vrijstelling van den landbouw en drong aan op afschaffing der tollen. Nadat de Minister van Financiën, de verschillende sprekers beantwoord en de wet uitvoerig verdedigd had, werd de voort zetting der beraadslagingen op Woensdag-och tend 11 ure bepaald. daar heeft hij na hel diner zich zeiven voorgesteld als tweede vice-president van den Rijksdag, en daarbij heeft hij gesproken van de alliance de France avec Russie'\ waarop de ambassadeur opmerkte niet te gelooven, dat men het recht had van zulk een verbond te spreken„de woorden zelve weet ik niet meer, maar de zin was deze", voegt de heer Baumbach er bij, die voor het overige belooft in de eerstvol gende vergadering zijner kiezers te Berlijn de zaak in het reine te brengen. Niets heeft hem verder gelegen dan den heer ambassadeur in onzen verkie zingsstrijd te betrekken. Oprecht be treurt hij, dit door eene opmerking naar aanleiding van een particulii r gesprek te hehben veroorzaakt. Maar de ver melding van dit gesprek in het open baar geschiedde slechts geheel ter loops en eerst door de pers is het tot een sensatie-stukje opgeblazen. De Nordd. Allg. Zeit. plaatst onder de briefwisselng de volgende vinnige opmerking„De ambassadeur sprak Fransch, Baumbach Duitsch, en het onderhoud was zeer kort. De ambassa deur antwoordde slechts, gelijk hij steeds doet op politieke vragen van onbevoeg den qu'il ne pouvait pas parler de cette questiond. w. z. dat hij zich over deze zaak niet kon uitlaten." Over den bewusten brief van prins Albrecht zijn de Duitsche bladen mede nog niet uitgepraat. Nog steeds zoeken zij tevergeefs naar den vermoedelijk geadresseerde en meer nog naar de wijze, waarop de brief in het be zit ran de Vörwarts kan gekomen zijn. Aan de echtheid van den brief twijfelt niemand meer, en ook gelooft men wel, dat generaal Winterteld de persoon is, aan wien de brief gericht was, maar het gerucht, dat deze zulk een gewichtig stuk in de Diergaarde achteloos zou verloren hebben, en dat juist een handlanger van de Vörwarts het ddar heel toevallig zou hebben ge vonden, vindt bij niemand geloof. De Mil. und Pol. Correspondent: weet dan ook „uit vertrouwbare bron" te ver zekeren, dat generaal Winterfeld den brief nooit in handen heeft gehad, zoo dat deze waarschijnlijk reeds te Blan kenburg-zelf, toen de inkt nauwelijks droog was, ontvreemd is om der redactie van de Vörwarts te worden in handen gespeeld, welk blad dus zelf den naam des geadresseerden nooit gekend heeft, daar het adres nog niet geschreven was. De sociaal-democratisch gezinde hand langers moeten dus in de allernaaste omgeving van prins Albrecht huizen. In de couloirs der Kamer Yan afge vaardigden te Parijs heeft eergisteren het gerucht geloopon, dat generaal Dodds onmiddellijk weer naar Dahomey ver trekken zou, teneinde door eene snelle expeditie de laatste troepen van Behanzin te onderwerpen. De Regeering heeft zich gehaast dit gerucht tegen te spre ken. Ze zal aan de Kamer een crediet van 7 millioen francs aanvragen, ten einde de uitgaven te bestrijden, ver oorzaakt door de vestiging der Fran- schen in de golf van Benin gedurende het jaar 1893. Generaal Dodds blijft gouverneur van deze vestigingen, maar van eene nieuwe expeditie kan voor September geen sprake zijn. De onderhandelingen tusschen de ge delegeerden der werkstakers en de ree- derö te Huil zijn eergisteren-avond af gesprongen met weinig hoop op wel slagen, ofschoon zij gisteren weder werden opgevat. Het eerste artikel der overeen komst, welke tot het einde van het jaar zou binden, schijnt het voornaamste struikelblok voor de werkstakers te zijn. Dit artikel verplicht de werkgevers de werkstakers slechts gaandeweg weder te plaatsen, naarmate er plaatsen, thans door de Londensche en Liverpoolsche manschappen van den Reedersbond in genomen, openvallen. De aanvoerders der werkstakers verklaren dit artikel onaannemelijk, terwijl de reederspartij natuurlijk öiet genegen is het te laten vallei}. In het Westland wordt door vele boeren en tuinders geklaagd over liet brakke water in de vaarten, een gevolg van het inlaten van Maaswater dooi de nieuwe spuisluis, aan den Nieuwen Waterweg, welke zich een kwartier uur gaans stroomafwaarts van de oude be vindt. Het nieuwe kanaalplan Sche- veningen— Hoek-van-Holland, wordt dan ook algemeen met weinig instemming begroet, wijl volgens dit plan de West- Tot onze diepe droefheid over leed heden, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der sterven den, onze hartelijk geliefde Zuster en Behuwdzuster, Mevrouw weduwe van wijlen den Weled. Heer Dn. A. H. VADERS, in den ouder dom van ruim 7G jaren. G. A. J. Beokers E. M. Beukers De Groot. Schiedam, 20 Mei 1893. Tot mijne diepe droefheid over leed heden, tijdig voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, mijne innig geliefde Moeder, Mevrouw de in den ouderdom van ruim 76 jaren. M. J. G. VADERS. S c h i e d a m, 20 Mei 1893. Heden overleed, na voorzien te zijn van de HH. Sacramenten der Stervenden, onze geliefde Grootvader, in den gezegenden ouderdom van ruim 97 jaren. Uit aller naam L. A. M. REBERS. Schiedam, 19 Mei 1893. Heden overleed na een lang durig en geduldig lijden, mijne innig geliefde Echtgenoot, in den ouderdom van 61 jaar, diep betreurd door mij, mijne Kinderen en Behuwddochter. Schiedam, 20 Mei 1893. J. DE VRINGER. Ondergeteekende betuigt zijn harte- lijken dank, voor do vele bewijzen vaa belangstelling op 14 en 15 Mei 1.1. ondervonden. RAMMERS. Voor de vele en schitterende bewijzen van genegenheid, getoond, vooral door onze oud-leerlingen, bij gelegenheid van ons 25-jarig verblijf in Sinto Liduina's stad, betuigen wij aan allen onzen wel- gemeenden dank. Br. EÜMOND en zijne Broeders. Schiedam, 20 Mei 1893. De Notarissen W. J. A. ROLDA- NUS te Schiedam en SCHADEE LAMBERT te Rotterdam, zijn voor nemens in het gebouw „Musis Sacrum" te Schiedam, op Vrijdag 26 Mei 1893, des voormiddags te II uren, te veilen en op Zaterdag 27 Mei 1893, des avonds te 8 uren, te verkoopen I. Een BRANDERIJ met Koelbak, Open Plaats of Grond en Erve, zijnde voorzien van 2 Ruwketels, I Distilleerketel, 14 Be- slagbakken en al de verdere daartoe be- hoorende werktuigen en gereedschappen, te Schiedam aan de No irdvesl-Gracht wijk B nr. 94k, kadaster Sectie H. nr. 227, groot 455 centiaren. II. Twee WONINGEN en Erven, Ie Schiedam in een gang aan de west zijde van het Broersveld, wijkC nrs. 624 en 625, kadaster Sectie B nis. 2713 en 855, groot 39 centiaren. Te aanvaarden dadelijk na de toe wijzing en te betalen vóór of op 19 Juni 1893. Te bezichtigen Woensdag en Donder dag vóór de veiling, van des voonnid dags 10 tot des namiddags 4 uren, en omtrent de koopvoorwaarden inlichtin gen te bekomen ter kantoren van ge noemde Notarissen, zoo te Schiedam als te R o 11 e r d a m,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2