Nieuwe Schied. Courant TWEEDE BLAD Parijsche Kroniek. Binnenland. VAN DE van ZONDAG 2i MEI. Door het verrukkelijk lenteweder gedreven, richtte ik dit voorjaar dik werf mijne schreden naar het bosch van Boulogne waar vooral des Zondags de Parijzenaars, hetzij te voet of te paard, per as of per rijwiel, zich bij honderd duizenden komen verlustigen en waar- hij yelen van hen dan voor een week lang frissche lucht opdoen. Een ieder dweept met het bosch, doch bijna niemand kent een jota van zijn geschiedenis. Wie der sportliefhebbers zoude bijv. er aan denken dat er nog op den dag van heden, vlak over dezen boom een Kerkhof ligt, van grafsteenen en kruisen voorzien en dat dit de oude be graafplaats van Boulogne zelf is Minder nog zullen vermoeden, dat die populieren daar in de verte, waar de twee banen aaneensluiten, de overblijf selen verbergen van een grafmonument waarin een ftussisch generaal, bij den inval der vereenigde legers hier gestor ven, zijn laatste slaap geniet. Hoe veel wandelaars weten dat de molen van het jaar 1648 dagteekent en dat er vroeger meerdere waren, waarvan nog maar hier en daar eenige overblijfselen te vinden zijn. De uitgekante toren is de duiventil der oude abdij van Long- ehamp, welke door de zuster van den heiligen Lodewijk velen jaren beroemd was en waarin eene gewezene opera zangeres in de achttiende eeuw hare mede-nonnetjes zoo mooi de „tenebrae" leerde zingen dat het hof en de stede lingen in de goede week daarheen gin gen om haar te hooren. Dit was de oorsprong van de jaarlijksche wandeling naar de Longchamp op den goeden Yrijdag. een gebruik dat eerst sedert eenige jaren heeft opgehouden te bestaan. Er zoude een boekdeel te vullen zijn over zijne bijzonderheden waarvan onder anderen Het kasteel van „Madrid" dat door Frangois I bewoond en in 17i*2 aan een Faveur (strater) verkocht werd, die het wilde sloopen en daarom in brand stak en de kostbare verlakken en aardewerken der della-Robia's en der Palissy's verbrijzelde om er cement van te maken. Het kruis van „Catalan" der zeventiende eeuw, daar opgericht om een ander door Philippus de Schoone geplant te vervangen en de moord van den jongen Arnauld de Catalan te ver eeuwigen. Het kasteel „la Bagatelle" eigendom van lady Richard Wallace, dat sierlijke gebouwtje vol schatten, hetwelk tengevolge van een weddenschp tusschen Marie-Antoiuette en den graaf d' Artois, door achthonderd werklieden in vier en zestig dagen voltooid werd. In het bosch van Boulogne zijne vele nieuwigheden voor het eerst toegepast of verschenen. Hendrik IV richtte de eerste zijdewormteelt in het kasteel van Madrid op. Op een goeden dag werd, na een lang aandringen, een een voudig gekleed man bij Lodewijk XVI toegelaten. Hij kwam eenige bunders grond in het bosch vragen om er een proef met een nieuw gewas op te nemen hetwelk, zoo het slaagde, de hongersnood onmo gelijk zoude maken; die man wasPar- mentier en zijn nieuw gewas de aard appel. Den 21 October 1783 steeg uit het bosch van Boulogne de eerste mout- goljière op en het is een eeuw geden dat er de eerste paardenrennen plaats hadden. H.-t was op de Longchamp dat in 1 i 97 de incroyables en de mer- veitteum verschenen en in 1802 zag men er de eerste broek. Na een afwezig heid va i twee honderd jaren deed de baard op het mannelijk gelaat er zijn wederverschijning in i826. Het tegen woordige bosch is alles, wat van een woud, dat zich tot aan Clichy uit strekte, het woud van Rouvray, waarin men zelfs de beer jaagde, overgeble ven is. Tot 1858 was het alleen door rechte en slecht onderhouden lanen en voet paden doorsneden en men vond er even min de meeren als de waterval. Het was Napoleon III en de Keizerin die er de eerste plannen van ontwierpen. De architect Varé legde er de laatste hand aan. De meeren werden gegraven en de grond ervan diende om de hoogte van Mortemart te maken. Rotsen uit het woud van Fontainebleau genomen kwamen de Seine afzakken en werden daar als door de natuur gevormd, aan gebracht. De kosten waren per vier kante meter, tot zij goed op hun plaats lagen honderd francs. De aanleg van het bosch, zoo als wij het thans be wonderen, heelt 16 millioeu francs ge kost. Voor jaarlijks onderhoud zijn fr. 600.000 benoodigd, doch de ont vangsten, voornamelijk in de ver pachting van de renbaan en die dei- stoelen bestaande, met de huur van eenige huizen, dekken deze uitgaven. In vroe gere jaren was het bosch de uitver koren plaats voor tweegevechten.Enkele zijn er beroemd van gebleven. In 1778 had de graaf van Artois de hertogin van Bourbon in de opera beleedigd en hoewel de hertog op geen besten voet met haar leefde, werd er toch tot een duel besloten, doch door een verraad werd het nog in het laatste oogeublik op bevel des Koniügs verhinderd. In een duel tusschen generaal Bugeaud en den afgevaardigde Dulong vond deze laatste er den dood. Even zoo werd de dagbladschrijver Dujarrier er in een tweegevecht met Beauvallon vermoord, zoodat Beauvallon zich lot 8 jaren ge vangenisstraf zag veroordeelen, omdat hij de gewone loyauteit niet in acht had genomen. Zoo Napoleon III er het eerst aan gedacht heeft het bosch van Boulogne te verfraaien en Yaré de eerste plan nen er ran verbeterde en vaststelde het is toch vooral Alphand die ze ten uitvoer legde en voltooide, zoodat iemand met recht van hem zeide „Men heeft hem de Madonna gegevendoch hij heeft haar de kostbaarheden en schitterende mantel geschonken," en de Parijzenaars die de manie van het stand beelden oprichten hebb n, konden hem wel in het bosch doen verrijzen, waaraan hij met zooveel smaak zijne beste ta lenten gewijd heeft. Men plaatste hem dan op de hoogte van Mortemait, van waar het uitzicht op de in den blauwen nevel liggende dalen, aan de andere zijde der Seine, zoo verrukkelijk is en deze minnaar der natuur zal na zijn dood nog in dit heerlijk groen aardsch paradijs, voor zijne bewonderaars blijven voortleven. Ik zie dat ik te lang in 't bosch ben ge bleven om nog over iets anders te kun nen spreken. Gelukkig levert de staat kunde voor het oogenblik niet zooveel bemerkenswaardigs op, dat wij er bij zullen verliezen, want al het geschrijf der bladen hier over de ontbinding van den Duitschen Rijksdag hebben mijn vertrouwen in den vrede niets vermin derd. Frankrijk zal den oorlog niet beginnen en zoolang deze stemming hier blijft heerschen, loopt de vrede weinig gevaar, daar Duitschland maar al te duidelijk en bij herhaling gezegd heeft het geen veroveringen meer ver langde. Moge deze toestand nog lang zoo voortduren en niet door de sociale kwestie veranderen want van dien kant alleen zoude onverwacht e6n gevaar kunnen ontstaan, waaraan velen nog niet gelooven, doch waarvan het jonge geslacht zeker de verwezenlijking zal beleven. F[ [Alius. Pauus, 619 Mei 1893. De Nederlandsche pelgrims naar Rome zijn gisteren-avond voor het meeren- deel in goeden welstand in het Vader land teruggekomen. Te Munchen moest echter een hunner, zekere S., uit Ha- zerswoude, achterblijven. Deze pelgrim werd aldaar zoo ongesteld, dat hem de laatste HH. Sacramenten moesten wor den toegediend. Aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal werd gisteren verzonden een oor een 50-tal der voornaamste bij den koffiehandel betrokken handelsfirma's te Rotterdam geteekend adres, houdende betuiging van instemming met het ver zoek, door de vereenigingen van den goederenhandel te Amsterdam aan de Kamer gericht, om geen verandering in de verhouding van den Staat tot de Nederlandsche Handelmaatschappij te willen brengen. Naar de Tijd mededeelt, worden po gingen aangewend om te Amsterdam een aantal geldschieters bijeen te krijgen, om, met htA oog op den naderenden winter, een fabriek op te richten ter vervaardiging van zoodanige militaire en particuliere benoodigheden, die uit sluitend den handearbeid vragen, ter wijl het gebruik van machines zich tot het strikt noodzakelijke zou bepalen. Het door den Frieschen bond van Patrimonium in het licht gegeven soci aal program blijkt niet definitief te zijn, maar slechts een proeve. Aan eene commissie is nu opgedragen, vooi de jaarvergadering van Patrimonium een consept sociaal program in gereedheid te brengen, waarbij het Friésche con cept het eerst in aamerking komt. In deze commissie zijn, behalve de voor zitter van Patrimonium en die van den Fiièschen bond, benoemd de heeren Yan Alphen, Th. Heemskerk en Kuyper. De berichten over de influenza zijn nog altijd weinig bevredigend. In Parijs sciiijnt de ziekte te blijven heerschen er stierven daar in de berichtsweek 1623 April nog 96 personen aan die ziekte. Ook te Lyon breidde de ziekte zich in April uit en blijft zij te New- York, Kopenhagen, Stockholm, Dussel- dorp en Frankfort voorkomen. In Lon den neemt zij echter af. Yan wege de ministers van Financien en van Justitie zijn aan de burgemeesters ter aanplakking in hun gemeente ge zonden, gedrukte aankondigingen, waar bij de aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de belangrijke ver mindering van de kosten der akten van overdracht, van roerend ofonroerend goed sedert 1 Mei 1893 door het in werking treden van de wet van 27 Sept. 1892 Staatsblad no. 224). Al de verminderingen worden in de aankondigingen opgenoemd. Een aantal wijzigingen zijn door de Regeering nog gebracht in verschillende artikelen van het wetsontwerp nopens dê belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Al die wijzigingen strekken hoold- zakelijk om de wet te verduidelijken en tevens om een ruimere toepassing te geven aan de bepalingen nopens het geen als aftrek van de belasting kan gelden. Door den heer Gerritsen zijn twee amendementen, waarvan het eene strekt om, gelijk hij gisteren heeft aangekon digd, te bepalen, dat de wet in wer king zal treden op een bij de wet nader te bepalen tijdstip. Voorts om in de wet het volgend nieuw artikel te voegen „De hoofdambtenaren der directe be lastingen kunuen door den Minister van Financiën worden gemachtigd aan Ge meentebesturen de inlichtingen te ver schaffen, welke voor het opmaken van kohieren voor hoofdelijke omslagen of andere plaatselijke directe bij artikel 243 der Gemeentewet, worden ge vraagd." Aan het paleis Soestdijk zullen be- langiijke veranderingen plaats grijpen. De volgende week zal dit werk wor den aanbesteed. Dezer dagen zijn de bordjes met: „Particulier domein des Konings" die op verschillende punten van het bosch staan, veranderd in „Particulier domein van de Koningin-moeder" Hieruit blijkt dat bij het verdeelen van de nalaten schap van Wijlen Koning Willem III dit uitgestrekte domein aan H. M. de Koningin-Regentes gekomen is, en H. M. derhalve Ambachtsvrouwe van Baarn is. Giteremavond hadden te 's-Gravenhage eenige Oranje-vrienden, mannen van het volk, eene vergadering belegd, ten einde te overleggen, op welke wijze te ver wezenlijken hun denkbeeld, om wjlen den Koning een blij vend aandenken hem waardig, te vereeren. Er waren een dertigtal peronen verschenen, die allen de presentielijst teekenden. Een der heeren van het voorloopige comité, die als voorzitter optrad, zeide in een inleidend woord, dat het comité zich had gevormd om den eersten stoot te geven aan het plan om eenstand beeld op te richten ter eere van Koning Willem III en daardoor te toonen, dat bet volk zijne mannes eert. Het slot der vergadering was, dat de voorzitter aan de aanwezigen in over weging gaf om over het plan, zoo^ls hij dit had ontvouwd, nog eens na te denken, en dan over eenige weken in een grooter vergaderzaal met het comité, inmiddels aangevuld nog met eenige aanhangers, nader te trachten het denk beeld te verwezenlijken en zich den steun van invloedrijke personen té ver zekeren. Uit Den Haag schrijft men aan het Dbl. v. Ned. Men verdiept zich hier in gissingen over de afwezigheid van H. M. de Regentes en Konin gin Wilhelinina bij het sterven te Mariënbad en de aankomst van het ljjk van vorst Georg Victor van Waldeck-Pyrmont te Arolsen. Vooral heeft het de aandacht getrokken, dat H. M, de eenige der naaste bloedverwanten is geweest, die tot dusverre bij dit overlijden op een af stand is gebleven. Daar de Vorst in zijn klein vorstendom zeer bemind was en koning Wil lem III in de beste verstandhouding met hem heeft gestaan, een zeer gewaardeerd gast op het slot was, en men van een verwijdering of iets dat daartoe aanleiding heeft kunnen geven, nooit iets gehoord heeft, betwijfelt men, of de gezondheidstoestand van koningin Wilhelmina wel van dien aard is, dat het der Regentes mogelijk was zich alleen naar Mariënbad of Arolsen te begeven. Ik meen echter uit goede bron u te kunnen mededeelen. dat omstandig heden onafhankelijk van haar wil. H. M. belet hebben Flims te verlaten, doch dat het zoo goed als zeker is, dat Koningin Emmè, op 23 Mei, bij gelegenheid van de bijzetting van het lijk van haar vader in den grafkelder te Rho- den, te Arolsen zich zal bevinde». Toch zou het wenschelijk zjju, dat de Staatscourant iets milder was met haar berichten omtrent de beide Koninginnen. Nu moet het publiek zich tevreden stellen met de gewone courantenbe richtjes, waaruit het dan te weten kan komen, dat de Koningin rfitoertjes makendoch het spreekt vanzelf, dat men best rijtoertjes kan maken, zonder een goede gezondheid te ge nieten. Trouwens, de St.-Ct. heeft niet eens het overlijden van den vader der Regéntes en van den grootvader der Koningin medegedeeld, en het is toch al zeer bijzonder, dat een Ko ningin voor de St.-Ct. in 't geheel niet bestaat, tenzij als de wet uitdrukkelijk de vermelding van haren naam eischt. Nog zonderlinger is dit, als men bedenkt, dat de St.-Ct. wel het bericht bevat aangaande den hofrouw, die wordt aangenomen, maar niet een daaraan vooraf gaand bericht van den dood, die den rouw ver oorzaakt, zoodat voor den Staat wel het rouw- dragen van gewicht schijnt, maar niet het ster ven zelf van iemand, over wien men rouwt. Het Nieuws van den Dag schrijft in zijn nr. van Donderdag Men had verwacht, dat de Tweede Kamer heden bij de hervatting der werkzaamheden officieel kennis zou gekregen hebben van het overlijden van den vorst van Waldeck-Pyrmont, den vader vau H. M. de Koningin-Regentes en ongetwijfeld zou zich dan de vertegenwoor diging door een eerbiedig adres van rouwbe klag tot tolk hebben gemaakt van de oprechte gevoelens van deelneming der natie in verlies der vereerde Vorstin. Doch de kennisgeving kwam niet of althans nog niet. Wjj ver wachten haar nog op een der volgende dagen. Men schrijft uit Utrecht De arrestatie van tien directeur en den boekhouder der Bank van Leening, heeft groote ontroering verwekt. Yooral de directeur stónd bekend als een achtens waardig man, die zeer eenvoudig Jeetje en zich gten buitengewone uitgaven veroorloofde. De boleening van een groote, partij juweelen, die gevraagd werd, maar die de Bank niet kon aannemen wegens ge brek aan kasgeld., moet aanleiding ge? geven hebben tot een klacht bij Commis sarissen en tot de daarop ontdekte schromelijke verduisteringen. Een aanzienlijk getal panden, die niet aan de Bank waren toevertrouwd, moe ten onder andere in Amsterdam opnieuw beleend zijn geworden. De schade der borgen beloopt f 80.000.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5