tweede blad Nieuwe Schiet Couant Stads- en Gewestelijk Mm. Binnenland. TWEEDE KAMER. VAN Dl van ZONDAG 28 MEI Schiedaj, 27 Mei 1893. De Burgemeester an Schiedam brengt ter kennis van d< ingezetenenDat het kohier van he Patentrecht No. 10 dezer gemeente, ver het dienstjaar 1892/93, door dei Heer Provincialen Inspecteur der Irecte Belastingen te •botterdam, op dn 24sten Mei 1893 e*ecutoir verklaad, aan den Ontvanger der Directe Belstingen, ter invorde- Hng ig overgenakt. Yoorts wordter aan herrinnerd, dat een ieder verjicht is zijnen aanslag °P den bij e wet bepaalden voet te voldoen almede dat vanaf 26 Mei de termijn vavdrie maanden ingaat bin nen welken e reclames tegen dezen aanslag behoren te worden ingediend. Door den ieer mr. P. A. N. S. van Meun;, comries bij het rijks-archief, Worden naspringen gedaan in de stuk ken welke ich in het raadhuis alhier bevinden. Behalve erschillende stukken en re gisters vai gerechtelijken aard, die in rijks-archif geplaatst zullen worden, komen allrlei oude zaken opnieuw voor den dag. Zoo zijn o. a. gevondeD de oude recherlijke keuren, de zgn. elec- tieboeken van 1482 tot 1758, behel zende d< aanstelling van ambtenaren gedurenó die jarenhet beleenboek van Mïthenesse aanvangende 1344 eene kepie van de akte waarbij die heerlijkleid in het bezit van Schiedam is gekoneneen model kwitantie voor een roocen sperwer (voldoening van den leenplicut, waarvoor de leenpliehtige een ze'dzamen en moeilijk te bemach tigen rogel te verschaffen had)een zijden vaandel door J. Brey, aan beide zijde i leschilderd met de vrijheidsmaagd en veisierd met een drietal initialen. Het onderzoek dat geregeld wordt voortgezet belooft nog meer aan den dag te zullen brengen. Moge deze be langrijke vondst er toe leiden dat ein delijk een reeds meermalen uitgesproken Wensch vervuld worde, nl. dat deze merkwaardige getuigenissen van Schie dams verleden in eene geschikte plaats worden bewaard. van het Pad gezien de gracht als een zilveren streep kronkelde (al was hij soms een beetje zwart) en het eigen aardig bruggetje zich vertoonde,ontwaart tiet oog nu een uitgestrekte zandmassa, waarin zich de spes patriaein het Broers veld zoo rijk vertegenwoordigd, naar hartelust vermaakt. Ook de beroemde „eilandsche brug" is verdwenen zij legde het moede hoofd ter ruste nu er geen eilanden meer zijn, die ze pleegt te verbinden, en is,mitsgaders al de brug getjes van de Kreupelstraat, waarschijn lijk gedeeltelijk ten vare gedoemd, ge deeltelijk naar den oud-roest verhuisd. De bewoners van de overzijde van laatst bedoelde straat zijn zeker met den nieuwen toestand, die hen vrijwaart van het gedurig klimmen en dalen, zeer ge baat. - De Lange Kerkstraat belooft met hare vrij bieede trottoirs en be kering in het midden, en de nieuwe huizen die haar sedert eenigen tijd tooien, eene sierlijke straat te worden, eene alleszins geschikte plaats voor de de nog in petto zijnde fontein, als er. Tusschen de huizen van de heeren Ylek en Yan der Ende, waar voorheen de Baansloot stroomde, is door de dem ping een geheel nieuwe straat gevormd. De volksopinie doopte haar reeds als „Zevenzonenstraat" naar aanleiding van het feit dat een huisvader op een harer hoeken zich in het bezit van zeven mannelijke telgen mag verheugen. Overi gens biedt zij met hare eigenaardige achtergevels, plaatsjes en zekere „huis jes" die niet gewoon waren aan den publieken weg te staan, nog maar wei nig het aspect van een straat. Volgt men de „Zevenzonenstraat" in hare geheele lengte, dan belandt men ten slotte in de Laan, d. w. z. in de sloot zelf, die reeds in eene zandige bedding is verkeerd. Treurig verheft zich daar in de verte de beruchte ba rak, als een beeld v°.n de verlatenheid waartoe zij gedoemd is, sedert hare jongere zuster aan een onzer breede havens hare tente opsloeg. Ook de oven, waarin een onzer raadsleden niet gaarne zijn Zondagsche laarzen zou doen op- stoomen, vertoont zich daar aan de overzijde van de te dempen sloot. Zijn wij wel ingelicht, dan zal een en ander door een ijzeren hek op steenen fundee ring van den weg worden afgescheiden. Zoo zal een groot gedeelte van onze binnenstad weldra een aanblik opleve ren, waarbij men zich na eenige jaren nauwelijks den vroegeren toestand zal kunnen verbeelden. Wij willen onzen lezers, die er van houden in het avonduur „een straatje om" te gaan, aanraden eens een wande ling door de stad te ondernemen. Zij kunnen zich dan met eigen oogen er van overtuigen, welke verandering de dem- pingswerken in den toestand aldaar hebben gebracht. Beginnen zij aan het Broersveldpad, dan zullen zij verrast zijn door de ver andering die dit pad heeft ondergaan. Het Pad is belangrijk opgehoogd en loopt nu met eene nauw merkbare hel ling af naar het Broersveld. Zullen rij en voertuigen, die laatstgenoemde straat moeten doorgaan, daar zeer mede ge baat zijn, de eigenaars en bewoners van panden aan het Pad zijn er zeker aller minst door gebaat. De huizen zijn als achter den dijk van zand, die op het Pad is gebracht, weggezakt, en daar, waar men tot heden gelijkvloers instapte, daalt men nu met een paar treden af. Voor den ingang van deuren en kelder ramen zijn openingen gemaakt met planken afgeschut, om het indringen van het zand te beletten. De worsten en zulte i hij een aldaar wonenden slager vertonnen zich zoo laag bij den weg als lagen zij voor den tersten liefheb ber op straat. Een bewoner van het Pad is reeds begonnen zijn huis „op te halen", een voorbeeld dat zekei door de overige bewoners zal moeten gevolgd woiden. Het Broersveld zelf is niet meer te herkennen. Daar waar zich tot heden De gemeenteraad te Schipluiden heeft thans, op voordracht van burgemeester en wethouders, L. 0. van de Velde ont slagen als gemeentebode. De afdeeling Wast/and van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw heeft eergister-avond te 's-Gravezande in de „Spaansche vloot" een ledenver gadering gehouden, die door den heer P. E. L. Waldeck van Loosduinen als voorzitter werd gepresideerd. Na verschillende werkzaamheden van huishoudelijken aard werd door den heer Baptist van 's-Gravezande een uitvoerig rapport uitgebracht omtrent de demon stratieve Rijksproefvelden, onder die Gemeente gelegen, die dit jaar met aardappelen zijn beplant. Omtrent den oogst kon natuurlijk nog niets gezegd worden, zoodat de mededeelingen van den rapporteur dan ook hoofdzakelijk liepen over de wijze van bemesting. Hieromtrent gaf hij nauwkeurige berichten. Men was bij het nemen der proeven uitgegaan van de vragenof het mogelijk was een goedkoopere wijze van bemesting voor aardappelen te verkrijgen dan de thans gevolgde met koemestof met geheele of gedeeltelijke kunstmest voordeeliger uitkomsten waren te verkrijgen of het doenlijk was om zich in tijden van ge brek aan Schiedammer mest geheel van het gebruik daarvan los te maken. Om op die vragen antwoord te ont vangen had men éen der proefvelden uitsluitend met Schiedammer mest, een ander met een vermenging van stal- en van hulpmest en een derde geheel inet hulpmestsuperphosphaat met kaliver binding en Chili salpeter. Ofschoon de langdurige droogte de proefnemingen hadden bemoeilijkt bleek toch op dit oogenblik, dat de akker met uitsluitend Schiedammer mest de grootste ontwikkeling in strengel en blad te zien gaf. Daar het evenwel om den knol te doen is en ook om de hoedanigheid van den aardappel (zet- meelgehalte enz.) moet de commissie haar oordeel nog opschorten tot na den oogst. Zij stelt zich voor alsdan uit voerige mededeelingen omtrent de proef velden aan de Regeering in te zenden. Intusschen besloot de vergadering om reeds nu van wege de afdeeling stap pen te doen om ook een volgend jaai de Rijksproefvelden te kunnen behouden. om den landbouw te treffen en protesteerde tegen liet denkbeeld-Balilmann om de behan deling der kieswet uittestellen tot na de her ziening van de personeele belasting. Ook de vrijstelling van den landbouw en den zwaren druk, die deze belasting naast do Vermogensbelasting op de schouders der be lastingschuldigen zal leggen, werd door ver schillende sprekers in het licht gesteld. De vergadering werd daarop tot Dinsdag ochtend 11 ure gescheiden. Naar wij uit goede bron vernemen, zal de Schiedamsche Processie op Maan dag 26 Juni aanst. naar Kevelaar ver- ti'bkken. Do politie van Overschie verzoekt namens de ouders, aan de Rotterdamsche om opsporing van Nicolaas De Jong, een 16-jarigen jongen, die zich te Rot terdam vermoedelijk bij kermisreizigers ophoudt, om met hen de kermissen te bezoeken. Wegens de tentoonstelling van de Rotterdamsche Vereeniging voor katho liek onderwijs, zal de Exploitatie-maat schappij op 7 Juni o. lc. goedkoope treinen organiseeren naar Rotterdam van ver schillende harer stations. Door de politie te Delft is gister ochtend aangehouden en naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overge bracht J. M, oud 55 jaar, koopman, gedomicilieerd te Gouda, wiens opspo ring en aanhouding is verzocht in het Algemeen Politieblad, rot het ondergaan van hechtenisstraf. Uit tal van woningen te Loosduinen wapperde gisteren de driekleur ter ge legenheid van de opening van de West- landsche Stoomfabriek van verduur zaamde levensmiddelen, aldaar, eene inrichting, welke vooral voor de bevol king van dit gedeelte des lands van groot nut kan zijn. Zitting van J rijdaq 26 Mei. De algemeene beraadslaging over de be drijfsbelasting werd voortgezet. De heer Van de Velde bestreed het in voeren dezer belasting, die verwarring zal brengen in de gemeenteflnanciën en een te klein deel der natie belast, terwijl zij niet een noodzakelijke aanvulling is van de vermogens belasting. Ook voorspelde hij, dat zij het ver lies door afschaffing van het patentrecht niet zou dekken. De heer Van Karnebeek gaf in een repliek te kennen, dat de Minister bij dit ont werp den landbouw te veel begunstigt en de heer De M e ij i e r hoopte alsnog dat de Mi nister het personeel zou herzien onafhankelijk van de opbrengst der vermogensbelasting. Niet tegenstaande zijne bezwaren tegen de vrijstel ling van den landbouw, zal hij ten slotte toch aan het tot stand komen van deze wet mede werken. De heer Bahlmann verklaarde zich in hoofdzaak voor de wet, omdat zij berust op het rechtvaardige beginsel van betaling naar ge maakte winsten en een einde maakt aan de revolutionaire patentbelasting. Verhooging van invoerrechten in het belang der minder welva rende industrie blijft evenwel noodig, maar de bedrijfsbelasting kan alleen aan den midden stand ten goede komen, wanneer de personeele belasting alsnog gelijktijdig wordt herzien, waarvan verschuiving der kieswet het gevolg moet zijn, waarop hij alsnog aandrong. Zijn sympathie voor de wet zou verminderen bij niet of gedeeltelijk belasten der coöp. veree- nigiugen. De heer DeBeaufort (Wij k-bfj-Duur stede) wenschte onderscheid in den aanslag voor be roep en voor bedrijf door den aftrek voor be roepskosten bij Koninklfjk Besluit ruim te omschrijven. De heer Eoëll bleef de afschaffing van het patent krachtig verdedigen. Sterk protesteerde hij tegen notarissen, die de tarieven voor den verkoop van onroerend goed niet verlagen en drong aan op bedreiging bij de wet met ont slag als zij de wet niet ten volle toepassen. De heer T ij d e n s bestreed het denkbeeld Uit Elims vernemen wij, dat de fvissclie, aangename temperatuur in dat schilderachtig gelegen oord onze Konin ginnen zeer goed doet. Tot dusver hield zich het weder uitmuntend, alleen jl. Woensdag 24 dezer heeft 't er sterk geregend. De schoone en ruime villa Sglvana, waarin HH. MM. met H. Dr. gevolg verblijf houden, is gelegen aan den voet van een berg. De appartementen van Hare Majesteiten op de eerste verdie ping hebben een allerbekoorlijkst uit zicht op een boschrijk landschap met Flims op den achtergrond. Daarachter trekt zich een dal uit, terwijl ter rechter- en ter linkerzijde dit fraai natuurtafereel verhoogd wordt door rot sen en met groen begroeide bergen. In de verte, zoover het oog reikt, ver- ïeffen zich sneeuwtoppen. Nog wordt ons vandaar gemeld, dat H. M. de Koningin-Regentes den dag der begrafenis van den Yorst van Wal- deck-Pyrmont in alle stilte doorbracht. (D. v. Z-H.) Bedrijfsbelasting Door den heer Hintzen is een amen dement voorgesteld om art. 1. i. (de be lasting voor buitenlandsche groote han delshuizen, die aan particuliren hier te lande leveren) te doen vervallen. Yanaf primo Juni aanst. bedraagt de geldigheidsduur der retourkaarten tus schen alle betrokken Nederlandsche stations (Staats-. Hollandsche IJzeren en Nederlandsche Oentraalspoorweg- Maatschappij), alsmede Luik (Yivegnis) eenerzijds en Londen anderzijds, via Ylissingen, zestig dagen, met inbegrip van den dag der afgifte. Naar Eet Vaderland verneemt, hebben B. en W. van Leeuwarden definitief geweigerd gevolg te geven aan den aandrang van den districts-schoolopzie- ner te Leeuwarden om den van soc.- democratische gevoelens betichten onder wijzer Dijkstra te ontslaan. In een artikel over de verkiezing te Gouda, voorkomende in Het Centrum, deelt de heer Schaepman mede, dat, naar men hem meldt, de keus der anti revolutionaire partij in het district Gouda voor de candidatuur voor de Tweede Kamer niet op den heer De Savornin Lobman is gevallen, omdat deze onvoldoende op de door het Cen traal Bestuur gestelde vragen zou heb ben geantwoord. Van liberale zijde wordt in het hoofd kiesdistrict Gouda thans geen candi- daar gesteld voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Als dijkgraaf van den „Molenpolder", gelegen op de scheiding van Roon en Barendrecht, is met algemeene stemmen herkozen de heer Arie Leeuwenburg Wz. te Barendrecht. Deze is een der oudste dijkgraven van Zuid-Holland, misschien wel van heel Nederland. De heer Leeuwenburg is de 82 reeds gepasseerd. Naar uit Oude Tonge wordt gemeld, worden pogingen aangewend tot het verkrijgen van een landbouwschool voor het eiland Goeree. Vanwege het Rijk zou daarvoor een subsidie van f2000 zijn toegezegd en men zou trachten om van de Provincie een bijdrage van f 1000 te verkrijgen, terwijl het tekort komende door de leden onderling zou worden gedragen. De begrooting is geraamd op f3750. Reeds is voorloopig een Bestuur ge constitueerd, waarin zitting hebben de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5