Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Woensdag 31 Mei 1893. No. 4599. bureau Jtöog^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Filips II en Don Carlos. mmm F e u i 1 i e t o n. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. UlUIIUHmillllltllfilll'MII Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 30 Mei '93. Bij de soberheid aan politiek nieuws, ■Waardoor zich de laatste dagen ken merken, is het niet te verwonderen, dat sommige dagbladcorrespondenten hun phantasio een weinig laten werken en als ernstige berichten overseinen, zaken, die slechts als vage geruchten dienen bestempeld te worden. Zoo wordt uit St. Petersburg aan de Times geschreven, dat men in Rusland met groote span ning de keizerlijke toespraak bij het tiende kroningfeest te Moskou en de onthulling van het standbeeld van Alex ander II, „den Bevrijder der Bulgaren", tegemoet ziet, daar men vreest, dat .1 Vadertje" met betrekking tot Bulga- rije zeer oorlogszuchtige aankondigin gen zal doen. De correspondent voegt °r bij, dat de Russische minister van oorlog den officieren van gezondheid gelast heeft, zich gereed te houden voor «ene mobilisatie Neemt men in aanmer king, dat Rusland met zijne krijgstoe rustingen nog lang niet klaar is en dat thans in Duitschland zulke oorlogs- dreigementei, uitmuntend van pas ko men, om de kiezers bang te maken en voor de legerversterking te doen stem men, dan zou men deze Petersburgsche correspondent bijna verdenken een Pruis te zijn. De Bulgaren hebben zich intusschen door geen loos alarm laten weerhouden van eene wijziging der Grondwet in anti-Russischen zin. De Groote Sobranje, die te Tirnova was vergaderd, heeft Zaterdag bij derde of laatste lezing alle artikelen de grondwets-wijziging goed gekeurd, dus ook met inbegrip van die betreffende den godsdienst der eventu eels kinderen uit 's Vorsten huwelijk, zoodat do Grieksch-schismatieke gods dienst niet meer verplichtend is voor een vermoedelijk troonopvolger en dus de kroonprins katholiek mag zijn. Met Oritiscb-Geschiedkundige beschouwing door L. L. 5) Het was den 27sten Dee. 1567, dat hij dit plan aan meerderen mededeelde, alleen zeggende dat zp slachtoffer iemand van zeer hoogen stand was. Toen ontdekte de prins aan Don Jolntu, wie het voorwerp was van zijn wraak. De Koning bevond zich in die dagen niet te Madrid. Carlos kreeg eenig geld bijeen; te middernacht van den 17 Jan. 1568 zou hjj afreizen naar het verblijf zijns vaders. Daar kwam op 't onverwachtst Filips den avond voor den 17den te Madrid weder. Hier werd hem alles medegedeeld, en eindelijk klonk na lange besluiteloosheid het bevel tot inhechte nisneming van den oproerigen prins van zijne algemeene stemmen werd deze wijziging goedgekeurd. Men begrijpt dat Rus land hierover zeer ontstemd is. In Servië heeft men zich een oogen- blik gevleid met de voldoening dat de Staatsgreep van den jongen Koning de volle instemming had gevonden van den Duitschen Keizer. Aan de Voss. Zeitung werd nl. uit Belgrado geschre ven dat toen de Servische buitenge wone gezant, kolonel Pantelits, aan Wil helm II de opheffing van het Regent schap en de meerderjarigverklaring des Konings boodschapte, de Keizer ten antwoord gafEen kloeke onderneming van den jeugdigen Koning, die mijn volle sympathie heeft de geheele manoeuvre werd zóo correct uitgevoerd als op een exercitieveld". Deze verklaring wekte zoowel te Berlijn als te Belgrado opzien. Zij werd echter reeds weder gelogen straft. Aan het hoofd van den offi- cieelen Reicksanzeiger werd gisteren tegengesproken, dat de Keizer on langs hij de ontvangst van den Ser- vischon buitengewonen gezant Pantelits zich in bedoelden zin zou hebben uit gelaten en de Staatsgreep in Servië ein sckneidiges unternehmen geroemd zou hebben. Het hierop betrekking hebbende bericht uit Belgrado zoo heet het is onwaar. De Keizer sprak geen enkel der hem in den mond gelegde woorden, maar gaf slechts uitdrukking aan zijne vriendschappelijke gevoelens jegens den jongen Koning van Servië. Zoowel de stellige toon dezer logen straffing als de spoed welke daarmede gemaakt is, toonen aan welken indruk dit onware bericht uit Belgrado te Berlijn heeft gemaakt. Trouwens in den tegen woordigen verkiezingsstrijd zou het allicht op tendentieuse wijze kunnen worden aangevoerd als een bewijs der dictatorische neigingen van den Keizer. De Keizer zou misschien wel willen, dat hij zelf ook een soort staatsgreepje kon beginnen om de legerversterking af te dwingen! Als men de officieele lippen. Als de prins vernam, dat hij verraden was, begaf hjj zich naar Don Johan, dien hij als de oorzaak van al zgn tegenspoed be schouwde, en beproefde hem met een dolk te doorsteken. Het is waarlijk belachelijk hoe Van Meteren het Don Johan tot oneer en laaghartigheid kan aanrekenen, dat hjj Filips met de geheele samenzwering bekend maakte. Volgens hen handelde Don Johan alleen uit vrees, dat hjj eenmaal door den invloed van den troonopvolger, van zijn eigen invloed zou worden beroofd, en niet omdat hjj liet zich een plicht rekende de verraderlijke plannen vau dien prins te verijdelen. Zulk een bewe ring behoeft geen weerlegginghaast wilden wij vragen wat de schrijver zelf in dusdanig geval zou hebben gedaan. Wat nu volgt met betrekking tot de-in hechtenisneming ontleenen wij hoofdzakelijk aan Hooft. Na over al liet gebeurde met Don Carlos, ernstig te hebben nagedacht, beraad slaagde de Koning met verscheidene bisschop pen en rechtsgeleerden van den eersten rang, wat hem te doen stond. Het besluit was, den troonopvolger in verzekerde bewaring te stellen. Den forschen, gewapenden jongeling die steeds met een stoet van gelijke trawan ten omringd was, bij dag aan te randen, viel hachelijk en was minder passend. Met geweld in zijne kamer te breken als liy in rust lag, dit dreigde het geheele hof met grenzenlooze bangmakerijen der Nordd. Allg. Ztg. wilde gelooven, zou men werkelijk zeggen, dat hij zoo iets in zijn schild voert. Sprekende over het manifest dat de Keizer voornemens is tot de Duitsche natie te richten, brengt het blad in herinnering, dat het Bondsleger zoowel in vrede als in oorlogstijd onder het opperbevel des Keizers staat. Indien men hem nu de middelen weigert, die door de bevoegde militaire overheden noodzakelijk worden geacht, dan zou hij zijne plichten als Bundesfeldherr niet kunnen uitvoeren. Zoo? vragen daarop de Neuesten Nac kriekt en, mag de Rijks dag dan in militaire zaken niet anders dan „ja" zeggen Wil de Keizer een conflict wagen als weleer zijn grootvader in Pruisen 01 wil hij liet opperbevel neerleggen De Germania vraagt of de No-dd. nu nog wel inziet, welk kwaad zij stichl door aldus rechtstreeks den persoon des Keizers in den strijd te mengen. -—In de ambtenaarswereld wordt een onge hoorde pressie uitgeoefend. In West- Pruisen wordt van verschillende zijden bericht, dat de ambtenaren van den Staat zich in de verkiezingen mengen. Zoo ontvingen enkele ingezetenen van het district Karthaus eene kennisgeving van den Landraad, dat zij ieder 50 vlugschriften zouden ontvangen om die onder de kiezers uit te deelen. Zij moes ten het echter doen of het van hen persoon- 1 ijk uitging en er geen officieel karakter aan geven. Een der ingezetenen, dr. Kirschberg, heeft den Minister van Bin- nenlandsehe zaken met dit feit in ken nis gesteld, en vraagt tevens of het waar is, dat de provinciale opper-presi- dant, oud-minister Yon Goszler, vooraf kennis droeg van deze landraadsbemoei ing. Volgens den Berlijnschen corres pondent van den Londenschen Morning Post zal ook de nieuwe Rijksdag aller waarschijnlijkst eene anti-militairistische meerderheid van 40 of 50 stemmen hebben, welke alleen bij eventueel recht- verwarring. Ook stond het te bezien, of zoo iets zonder bloedstorten af zou loopeu, aon- gezien de pri/s steeds voorzien vau wapenen zich ter ruste begaf, en hij in tijd van nood die wapenen meesterlijk wist te hanteeren. Derhalve werd er besloten, den werktuigkun dige Toix, die het mechanisch toestel der kokerrollen vervaardigd had, te gelasten een middel te beramen, om in stilte en zonder moeite het vertrek te knnnen binnengaan. Dit gelukte. De vlugge mechanicus wist be hendig het slot op die wijze te veranderen, dat het zijn gewone scheut niet nemen kon, nochtans zoo, dat de prins, van af zijn bed 4e deur willende sluiten, daarvan niets kon gewaarworden. Eu zoo legde zich deze op den vooravond van zijne nachtelijke ge vangenneming als gewoonlijk te ruste, zon der het minste vermoeden van het hem nade rend onheil. Ongeveer elf uren des avonds, begaf zich de Koning, van enkele grandes en eene wacht vergezeld naar 's prinsen slaapvertrek zonder eenig gernisoh treedt men binnen, haalt de wapenen onder het oorkussen weg,eveneens de wa penen in het koffer verborgen, en eindelijk wekt Buy Gomez den v.tstslapenden jongeling door hem met den elleboog aan te stooten. Tot zijn bewustzijn gekomen, springt deze ver schrikt op, en zich gevangen ziende, bidt en smeekt hij hem toch te dooden. Maar Filips, die niet zijn dood maar slechts zijne verze- streeks oorlogsgevaar zou kunnen „om vallen." Als de Czaar nu maar een weinig mat de sabel wil rammelen, dan zijn de militairisten gered Lord Salisbury zet zijn tocht tegen de kome rule in Ulster voort en natuur lijk wordt hij door de Orangisten overal met veel geestdrift en vertoon ontvan gen. De Pall Mall Gazettehoewel te genwoordig anti home-rule gezind, kan toch niet nalaten te doen opmerken, dat de reis van Salisbury wel wat over bodig is, daar men de antipathiën van Ulster tegen de home-rule sinds lang kent. Een aantal bekende Orangisten vergezelde lord Salisbury op zijn tour nee. Een dezer is Londonderry, een af stammeling van den berushten Castle- reagh, die in 1798 Ierland bestuurde en tuchtigde met schorpioenen. Hij ging met verfijnde wreedheid te werk, liet zijn slachtoffers herhaaldelijk ophangen, zonder dat zij daarbij terstond het leven verloren, deed geeselwonden bestrooien met zout en peper en had een hij zon der pijnigende manier van scalpeeren uitgedacht. Is het wonder, dat de arme gemartelde Ieren in verzet kwamen? De Times meldt uit Caïro, dat de pers der Arabieren zich weder roert, vooral het blad van Abdallah Nedim, die tijdens Arabi's opstand verbannen is, maar later gratie kreeg, vaart hef tig uit tegen de Europeanen. Riaz- pacha zou willen intervenieeren, maar de overige ministers blijken daarover niet eensgezind. Naar uit Tunis van Zondag 11. wordt bericht, is aldaar een nieuwe haven ingewijd in tegenwoordigheid van den Bey. De Eransche minister van justitie hield een rede, waarin hij verklaarde, dat Frankrijk in Tunis een werk des vredes en der beschaving verrichtte. Aan de Times wordt uit Lissabon ge meld, dat de Portugoesche regeering contracten gesloten heeft omtrent een veertienclaagschen maildienst tusschen Lissabon en Lourengo Marques en een kering wilde, stelde hem gerust, alleen er bijvoegend, dat hjj aldus kwam om hem met vaderlijke strengheid te straffen. Onmid dellijk werd er beslag gelegd op 's prinsen pa pieren en goederen, alle koninklijke praal werd hem ontnomen, en men liet hem slechts het onschadelijke. Zjju uiterste verheidend, trachtte de prins op verschillende manieren de hand aan zich- zelven te slaan. Zoo wierp hjj zich eens mid den in het vuur, dat zijn kamer verwarmde, hopende alzoo om te komen. Da wachters schoten toe, nochtans niet vroeg genoeg om te beletten, dat de prins zijne kleederen Ter- brand en verschillende kwetsuren bekomen had. Ook onthield hjj zich kort daarna dagen lang vau alle drank, en overlaadde zich toen eensklaps zoo overvloedig van ijskoud water, dat hjj er hjjna van gesprongen was. Nu ook dit niet gelukte, vastte hij verscheidene dagen, en gebruikte daarna eene ongemeen groote hoeveelheid niet gaar geworden fijngehakt vleesch, iets dat hem bg'na stikken deed. Ook beproefde hg een diamant van buitenge wone grootte in te slikken, om zich zoodoen de van het leven te berooven. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1