Binnenland. maandelijkschenmaildienst met de havens van Oost-Afrika, alsook het leggen van een kabel tusschen Lissabon en de A oren. Eerstgemeld contract verwierf e z Union Steamschip Company met het uitsluitend vervoerrecht van brieven malen en de staatspassagiers. Yolgens bericht uit New-York besloot Italië zijnen gezant te Washington den rang van ambassadeur te verleenen en Duitschland evenzeer. De Union-regee- ring maakte den Unie-gezant te Rome ook tot ambassadeur. Zuid-Amerika heeft zich bij Europa's protest aangesloten tegen het systeem der bekroning voor de Chicago-tentoonstelling, daarbij den steun genietende van vele Amerikanen en Europeesche inzenders, die besloten een eigen jury te benoemen. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Dinsdag den 6den Juni a. s. des avonds te half negen uur. De commissie van rapporteurs uit de Tweede Kamer zal de volgende week, voor de openbare vergadering der Tweede Kamer, bijeenkomen. Het is den minister van Oorlog ge bleken, dat bij de korpsen der land macht verschil van opvatting bestaat aangaande den tijd, waarvoor miliciens krachtens art. 126 der militiewet on der de wapenen kunnen komen of blij ven, nadat zij reeds 6 maanden over eenkomstig dat wetsartikel in werkelijksn dienst zijn geweest. De bewoordingen van gemeld wets artikel laten toe, miliciens, die na 6 maanden vrijwillig in werkelijken dienst onder de wapenen zouden wenschen te blijven, dit langer verblijf alleen te vergunnen onder voorwaarde, dat zij zich opnieuw voor minstens 6 maanden verbinden, dan wel hun dit toe te staan voor een korteren termijn. Aan den commandeerenden officier is medegedeeld, dat aan miliciens, die in vorenbedoeld geval verkeeren, kan wor den vergund, hun verblijf onder de wa penen te verlengen, telkens met min stens éen maand. Echter moeten zij zich vooraf verklaren omtrent den tijd gedurende welken zij onder de wapenen wenschen te blijven. Het vrijwillig onder de wapenen komen ingevolge meergenoemd wetsar tikel kan den milicien-verlofganger in geen geval worden toegestaan voor min der dan 6 maanden, al is hij reeds ééns of meermalen krachtens dat wetsartikel in werkelijken dienst geweest. Bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal is ingekomen een adres van Burg. en Weth. van Rotterdam, waarin gewezen wordt op de onbillijkheid, dat de kohieren van de in te voeren be drijfsbelasting niet ter inzage worden verstrekt aan de Gemeentebesturen, ter wijl daarentegen de Gemeentebesturen verplicht zijn, zoowel voor de vermo gens- als voor de bedrijfsbelasting in zage te geven van de kohieren dei- gemeen telijke inkomsten-belasting. Burg. en Weth. van Rotterdam sluiten zich om die reden geheel aan bij het adres van den gemeenteraad van Amsterdam, waar deze der Tweede Kamer verzoekt „het wetsontwerp zoodanig te wijzigen, dat de hoofdambtenaren der directe be lastingen gemachtigd kunnen worden, aan de Gemeentebesturen, volgens rege len door den minister van Financiën te stellen, inlichtingen betreffende het be drijf of beroep der belastingschuldigen te verstrekken, die voor het opmaken der gemeente-kohieren gevraagd worden. In druk is thans verschenen het reeds in de vorige zitting van den Rotter- damschen Gemeenteraad aangekondigde voorstel tot het maken van een inrichting tot voortbrenging van electriciteit voor verlichting en beweegkracht. Alvorens echter een beslissing te doen nemen omtrent het ingediende voorstel, W6nschen Burg. en Weth., dat princi pieel zal worden uitgemaakt, of de Ge meenteraad wenscht, dat het electrisch licht door de gemeente zal worden ge ëxploiteerd, of dat er concessie voor zal worden verleend. De commissie voor de financiën zou tegen eene gemeentelijke exploitatie van het electrisch licht bezwaren hebben, ware het niet, dat het voorstel tevens inhield het voorstel, om door de aan te schaffen machines ook electriciteit te doen voortbrengen ten dienste van de outillage der havenwerken. De verbete ring en de uitbreiding der hefwerktuigen op de handelsinrichtingen en haven werken zijn noodzakelijk. Voor het in beweging brengen der werktuigen schijnt electriciteit boven stoomkracht en hy- drauliek aanbeveling te verdienen. Worden de voorstellen aangenomen, dan zal met de firma Siemens Halske, te Berlijn, een overeenkomst worden aangegaan, waarbij aan die firma word t opgedragen, al de voor de inrichting "benoodigde machinerieën en geleidin gen te leveren, en tevens voor den tijd van 10 jaren aan die firma worden opge dragen het onderhoud der accumulatoren. De kosten worden geraamd op f700,000 voor de inrichting indien de begroo ting bij de uitvoering der plannen niet tegenvalt, hetgeen de commissie voor de financiën zeer goed mogelijk acht en f 100,000 voor de uitbreiding dei- hydraulische inrichting der handelswerk tuigen Dit bedrag van f 800,000 moet wor den verkregen door een leening, aflos baar in 25 jaren. Tarieven en voorwaarden voor de levering van electriciteit zullen later worden ingediend. Naar wij vernemen, is door eenige kerk en armbesturen met bezorgdheid de vraag geopperd, of het soms ook de bedoeling der regeering is, ook het ver mogen aan hun beheer toevertrouwd, door de nieuwe vermogensbelasting te treffen. Dat deze bezorgdheid echter geheel en al ongegrond is, en dat alleen het vermogen van wezenlijke ingezete nen van het Rijk, er. dus niet dat van rechtspersonen, onder deze belasting- valt, blijkt duidelijk uit de bewoordin gen, waarin art. 1 der wet op de ver mogensbelasting vervat is: „Onderden naam van vermogensbelasting wordt eene directe belasting geheven van ieder, die binnen het Rijk woont, of die zich in den loop van het jaar binnen het Rijk metterwoon vestigt." Daarom gaf dan ook de regeering naar aanleiding van de door eenige Kamer leden in het voorloopig verslag betoog de wenschelijkheid tot het betrekken van vermogens in de doode hand in deze belasting, te kennen, datdethaus voorge stelde belasting eenepersoonlijkere,, te hef fen van dei»y£2-<?fc»«naariedersindividueel vermogen progressief en na aftrek van schulden weshalf betwijfeld mag wor den of in dit kader een belasting der goederen in de doode hand zou passen dat indien er eene belasting van dien aard moet komen, zij eene afzonderlijke belasting zou moeten zijn, gegrond op beginselen van geheel andere aard dan die welke in het thans aanhangige ontwerp belichaam 1 zijn. (M. en li. lode Tegen den sociaal-democraat Bill, van Rotterdam, is door de maréchaussée te Veendam, na afloop eener socialistische vergadering, proces-verbaal opgemaakt wegens majesteitsschennis ten aanzien van bevriende monarchen, nl. van de Duitsche en Russische keizers. Toen de wachtmeester naar het beroep van B. vroeg, was het antwoord reiziger in oproei'. Door de directie der staatsspoorwegen is eene voor van België, Frankrijk enz. naar Duitschland bestemde reizigers gunstige regeling getroffen door o. a. te bep-.leD, dat te beginnen met 1 Juni steeds van Rozendaal af zal loopen de exprestrein van 8.14 voormiddag naar Bokstel zoodat de reizigers van België, te Rozendaal aankomende te 8.7 v.m., steods onmiddellijk kunnen doorreizen, ook als de trein van 6.56 vm. van Vlissingen, wegens te late aankomst der boot van Engeland, niet loopt. Volgens het Handelsblad mag het tot stand komen van den lang verbeiden spoorweg GoudaSchoonhoven zoo goed als verzekerd worden geacht. Door het bestuur der Prins Hendrik- stichting is voor den nieuwen bouw tot dusver ruim f5000 ontvangen. Dit bedrag is echter nog lang niet voldoende tot verwezenlijking der plan nen. Het bestuur iszoo schrijft het „nog zoover van het einddoel verwij derd, dat een nieuw beroep op de al ge- meene belangstelling dringend noodza kelijk is". Het Hoofdbestuur der „Algemeene Vereeniging van Bloembollencultuur" (voorzitter de heer J. H. Krelage, alg, secretaris de heer Joh. de Breuk) heeft zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, warrin het verklaart, dat de bezwaren, welke bij de genoemde ver eeniging bestonden tegen sommige arti kelen van het eerstir.gediende wetsont werp, in het later ingekomen ontwerp zijn weggenomen. Vandaar, dat in de vergadering van 27 Maart 1.1. het hoofd bestuur is gemachtigd, zich tot de Tweede Kamer te wenden, met het verzoek, goed keuring te verleenen aan die artikelen van het wetsontwerp, waarin de bloem- bollenkweekerij is betrokken en in het bijzonder aan het nieuwe artikel 3 8 van hel gewijzigd ontwerp. Te Leiden viel op een No. van de Staatsloterij de f 100.000. Een van de winners heeft dat voordeeltje met den dood moeten bekoopen, want hij heeft zich aan misbruik van drank schuldig gemaakt en is in de jenever gestikt. De anderen schijnen betere bedoelingen met het gewonnen geld te hebben, door 't aan verbetering der huishouding te besteden. De centrale liberale kiesvereeniging in het het district Beverwijk komt Donderdag aldaar bijeen om te stemmen over de candidatenlijst voor de Tweede Kamer. Wij vernemen, dat de gemeenteraad van Utrecht nog in deze week eene vergadering zal houden tot behandeling van eene voordracht van B. en W., om te besluiten tot opheffing van de Bank van leening. Deze voordracht is ingediend, naar aanleiding van het door commissarissen van de Bank van leening tot den Raad gerichte verzoek, waarbij, op grond van art. 6 van het reglement der inrich ting, die opheffing wordt aangevraagd, op grond van het aanzienlijk verlies op de exploitatie der Bank geleden, en het gebrek aan geld om de zaken te drij ven. Voorts wordt door B. en W. voor gesteld, dat, ingevolge art. 7 van het reglement, een liquidateur van de Bank door den Raad zal worden benoemd. UH.) Zaterdag namiddag brak in het dorp Zuilicheme een hevige brand uit, tenge volge waai van een achttal woningen ver nield werden. Wat van de inboedels werd gered, is meestal erg beschadigd. In de buitengewone vergadering, Zon dag gehouden door de li. K. Werklieden- Vereeniging te Arnhem, waarin bijna alle leden (ruim 500) waren opgekomen, werd, na liet door de afgevaardigden ter centrale vergadering uitgebracht verslag, bij acclamatie aangenomen het voorstel van een der leden, om zich aan te sluiten bij den Ned. 11.-A. Volksbond. De Bond telt dus thans een bloeiende afdeeling te meer. Een ziekenfonds, thans 150 ledan tellende, een onder steuningsfonds, dat in de wintermaan den reeds veel nood heeft gelenigd, be nevens zeven bloeiende vakvereenigingen zijn zeker een bewijs van den bloei dezer afdeeling. Wij wenschen de Ver eeniging met haar besluit het meeste succes. De Algemeene arbeiders-vereeniging, de timmerlieden- en meubelmakersvakver- eeniging te Zutfen hebben besloten met een adres van adhaesie te steunen het adres van verschillende werkliedenver- eenigingen te Arnhem, om bij de hooge regeering alsnog aan te dringen op eene waardiger belooning dan de hem nu reeds geschonkene de zilveren reddingsme daille aan den werkman Tilburgs te Hilversum, die door zijn bewonderens waardig monschlievende en zelfopoffe rende daad de voldoening mocht hebben het leven te redden van den twee dagen lang nagenoeg levend begraven mede arbeiders Van Reenen aldaar. Zaterdag-middag brandde te Blaer- thum onder Gestel (N.-B.) het zeer oude kasteel aldaar, dat sedert eenige jaren niet bewoond was, geheel af. De brand is vermoedelijk aangekomen door onvoor zichtigheid der loodgieters, die eenige werkzaamheden aan het gebouw verricht ten.Het was tegen brandschade verzekerd. Omtrent den brand in het kasteel van Blaerthum, op ongeveer 45 minuten afstand van Eindhoven gelegen, wordt nog gemeld Niets dan de zware mu ren bleven van het zeer fraaie kasteel, dat uit de 15e eeuw dagteekeat, over. Eene antieke deuren een kunstig bewerkt bordes heeft men uit de brandende massa kunnen redden. Het kasteel was de laatste 6 jaren onbewoond; men denkt dat het ongeval ontstaan is door onvoorzichtigheid van werkvolk, dat eenige herstellingen had te verrichten. De gebouwen waren voor f 11,000 verzekerd. Het kasteel was vroeger de residentie der jonkers Van Eijk heeren tot Blar- thom-Zeeld en Veldhoven; volgens het grafschrift op een graf was jonker Ru- dolf van Eijk in 1580 overleden. In latere jaren waren de baronnen Van Del uier- mol te Brussel de bezitters dezer heer lijkheid, van wie het door erving in eigendom overging aan de tegenwoor dige eigenaars, de familie Verduijnen na bij Luik woonachtig. In het begin dezer eeuw werd het kasteel nog gedeeltelijk vernieuwd. Ten blijke, dat 't er ook in het zuiden van Limburg met de weilanden alles behalve rooskleurig uitzet, diene dat reeds eenige landbouwers te Gulpen de zeis ter hand genomen hebben en de groene rogge afmaaien voor 't gebruik van het hoornvee. Bij Winschoten is op den spoorweg het lijk gevonden van een vreemd man, tusschen de 60 en 70 jaar. Bij onder zoek door dr. Tresling en Van Olm bleek, dat zes a.chterribben waren gebro ken. Men veronderstelt, dat hij door den laatsten trein is aangereden en daarna over het hoofd in de grint is geslagen, omdat daar zijn klompen stonden waar van één gebarsten was. Kars Postma, een turfdrager te Gro ningen, verslaafd aan den drank,wonende in eene gang in de Tuinstraat, kreeg eergisteren-morgen met zijne vrouw eenen hevigen twist, omdat naar men zegt, zij geen eten wilde gereed maken. In zijne woede greep P. toen een mes en stak dit zijne vrouw in den rug; zij verloor hierbij zooveel bloed, dat de hulp van eenen geneesliee.r moest wor den ingeroepen. De man, die zich in- tusschen op den zolder had verschanst, werd door de politie te voorschijn ge haald en onder een grooten toeloop van nieuwsgierigen naar het bureau over gebracht, waar proces-verbaal tegen hem werd opgemaakt. (P. G. C.) Dat het leven van den mensch spoe dig kan worden afgesneden, is te 't Meer (Friesland) weer bowezen. De tuinman W. V. had met zijne vrouw eene wan deling gemaakt naar de Heerenveensche kermis. Thuisgekomen, gebruikten zij het avondmaal, waarna W. V. zich t-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2