Binnenland. TWEEDE KAMER. trumpartij. Hij begon zijne redevoering met de stormachtig toegejuichte bewe ring Het Centrum is geene volkspartij meer, alleen nog eene lakeiachtige bedel partij, die Beieren uit kleine belangen aan Pruisen verraadt, en dit ook bij de militaire wetsontwerpen zou gedaan heb ben, indien het geen vrees had gehad voor de Beiersche boeren met het oog op de nieuwe verkiezingen. Pruisen alleen heeft er schuld aan, dat heel Europa zich tegenwoordig tot de tanden wapent. Vóór 1866 wapende het zich om Beieren en Oostenrijk te overvallen, daarna wapende het zich voor 1870, uit welk jaar de tegenwoordige droevige toestand is voortgevloeid. Op wien zal het nu losgaan Stormachtige bijvalsbetuigingen.) Wij, Beieren, hebben tot nu juist het hoofd boven den zak uit weten te houden, maar ook onze kop snappen de Pruisen nog Levendige toejuiching). Ontwapenen moeten wij ons, Pruisen het eerst, en eene staatkunde van vrede voeren vóór dien tijd voelen wij, Beieren, ons niet op ons gemak in het Duitsche rijk Gebrom en Bravo's). Ik ben geen heilige, maar zoo goed katholiek als wie ook uit het Centrum, doch het Centrum haat mij, omdat ik het booze geweten van het Centrum ben Groote bijval). Sigl besloot zijn fraaie reden met den pyra- raidalen zinWilt gij niet van me weten, hebt ge liever een man van het Centrum, bijt dan voor miju part allen uw eigen neuzen af. Bovenstaande mededeeling omtrent het verloop van bedoelde vergadering geeft indien zij op waarheid berust eenig denkbeeld van de hartstochte lijkheid der agrarische beweging in de anders zoo kalme Centrumskringen. Ook in Noord-Duitsehland is de agra- zische beweging zóó sterk, dat elke partij pogingen aanwendt om candi- daten onder de boereu te vinden. In het Lagerhuis te Londsn werd gisteren beraadslaagd over art. 3 van het ontwerp. Het amendement van Wolmer,om eene eigen Iersche wetge ving tegen te gaan en besluiten te nemen aangaande alle punten omtrent welke men niet met de ontwerpen kan meegaan, werd, bestreden door de regee ring, met 259 tegen 238 stemmen ver worpen. De meerderheid aan den kant der regetring bestond dus uit 21 stem men. Deze kleine meerderheid heeft dei- oppositie aanleiding gegeven tot een hartstochtelijk applaus. Tegenover het drijven der voorstan ders van het behoud der ficeros (plaat selijke voorrechten), die vooral in luid ruchtige manifestaties te Pampeluna be slist hun voornemen te kennen geven, om aan aanhangige oeconomische her- voimingen door alle middelen weerstand te bieden, gelooft men, dat de minister van financiën zijn voorstellen betrek kelijk de Baskische provinciën en Na- varra verdagen of intrekken zal. Volgens bericht uit Tlrnova is de groote nationale Sobranje eergisteren aldaar gesloten. Er wordt eene procla matie in gereedheid gebracht, waarin den Volke wordt medegedeeld, dat de vergadering de herzieDingsvoorstellen heeft goedgekeurd en tevens den leden der vertegenwoordiging de dank des Yoisten wordt betuigd. Zitting van Dinsdag 30 Mei. Bjj de voortzetting der behandeling van de bedrijfs- en beroepsbelasting voerde Minister P i e r s o n voor de tweede maal het woord ter beantwoording van de sprekers en hun bezwa ren. Hij zette uiteen hoe de landbouwwinsten, al worden zjj vrijgesteld in de bedrijfsbelasting, door omzetting van de opcenten in een vaste percentage voor de gemeenten dienstbaar zijn te maken, ofsehoon de heffing van opcenten nog vooreerst zal blijven rusten. De afstand van het personeel aan de gemeenten achtte de Min. zeer wel mogelijk, mits aan vaste regels gebonden. Hjj bleef een tusschentjjdsche verbetering van het personeel ter vermindering van den druk voor den minderen man beloven, maar zeide nu reeds, dat de progressie daarin geen hoofdbestanddeel zal zijn en dat zjj financieels offers zal kosten, die het noodig maken eerst af te wachten de opbrengst der bedrijfsbe lasting. Binnenkort zal hjj een herziening der grond belasting indienen; een tjjdstip voor indiening van voorstellen tot afschaffing der tollen op wegen en vaarten, kon hij nog niet toezeggen terwjjl hij met den Min. van Justitie reeds had besproken, hoe te voorkomen, dat het doel der verlaging van de mutatierechten niet ver ijdeld werd door de notarissen. Bjj de onmogelijkheid tot verbetering der pa tentwet, was z. i. een belasting op de bedrijfs winsten de meest zuivere, terwijl hjj verder door vergelijking aantoonde, dat de bedrijfs belasting den druk van den middenstand inte gendeel zal verlichten. Maar hjj waarschuwde vooral tegen te hooge opvoering der progressie omdat daardoor de fraude zou bevorderd worden. De talrijkheid van het gezin zou bij het personeel in reke ning gebracht worden en het maken van on derscheid in belasting van beroepen en bedrij ven achtte de Min. moeilijk en onbillijk. Den vrijdom der landbouwwinsten bleef hij verde digen. Met het oog op het groote aantal sprekers nog ingeschreven, maande de voorzitter aan tot beperking en dreigde met een avondzitting. De heer Ruijs vanBeerenbroek acht te de patentwet nog wel vatbaar voor verbe tering en verklaarde hare afschaffing alleen hieruit, dat zij niet past in het vrijhandelstel sel. Tegen de bedrijfsbelasting zelve had hij verschillende bezwaren, vooral dit, dat zjj een nieuwen druk legt op den middenstand en de draagkracht niet telt. De heer Lambrechts gaf de voorkeur aan eene algemeene inkomstenbelasting boven de gesplitste vermogens- en bedrijfsbelasting, die het grondbezit dubbel treft, ja zon nog liever wenschen een effectenbelasting naast patent, grond- en personeele belasting. De landbouw- vrijstelling achtte hij noodig ter opbeuring van dit bedrijf, maar overigens is hij beducht dat de overschotten zullen gebruikt worden tot opdrijving der militair» lasten. Nadat de hesr Dobbelman de wet was blijven bestrijden, bestreed ook de heer Poel man haar, omdat ze geen rekening hield met de beginselen van sociale politiek en druk leg de op den middelstand ten voordeele der hoo- gere standen. Hjj stelde een motie voor, om, overwegende dat regeling van het kiesrecht door niets vertraagd mag worden, het debat over de bedrijfsbelasting te verdagen, totdat het kiesrechtsontwerp zal zijn afgehandeld. De Voorzitter en de Minister bestreden deze motie. Eerstgenoemde deed opmerken, dat bjj aanneming de Kamer niets te doen zou hebben, daar het kiesrechtsontwerp nog niet in staat van wijzen is, maar toch spoedig het eindver slag kan verwacht worden. De heer Poelman trok nu zijn motie in. Het algemeen debat is gesloten. Voor 15 plaatsen bij de opleiding van machinisten der marine, te Hellevoet- sluis hadden zich 86 candidaten aange geven 5 kwamen er niet op en27 werden er geneeskundig afgekeurd alzoo deden er 54 examen en van dezen 21 voldoend. Geplaatst zijn o. a. J. Zeilstra, en J. Mon- tanus, van Schiedam. Te Pijnakker is door een onbekende oorzaak de bouwmanshoeve van 0. Van der Kooij een prooi der vlammen ge worden, niettegenstaande de flinke houding der brandweer van de gemeen ten Pijnakker en Viijenban. De schuur bleef behouden. Alles was verzekerd. Volgens den Haagschen correspondent der N. Gr. Ct. zullen de Koninginnen den 30sten Juni naar Nederland terug- keeren. Omtrent de zeer bevredigende berich ten, welke het Dgbl. v. Z.-Il. omtrent het verblijf van HH. MM. te Flims mededeelde, zegt De Avondpostdat de mededeeling zeer juist kan zijn, maar dat hij die ze schreef zich waarschijn lijk niet in de streek bevindt, waar de Koninginnen vertoeven. Althans zijn beschrijving van Flims strookt niet met de werkelijkheid, zooals laatstgenoemd blad aantoont. Uit Rome wordt gemeld, dat Mgr. Rinaldini, internuntius bij ons Hof, be stemd is, om den post te vervullen van substituut bij het Staatssecretariaat van het Vaticaan, vacant geworden dooi de verheffing van Mgr. Mocenni tot het purper. Na ir een lleuter-telegram uit Rome meldt, zal de internuntius vervangen worden door mgr. Lorenzelh, rector van het Boheemsch college. Uit Den Haag deelt de N. Gr. Ct. bet gerucht mede, dat de kwestie zou wezen van het optreden van den heer Van Tienhoven als directeur van het kabinet der Koningin en van den heer Van Dedem als gouverneur generaal van Nederlandsch-Indië. Het laatste gerucht is niet nieuw. Het wordt door den be- ric htgever evenals het eerste minstens ontijdig verklaard. En dat is het ook zeker. (Arnh. Ct.) Een adres, door mr. N. F. Van Noo- ten te Utrecht ingediend aan deTwcede Kamer, houdende bezwaren tegen het wetsontwerp tot regeling van de kies bevoegdheid voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten, draagt, volgens het Utr. Dbl. de onderteekening van 938 inwoners dier gemeente uit nage noeg alle standen der maatschappij. De voor de belastingschuldigen geopen de gelegenheid om hun aandeel in de vermogensbelasting zonder kosten voor hen per postwissel over te maken, geldt alleen voor belastingschuldigen, die niet wonen in dezelfde gemeente waar het ontvangkantoor gevestigd is. Nochtans staat het den belastingplichtigen, die wel in dezelfde gemeente wonen, vrij, hunne belasting mede per postwissel over te maken, doch het verschuldigde post.wisselrecht komt dan voor hunne rekening. Hiervoor wordt eveneens van de bijzondere formulieren gebruik ge maakt. In het Engelsche Lagerhuis heeft gisteren de heer Grey het volgende verklaard De laatste rapporten dienaangaande geven niet de hoop, dat de chronische staat van oorlog, welke seder tzóo lang in Atjeh bestaat, weldra zal eindigen. Door eene kort geleden gegeven order van de Indisch-Nederlandsche regeering is de blokkade op de kust van Atjeh nochtans voor een deel opgehevem. Het schijnt, dat de opvolgende regee ringen op verschillende tijdstippen van meening waren, dat de bepaling van het verdrag van 1819 niet altoos van van weerszijden werden in het oog ge houden en niet meer beschouwd konden worden geldig te zijn. Zaterdag jl. woonden ongeveer drie honderd genoodigden een proeftocht bij van het stoomschip Chelmsford, door de Great Eastern Railway Maatschappij ge bouwd voor den nieuwen dienst tus- schen Harwich en den Hoek van Hol land. De genoodigden vertrokken om 9.55 uit Londen. Na de landingsplaats te Harwich te hebben bezichtigd, sta ken zij kort na 12 uur in zee. De Chelmsford is verreweg de grootste boot tot dusverre in den maildienst tusschen Engeland en het vasteland. Zij is 300 voet lang, 341/2 breed en 16 diep, en heeft een inhoud van 1650 ton. Voorzien van machines van 1500 p. k. en met tweeling-schroeven heeft de Chelmsford een snelheid van 18 a 1 S'/j knoopen. De groote kajuit kan 200 personen bevatten, en de boot is zeker de fraaiste tot dusverre in de vaart. De op 1 Juni te openen nieuwe dienst zal voorloopig plaats hebben mat de Chelms ford, de Colchester en de Cambridge. Na aan een hun aangeboden diner te hebben deelgenomen, vertrokken de ge noodigden omstreeks acht uur weder naar Londen. Uit Den Haag zullen dit jaar slechts twee gezondheidskoloniën voor zwakke en ziekelijke schoolkinderen naar Bra bant gaan, omdat door het restaureeren van het z. g. jachthuis in het Liesbosch tot heerenhuis, daarvan thans geen ge bruik kan worden gemaakt en de geld middelen voor andere goede huisvesting niet ten volle toereikend zijn. Het be stuur hoopt nu in liet Liesbosch een eigen gebouw te stichten. In de aanstaande Raadszitting van Nieuwer-Amstel zal door Burg. en Weth. een voorstel worden ingediend, om de straat nabij het concertgebouw, ter nagedachtenis van wijlen pastoor Brouwers, die zoo ijverig in het belang van Nieuwer-Amstel werkte, „Jan Willem Brouwersstraat" te noemen. Gedurende de werkstaking in de dok ken te Hul 1 namen de stoombooten van do Maatschappij AmsterdamHuil uit eerstgenoemde plaats werklieden mede naar Engeland, onder toezicht van den opzichter J. D. Jans. Donderdag jl. heeft deze aldaar eveneens het werk gestaakt, welk besluit bij het onder zijn bevelen werkend personeel alge- meenen bijval verwierf. Alstoen werden door den reeder Ringrose onderhande lingen aangeknoopt met de strikers, hetgeen tot het ge volg leidde, dat dezen de werkzaamheden weder voortzetten. De Amsterdammers keerden met het stoomschip European naar Holland terug. De tentoonstelling van oudheden, op West.-Frieslands verleden betrekking hebbende, is dezer dagen te lloorn ge opend en zal tot 4 J uni geopend blij ven, Veel stukken van geschiedkundige waarde zijn door de gemeenten Enk- huizen en Edam en door bijzondere per sonen bereidwillig in bruikleen afgestaan. De antieke zalen van het vroegere ge rechtsgebouw schenken aan het geheel een eigenaardigen stempel. Vooral het legaat van wij Lu mej. M. E. Oarbasius heeft de belangrijke collectie zeer in waarde doen vermeerderen. Men vindt er schilderijen en platen, kleederen en wapenen, gouden, zilveren, porseleinen en glazen voorwerpen uit den ouden tijd, oude penningen, oude akten; alles zeer bezienswaardig. Het Handelsblad schreef eergisteren in de rublielc „Van dag tot dag" een opstel naar aanleiding der onthulling van Ooen's beeld te Hoorn. Daarin leest men o. a. „Het opwekkend, stalend, moedge vend voorbeeld van zulk een held der O.- I. Compagnie als deze man der mannen was, kon nooit zoo uoode ge mist worden in ons Vaderland als te genwoordig. Want we leven in een tijd van slapheid, van anarchie, van gebrek aan tucht, en zij die het voor beeld van tucht moeten geven, laten deze vaak het eerste na. Is er grooter bandeloosheid denkbaar dan dat men kalmpjes bepraat en overweegt, of een hoofdonderwijzer op een school van den Staat lid mag zijn van een genootschap, dat den Staat wil omverwerpen „Als er niet meer tucht wordt onder wezen en geoefend in den lande, gaan wij ten gronde door slapheid en lam lendigheid." In het laatst van het vorige jaar werden door eenen arbeider op het land goed van den heer Bosch van Drake- stein aan De Vuursche (gemeente Baarn) de overblijfselen van drie geraamten opgegraven, waarbij eene bronzen lans punt gevonden werd. Daar men hier hoogstwaarschijnlijk met eenen graf heuvel uit het bronzen tijdperk te doen heeft en er nog meer dergelijke oude begraafplaatsen aldaar worden aange troffen, zal men dezen zomer het terrein in het belang der wetenschap nader onderzoeken. De opgravingen zullen ge schieden onder toezicht en leiding van den eigenaar,jhr. Bosch van Drakestein, en den archivaris der gemeente Baarn, baron d' Aulnis de Bourouill. Men heeft alle hoop, belangrijke vondsten te doen. Te Randwijk is bij het bewerken van een stuk grond een zilveren muntstuk gevonden ter grootte van eenen gulden, met sterk verbrokkelden rand. De eene zijde vertoont een bijna onherkenbaar vrouwenbeeld met opgeheven rechter arm, waarin een zwaard. Daaromheen het randschrift: Concordia res parvae cres- cunt. De keerzijde draagt blijkbaar het stadswapen van Nijmegen en een ge deeltelijk onleesbaar randschrift, waatin o. m. het woord Novi.... Een leesbaar jaartal is niet te vinden. De Onthulling van Coen's Standbeeld. Uit Hoorn wordt aan het Dagblad v. Z.-H. gemeld Onze stad, betrekkelijk klein onder het zusterental van ons land, vertoont op

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2