Dagblad voor Schiedam en 16de Jaarg, Zaterdag 3 Juni 1893. No. 4601. bureau Jkooc^traat 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Filips II en Don Carlos. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SCI Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. 3 Yan 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 2 Juni '93. Blijkens berichten uit Berlijn is aan den Pruisischen minister van landbouw een door vele landbouwers ondertee- kende petitie gericht, om opheffing van het verbod van invoer van rundvee uit Nederland. Het verzoek is hierop ge grond, dat de veefokkers in Pruisen nergens beter fokvee bekomen dan in Nederland. Gevaar is met het open stellen der grenzen niet verbonden, daal de Noordelijke provinciën van Neder land Groningen, Friesland en Drente waaruit het fokvee voornamelijk ge trokken wordt, reeds sedert het begin van dit jaar geheel vrij van veeziekte zijn, en de Nederlandsche regeering ze ker ook wel bereid zal worden bevon den, om deze drie provinciën door een militair cordon van de andere provin ciën af te sluiten. In de kringen der belanghebbenden heeft men te meer hoop, dat de minister aan den uitgedrukten wensch gevolg zal geven, omdat kort geleden ten aanzien van Denemarken de grens zelfs voor weidevee is open gesteld. Gevolg gevende aan eene uitnoodi- ging van Keizer Wilhelm om deJuni- manoeuvres te komen bijwonen, is de graaf van Turijn gisteren-middng te 4 u 55 minuten te Berlijn aangekomen. Hij werd door den Keizer met een schit terend gevolg ontvangen. De Keizer begroette den prins met een dubbelen kus. Het talrijke publiek riep den prins het welkom toe. De Keizer begaf zich vervolgens met den prins in een open rijtuig onder geleide van de kurassiers der garde naar het koninklijk paleis. Bij de voortgezette beraadslagingen over de Grondwetsherziening in de Ka mer van afgevaardigden te Brussel werd met 98 tegen 34 stemmen in art. 48 der Grondwet opgenomen de verplichte stemming behoudens de door de wet vast te stellen uitzonderingen. De Kamer heeft met 101 tegen 21 stemmen art. 48 der Grondwet in zijn geheel aangeno men, luidende: De samenstelling van het kiezerskorps wordt voor ieder arron dissement geregeld bij de wet. De stem ming heeft plaats in de gemeenten. Bij gelegenheid van een hem vanwege het dagblad Les Débats te Parijs aan geboden feestmaal, heeft de bekende oud-minister Leon Say eene toespra ik gehouden, waarin hij verklaarde, dat de republiek de tot haar bekeerden les rallies) moet opnemen, en dat de school wet en de Legerwet goed te keuren zijn, mits zij niet op tirannieke wijze worden toegepast. De spreker bestreed het socialisme en drong op inkrimping der Staatsuitgaven aan. Hij besloot met de woorden het programma dei- liberalen is en zal altijd blijven ver dediging van de vrijheid der burgers. De Kamer van afgevaardigden te Parijs hervatte gisteren de discussie over het ontwerp tot wijziging van de kiesdistricten. Een amendement van Jaures om het aantal verkiesbaren te beperken werd door Dupuy bestreden en verworpen met 292 tegen 208 stem men. Art. 4 werd op voorstel van Dupuy verworpen met 263 tegen 206 stemmen. Het ontwerp in zijn geheel werd aangenomen. In zijn aanstaande redevoering zal de heer Constans zijn verkiezingsprogram uiteenzetten, waarin hij nadruk legt op het openen van een tijdperk van verzoening en op het maken van wetten tegen de buitensporigheden der pers en tegen de misbruiken der vakvereenigingen. In het Lagerhuis te Londen zeide gisteren de heer Grey, dat de Regeering geen tijding had van Portal sedert zijne komst te Uganda zij weet dus niets nopens de berichten, die door de dag bladen zijn openbaar gemaakt. Ter zake van de triple-alliantie is geen belofte Critisch-Geschiedkundige beschouwing door L. L. 7) Wjj durvi u hierop niet volstrekt antwoor den, vooral omdat men in dien tijd vrij alge meen van oordeel was, dat de Koning niet de eerste staatsdienaar was, en bjjgevolg niet onder de wet viel, maar, buiten de Kerk, al leen door God kon worden geoordeeld. Aller waarschijnlijkst heeft de Koning dan ook het vonnis der rechtbank niet bekrachtigd noch sf^cksurd. Nujjens verklaart, dat het uit de archieven door Gachard ontdekt, genoegzaam bewezen is, dat Filips zijn zoon niet ter dood veroordeeld'heeft. Geruimen tijd geleden lazen wjj bjj eenen ons thans onbekenden schrijver, dat de zaak zich als volgt toegedragen heeft. Aangezien er zoovele verschillende tegenstrij dige berichten hieromtrent zijn, voldeed ons zjjue verklaring, die hij als de ware aangaf, verreweg het beste. Men oordeele. Toen Filips het einde der rechtspraak vernomen had, be sloot hij het eindoordeel uit te stellen. Hij stelde den Prins onder toezicht van vier wachten, maar deed verder oogenschijnljjk niets. Waar om Filips zoo handelde Omdat de verwoed heid en verhitting van lichaam en geest waarin de Prins verviel, het bjjua zeker maak ten, dat Gods spoedige tusschenkomst de zaak welhaast zou doen eindigen, door den jonge ling uit deze wereld weg te nemen, en zoo doende de schijnbare wreedheid van een ver oordeeling en terechtstelling, door een Koning die tevens vader is, zou voor komen. Eu zoo geschiedde het. Den 24sten Juli, 6 maanden na zjjne gevangenneming, overleed Don Carlos, tengevolge van de martelingen, waaraan hjj zijn lichaam en geest onderworpen had. Yele schrijvers, ook Bilderdijk, namen aan, dat een geneesmiddeltje den onvermijde- lijken dood des Prinsen een weinig bevorderd heeft. Hiervan gelooveu wij niets. Zelfs var. Meteren, die zeker niet nagelaten zou hebben dit verhaal ten nadeele van Filips rond te strooien, spreekt er niet van. en wijt den dood des Prinsen toe, aan een al te gulzig eten van groene vijgen. Bor merkt nog aan, dat volgens sommigen 's Prinsen dood door worging veroor zaakt is. Vooraleer geen uitdrukkelijk bewjjs voor de waarheid van dit geneesmiddeltje, gedaan, die aan de Kamer onbekend is. Met betrekking tot het gebruik dei- maritieme en militaire krachten van Engeland is de toestand zoodanig, als in de zitting van het Huis van 4Juui 1891 door de vorige regeering werd aangetoond. De regeering heeft het niet wenschelijlc geoordeeld aan Frankrijk ophelderingen te vragen omtrent het gebeurde op Mekong, en tot heden heeft Frankrijk die ophelderingen niet aan geboden. Betrekkelijk het bij boven staande mededeeling betrokken bericht ,n het Berliner Tag eb lat i verneemt Reuter, dat het hoogst onwaarschijnlijk is, Portal het Britsch protectoraat in Uganda proclameerde, daar Portal in Uganda slechts speciaal commissaris is om over den toestand aldaar verslag te geven. Yolgens eene overeenkomst tus- schen de Engelsche regeering en de Oost-AfrikaanscheMaatschappij zou deze op het laatst van Maart Uganda ont- uimen, als wanneer Portal ongetwijfeld de Engelsche vlag heeft geheschen ten teeken dat het land onder Engelschen invloed was gekomen. Een telegram uit Ennis in Ierland meldt, dat op den zaakwaarnemer Moloney, beheerder van het eigendom Kilsonan bij Tulla in het graafschap Clare, van beide kanten van den weg geweerschoten werden gelost, toen hij de haren ging ontvangen. Hij werd ernstig gekwetst. Er werden zeven per sonen ia hechtenis genomen, maar de schuldigen zijn niet bekend. In de Kamer van afgevaardigden te Rome heeft de heer Fortis verklaard, dat de commissie voor het nazien dei- geloofsbrieven der nieuwgekozen leden haar ontslag handhaaft. De Kamer heeft daarop eene motie aangenomen, vertrou wen betuigende in die commissie. In den Senaat heeft de minister der schat kist de door de Regeering gevolgde gedragslijn verdedigd. Het wetsontwerp betreffende de pensioenen vormt geens- of van die worging geleverd wordt, kunnen wjj zulk een schanddaad niet aannemen. En daarenboven, Bilderdijk en Hooft erkennen beiden, dat Carlos aan de ziekte, die hem kwelde, sterven moest. Maar waarom dan den dood des zoons verbaast met gevaar voorden vader, om voor tijdgenoot en nageslacht in eeuwigheid te blijven geschandvlekt. Of was het dan een hiertegen opwegenden last en moeite, om den Prins, die voortaan toch geen kwaad meer berokkenen kon, eenigen tijd lan ger in bewaring te houden, en het eindoordeel op te schorsen? Daarbij komt, dat de Spaan- sclie geschiedschrijver Cabrera van dit ver haaltje volstrekt niets weten wilde, en den dood des Prinsen toeschrijft aan een andren- daagsche koorts met bloedloop gepaard gaan de, welke ziekte de lijder bekomen had door koude en al te verkoelenden drank. Dit klinkt ten minste veel waarschijnlijker. Hiertegen over staat wel het gezag van Strada. Maar zou deze hierin wel zoo veel gezag verdienen Nog kunnen wij er tegen inbrengen dat Filips XII in een brief aan Alva, gedateerd van den 26 Juli, dezen bericht geeft van den dood des Prinsen, en van zijne smartvolle droefheid daaromtrent. Daarin betuigt hij, dat Carlos nog vier dagen te voren gesterkt was geweest met de genademiddelen der H. Kerk, en met teekenen van groote godsvrucht stierf. Wjj nemen aan, dat Filips somtijds huichelen kon, doch dat zijne veinzerij zoo ver kan ge- zins het geheele financieele program van den ministerhet dient alleen om aan de Regeering tijd te geven tot het on derzoeken van nieuwe maatregelen, waarbij de belastingschuldigen gespaard worden. De Londensche Daily News meldt onder dagteekening van 23 Mei dat te Constantinopel geen mogendheid zoo impopulair is als Engeland. De voor naamste oorzaken zijn de bezetting van Egypte en de sympathie voor de Ar meniërs. De geraaktheid van den Sul tan moet nog minder aan do bezetting zelve worden toegeschreven dan wel aan de meening, dat de bezetting het gezag des Sultans als Khalif ondermijnt. En geland heeft altijd ten krachtigste den Emirs en de hoofden in Arabië ontra den, een onafhankelijk Arabië te vor men onder Engelands protectoraat, ge lijk officieele Engelsche stukken afdoende bewijzen zouden. Indien de raadslieden des Sultans er zich rekenschap van ga ven, dat Engeland steeds geweigerd heeft zich te bedienen van het machtig wapen, bestaande in de beweging ten gunste van het Kbalifaat van den she riff van Mekka, dan zou de vijandschap van Turkije wegens de bezetting van Egypte wel wijken. De definitieve resultaten der ver kiezingen in Servie zijn volgens be richten uit Belgrado, dat gekozen wer den 119 radicalen, 11 progessisten en een liberaal. Er moeten 3 herstemmingen plaats hebben. Voor de radicalen heb ben 17000, voor de progessisten 23000 kiezers gestemd. Garaschanine is drie maal gekozen. In eene talrijke te Johannesburg ge houden vergadering der Nationale Ver- eeniging zijn met algemeene stemmen besluiten genomen ten gunste van vrij kiesrecht voor alle burgers in steden, geheime stemming, vermindering van belastingen. De heer Tudhope, gewezen lid van het Kaapsche ministerie, ver gaan zijn, dat hjj, na eenst den dood van zijn zoon door vergift verhaast te hebben, aldus kon schrijven en rouw doen, dit weigeren wjj te gelooven, evenals die vergiftiging zelve, zoolang niet deugdelijke bewijzen ons gegeven worden. En hiermede hebben wjj onze meening uiteengezet omtrent het gedrag van Filips tegenover zijn zoon. Zijn wij in alles objechief waar geweest? Wjj weten het niet met volle zekerheid, doch hierin zeker, dat het volstrekt onbeivezen is, dat Filips zijn zoon veroordeeld heeft, evenmin bewees ooit eenig schrijver dat eenig geneesmiddel natuurlijk niet tegen maar voor- den dood, 's Prinsen dood verhaast heeft, maar wel dat de jeugd en de laatste levens jaren van Carlos uit hunnen aard een vroegen dood voorspelden. Dat hij met alle recht veroordeeld had kun nen worden zal niemand, die eenig begrip d#r rechtstoestanden in die dagen zich vormen kan, durven ontkennen. Dit staat in ieder geval uit de nieuwst ontdekte geschiedkundige be scheiden vastDe geheel onbewezene beschul diging der veroordeeling en het zeker feit, dal de Prins een geheel natuurlijken dood ge storven is. Wij besluiten daaruit, dat de dolligheden, waarmede de Prins na zijn gevangeueming zjjn lichaam afmartelde en de zelfmoord zocht, oor zaak geweest zijn, dat een natuurlijke dood volbracht heeft, wat menschelijke rechtvaar digheid wellicht had moeten verrichten. EINDE.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1