Vrijwillige Verkooping Stads- en Gewestelijk Nieuws. Leonardus Wilhelmus Jansen, Leonardus Wilhelmus Jansen, Leonardus Wilhelmus Jansen, Leonardus Wilhelmus Jansen, ADVERTENTIE N. OPENBARE TWEEDE KAMER. Werklieden-pensioenen. Zeetijdingen bij benadering goed wil maken, wat bij bedorven heeft, zal hij nog heel wat anders moeten verklaren. In het Lagerhuis te Londen is giste ren bij de behandeling van art 3 van het home-rule-ontvfe,ry een amendement- Byrne, om de Iersche vertegenwoordi ging te verbieden zich bezig te houden met wetten omtrent het dragen ot ge bruiken van wapenen, omtrent gawa- pende vereenigingen of vereenigingen tot oefening in de wapenhandel, ver worpen met 283 tegen 245 stemmen. Gladstone had het amendement bestreden, hoewel bereid een voorstel te doen om Byrne's amendement te beperken tot militaire zaken. Een amendement van kolonel Lockwood, de Iersche vertegen woordiging verbiedend zich bezig te houden met wetten omtrent de ver vaardiging en den verkoop van wapenen, oorlogsmunitie en ontplofbare stoffen, werd eveneens verworpen met 294 tegen 254 stemmen. In den loop der discussie zeide Butcher, dat hij een telegram had ontvangen uit Dublin meldende dat gisteren-middag een helscli werktuig gevonden was in de gang van het ge rechtshof aldaar. Morley gaf hierop te te kennen, dat hij van dit bericht den in druk had, het blijken zou eene mistifica- tie te zijn. Eenige radicale leden van het Lagerhuis moeten zeer ontevreden zijn over Gladstone's houding ter zake van het JoM<?-rw/<?-ontwerp, waardoor den tegen standers van dit ontwerp het rekken van het debat gemakkelijk wordt ge maakt. De bedoelde radicalen achten strenge maatregelen noodig om de oppo sitie te verlammen. Yolgens de Standard zou de Regeering thans ook besloten zijn en ten spoedigste willen voorstel len, het debat te sluiten. Bovendien zou de Regeering in beginsel hebben aangenomen, om het Parlement eene herfstzitting te doen houden en de zit ting van het Lagerhuis omstreeks de helft van Augustus te verdagen tot het begin van October, ofschoon de Regee ring geweigerd heeft zich te dien aan zien uit te laten. Volgens berichten van het ministerie van landbouw te St. Petersburg over den stand van het graangewas in het eerste derde gedeelte van de maand Mei wordt en een ruime oogst van rogge en een onbevredigende oogst van wintertarwe verwacht. De stand der zomergranen is goed, vooral in de oostelijke en zuide lijke gouvernementen. Het vestigen van een Engelsch pro tectoraat over Oeganda wordt weder be vestigd door de Oost-Afrika-compagnie, die een telegram uit Mombassa bekend maakt, waarin gezegd wordt, dat het personeel van den Engelschen commis saris Portal ook de bezittingen van Oeganda voor de Engelsche regeering heeft overgenomen. Naar men uit Chicago bericht, wei geren alleen de Eransche inzenders het door het bestuur der tentoonstelling voorgestelde vergelijk aan te nemen, volgens hetwelk vreemdelingen rechters voor het toekennen der bekroningen zouden benoemen, maar onder leiding van arbiters door gemeld bestuur aan te wijzen. De prijzen der tarwe daalden te Chicago tot het laagst gekende cijfer sedert dertig jaren. Naar luid van tijdingen uit Guyaquil heeft de aardbeving aldaar Zondag 11. groote verwoestingen aangericht. Het stadhuis, het huis van den gouverneur, het gebouw van de vreemdelingenclub en vele andere gebouwen zijn ingestort, onder welke o k de gevangenis, zoodat vele gevangenen verpletterd zijn. Er zijn ook gevangenen ontsnapt. Oostsingel alhier, wijk A no. 169\ ka daster sectie I no. 863; 2o. aan de Di rectie van den stoomkorenmolen „De Draak" en hare rechtverkrijgenden, tot uitbreiding van dien molen, staande aan de Noordvest alhier, wijk E. no. 359, kadaster sectie A. nrs. 972 en 998, door plaatsing daarin van een stoom werktuig van hoogstens 180 ind. paar denkracht en ketel met een verwarmend oppervlak van 62 M2, ter vervanging van het bestaande stoomwerktuig met ketel. Naai- wij vernemen, heeft het Harmo niekorps der afd. Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond aan de Vereeni- ging voor Katholiek onderwijs te Rot terdam een concert aangeboden, dat met de meeste bereidwilligheid is aanvaard. Ons Harmoniekorps zal Maandag 5 Juni a. s. op de plaats Doele te Rotterdam bedoeld concert geven. Het comité der Tentoonstelling zal de leden der aid. Rotterdam van den Ned. R. K. Volksbond en der St. Jozefs-gezellen in de gele genheid stellen tegen verminderd entree dit concert bij te wonen. Gister-ochtend brachten Z.Exc. de pauselijke Internuntius met zijn secre taris Pater Wulfingh en de hoogedel- gestr. heer mr. Heijdenrijck een bezoek aan de tentoonstelling van Katholiek Onderwijs te Rotterdam. Het gebouw was met de pauselijken vlaggen ver sierd. De hooge bezoekers werden ontvan gen en rondgeleid door liet Comité ter wijl de kinderen uit het Theresia-ge- sticht hun een welkomstlied toezongen Aan het buffet werd het ontbijt gebruikt Het bezoek duurde ongeveer vijfkwartier. MAASLAND, Een der alhier geves tigde artsen, de heer J. E. Blom van Geel, is benoemd tot gemeente-genees heer te Schoonhoven. Naar wij verne men, worden van katholieke zijde po gingen aangewend, om in onze gemeen ten een katholieke arts gevestigd te krijgen. (C.) ment-Poelman zou nog de voorkeur verdienen, maar zou toch onbillijk werken voor hem, die tot durver niet in het patent betaalden. Verder verdedigde de Minister zijne voordracht wat de lfjfrente betreft. De vergadering werd daarop gesloten en de voortzetting der beraadslagingen op aanst. Dinsdag bepaald. Schiedam, 3 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 Stblno 95), geven ken nis aan de ingezetenen, dat de navol gende vergunningen zijn verleend: 1. aan A. van Woerkom en zijne rechtverkrijgenden, tot oprichting van eea broodbakkerij in het pand aan den Zitting van Vrijdag 3 <j uni. De Kamer heeft eerst eenige spoedeischende ontwerpen afgedaan. Goedgekeurd werd het voorstel om het tractaat tegen drankverkoop op de Noordzee, zonder medewerking van Frank rijk, in werking te stellen. De Minister van Buitenlandsche zaken ontkende, dat de com mandanten der politie vaartuigen het recht van onderzoek op de monster-vaartuigen verkrij gen en vreesde geen misbruiken onder Fran- sche vlag. Aangenomen zijn het ontwerp tot goedkeuring van het protoeol tot uitvoering der interna tionale conventie tot het tegengaan van drank- verkoep aan visschers op de Noordzee, de ont eigeningswetten voor straten te Scheveningen en te 's-Gravenhage, de overeenkomsten met de gemeente Groningen voor grondverkoop ten behoeve van het museum van oudheden, ver korting van den termijn voor afkondiging van bestuursmaatregelen en de afstand van grond te Brada. Het debat werd voortgezet over art. 3 der bedrijfsbelasting. De minister heeft overge nomen de twee amendementen der commissie van rapporteurs ter voorkoming dat dezelfde uitgaven en kosten twee maal in mindering van de winst worden gebracht, en om aftrek toe te staan voor premiën van levensverzeke ring, voor pensioenen of lijfrenten tot een maximum van f 100. Voorts heeft hfj nog over genomen het amendement-Borgesius, om aftrek voor de helft toe te staan van de kosten van onderhoud en herstelling van bedrijfzaken, als ze ook dienen voor persoonlijk genot. Een zeer belangwekkend debat werd ge voerd bij de behandeling van par. 6 van art. 3, waarin wordt bepaald, dat de verhuurders van ongemeubileerde woningen bij de maand aan tien of meer hoofden van gezinnen of afzonderlijk levende personen, gerekend worden een zuivere winst te maken van 75 ten hon derd. De heer Donner stelde voor deze geheele paragraaf weg te laten. Bij de behandeling van par. 7, bepalende dat pensioenen, wachtgelden en lijfrenten berekend zullen worden op 50 pet. van het bedrag, stelde de heer Poelman voor, om bovendien de vaste tractementen of inkomens uit bedrijf beroep enz. slechts te berekenen op 75 pet. De heer Heemskerk wilde ook voor hen die in militairen kerkelijken of openbaren dienst zijn of werkzaam voor godsdienstige of andere instellingen van liefdadigheid slechts 50 pet. van hun inkomen in de belasting betrekken. De Minister noemde het voorstel-Heems- kerk onvolledig en inconsequent. Het amende- Door liet Centraal Bestuur van den Ned. li. K. Volksbond is het volgende adres verzonden Aan Hare Majesteit de Koningin-Regentes. Geeft met verschuldigden eerbied te keunen het Centraal-Bestuur van den Nederlandschen Roomsch-Katholieken Volksbondgoedgekeurd by Koninklijk besluit van 39 Sept. 1888, ver tegenwoordigende de afdeelingen Amsterdam Haarlem, Rotterdam's-Gravenhage, Vlissingen, Heemstede, Delft, Schiedam en Gouda dat op de Algemeene Vergadering van den Centralen Baad van genoemden Bond, gehouden te Amsterdam den ,;10n April 1892, in den breede de treurige toestand is besproken, waarin de oude werkman in den regel ver keert, en tevens de noodzakelijkheid werd erkend, om hierin door middel van pensionee ring. verbetering te brengen dat genoemde Vergadering schier eenstem mig van meening was, dat het particulier ini tiatief in deze onmachtig blijken zou en dat daarom de tusschenkomst van den wetgever onmisbaar moet geacht worden dat zjj evenwel, zich niet bevoegd rekenende tot het met volkomen kennis van zaken uit brengen van een oordeel in deze, besloot het gevoelen te vernemen van eene commissie, samengesteld uit godgeleerden, rechtsgeleerden en werklieden, welke na ryp overleg aan bo vengenoemd Bestuur van hare werkzaamheden rapport heeft uitgebracht, waarvan de conclu sie luidt „dat de Commissie meent, op voldoenden „rechtsgrond, ook van Katholiek standpunt, „de toepassing van Staatsdwang in deze „mag worden bepleit, zoodat zij de voorge legde vraagIs het, naar Katholieke be ginselen, den Staat geoorloofd, door wet telijke voorschriften te dwingen tot verze nkering van werklieden voor den ouden dag? „Zoo ja, is het wenschelijk dat die staatsdwang „hier te lande worde toegepast toestem- „mend beantwoordt;" dat genoemde conclusie door de Algemeene Vergadering van den Centralen Raad op 14 Mei 1893 met algemeene stemmen door de afgevaardigden werd aangenomen, en tevens aan ons werd opgedragen, naar aanleiding van genoemd rapport er bij Uwe Majesteit op aan te dringen, dat spoedig eene Pensioenregeling van Regeeringswege tot stand kome dat het Centraal-Bestuur aan deze opdracht voldoet met te meer hoop op een goeden uit slag, aangezien door Uwe Majesteit, hij monde van Z. Exc. den Minister, in de Troonrede van 1891 reeds de toezegging in bovengenoem- den geest is gedaan. 't Welk doende Namens het Centraal Bestuur voornoemd W. C. J. PASSTOORS, Voorzitter B. LAMMERS, Secretaris. Amsterdam, 29 Mei 1893. Schiedam, 3 Juni. Alhier verwacht wordende stoomschepen Siriusvan Re- val Ossian, van Salonica, en Wilber- forccvan den Donau. Hartelijk dank aan allen, inzonder heid aan mijn personeel, voor de bewij zen van belangstelling op den len dezer ondervonden. C. VAN DElt MOST. Schiedam, 3 Juni 1893. Heden ontsliep tot onze innige droefheid, zacht en kalm, voorzien van de HH. Sacramenten der stervenden, onze dierbare, beminde Echtgenoot, Vader, Behuwdvader en Grootvader, de WelEdelo Heer in den ouderdom van bijna 72 jaren. Uit aller naam, Wed. L. W. JANSEN— A AN PlNXTEREN. Schiedam, 1 Juni 1893. Heden overleed tot onze diepe droeiheid, onze Broeder en Behuwd- broeder, de AVelEdele Heer inden ouderdom van bijna 72 jaren, na voorzien te zijn van de HH. Sa cramenten der stervenden. AVed. J. A. JANSEN— Walraven. Dit. P.J.JANSEN. G. D. JANSEN—Gomfertz. AVed. H. C. JANSEN— Hopfe. W. C. WALRAVEN. M. M. AVALRAVEN - J A NS EN. Th. P. JANSEN. R. M. JANSENHoek. W. H. JANSEN. J. M. A. 11. A. JANSEN-- Nolet. Schiedam, 1 Juni 1893. Heden overleed zacht en kaïn J onze geachte Aanbehuwdbroeder, de AVelEdele Heer in den ouderdom van bijna 72jaren, na voorzien te zijn van de laatste HH. Sacramenten. C. J. NOLET. Wed. J. C. F. NOLET— Hamer. O. A. VAN DER BURG. AVed. F. C. J. A. NOLET— Rodenburg. Wed. J. H.A.LIPPMAN— Nolet. 's-Gravenhage, j Schiedam, 1 Juni 1893. Rotterdam. Heden overleed, na voorzien te zijn van de H H, Sacramenten der stervenden, onze geachte Schoonzoon en Schoonbroeder, de WelEdele Heer opdenleeftijd van ongeveer72jaren. L. VAN PlNXTEREN. H. S. VAN PlNXTEREN. G. H. J. VAN PlNXTEREN— Hefftrich. F. H. E. VAN PlNXTEREN. A. L. A. VAN PlNXTEREN. Schiedam, Apeldoorn, 1 Juni 1893. VAN Een in volle werking zijnde BRAN DERIJ, ingericht tot het vervaardigen van zoogenaamde Weener gist, Koelbak Afdak, ERF en OPEN PLAATS de Bran derij is voorzien van I Distilleer-, 3 Ruw en I Waterketel, 12 Besiagbakken en een Stoommachine van 4 p.k., henevens alle overige werktuigen en gereedschappen tot een welingerichte Branderij behoorende, aan de Nieuwe Haven te Schiedam, wijk G, no. 183«, kadaster sectie M, no. 40.:', groot 727 cent. Bij veiling op Vrijdag 9 Juni 1393. des voorm. ten elf ure, en afslag den volgenden dag, des avonds ten acht ure, heide in het VERKOOP LOK. AAL aan de Korte Haven te Schiedam; zijnde de goederen te bezichtigen op Woens dag ea Donderdag voor de veiling, van des voorm. 10 tot des nam. 4 ure, op ver toon van een bewijs van toegang, door Notaris H.AV. M. ROEL A NTS te Sc hie- datm afgegeven, te wiens kantore na dere inlichting te bekomen is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2