Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Donderdag 8 Juni 1893. EEH SCHITTEREND WAPENFEIT. No. 4605. bureau Jkoog^traat 317. ALGEHEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN: 7 Juni '93. NIEUWE SCHIEDAM COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Blijkens telegraphische berichten uit Berlijn zijn dc staatkundige verklaringen vandenOostenrijksch-Hongaarschenrijks- kanselier aldaar niet in goede aarde gevallen. Over de jongste, jegens Rus land zoo vriendschappelijke redevoering van den Hongaarschen minister Kalnoky, liet de National Zeitung, die dikwijls tot politieke uitingen van koogerhand gebezigd wordt, zich gisteren zeer Wrevelig uit. Voorzeker meent zij, kunnen wan trouwige gemoederen zich eenigermate gerustgesteld gevoelen. Oostenrijk be vindt zich in den overgang tot den gouden standaard en heeft daarom „vaste" Buropeesche beurzen noodig. Indien ech ter in het Drievoudig Verhond op Duitsch- land niet alleen de zwaarste militaire °6ers, maar ook de gespannen interna tionale verhoudingen moeten vallen, dan kan Duitschland wel terugkeeren tot de oude politiek, volgens welke er tus schen Duitschland en Rusland geene natuurlijke strijdigheid van belangen in de hooge politiek bestaat. Italië zou met zulk eene vereenvoudiging van den Europeeschen toestand vermoedelijk te vreden zijn. Deze wrevelige uiting van de National Zeitung bewijst, hoezeer Kalnolcy's vrede lievende en jegens Rusland zoo aange naam gestemde beschouwingen den voor standers van het Duitsche legerontwerp thans ongelegen komen. Do Bismarck- 8che organen zien in Kalnoky's rede voering een nieuw bewijs, dat de leiding van het Drievoudig Verhond thans niet meer in handen van het Berlijnsche, maar van het Weener Kabinet berust, en dat Oostenrijk koelbloedig op kos ten van Duitschland een accoord met liusland zoekt. Sedert eenigen tijd wordt in den Duitschen verkiezingsstrijd eene zekere 3) Na de nedHaag der Franschen vóór Puebla Werd de gem raai Forey met eene versterking, gekozen uit alle wapenen, naar Mexico ge zonden. Het vreemdelingen-regiment, dat in Algiers dikwijls ziek onderscheiden had, maakte deel uit van het gevolg des generaals. Na zijne ontscheping werd het regiment in tweeën geplitsthet derde hataillon vestigde zich te Soledad, bijna acht uren van Vera-Crnz Verwijderd de beide andere bataillons vervolg den met den kolonel Jeanningros aan het hoofd, den tocht naar den bergketen Chiquihuite, aan Welks voet zij zich nederzetten om de ge meenschap tnsschen Vera-Cruz en Cordova te verdedigen. Een maand was er zonder merkwaardige voorvallen verloopen, toen om negen uren in rol gespeeld door de beduchtheid, dat de Regeering het kiesrecht zal willen beperken, in geval de nieuwe verkie zingen ongunstig voor het legerontwerp mochten uitvallen. Gisteren nu werd geruststellend meegedeeld, dat zoowel de Keizer zelf alsook de Regent van Beieren heslist tegen zoodanige beper kingsplannen zijn aangekant. Tot ge heel deze bezorgdheid bestaat trouwens geen grond want zonder de toestem ming van den Rijksdag kan het kies recht niet veranderd worden en zoo de verkiezingen ten gunste van de Re geering uitvallen, bestaat er geene nood zakelijkheid vallen zij daarentegen heslist ten gunste der oppositie uit, dan bestaat er geene mogelijkheid tot zulk eene verandering. Het ook in de Lui- tenlandsche pers doorgedrongen gerucht omtrent beperking van het kiesrecht blijkt dan ook slechts eene der talrijke verkiezings-manoeuvres, waarmede thans aan alle kanten wordt gewerkt. Yeel beter dan te Berlijn is te St. Petersburg Kalnoky's redevoering opge nomen. Het Journul de St. Petersbourg sprekende over~ de verklaringen van graaf Kalnoky in de commissie voor de begrooting van buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie, geeft te kennen, dat de openbare meening met voldoening die verklaringen zal begroe ten, daar zij alleszins geschikt zijn om do gemoederen gerust te stellen en op helderingen te geven omtrent den tegen- woordigen algemeentn politieleen toe stand. Het rapport van Palk werd gisteren door de commissie van buitenlandsche zaken uit de Hongaarsche delegatie, thans te Weeiien vergaderd, aangenomen, tiet verklaart, dat de politiek van het Drievoudig Verbond de eenige buiten landsche politiek is, welke zonder voor behoud door de Hongaren kan worden ondersteund. De delegatie geeft echter toe, dat deze politiek niet onvereenig- baar is met eene vriendschappelijke den avond van den 29en April de compagnie, waarin Maine diende de derde van het eerste, gelijk de soldaten haar noemden bevel ontving zich te verzamelen en den inarsch te aanvaarden. Een groot konvooi maakte zich gereed om Soledad te verlaten en naar Puebla, wier tweede belegering reeds sedert acht weken begonnen was, op te rukken. De derde compagnie moest als observatiekorps het konvooi te gemoet trekken, om den weg tnsschen den Chiquihuite en Soledad te ver kennen. De soldaten dronken hun koffie en omstreeks éen uur in den nacht begaven zy zich op weg. Bij haar vertrek bestond de compagnie uit 62 gemeen soldaten en onderofficieren, den tweeden luitenant Viiain, en den vaandricht, tweeden luitenant Maudetde kapitein Danjou voerde het bevel. Polen en Duitschers, Belgen en Italianen, Spanjaarden en nog eenige andere vreemdelingen dienden in hare rangende Franschen evenwel waren nog het sterkste getal en vormden de kern dezer keurbende. Allen waren beproefde soldaten, dapperen, die reeds meermalen den vijand ouder 't oog gezien hadden eii met onbezweken trouw aan oversten en vaandel waren ge hecht. Een uitstekende tucht heerschte in die gelederen. Even als de andere expe ditie-troepen waren ook zy met den ka rabijn van Minié en den bajonet-sabel gewa pend. Twee muilezels, met een goeden voor verhouding tot Rusland. In het rapport wordt Kalnoky's politiek goedgekeurd en vertrouwen daarin uitgesproken. In het gebouw der Volksvertegen woordiging te Brussel werd gisteren eene vergadering gehouden van progressisti- sche leden van de Kamer en den Senaat. De heer Sabatier, afgevaardigde van Charleroi, presideerde de vergadering, waaraan door 40 leden werd deel ge nomen. Door den heer Féron, afgevaar digde van Brussel, werd in groote lijnen een voorstel uiteengezet, volgens het welk de Senaat eene vertegenwoordiging van belangen zou zijn en een gelijk aan tal leden zou tellen als de Kamer, die der halve naar dezelfde verhouding tot de bevolking zou worden saamgesteld. De Senaatsleden zouden, volgens dit voorstel, in vier groepen worden ver deeld wetenschap, handel, landbouw en nijverheid. De eerste groep zou de ge diplomeerden der universiteiten, de officieren van het leger en de hekleeders van ambten omvatten, voor welker waarneming het bezit van groote ken nis noodig geacht wordt; deze groep zou door een vast aantal leden (20) inden Senaat vertegenwoordigd zijn. De drie andere groepen zouden den landbouw, de nijverheid en den handel vertegen woordigen, elk naar verhouding van de bevolking welke daarbij betrokken is; maar de statistiek toont aan, dat voor die drie groepen het bevolkingscijfer tamelijk wel gelijk is. Elk dezer groe pen zou dientengevolge vertegenwoor digd worden door 44 senaatsleden. Iedere groep zou worden ingedeeld in twee cate gorieën, die hetzelfde aantal mandataris sen zouden kiezeneene categorie der ka pitalisten en eene categorie der werk lieden (geëmployeerden en arbeiders). Het beginsel van dit plan heeft on dersteuning gevonden bij de leden van den Senaat Crocq en graaf Goblet d'Alviella, terwijl het bestreden werd door de heeren Finet en baron Selys de Longchamps, die de voorkeur geven raad mondbehoeften beladen, volgden de com pagnie. De weg, dien zij betreden moesten, was bijna onbegaanbaartoch vervolgden de sol daten in de beste orde hun inarsch, en zon der eenig bijzonder voorval bereikten zij, bij 't aanbreken van den dag, het gehucht Ca- maron. Gelijk bijna alle dorpen in dien omtrek was ook Camaron door den oorlog bijna ge heel vernield. Groote schatten evenwel waren daar niet verloren gegaan een slecht strooien dak, door een paar ruwe palen ondersteund cn bijna den grond rakend, een handvol klei om den toegang af te sluiten, vormen de ge- heele woning van den inboorling. Goed ge bouwde huizen, die waarlijk dien naam ver dienen, zijn in de Mexikaansche dorpen een uitzonderingCamaron telde in 1863 slechts éen zoodanig gebouw. Het was een flink vier kant huis, ter rechter zijde van den grooten weg gelegen, dat bijna vyftig meters omvang had, en in den stijl van alle haciendas-, hof steden des lands was opgetrokken. De met witte kalk bespeisteide gevel, naar het noor den gekeerd, was slechts éene verdieping hooghet dak was met roode pannen be dekt. Het overige bestond uit een zeer dik ken, drie meters hoogen muur, van steen ge bouwd en met ruwe kalk bepleisterd. Twee breede deuren, die aan de westzijde geopend werden, gaven toegang tot een vry groote binnenplaats, corral genoemddaar plaatsen aan den bestaanden toestand, met de verkiezing in twee trappen als enkele nieuwigheid. Ten slotte werd de hij een komst verdaagd tot gisteren over eene week, als wanneer de beraadslagingen zullen worden voortgezet. In den ministerraad te Parijs heeft de heer Delcasse een gisteren uit Vosom ontvangen dépêche medegedeeld, behel zende dat de Franschen zich meester hebben gemaakt van alle posten die de Siameezen bezet hadden tusschen Campo en Kemmaroh. De Siameezen werden genoodzaakt zich op den rechteroever van de Mekong terug te trekken. Kapi tein Thoroux is door hen in vrijheid gesteld. Het Hoogerhuis te Londen heeft het ontwerp betreffende de overeenkomst met Rusland omtrent de robbenvangst in de Behringstraat bij eerste lezing aangenomen. Het ontwerp van den bis schop van Chester strekkende tot in voering van het Gothenhurgsche stelsel met betrekking tot den verkoop van alcoholische dranken, werd zonder stem ming verworpen. Het Lagerhuis ver wierp met 317 tegen 276 stemmen een amendement van Butcher op het home- rule-ontwerp, waarbij aan het Iersche parlement de legislatieve bevoegdheid zou ontnomen zijn met betrekking tot samenzweringen, onwettige vereeni- gingen en wat dies meer zij. Volgens berichten uit Madrid heeft de minister Gamazo verklaard, dat de RegeeriDg hare besluite i betreffende de begrooting volledig handhaaft. Zij zal zich volstrekt niet vereenigen met de wenschen der conservatieven, die van de hegrooting de daarmee verbonden hervormingen willen afscheiden. Omtrent de oproerige beweging in het noorden van Spanje wordt gemeld, dat te Araïza een treffen tusschen de insur- genten en de cavalerie heeft plaats gehad. De eersten trokken, met een verlies van drie man in de richting der grenzen de bewoners gewoonlijk hunne karren, uit vrees voor de roovers, die, die zoowel in Ca- mdrons omstreken als in geheel Mexico zeer ondernemend zijn. De mannen van kapitein Danjou traden de hofstede binnen. Geheel het huis was ledig zelfs geene meubelen werden er meer gevon den. Aan gene zyde van den weg lagen nog twee of drie andere kleine woningen, doch ook dezen waren verlaten en half ver woest. Men verliet het dorp. De compagnie werd in twee afdeelingen gesplitst, om ter rechter en ter linkerzijde van den weg het bosch te doorkruisende kapitein met eenige tirailleurs en de twee muilezels behield den grooten weg. Palo-Verde, waar de konvooien gewoonlijk halt maakten om water te putten uit een nabij staande fontein, werd als verzamelplaats aangewezen. Omstreeks zeven uren, toen de compagnie dus reeds zes uren op inarsch was, kwam men te Palo-Verde aan, zonder een spoor des vyands ontdekt te hebben. Aan een onbe- wolkten hemel schitterde de zon in al hare pracht; men voorspelde zich dien dag een groote hitte. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1