Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 9 Juni 1893. No. 4606. bureau Jtoogjptraaf 317. EEN SCHITTEREND WAPENFEIT. ALGEMEEN OYERZICHT. mxtm Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN NIEUWE SUED HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 8 Juni '93. De door graaf Kalnoky in de Hon- gaarsche delegatie gehoudene rede, zoo vriendschappelijk jegens Rusland, is ook nu nog in de Duitsche bladen volop aan de orde. Zij wordt al naar het partij standpunt voor en tegen het Duitsche legerontwerp geëxploiteerd. De te Ber lijn verschijnende National Zeitung vooral blijft ontevreden. Het blad vindt ook, hetgeen Kalnoky ter goedmaking in de Oostenrijksche delegatie er op liet vol gen, niet voldoende. Het blijft bij zijne bewering dat Oostenrijk-Hongarije het Drievoudig Verbond wil gebruiken als eene dekking in den rug in geval van een conflict in het Oosten, doch zoolang dit conflict niet ontstaat, zou Duitsch- land de staatkundige moeilijkheden en de militaire en financieele lasten van het Drievoudig Verbond voor het groot ste deel dragen. Intusschen brengt de dikwijls dooi de regeering geïnspireerde Berlijnsche Post. in den vorm van een telegram uit St. Petersburg de volgende opmerkelijke löededeeling .- De verklaringen van graaf Kalnoky beteekenen, dat de weg ge baand is voor vriendschappelijke be trekkingen tusschen Rusland en Oosten rijk-Hongarije. Tot het doen ophouden der spanning tusschen het Kabinet te Weenen en dat te St. Petersburg, het welk door het bezoek van Stambouloff te Weenen ontstemd was, heelt Duilsch- land bijgedragen, daar het oorzaak was, dat het door prins Ferdinand van Bulga rije voorgenomen bezoek te Con3tanti- nopel achterwege is gebleven. De be doeling dezer mededeeling is, dunkt ons, vrij doorzichtig Wij raken Oostenrijk kwijt en zullen dus voortaan hoofdza kelijk op ons zeiven moeten steunen, een rede te meer om het legerplan, zooals het door Caprivi is voorgesteld, aan te nemen. Verschillende bekende Duitsche Staats- 3) De kapiteii commandeerde halt, deed de open plaats door schildwachten afzetten om niet on verhoeds overvallen te worden, liet de muil dieren ontheien en zond den korporaal Magnin met eenigc manschappen naar de fontein om water te jutten. Een klein afdak van planken, met stjoo overdekt en door hoornen overscha duwd, was tot beschutting teg;en de brandende zon opgeslagen, Terwijl eenigen hout kap ten en de koffie bereidden, strekten de anderen zich op den grond ter ruste uit. Een uur later, toen het water reeds in de keteltjes kookte en men de koffie daarin wierp, bespeurden twee of drie man der compagnie •ets ongewoons op den weg van Camaron, dien zy zoo even verlaten hadden. Dikke stofwol ken rezen in de verte op. Op zulk een afstand lieden doen hun licht in de duisternis sen van dezen voor onze naburen zoo bewogen tijd schijnen. Nu heeft ook graaf Herbert Bismarck zich volop in den verkiezingsstrijd geworpen. Hij heeft in het district Genthin, waar hij candidaat is en door de conservatieven, vrij-conservatieven en nationaal-liberalen wordt gesteund, eene uitvoerige rede gehouden. De jongere Bismarck erkende de nood zakelijkheid voor Duitschland om het leger te versterken en gaf de hoop te kennen, dat het tusschen de regeering en den niouwen Rijksdag tot overeen stemming moge komen. Hij vermoedt, dat het leger-ontwerp eenigszins gewij zigd ingediend zal worden. Het opbren gen van nieuwe belastingen voor het leger zal gewis zwaarder vallen dan vroeger, daar de door Caprivi gesloten handelstractaten eensdeels eene vermin dering der tolinkomsten tengevolge hebben gehad, en anderdeels de nationale welvaart hebben doen afnemen. Zoo heeft Duitschland bv. 188 millioen mark aan Oostenrijk-Hongarije opgeofferd, terwijl Oostenrijk-Hongarije van zijn kant slechts 63 millioen heeft ingeschoten. Buitendien zijn het niet alleen onze staatkundige bondgenooten die voordeel trekken uit die handelstractaten, ook alle staten die op den voet der meest begunstigde natiën behandeld worden, zooals Frankrijk, Noord-Amerika, Enge land met zijne koloniën, enz., genieten de voordeelen van die gunstige tariefs bepalingen zonder de minste concessie van hunne zijde te hebben gedaan. De spreker verzekerde, dat ook hij voor het sluiten der handelstractaten is, maar zij moeten voordeelig zijn, terwijl heden ten dage bij ons het parool schijnt te zijn: „Wat het ook lsoste, het moet geschiedenDeze staatkunde zal zich wreken, terwijl ten slotte bij het ge drukte Duitsche volk een betreurens waardige weerzin tegen het bevoordeelde Oostenrijk ontstaan zal. kon men envenwel niets bepaalds onderschei den. Waren het echter Fransche troepen, dan zou men den kapitein van hunne beweging onderricht hebbendaarenboven had men op den weg niemand ontmoetmen voorspelde zich dus weinig goeds. Daujou nam zijn kjjker en sloeg eenige oogenblikken de beweging aandachtig gade. „De vfjand Te wapen riep hjj eensklaps uit. En waarlijk, met den kijker kon men de Mexicanen zeer goed kennen. Het waren cava leristen zij droegen hunne nationale breedge rande hoeden, hadden naar hunne gewoonte het buis van voren aan den zadel vastge maakt en reden in hunne hemdsmouwen Sedert vele dagen had een afdeeling van het leger der liberalen (dus noemden zich de be strijders der Franschen), bestaande uit cavale risten ten getale van bijna 2000 man en on der het bevel van den kolonel Milan, op twee nren afstand van de Franschen zich nedergezet, om het convooi, voor de belegeraars van Pue- bla bestemd, op te lichten. De hoofden der li beralen kenden alle wegen, hadden overal hunne verspiedgrs en verstonden de kunst om de bewe gingen hunner troepen voor den vijand te ver bergen. Nauwelijks was dan ook de compagnie van kapitein D^njou het convooi te gemoet getrokken, of hare tocht was bij de Mexicanen bekend, en 600 ruiters stegen in den zadel om haar te volgen. Milan kende ook het gering getal der Franschen. Om zjjn eigen stelling- Graaf Herbert zette hierna nog de gansche politiek van den „nieuwen koers" uiteen, waarbij hij herinnerde aan Zanzibar, Kroonstad, de nieuwe Poolsche politiek, die Rusland verbaasd doet zijn, aan de rede van Caprivi in den Rijksdag, waardoor Italië geërgerd werd, en de spreker eindigde met de woorden, dat hij wel wist dat er, wegens den grooten naam dien hij geërfd heeft, haat in ontzaglijke mate zich tegen hem opstapeltmaar hij houdt zich aan de oude spreuk: veel vijanden, veel eer. In een hoog officieus artikel van de Norddeutsche wordt het als een consti tutioneel recht der regeering verdedigd, dat zij bij eene verdere verwerping van iiet leger-ontwerp, den Rijksdag opnieuw ontbinden kan, hetgeen naar de over eenstemmende meening van Eugen Rich ter en prins Bismarck met den geest der constitutie in strijd is. De commissie der Kamer van afge vaardigden te Brussei, belast met het onderzoek van het voorstel tot afstand van Bar-le-Due (Baer de Hertog) aan Nederland, in ruil van de gehuchten Castelré en Meroaten, is gisteren bijeen gekomen. De leden van zes afdeelingen der Kamer verwierpen het voorstel een enkel ministerieel lid nam het aan. Volgens berichten te Antwerpen uit Brussel ontvangen, wordt door de com missie, ingesteld door het staatsbestuur om de vermindering der havenrechten te bestudeeren aanbevolen de afschaf fing der vuur- en bakengelden op de Schelde, de vermindering der onkosten van loodsen, experten en griffie; de op zegging der overeenkomst met den spoorweg van Mechelen-Terneuzen, het graven van een kanaal naar de Roer. Dienovereenkomstig verzoekt de Com missie de Belgische regeering zich met de Hollandsche te verstaan over de loodsrechten op de Schelde. Het ver slag is aan den minister ter hand ge steld het schenkt voldoening nagenoeg door geen gevecht te verraden, wilde hjj dat handvol soldaten oplichten, zonder dat het kon vooi hem ontgaan kon. Pas lmd de alarmkreet weerklonken of de Franschen schopten hunne keteltjes ter zijde, riepsn de manschappen van de fontein terug, laadden de muildieren opnieuw en binnen vijf minuten reeds stondeu alle onder de wapenen. De vijaud was eensklaps verdwenen. De kapi tein vreesde een hinderlaag en besloot den terugtocht naar Camaron te aanvaarden. In gesloten gelederen, voorafgaan door een peloton tirailleurs, verliet de compagnie Palo- Verdemaar zij volgde den grooten weg niet meer. Om elke beweging te bedekken en een aanval van cavaleristen te gemakkelijker af te slaan, koos men de bijna onbegaanbare pa den van het bosch. Alleen belemmerd door de naar alle richting wuivende takkén der eeuwenoude boemen en de geurige guirlauders van bloemen en kruiden, die als een keten vormden welke alle boomen en struiken verbonden, verschrikt door de wil de dieren, die uit het h-»oge gras eensklaps te voorschijn sprongen, doch zonder slechts een enkele vijand te ontdekken, zetten de vijf- en zestig dapperen, langer dan één uur, den rnoeie- lijkeu tocht onverschrokken voort. De jeugdige Danjou die reeds zeer spoedig Saint-Cyr verlaten had, bij zijne oversten ge acht en door zijne soldaten zeer bemind was, mocht met recht een officier van groote ver- aan al de eischeu van den Antwerp- schen handel. Bij de voortgezette discussie over art. 3 van het home-rule-ontwerp in het Lagerhuis te Londen is een amende ment voorgesteld door Morley, gesteund door de oppsitie, maar bestreden dooi de Ieren, aangenomen met 328 tegen 139 stemmen. Dit amendement betreft het verbod voor het Iersche wetgevende lichaam regelingen te maken omtrent vreemdelingen, die in Ierland gevestigd zijn. Gladstone verklaarde het amen dement en betoogde de noodzakelijk heid eener zoodanige bepaling, teneinde elke kwestie te vermijden welke de buitenlandsche betrekkingen zou kun nen raken, omdat deze behooren te staan onder de uitsluitende controle van het rijksparlement. Een door den heer Lawson ingediend amendement volgens hetwelk de wet tot het afleggen van een eed van trouw voor de Iersche wetgeving niet vau toepassing is, werd door de Regeering bestreden en ver worpen met 288 stemmen tegen 242. Het maakt in Engeland een zeer slech ten indrnk, dat de gemeenteraad van Dublin het voorstel verworpen heeft, om aan den Koningin on aan den prins en de prinses van Wales een adres van gelukwensching te zenden ter gelegen heid van het aanstaand huwelijk van den hertog van York met prinses Mary van Teek. Deze manifestatie draagt niet bij, om de gemoederen gunstiger voor de home-rule te stemmen. Er komen te Parijs weer berichten omtrent Cornelius Herz, den beruchten speculant, die na de ontploffing der Panabom ijlings naar Engeland week en daar „ziek" werd. De man schijnt thans aardig opgeknapt te zijn, ten minste hij maakt rijtoertjes en wande lingen. Over zijn uitlevering schijnt hij zich niet ongerust te maken en de be waking geschiedt ook nog slechts voor den vonn door politie-agenten uit Bour nemouth, die hem echter op zijn rij- wachting genoemd worden. In den oorlog van den Kriin verloor hij zjjn linker arm, doch van zijn aangezette kunsthand kou hij zich zeer goedbedienen, zelf wanneer hjjtepaard wilde stjj- gen. Behalve zjjn hoogen moed onderscheidde hem overal die juistheid van een «nellen blik, welke nooit zjjn oordeel falen deed. Op dien gedenkwaardigen 30en April raadpleegde hjj dikwijls een kleine, zeer volledige landkaart, die door de officieren van den Franschen ge- neralen staf uit de hand vervaardigd was. Op eenigen afstand, recht voor hem uit, stroomde de rivier, die wegschool tusschen hare hooge, puntig steile oevers, en waarach ter een talrijke vjjand zich gemakkeljjk ver schuilen kon. Den tocht daarheen achtte de kapitein gevaarljjk, en gaf daarom aan zjjne mannen het bevel rechtsomkierd op (Jamaron aan te rukken. Juist toen de soldaten wederom den grooten weg betraden, bjjna 300 meter van de huizin gen verwijderd, ontbrandde eensklaps uit een der vensters een vuurwapen, waardoor één hunner aan de heup gewond werd. Men versnelt den pas, verdeelt zich in twee partijen om het dorp binnen te rukken, ont moet elkander weder aan den uitgang, maar de goede schutter wordt nergens gevonden. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1