Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. EERSTE KAMER TWEEDE KAMER. toeren niet eens vergezellen. De Lon- denscbe deteetieve komt eens in de veer tien dagen naar den interessanten pa tient zien! De edele man, die den Pa nama-maatschappij millioenen afperste is dus zoo vrij als een vogel in de lucht. Yolgens een Dalziel-telegram heeft de Engelsche minister van buitenlandsche zaken, op verzoek der Eransche regee ring, gelast opnieuw een onderzoek naai den toestand van Herz in te stellen. Hoogst waarschijnlijk zal de veelwe tende speculant nog wel „te ziek" zijn voor een uitlevering Naar uit Nimes wordt bericht, begint de cholera in het zuiden van Frankrijk zich weder te vertoonen. Gisteren is aldaar een sterfgeval met cholera-achtige ver schijnselen voorgekomen. Te Alais duurt, ondanks alle voorzorgsmaatregelen de epidemie van cholerine voort. Het aan tal sterfgevallen overtreft verre het normale sterftecijfer. Te Cetie zijn enkele gevallen van cholerine voorge komen, maar zonder epidemisch karak ter. Te Montpellier zijn sedert Dinsdag avond twee personen gestorven aan eene ziekte van cholera-achtigen aard. Schiedam, 8 Juni 1893. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren voor de belasting op het Per soneel No. 13, 14, 15 en 16 dezer ge meente, over het dienstjaar 1892/93, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Botterdam, op den 5n Juni executoir verklaard, op heden aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering zijn over gemaakt. Voorts wordt herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoenals mede dat den 7 dezer de termijn van drie maanden is ingegaan binnen welken de reclames tegen dezen aanslag be- hooren te worden iügediend. De Schiedamsche Courant geeft het volgende verslag van eene vergadering door de liberale kiesvereeniging „Schie dam" eergisteren-avond gehouden, die, tot hare teleurstelling, behalve door het onvoltallig bestuur, slechts door een tiental van het niet onbeduidend le dental werd bijgewoond „Ondanks de geringe opkomst werd er levendig, soms heftig gedebatteerd en scherp gecritiseerd, meer dan het bestuur aangenaam kon zijn,omdatdaarbij ook ter sprake kwamen de tekortkoming#n, waaraan het zich had schuldig gemaakt en waartegen het zich wel trachtte t# verdedigen, maar niet met het gewenschte succes, al pleitte het ook voor zijne nalatigheid in enkele opzichten op den minder gunstigen financieelen toestand van de kas der vereeniging. Door een der leden, die zich het krachtigst tegen de handelingen van het bestuur verzette, word in het voor uitzicht gesteld de oprichting van eene nieuwe kiesvereeniging, waartoe door werklieden het initiatief zou worden genomen, wat hij zeer toejuichte en van welke kiesvereeniging hij meende te mogen verwachten, dat zij met energie zou optreden, vooral met het oog op het geen door het „Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond" hier reeds in het algemeen belang werd gedaan. Ondanks de aanmerkingen op zijn be leid werd het bestuur herkozen en liet zich de herbenoeming welgevallen. Overeenkomstig het advies van het bestuur om geen afgevaardigde ter al- gemeene vergadering van de „Liberale Unie" te benoemen, werd daartoe be sloten, aangezien men het bespreken van sociale vraagstukken thans prae- matuur achtte in verband met het inge diende kieswetontwerp-Tak, dat reeds in staat van wijzen is, hoewel van andere zijde de meening werd geuit, dat een eenvoudige bespreking ten allen tijde nuttig is. Naar aanleiding van de aanmerkin gen, tot het bestuur gericht in zake het niet uitvoeren van het reglement, werd besloten een commissie van vier leden te benoemen, welke zich belasten zal met het indienen bij het bestuur van een voordracht tot wetswijziging. Tot leden dezer commissie werden gekozen de heeren W. F. Tak, M. C. M. de Groot, M. Horn en J. L. Liezenberg, terwijl een der bestuursleden bat praesi- dium zal bekleeden. Ten slotte werd door een der leden het verlangen te kennen gegeven, den verslaggever der Schiedamsche Courant to verzoeken van deze vergadering geen verslag te geven, aangezien zij een huishoudelijk karakter had ver kregen en 'them minder gewenscht voorkwam publiciteit te geven aan in tieme besprekingen. De voorzitter ant woordde daarop genoeg vertrouwen in den persoon van den verslaggever le stellen, om te mogen verwachten dat hij zich binnen de perken dor welvoeg lijkheid en kieschheid zou houden. Nadat de vergadering hare adhaesie aan deze verklaring van den voorzitter had geschonken, werd zij door den voorzitter gescheiden." VLAARDINGEN. Daartoe door den nood gedrongen, hebben eenige Volen- dammer-visschers zich doen aanmonste ren voor de loggers van den heer Ijzer mans alhier. De verdiensten te Volen- dam zijn zeer gering. Op Woensdag 21 Juni zal de Viaardingsche harddraverij-vereeniging bij gelegenheid van haar 10 jarig be staan aan hare gewone jaarlijksche harddraverij ook nog eenige volksspelen verbinden. Des voormiddags te 11 uur zal de harddraverij plaats hebben van paarden, die nog nimmer een prijs ge wonnen hebben een uur na afloop er van wordt eene rennerij van hitten gehouden en daarna hebben de volks- vermakelijkhedeu plaats, als mastklim men, tobsteken, hardloopen enz. enz. MAASSLUIS, 7 Juni. Door de re geering is aan den heer A. J. van der Paauw alhier concessie verleend voor den aanleg van eene telefonische ge meenschap tusschen zijne kantoren al hier, te Ylaardingen, Schiedam, Hoek van Holland en Botterdam. Naar aanleiding der bemoeiingen van den burgemeester ven Het Bildt zijn thans een 15-tal jongelieden geplaatst bij de zeevisscherij te Ylaardingen en Maas sluis, terwijl binnenkort nog eenigen zul len volgen. De heeren van Marken en Waller, directeuren der Ned. Gist- en Spiritus fabriek te Delft, hebben de leden der Engelsche bakkersvereeniging uitgenoo- digd tot een bezoek aan ons land. Van Londen af zal de reis geheel op kosten van de heeren Van Marken en Waller geschieden. Den 8en dezer vertrekt een extra- tiein met de gasten van Londen, naar Harwich; den volgenden ochtend zullen de gasten te Botterdam zijn, om van daar met een extra-trein naar Delft te gaan. Ook 's-Gravenhage en Soheve- ningen zullen worden bezocht. Het vertrek uit Rotterdam is bepaald op Vrijdag 9 dezer, om 10 uur des avonds. Van Vrijdag op Zaterdag des midder nacht» den 9n Juni tot het volgende middernachtsuur op 10 Juni zal de passage over de Hoornbrug zijn gestremd. Passagiers van de stoomtram, voet gangers, desverlangd met hunne hand wagens, en jagers met hunne paarden zullen kosteloos met een pont worden overgezet. Bij- en voertuigen kunnen voor het verkeer tusschen 's-Gravenhage en Delft gebruik maken van den binnenweg over Rijswijk en voor het verkeer tus schen 's-Gravenhage en Leidschendam van den weg over Voorburg. Avondzitting van Dinsdag 6 Juni. De Voorzitter, nar. Van Namen van E e m n e s, sprak, na mededeeling van het ont vangen bericht van overlijden van Jhr. inr. G. C. J. van Reenen, het volgande: Mijne Heeren „Voorzeker ben ik de tolk van uwe gevoe lens, wanneer ik zeg, dat het overlijden van den hooggeachten Vice-President van den Raad van State, den heer Van Reenen, een buiten gewoon verlies is voor onze Koninginnen, voor ons land. „De groote gaven van geest en hart waarmede hjj gezegend was besteedde hij gedurende een lang en werkzaam leven met onverpoosden ijver ten nutte van het algemeen. In de verschillende aanzienlijke betrekkingen, door hem bekleed, betoonde hij zich steeds een even bekwaam als trouw «taatsdienaar, die ge heel leefde voor zjju land en vorstenhuis. Daarbij muntte hij uit door zijn karakter, zijn trouw hartigheid, zijn wellevendheid, zoodat hij door iedereen geacht, gewaardeerd, bemind werd. Moge Jhr. Mr. G. C. J. van Reenen ons steeds in gedachtenis blijven als een navolgenswaar dig voorbeeld. Ik ben overtuigd uwe wenschen vervuld te hebben door de ontvangen mede- deeling met een brief van rouwbeklag te be antwoorden." De ingekomen wetsontwerpen zjjn naar de afdeelingen verzonden. Na mededeeling van stukken is de Kamer gescheiden tot een nader te bepalen dag. Zitting van Woensdag 7 uuni. Bedrijfsbelasting. Door de Commissie van Rapporttnrs over de bedrijfsbelasting is voorgesteld volgend amendement na art. 55. Art. 55ter. Tot op het tjjdstip, dat de wet op de persoueele belasting zal zijn herzien, wordt op de belasting verschuldigd volgens deze wet, voor de belastingplichtigen die in de personeele belasting voor de drie eerste grond slagen zjjn aangeslagen en wier zuivere inkom- stens, berekend volgens art. 2 en 3 dezer wet, en voor zoover zij in de verm.bel. zijn aangeslagen, vermeerd met vier ten honderd van hun ver mogen, niet meer bedragen dan f4500, eene reductie toegestaan van twee ten honderd voor elke f 100, die in zuivere inkomsten blijven beneden f 4500 per jaar, met dien verstande dat deze reductie nimmer meer dan veertig ten honderd zal bedragen. Bij het desbetreffende artikel werd in een herhaling getreden van het reeds bjj de alge- meene beschouwingen gevoerd debat over de al of niet vrijstelling van het landbouwbedrijf in deze heffing. Het amendement-Poelman stelde de beginselvraag: het doen vervallen der dooi de Regeering voorgestelde vrijstelling. De heer Roessingh wilde niet daaraan tornen, nadat bij de vermogensbelasting op vrij dom uitzicht is gegeven en bepleitte" dien op grond dat het landbouwbedrijf niet onaf hanke- lijk van den bodem is uit te oefenen en het verlies voor de schatkist niet beduidend is. De heer De Kanter verklaarde de geheele wet te zullen afstemmen wanneer de landbouw- stand, die grondbelasting betaalt, wordt be trokken in de bedrijfsbelasting en zag daarin grooter onrechtvaardigheid dan in behoud van liet patent, omdat de boeren-arbeiders slechts de dupe worden van verzwaring der lasten voor den landbouw, een druk dien de heerZjjp nader schetste ter vedediging mede van de landbouwvrijstelling met verzoek aan den Mi nister om het amendement onaannemelijk te verklaren. Ook de heer H o u w i u g was ongeneigd de verantwoordelijkheid voor deze wet te dragen wanneer de grondbezitter nog meer belast wordt ten nadeele van den reeds zwaar ge- drukten landbouw. En de heer Viruly moti veerde mede zijn stem voor de vrijstelling als een 'laad van eerlijkheid en goede trouw in verband met de vermogensbelasting en de perequatie der grondbelasting. De heer Mees, hoewel de redenen daarvoor niet deelende, zou in de landbouwvrijstelling berusten in de hoop, dat zij later bij betere tijden voor den landbouw zou worden inge trokken, maar wilde haar niet uitstrekken tot de bloembollencultuur. Hij bestreed het niet belasten van coöperatieve zuivelfabrieken. De heer Tpeman verdedigde de vrijstel ling van den landbouw, omdat anders jaarlijks de fiscus een aderlating zou toepassen op den landbouw, die aan bloedarmoede lijdt, wegens gemis aan bedrijfskapitaal. De heer Pyttersen meende, dat vrijstel ling van den landbouw tot onrechtvaardigheden zou leiden. De haer F e r f beschouwde de vrijstelling als een verkregen recht zoolang de grondbe lasting bestaat. Hjj verdedigde ook de vrijstel ling der coöperatieve zuivelfabrieken. De heer Zij lm a kwam er tegen op, dat hier sprake zou zijn van eenige bevoorrechting van den landbouw, die niet beschouwd moet worden als een gewoon maatschappelijk be drijf, maar als een tak van nationaal bestaan. Evenwel is spreker tegen de vrijstelling van de zuivelfabrieken, vooral na verwerping der amendementen tot vrijstelling der coöperatieve winkelvereenigingen. De belasting zal overi gens niet zöó drukken, dat zy voor de coöpe ratieve zuivelfabrieken te bezwarend zou zijn. De heer De Beaufort (Wijk bij Duur stede) ontwikkelde ook zijnerzijds de practische bezwaren, verbonden aan het begrijpen van den landbouwer in deze belasting. Het kan zijn, dat de landbouwers, wanneer de veeuit- voer naar Duitschland weer vrij zal zijn - en dat kan niet uitblijven, daar men in dat land vee noodig heeft en dus de prijzen van het vee aanzienlijk zullen stijgen, een goed jaar zal hebben maar daar tegenover staan zoovele slechte jartn, dat men waarlijk voor dat eene goede jaar den landbouw niet in de belasting moet betrekken. De heer De M e y i e r kwam op tegen het hoofd-argument voor de vrijstellingde land bouw betaalt reeds in de Grondbelasting; immers niet alleen de landbouwers betalen grondbelasting. Spr. kwam op tegen de rede neeringen van de heeren Pyttersen en Mees, ofschoon hij verwacht verwerping van het amendement-Poelman. Doch hij hoopt, dat spoe dig voor den landbouw een goede tijd zal komen en dat de Minister dan zal voorstellen de vrijstelling in te trekken. De heer FarncombeSanders ziet vo 1- strekt geen rede om den landbouwer vrjj te stellen. De kleine man in de stad is er niet beter aau toe dan de landbouwef. Ook het be roep op de Grondbelasting gaat niet op. Van hem kon men zeker niet verwachten dat hij zou stemmen voor hetgeen naar zjjn overtui ging niet vrjj behoort te zijn. Wil men echter de vrijstelling, dan ook voor de bloembollen cultuur. Doch juist wegens al hare consequen- tiën is hij nog meer tegen de vrijstellingen Spreker verklaart zich tegen de amendemen ten nopens de vrijstelling der zuivelfabrieken. De heer Van Houten verklaarde dat de meerderheid der commissie van rapporteurs geeue reden vindt eene uitzondering te maken voor den landbouw. Zij ontveinst; zich niet, dat ook hier politieke beweegredenen gelden in dien zin dat het lot van het amendement, Poelman van invloed kan wezen op de eind stemming over de wet. Spr. begrijpt echter niet hoe men over deze eenvoudige uaak zoo kan oordeelen, dat men daarvan afhankelijk stelt zijn stem over de wet in haar geheel. Ook is de Commissie tegen het amendement tot vrijstelling der zuivelfabrieken. De heer Rutgers vaa Rozenburg verdedigde de vrijstelling van den landbouw en kwam op tegen de bewering van begun stigingen die aan den landbouw zouden worden verleend. Hjj verklaarde zich ook voor het amendement—Lieftinck tot vrijstelling der coö peratieve zuivelfabrieken. De heer H e 1 d t stelde als amendement voor de bloembollen en boomkweekerjjen niet vrjj te stellen en wel vrij te stellen de niet-fabriek- matige zuivelfabrieken. De voortzetting der beraadilagingen werd op heden-ochtend 11 ure bepaald. De dag der terugkomst van HH. MM. de Koninginnen uit het buitenland is nog niet bepaald. HH. MM. zullen ver moedelijk in of' zeer kort vóór de laatste week van Juni terugkeenn De leden van de Eerste Kamer der ötaten-Generaal zijn gisteren in de afdee lingen werkzaam geweest tot het onder zoekeu van alle bij haar aanhangige wetsontwerpen, onder welke de faillisse- mentswet, de overeenkomst met de Han delmaatschappij, de ontwerpen betref fende de Solo-rivier en de spoorwegen op Java. Na afloop dezer overweging zal de Kamer uiteengaan tot Donderdag 15 dezer, om alsdan aan de orde te stellen wat voor behandeling gereed is. In den Baad van State wordt het voorzitterschap van de afdeeling voor geschillen van bestuur, die onder presi dium stond van den overleden vice- president van den Raad, thans waar genomen door den staatsraad Des Amorie van der Hoeven. Naar uit Den Haag wordt meege deeld, beschouwen zij, die zich verdiepen in de vraag wie jhr. Van Reenen zal opvolgen als vice-president van den Raad van State, tevens voorzitter van den voogdijraad der Koningin, als den man dio daarvoor is aangewezen het Tweede-Kamer-lid jhr. nrr. J. Roëll. De minister van justitie heeft naar de N. 11. Ct. verneemt den burge meester der gemeente Amsterdam vol ledige opgave verzocht omtrent den nachtdienst der politie, en zulks in verband met de vele aanrandingen en diefstallen, daar ter plaatseinden laat- sten tijd voorgekomen. Uit goede bron verneemt het Dgbl., dat uit Indië een telegram is ontvangen, melden de, dat de schijfschieters van het stoom schip Lomlok bij Sogli fAtjeh) overvallen zijn, bij welke gelegenheid de stuuiman Prins omkwam en de luitenant ter zee C. Fock en twee minderen licht gewond werden. Nadere berichten zijn nog niet aan gekomen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2