GEMENGD NIEUWS. BURGERLIJKE STAND. Zeetijdingen. rtandelsberichen. Reuter'e Office meldt uit Londen, dat 0 gens eene dépêche van gisteren uit wgapore aan de Timeshet personeel ^an de petroleum-etablissementen te angkat van Klambir is teruggekeerd, aar het schijnt, was de vrees niet door feiten gerechtvaardigd. De voormalige buitgewoon gezanten gevolmachtigd minister van Duitsch- and bij ons Hof, baron von Saurma eltsch, is naar het 1)11. v. Z.-1I. ver leemt, bevorderd tot ambassadeur van t Duitsche Keizerrijk bij de Veree- nig'de Staten van Amerika. Kaar men aan hetzelfde blad verze- .ft, zal de secretaris van de Oosten- 'ijksch-Kongaarsche legatie bij ons Hof', de j)eer Ij. De Yelics, onlangs van verlof teruggekeerd, bij een andere missie van dit Keizerrijk worden benoemd en tegen ®et najaar de residentie verlaten. Nog verneemt het blad dat de eerste secretaris van legatie van het Engelsche gezantschap bij ons Hof, sir George -Donham, baronet, als zoodanig is be noemd bij de legatie van dat Eijk te -Madrid. De ramp van het weinige gras op de j^uidhollandsche eilanden is thans groot; de gevolgen echter voor den aanstaan den winter zullen vermoedelijk nog nijpender zijn. De hooilanden staan reeds eng en schraal en door de groote beboette aan gras voor het vee, ziet helaas, menigeen zich gedrongen zijn melkkoeien op klaverland te jagen, dat voor hooien bestemd was. is het badseizoen er geopend, zoo zijn de hotels te Scheveningen nog le dig, maar in de villa's vertoont zich reeds hier en daar leven. Bij particulieren is veel verhuurd. Tot nog toe zijn het bijna alleen Hol- landsche families, die zich appartementen hebben gereserveerd de vreemdelingen schijnen meer dan vorige jaren eeno afwachtende houding aan te nemen. De gezondheidstoestand te Schevenin gen is in de laatste maanden uitstekend. Door den directeur van het rijksmu seum van oudheden te Leiden, vergezeld door den burgemeester en den secreta ris der gemeente Ooststellingwerf, is een nauwkeurig onderzoek ingesteld naai den vermoedelijken Komeinscken weg, gevonden in het Fochtelooveen (Drente.) Mede is het oerwoud aldaar bezichtigd, De centrale kiesvereeniging te Bever wijk heeft in hare vergadering van Maan dag tot candidaat voor de Tweede Kamer gekozen der. heer Yan Loenen Martinet, predikant te Santpoort. Te Wester-Blokker is bij het afbre ken van een oud huis, op het erf van den heer J. Wagenaar, Zaterdag-mid dag, diep onder den voormaligen vuur- hard, door de werklieden een verteerd zakje gevonden met 30 zilveren munten, zoo groot als een gulden, maar half zoo zwaar, sommige aan de eene zijde met een dubbelen arend en het jaartal 1686, andere met een leeuw en in het Latijn de opschriften: „Deventer munt" en „Eendracht maakt macht," De keerzijde toont bij sommige een geharnasten, bij de anderen eenen gewonen ruiter, ter wijl alle als muntwaarde 6 S (6 stuiver) melden. In vroegere jaren was op ditzelfde erf een dergelijke vondst gedaan, en daarom had de eigenaar nu met de bouwlieden vooraf de noodiga afspraak gemaakt. schijnen sommige melkboeren de gruwe- lijke gewoonte te hebben, bosjes bran dend stroo achter hun karhonden op te hangen, om ze sneller te doen loopen. Wij hebben wel eens gehoord van een veel onschuldiger en misschien even afdoend middelden dieren een stuk worst voor den neus te houden, 't geen hun dan, na een goedgeslaagden rit, te verorberen werd gegeven, zoo onge veer op de manier, als indertijd een ingenieuse kop er op verzón om bestuurbare luchtballons te krij gen, door er een paar arenden voor te spannen, met oen biefstuk aan het einde van het lemoen, waarmede men het ge heel naar welgevallen kon besturen. (N. v. d. D.) Uit Arnhem wordt gemeld De heer P. en zijne echtgenoote wer den in hunne woning in de Hoflaan doodgeschoten gevonden. De vrouw is vermoedelijk eerst door den man ver moord. De waarschijnlijke beweegreden tot de daad van wanhoop was geldelijke moeielijkheid tengevolge van ongeluk kige speculatie. De vlekziekte doet zich weder te Dubbeldam voor en wel onder de var kens van den hcerP.DeLeeuw den Jongh. Van de aangetaste dieren stierven er reeds een tweetal. De noodigemaatregelun tot ontsmetting werden terstond van ge meentewege genomen. TeBreda is gister-nacht beproefd het huis van de wed. A. S. in brand te steken. De dochter bemerkte dit en riep om hulp, waarop de vlammen werden gestuit. Men heeft strooisel, gedrenkt met petrolenm, en lucifers gevonden. Men schrijft ons uit Breda Nu in de Tweede Kamer het wets ontwerp in behandeling is genomen tot het afstaan van gronden voor een park aan de gemeente Breda, wordt een spoedige uitvoering van het parkplan tegemoet gezien. Indien de bouwgrond, die rond het park verkocht zal worden, niet te hoog in prijs wordt opgevoerd, dan schijnt bij een ondernemend persoon het plan te bestaan, aldaar een groot, smaakvol gebouw te doen verrijzen, geheel inge richt tot logies voor ongehuwde officie- re n en andere ongehuwden uit den voor namen stand. Het zou een soort officie ren kazerne worden met badkamers, eetzaal, leeszaal, conversatiezaal en concertzaal, een en ander met het oog op liet groot aantal ongehuwde officieren van verschillende wapens te Breda. Bij de te Breda gehouden aanbeste ding van het leggen van buisleidingen en zinkers, liet stellen van afsluiters en brandkranen en eenige andere werk zaamheden voor de gemeentelijke water leiding aldaar, was laagste inschrijver de heer G. Wilson te 's-Grav<.-nhage voor f45,000, aan wien het werk is gegund Als het niet zeer spoedig flink gaat regenen, vreest men, dat er op Tessel van den hooioogst niets terecht komt. Het U. 1). spreekt het bericht tegen, dat de periodieke verhooging van be zoldiging van het personeel der Staats spoor voortaan slechts om de driejaren zal plaats vinden. Voor dierenvrienden blijft nog altijd genoeg te doen. In de provincie Utrecht Gisteren reeds deelden wij enkele bijzonderheden mede omtrent het on- weder, dat Maandag in de verschillende streken van ons land woedde. Thans wordt nog omtrent de. gevol gen van dat onweder gemeld, dat te Afferden een schaapherder door den bliksem werd gedood. Te Buinen brandde een huis geheel af. Te Zuidlaren trof de bliksem den toren der Ned. Her vormde Kerk, in welks nabijheid de school met een 200tal leerlingen staat. Hevig ontsteld ontvluchtten de kinderen het schoolgebouw. Intusschen had de bliksem de wijzerplaat vernield, pannen, latten en plinten stuk geslagen en zich een weg gebaand door het turfhok dei- school en een éénsteensmuur naar bui ten, zonder evenwel brand te veroor zaken. In de nabijheid werd één koe gedood. Te Nieuwe Pekela ward de landbou wer Stuut door den bliksem getroffen en gedood, terwijl op verschillende plaat sen in Gelderland en Overijsel brand ontstond door het inslaan van het he melvuur. In de Kolderveensche Bovenboer, in de nabijheid van Steen wijk, woont de oud strijder Hendrik Wol tors Snijder, geboren 16 Juni 1793 en dus binnen enkele dagen honderd jaar oud. Hij is een der laatst overgeblevenen van hen die den slag van Waterloo medege maakt en met de legers der verbonden mogendheden onder de muren van Parijs vertoefd hebben. Vijf jaar lang heeft hij de zware vermoeienissen van het krijgsmansleven in die dagen uitgestaan en daarvoor later de zilveren Waterloo- medaille ontvangen. Tot vóór korten tijd verrichtte de krasse grijsaard, die niet groot, doch zwaar en sterk gebouwd is, nog zijne dagelijksche bezigheden maar nadat hij verleden jaar door de influenza werd aangetast, moet hij meer rust nemen. Zijne zintuigen zijn nog goed, zijne geestvermogens tamelijk helder. Hij loopt nog rechtop. Het zal den dapperen ond-strijder op zijn aanstaanden honderdsten verjaar dag zeker niet aan bewijzen van be- laugstelling ontbreken. Te Leeuwarden kwamen Zaterdag 28 Duitsche grasmaaiers aan. Na eenige plaatsen der provincie bezocht en daar hun diensten aangeboden te hebben, zijn Maandag 20 hunner onverrichter zake naar hun land teruggekeerd, omdat, ten gevolge van de langdurige droogte, nog geen voldoende hooigras op de weilanden aanwezig is. Ook vele arbeiders uit het Oldambt kregen uit Friesland bericht, dat men hen daar in den hooitijd niet noodig heeft. De teleurstelling is groot en wer keloosheid kan niet uitblijven. Een ingezetene te Rozendaal kocht op eene publieke verkooping eenige oude schilderijen voor ruim een gulden. La ter bleek dat deze schilderijen, op glas geschilderd, reeds eenige eeuwen oud zijn en groote waarde hebben ten min ste een uur later werd er reeds te ver geefs f250 voor geboden. De Belg Ruller, die in Saksen is ge vangen genomen als medeplichtige aan den diefstal der juweelen van de gravin van Vlaanderen, heeft zijn medeplichti gen genoemd. Zijn verklaringen moeten zeer bezwarend zijn voor den te Londen gevangen genomen White en voor ver scheiden bedienden van den graaf van Vlaanderen. De politie kent de plaats waar de juweelen verborgen zijn. Rüller's uitlevering is reeds aan den Duitschen rechter aangevraagd. Op den distantiemarsch Berlijn YVeenen zijn twee vegetariërs het eerst te Weenen aangekomen: de boekdruk ker Peitz heeft den afstand afgelegd in 0 dagen en l01/2 uren, de ingenieur Elsaeszer in een kwartier meer. Ook de twee na hen aangekomen zijn vegetariërs. De regeering van Beieren heeft den luchtreiziger Koch 1600 Mark geschon ken, om hem in staat te stellen een bestuurbare vliegmachine te maken. Het beginsel, waarnaar hij die samen zal stellen, heeft hij beschreven in een vlug schrift „Het vrije vliegen van den mensch als eerste voorwaarde tot het vinden van de dynamische luchtbal lons". Hij zal zich-zelf met een hel per eerst oefenen in de behandeling dei- machine door eenige proeven over het meer van Constanz bij Lindau te ne men. De prins-regent van Beieren stelt veel belang in deze zaak. GEBOREN 7 Juni. Johannes Adria- nus, zoon van J. A. Blok en J. van Noortwijk, Heerenstraat. OVERLEDEN7 Juni. Josepkina Maria Antonia Liduina, Hittenliausen. oud 3 maanden, Hoogstraat. Newcastle, 5 Juni aangekomen, s.s. B. Grangerkapt. R. F. Walker, van Schiedam. BEURS TE SCHIEDAM, 8 Juni 1893. Moutwijn f9 Verhandeld: f8081/k. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Vereeniging fl.30. Berlijn. iR°gge' Juni/juii I Juli/Aug. Sept./Oct. (M.) Spiritus Juni/Juli Aug./Sept. j Meel 12 Merk.l.md. j 12 Juli Rogge, loop. md. I Juli (Spirit. Juni/Juli Hamb. Aug./Dec. 7 Juni 148.50 152.'- 36.80 37.80 17.75 8 Juni 149.50 153^50 36.90 37.90 17.75 46.10 46.10 46.60 14.50 14.50 New-York. Maïs Amsterdam. 6 Juni 0.47V* 46.50 14.40 14.50 25.— 25.50 7 Juni 0.47 7 Juni. Rogge op lev. iets vaster; per Oct. f137, 138. 8 Juni. Rogge op levering iets hooger per Oct. f140, 139, 138. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 7 Juni 1.64 M. 8 Juni 1.56 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen korf f 12.12 Disc. 3 pCt. Parijs -48.05 2»'2 Antwerp. - 47.90 3 WEEKMARKT TE DELFT 8 Juni Op de markt van heden waren de prijzen als volgtvette koeien le kwal. f200 a 235, dito 2de kwal. f135 a 150 kalfkoeien le kwal. f 160 a 200 dito 2e kwal. f130 a 145 vaar koeien, le f 140 a 180, dito 2de kwal. f 70 a 120; vette kalveren le. kwal. f 56 a 75, dito 2de kwal. f 35 a 120 vette schapen le. kwal f 15 a 23, dito 2de kwal. a lamschapen le kwal. f a 2de kwal, f- a vette lammeren f 16 a 20; wei- lammeren f3 alOmagere varkens f25, a 34; biggen f7>/2a 13; nuchtere kal- verenf 5 a 16; paarden f 40 a 90; stieren f 50 a 80 ossen fa rundvleesch 54, 60 a 65c., vet kalfsvleesch 70, 80, a 84 c., schapevleesch 50, 54 a c., alles per kilo. Ter graanmarkt van heden gedaan Zeeuwsclie en Overmaassche tarwe, f 6, -- a 7,50,Westlandsche roode ris dito f 6,75a f 7,25, nieuwe Zeeuwsclie en Over maassche tarwe f - af Zeeuw- sche en Overmaassche rogge fa f nieuwe dito f 5,— a f5,75, wintergeist f4,25 a f4,75, zomergerst f4,at4,50. chevalier dito f 5,a 5,75, zware haver f4,25 a f4,75, lichte dito f3.75 a 4,groene erwten f8,25 a 9,25, mesting f 6,2" a f 7,—, paarde- boonen 5.2 a f 6,25, duiveboonen f 6. a 7.bruine boonen f 7.a 8,50, witte boonen f 6,—a 7,50,koolzaad f9.— alO.,buit,enl. hennepzaad f7.50 a 8. kanariezaad f 14.a f 16. Handel en omzet gering prijzen na genoeg als voren; bruineboonen evenwel 50 c. lager en kookerwten 50 c. hooger De prijzen der boter waren heden le kwaliteit f56, goede f50, mindere f46 per 1/4 vat van 40 Jcilo. Aanvoer ■pot. 973/8 en 65/16 vaten, wegende te zamen 20.110 kilogram. YEEMARKT TE LONDEN. 8 Juni. Er werden aangevoerd 400 runderen. 8000 Schapen, 160 Kalveren en Var kens. Men noteertRunderen 3/2 a 4/8, Schapen 3/8 a 5/2, Kalveren, 3/9 a 4/8 en Varkens a per steen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3