Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zaterdag 10 Juni 1893. No. 4607. bureau Jöoog^traaf 817. EEN SCHITTEREND WAPENFEIT. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCI Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 9 Juni '93. De Kamer van afgevaardigden te Brussel heeft het in werking stellen van de Nederlandsch-Belgische overeen komst betreffende den verkoop van ster ken drank op de Noordzee goedgekeurd. De Kamer heeft overeenkomstig het besluit der gedelegeerden ter conferentie tot bestrijding dei slavernij het wets ontwerp betreffende het onderdrukken, van den slavenhandel goedgekeurd. In een blijkbaar door graaf Caprivi zelf geïnspireerd artikel, komt de Nordd. dllff. Zeil. op tegen het beweren van Bismarck's Kami. Nachr. en Richter's Frei». Zig. als zou eene eventueele tweede ontbinding van den Rijksdag (om eenzelfde rede als de eerste maal en zonder nieuwe invloedrijke gebeur tenissen) weliswaar naar de letter dei- Grondwet geoorloofd, maar toch feite lijk tegen den geest der Grondwet zijn, e'i tegen den rechtsterm ne bis in idem. Art. 24 van de Rijksgrondwet, zegt zij, stelt de ontbinding van den Rijksdag enkel afhankelijk van een besluit van den Bondsraad en de goedkeuring des Keizers, zonder meer, en niemand heeft het recht, daar een willekeurige inter pretatie aan toe te voegen. Het kan ook onmogelijk de geest van de Grond wet zijn geweest (vooral niet bij een militaire kwestie) aan een votum van den Rijksdag het karakter te geven van een vonnis in de hoogste instantie, waaraan de Regeering zich zonder dra len heeft te onderwerpen. De Regeering, zoo besluit de Norddeuischewil harer zijds de Grondwet nauwgezet handha ver., maar wenscht de grondwettige vechten niet in haar nadeel verschoven te zien. In het licht van deze offici- euse verklaring zal zeker weinig waarde ■Worden gehecht aan een Dalziel-tele- gram uit Berlijn, volgens hetwelk kei- 4) D» kapitein beveelt „plaats-rust." zendt eenige maun* u uit om alle woningen te door zoeken, tev< geefs men kan niemand ontdek ken. Ook zij, die uitgezonden waren om in de ravijnm eenig water te zoeken, keerden Het ledige nappen bjj hunne dorstende kama- raden Icrug; het warme jaargetijde was be gonnen en alle bronnen waren reeds uitgedroogd. Tïe Franschen hernamen den weg naar den 'hiquikuite. Danjou had zijn compagnie weder gesplitst; twee sterke afdeelingen gingen ter zijde van den weg, de kapitein met een klein gevolg en de muildieren hield het midden, en een afstand van 100 meters volgde nog een korporaal met eenige manschappen. Nauwelijks echter hadden zij aldus eenige schreden gezet, of zij ontwaarden achter zich zer Wilhelm zou verklaard hebben, dat hij persoonlijk tegen eene tweede ont binding zou zijn voor het geval de legerwet opnieuw verworpen mocht worden In eene vergadering te Buchei onder leiding van Bismarck gehouden was ook de anti-semiet Ahlwardt tegen woordig. Toen Bismarck over de leger wet sprak en o. a. zeide„Wij zijn allen overtuigd, dat de toestand des vaderlands niet beter kan worden, zoo lang viel Ahlwardt hem in de rede: „zoolang de Joden hun web over ons spinnen Bismarck gelastte hem te zwijgen, en toen dit niet hielp, dreigde hij hem de deur te zullen uitzetten. De vergadering liep in de grootste wanorde at. De rede door den Oostenrijkschen kan selier Kalnoky onlangs gehouden blijft in de of&cisuse pers te Berlijn nog steeds het onderwerp van den dag. De offici- euse National Zeitung komt in een nieuw artikel op Kalnoky's redevoering terug en slaat daarbij een toon tegen Oostenrijk aan. In welingelichte kringen, zegt het blad, gelooft men niet, dat het oogmerk dei- Russische politiek en de gezindheid des Czarsn tegenover Oostenrijk veranderd zijn. Daarbij brengt het in herinnering dat grootvorst Wladimir, toen hij bij de zilveren bruiloft van koning Hum bert in Rome was en reeds officieel was aangekondigd dat hij zijn terugreis over Weenen zou nemen, van den Czaar uit Livadia een telegram ontving waarin hem dit verboden werd. Daaruit bleek, dat de Czaar ontstemd was over de ontvangst van Ferdinand van Bulgarije en zijn minister Stambouloff door kei zer Frans Jozef. Verder wordt bekend, dat alleen door de bemoeiingen van Duitschland verhinderd werddat vorst Ferdinand en zijne gemalin dooi den Sultan werden ontvangen, zooals eerst het plan was. Na een levendige discussie heeft de en ter rechter zjjde, de Mexikaansche ruiters op een kleinen berg dicht bijeen geschaard, den sabel in de hand en gereed om den aanval t.e wagen. Het geweerschot had hun de komst der Franschen verwittigd. Terstond riep Dan jou zijne dapperen hjjeen en schaarde hen in een carréde muildieren stonden in het mid den, doch zjj sloegen en sprongen zöó onstui mig dat men de rangen openen en hun de vrijheid hergeven moest. De Mexikanen hadden in de gesteldheid der plaats een groot voordeelde vlakke grond zonder hoornen of struiken, begunstigde hunne beweging. Langzaam daalden zij van den berg af, splitsten zich in twee afdeelingen en op GO meters afstand de Franschen genaderd, stortten zij zich onder luid geschreeuw op het hen wachtend carré. Danjou had den zijnen last gegeven niet op den vijand te schieten, zonder zyn uitdrukke lijk hevelongestoord rennen dan ook de Me xikanen op liet onbewogen carré aan nog éen oogenblik, en als een lawine zal die opeen ge drongen ruiterschaar zich op de weinige Franschen werpen en hen mede sleuren en verpletteren in haar vaart„Vuur!" klinkt het opeens uit het carré, en paarden en men sehen storten doorboord ter aarde, en telkens knallen nieuwe schoten, die snel als de ge dachten elkander volgen, en telkens tuimelen de rossen en hunne berijders ontzield over de vlakte de Mexikanen weifelen nieuwe schoten gemeenteraad van Dublin een voorstel verworpen, om bij gelegenheid van het huwelijk van den hertog van York een adres van gelukwensching aan de Ko ningin en aan den prins en de prinses van Wales te zenden. De Raad nam de volgende motie aan: Ofschoon het hu welijk van den hertog van York oprechte en goede wenschcn van de leden van don gemeenteraad en de burgers van Dublin uitlokt, ofschoon moet worden erkend, dat de tegenwoordige regeering der Koningin er zicli op toelegthetkwaad, door vroegere geslachten bedreven, goed t.e maken, zoo is de tijd nog niet geko men, dat de gemeenteraad van Dublin aan de koninklijke familie een adres van gelukwensching kan overhandigen. Zoo dra het verlangen van liet Itrsche volk naar een Iersch parlement zal vervuld zijn, zullen dergelijke adressen door alle lersche corporation worden overhandigd. Ter herdenking van den sterfdag van Garibaldi is te Rome een groote socialistische betooging gehouden. Van de vereenigingsplaat.s Piazza del Popoio, trokken 50 vereenigingen, de vaandels voorop, onder het spelen van vader- landsche liederen naar het Kapitool, waar zij opgewacht werden door Imbriani in hot roode hemd gekleed. Uit naam van het geheele Latijnsche volk ver heerlijkte Imbriani wijlen Garibaldi in een lange rede, waarin hij herinnerde aan Marius, die de Teutonen versloeg-, aan Cicero, die het verkwisten van Staatsgelden brandmerkte, aan Reguias, die de wereld met den godsdienst der eer bekend maakte en aan andere groote Romeinen. De volgende spreker De Felice, socialistisch afgevaardigde, her innerde aan de republikeinsclie rol van Garibaldi hij prees het socialisme en schold heftig op de bourgeoisie. De muzb k speelde het lied van Garibaldi. De menigte ging de zaal van den Gemeen teraad binnen en legde twintig kransen, Italiaansche en Romeinsche vaandels, aan het voetstuk van het borstbeeld van vermeerderen de wanorde in hunne gelederen; daar wenden zij eensklaps den teugel en ont vlieden ijlings den dood, die uit vier en zes tig juist gerichte karabijnen hen bedreigt. Aanstonds liet de kapitein zijne mannen aan rukken op een kleine gracht, die door een dichten haag van zeer puntige cactussen gedekt en link» van den weg, die naar Camaron voerde, gelegen was. Aldus hoopte hij 't geweld van een hernieuwden aanval te kunnen breken en gemakkelijker de bosschen te bereiken, wier zoom op een afstand van 400 a 500 meters zichtbaar was onder de beschutting der hoo rnen dacht h(j zonder hindernis naar zijn kamp af te trekken. Ongelukkig echter hadden de Mexikanen reeds ten noordoosten van de hotstede post gevateenigen hunner beproefden zelfs, hoe wel vruchteloos, den cactus-haag te doordrin gen ten tweeden male zagen de Franschen zich dus genoodzaakt een carré te vormen, maar zjj doorstonden den aanval met te hoo- ger moed en te grooter standvastigheid, naar mate het aantal hunner bespringers geringer en dezer houding weifelachtiger was. Weer moesten de ruiters met een groot verlies aan dooden en gewonden wijken. Toch was de toestand van Danjou's helden zeer hachelijkde bosschen konden zij niet meer hereiken, maar de hofstede was niet ver verwijderdmet een weinig koelbloedigheid en wat geluk konden zij haar in bezit nemen, Garibaldi, voor hetwelk ten slotte g-e defileerd werd. Aan de Times wordt uit Pretoria ge meld, dat president Kruger en sir Henry Loch herhaaldelijk geconfereerd hebben over de Swaziland-kwestie. Daarna wer den de punten, waarover reeds te Coles- berg van gedachten was gewisseld, voor gelegd aau eene geheime vergadering van den Volksraad, welke de gezamen lijke voorstellen onaannemelijk ver klaarde. Loch vroeg daarop te Londen nadere instructie per telegraaf aan. Mid delerwijl gaat hij naar Johannesburg, waar hij als gast der Transva ilsche regeering blijft tot den 13n aanst., om dan naar Kaapstad terug te keereu over Bloemfontein, waar hij confereeren zal met den Staatspresident. Het voor- loopig mislukken der onderhandelingen met Transvaal belette niet, dat hem eene glansrijke ontvangst ten deel viel. Bij een groot feestmaal ter zijDer eere stelde Kruger een toost in op de Ko ningin van Engeland en Loch een op Kruger. In het verre zuidwesten nl. in de Zuid- Amerikaansche republiek Argentinië is weder eens een ministerieele crisis uit gebroken. Ditmaal geschiedde het langs den minder gebruikelijken weg der plot selinge afdanking van alle ministers door den president der Republiek. Romero, Victorica en andere ministers werden verrast met eene mededeeling van pre sident Saenz-Pena, dat hij hun ontslag wenschte, omdat hij een andere politiek wilde gaan toepassen. Ave Maneda, de nieuwen minister van financiën, zal de politiek van Romero voortzetten. De aanhangers van Roca en Mitre zijn ontevreden over de verandering van ministerie. en achter hare muren zich zóó lang verschan sen, tot er hulp kwam opdagen. Spoedig had de kapitein zijn besluit geno men. De bajonetsabel werd aan den karabjjn gehechtmet gebogen hoofd stormden toen op hunne beurt de Franschen op de verzamelde ruiters aan, doch van schrik bevangen, wendden dezen den teugel en ontvloden den geduchten vijand, wiens kracht zjj reeds twee malen beproefd hadden. Met dezelfde onverschrokken heid rukte de compagnie op de hofstede aan en bezette de binnenplaats. Toen haastte zich ieder alles voor de verdediging iu gereedheid te brengen. De vijand verontrustte hen niet, maar vatte post aan de andere zijde van het gebouw. De groote deuren van de binnenplaats wa ren sedert lang verwij -erddie openingen moesten dus gestopt worden, en steenen en planken en balken werden daartoe in over vloed gevonden. De kapitein dacht er aan, het geheele huis te bezetten, maar tjjd en manschap pen ontbraken hemde twee vertrekken aan den grooten weg gelegen, en die inet het bo venhuis gemeenschap hadden, waren reeds door den vijand bezet. Een andere kamer ten noord westen, en die zoowel tot de straat als tot de binnenplaats toegang verleende, was nog ledig. De Franschen maakten zich van haar meester. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1