Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Zondag 11 Juni 1893. No. 4608. bureau <$oog#traat 317. EERSTE BLAD. De Vermogensbelasting. EEN SCHITTEREND WAPENFEIT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÉN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden f 1.50 Franco per post door geheel Nederland - 2. Afzonderlijke Nommers- 0.05 Het auteursrecht Tan den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Terwijl in da Tweede Kamer der Staten-Lreneraal de beraadslagingen over de Bedrijfsbelasting, het tweede deel van de Rijksinkomstenbelasting, door den minister Pierson ontworpen, reeds vale dagen aan den gang zijn, is de Vermogensbelasting reeds met 1 Mei 11. ia .werking getreden, en heeft zeker hat grootste deel onzer lezers, die onder da termen van bedoelde belasting val len, reeds de noodige formulieren ter invulling thuis gekregen. Wij achten het daarom van belang, onze lezers «enigszins nader met de hoofdbepalin gen dezer wet in kennis te stellen en *un eenige wenken te gaven, waarmede 'p bij het invullen van de formulieren der vermogensbelasting hun voordeel *unnen doen. Zooals men weet, onderscheidt de Minister de inkomsten door zijn volle dige belastingwet te heffen, in twee soorten, nl. de inkomsten verkregen uit vermogen en de inkomsten, wolke het gevolg zijn van arbeid en beroep. Voor de eerste wordt het vermogen be last, voor zoover het niet tot levens onderhoud wordt aangewend of door bijzondere lasten gedrukt voor de tweede treft de bedrijfsbelasting het beroep of bedrijf, voor zoover het ge acht wordt meer dan 4 °/o winst op te leveren. Beiden, vermogens- en bedrijfs belasting, dienen als equivalent voor de afschaffing van den zeepaccijns, de ver laging van den zoutaccijns en de ver mindering der mutatierechten, welke naar men beweert, de mindere standen die door eene belasting op de eerste levensbehoeften werden bezwaaid, en den gedrukten middenstand, welke zich dikwijls uit nood gedwongen ziet, zijne eigendommen te vervreemden, ten goede zullen komen. Buitendien heeft de Mi nister in uitzicht gesteld eene wijziging van het personeel en eene vermindering van de grondbelasting, die mede ten doel zouden hebben, den gedrukten mid denstand eenigszins te ontlasten. Of de Minister daarmede werkelijk zal bereiken, wat hij voorgeeft te willen doen, nl. den al te zwaren last van zwakke schouders af te wentelen om ze op sterkere schouders over te bren gen, willen wq voor 't oogenblik niet uitmaken, zeker is thans alleen, dat terwijl de Bedrijfsbelasting weldra staat ingevoerd te worden, de Vermogensbe lasting reeds in werking is getreden. We hebben dus rekening te houden met die belasting, we behooren ons af te vragen, wat ze van ons vergt, hoe wij de formulieren der belasting, welke ons dezer dagen worden thuis gezonden, hebben in te vullen om aan de eischen der wet te voldoen, en aldus door eigen opgaven, die den toets der waarheid kunnen doorstaan, te voorkomen, dat wij ambtshalve worden aangeslagen, wat in dén regel niet in ons voor deel uitkomt. De Vermogensbelasting, die den ln Mei in werking is getreden, treft een ieder, die binnen de grenzen van het koninkrijk der Nederlanden woont en een vermogen bezit van minstens f 13000. Onder dit vermogen moet ook gerekend worden het vermogen der vrouw, tenzij ze wettig gescheiden zijn, of de vrouw zich het beheer van haar vermogen heeft voorbehouden en het vrije genot harer inkomsten bedongen heeftin elk dezer gevallen moet de vrouw zelf aangifte doen voorts telt ook mede het vermogen der kinderen, zoolang men het vruchtgebruik daarvan heeft, maar dit alsook elk ander vermogen, waarvan men slechts vruchtgebruik heeft, alleen voor 4/5. Voor het totaal bedrag van zijn eigen vermogen, dat van zijn vrouw en kinderen, en het vermogen waarvan 5) Op de biui.enplaata, en ter linker zjjde van Oen tweeden ingang bevonden zich twee af bakken van planken vervaardigd en met den Onnir verb. uden; liet eene was geheel ge goten en bijna ongeschondenhet andere, bat in den hoek was gebouwd, was ge heel upen en nauwelijks door een waggelend bak beschuttegenover dit afdak, in een andereu hoek, lag het pverschot van een andere lootsdoch de planken waren verdwenen en alleeu de onderschragende muurtjes, half in Puin, waren zichtbaar terzelfde plaats gaapte 'b den buitenmuur een groote bres, breed ge- '/ee^ °m en rn'ter toegang te ver- Danjon verdeelde zijne manschappentwee kleine afdeelingen plaatste hjj aan de ingan gen van den corraltwee anderen beval hij de kamer te verdedigen en de buitendeur van het gebouw te bewakeneen vijfde afdeeling stelde hy bij de oude bres den sergeant Mor- zicki, een Pool, deed hjj op het dak klimmen om de bewegingen des vijands gade te slaan het overige zijner compagnie eindelijk hield hij in reserve tusschen de beide ingangen, om hulp te bieden overal waar het gevaar dreigde en immer een waakzaam oog op de vier hoeken der binnenplaats te vestigen. Na deze schikkingen wachtten de Franschen vol moed den aanval afhet was omstreeks half tien in den morgen. Bü tusschenpoozen vielen er van beide kan ten eenige geweerschoten, doch de Mexikaan trad niet naderbij, en daar hij zelfs aarzelde den aanval te beginnen, meende Danjou dat zijn vijand zich verwijderden zou. Spoedig echter bleek het tegendeel. Nauw had Morzicki zich op het dak vertoond, of een Mexikaansch of ficier, de ordonnans van kolonel Milan, naderde met een witte zakdoek in de hand, den muur en sommeerde de Franschen zich over te gaven, hun in naam van zijn aanvoerder het leven belovend. Morzicki bracht den kapitein het voorstel des vijands, maar vast besloten de aer der Fransche vlag te handhaven, ant woordde Danjou „ga, zeg hem dat wij kogels hebben 1" hij alleen vruchtgebruik heeft, wordt de man als hoofd van het gezin aan geslagen. Levensmiddelen, meubelen, kleederen, voorwerpen van kunst of wetenschap, goud- en zilverwerk, paarlen en edelge steenten (geen handelsvoorraad zijnde) polissen van nog loopende levensverze keringen, het recht op lijfrenten en pensioenen, goederen waarvan anderen het vruchtgebruik hebben, nog niet vorderbare termijnen van renten, uitkee- ringen, bezoldigingen en andere inkom sten worden niet door deze wet getroffen. Voorts wordt het totaal van het ver mogen verminderd met het bedrag der schuldvorderingen ten laste van den be lastingplichtige. Schuldvorderingen op tijd waarover geen rente wordt berekend, wissels en ander handelspapier worden op hunne contante waarde geschat. Tweedens met het 20-voudig j aar lij kseh bedrag derverschuldigdelijfrenten, pensioenen sn gevestigde of altijd duren de renten, alsook het 20-voudig jaar- lijksch bedrag der uitgaven van den belastingschuldige voor verschuldigde verstrekking van levensonderhoud, huis vesting of andere zaken. Voor premiën voor levensverzekeringen, voor pensioen of voor lijfrente, voor onverschuldig de uitkeeringen en voor uitgaven, voor onderhoud en opvoeding van kinderen wordt niets in mindering gebracht. Is zulk een bedrag afwisselend, dan neemt men het gemiddelde van de laatste drie jaren of zoo de schuld nog geen drie jaar oud is, het gemiddelde per jaar sedert haar ontstaan. Om zijn vermogen te berekenen schatte men de gebouwde of ongebouwde eigendommen »aar hun verkoopwaarde of naar hun belastbare opbrengst, waarvan de grondbelasting wordt geheven, (zie uw aanslagbiljet). Van die som trekt men af: de rijksbelasting en de opcen ten daarvan geheven, de polder-en wa terschapslasten, volgens den laatsten omslag, het bedrag of de geldswaarde Toen brandde Tan alle zijden het geweer vuur los; éen Franschman stond tegenover tien Mexikanen, maar de onverschrokkenheid van den eerste, de gedwongen toestand der anderen, die als cavaleristen, door hun wjjde broek belemmerd, te voet moesten vechten, deden de zege telkens keeren als de Mexikanen haar reeds voor onbetwistbaar hielden. De enkele mannen of de kleine troepjes, die de Franschen durfden naderen, vloden ijlings terug of stortten dood ter aarde, zöó juist en zöó onafgebroken vielen de schoten van Dan- jou's dapperen. Toch was de toestand dezer laatsten hachelijk, want velen waren er reeds gevallenin de kamer vooral was de worste ling ontzettend': van buiten bestormd, van binnen uit schietgaten, in plafond en muur gestoken, door geweervuur bedreigd, hielden de verdedigers nog stand, doch begonnen te weifelen. Kapitein Danjou, kalm en onverschrokken te midden van zooveel verwarring, scheen zich zelveu te vermenigvuldigen. „Ik zie hem nog voor rnjj zegt Maine met zjjn schrande- ren kop, waarop geestdrift, door zachtheid zoo goed getemperd, te lezen stondvan de eene post ijlde hij naar de andere, hoe ook een re gen van kogels op de binnenplaats neder viel; allen moedigde bij door zijn voorbeeld aan, neomde ieder bij zijn naam en sprak tot hen die edele taal welke 't hart ontvlamt en 't offer des levens minder pijnlijk maakt in de d*r jaarlij ksche uitkeeringen ter zak* van opstal, erfpacht, vaste huur of pacht, tiend, grondrente of andere op goederen gevestigde schuldplichtigheid. Yan de opbrengst der gebouwde eigen dommen neme men het 15-voud, van die der ongebouwde het 20-voud, welke laatste voordeeliger is. Naar de verkoopwaarde moeten altijd geschat wordenlo. bouwterreinen, hier onder niet begrepen erven en tuinen, aanhoorigheden zijnde van gebouwde eigendommen, gronden aangelegd tot parken, alsmede gronden die minder verkoopwaarde hebben dan éen gulden per centiare; 2o. gebouwde en onge bouwde eigendommen, die vrijgesteld zijn van grondbelasting, 3o. ongebouwd* eigendommen in veenpolders, waarvoor bij de laatste schatting de oude belast bare opbrengst behouden is; 4o. ge bouwde oigendommen, waarvoor d* be lastbare opbrengst wegens stiohting, herbouw of verordening nog moet wor den geregeld; 5o. waarde hebbende venen, terpen, steengroeven en groeven van an dere delfstoffen 6o. onroerende goederen buiten het rijk gelegen, en rechten op die goederen gevestigd. Het 20-voud van het bedrag der jaarlijksche ontvangsten wordt gerekend vanopstal, erfpacht, vaste huur of pacht van uitgegeven goederen, tiend, grondrente of andere op onroerende goede ren gevestigde schuldplichtigheid, ge vestigde of altijddurende renten, uit keeringen van polderkassen. Op hare geldswaarde worden geschat effecten, hypothecaire en andere schuld vorderingen. Schepen, vaartuigen en schuiten met toebehooren, vaste en losse werktuigen en gereedschappen in fabrieken en werk plaatsen, paarden en voertuigen, tot welk doeleinde ook gebruikt, vee en voor werpen van het landbouwbedrijf, han delsvoorraden en alle overige zaken worden geschat naar hun geldswaarde verband met hun bestemming. in ure des gevaars. Met zulke hoofden ken ik niets onmogelijks." Tegen elf uren, juist toen hjj uit de kamer wederkwam, waar hij het onhoudbare der ver dediging had ingezien, wilde Danjou zich tot de reserve keeren, toen een kogel hem trof in de volle borathjj sloeg zjjn hand op de kwetsuur eu plofte neder. Benigen zijner dap peren schoten ijlings toe, om hem weder op te heffen, maar de wond was doodeljjkmet golven ontsprong het bloed aan zijne borsten overstroomde den grond. De tweede luitenant Vilain legde een steen onder zijn hoofdnog vijf minuten rolden zjjne oogen woeat door hunne kassen twee of drie malen trok hjj zijne ledematen krampachtig te zamentoen ver stijfde zijn lichaam, en hij stierf zonder tot zijn kennis gekomen te zijn. Eenige oogenblikken vóór hij gewond werd, had de kapitein zijne soldaten doen beloven, dat zjj zich tot het uiterste verdedigen zou den de dapperen hadden het hem gezworen. De Franschen moesten intusschen de kamer ontruimen. Den Mexikanen was het gelukt met de kolf van hun geweer de deur open te loo- pen, die dat vertrek van de andere voorkamers scheidt, en de overwinnaars doorboorden toen met |hunne kogels de standvastige verdedigers, wier aantal van zestien tot vijf verminderd wasdezen ontvloden eindelijk het huis en ssliaarden zich bij hunne kameraden op de binnenplaats, Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1