Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. Te veld staande gewassen zijn van deze belasting buiten gesloten. Zij die gewoon zijn hun balans op een ander tijdstip te maken dan op 1 Mei zijn niet verplicht, alleen om der wille van de Vermogensbelasting, een nieuwe balans te maken. Zij kunnen volstaan met de laatste balans die door of namens hen gemaakt en goedgekeurd werd. Hierbij lette men erop, dat de inspecteur bevoegd is te vorderen, dat hem worde aangetoond, bij het opmaken der balans de baten en lasten zijn ge schat naar regels, welker toepassing geen lager kapitaalsaldo aanwijst, dan verkregen zou zijn bij de toepassing van de bij de wet gestelde hievoor ver melde regels. Ten slotte sporen wij ten zeerste allen, die vermeenen in do termen van deze belasting te vallen, gebruik te maken van de gelegenheid tot het bekomen van inlichtingen, welke door den inspec teur der registratie en domeinen te Delft, op Maandag en Dinsdag 12 en 13 Juni aanst., t®n raadhuize alhier zal gegeven worden. Maar raden wij ten andere ieder die een biljet heeft ontvangen, ook al heeft hij geen vermogen van f13000, ten zeerste aan, toch vooral te zorgen, dat hij zijn biljet inlevert. Hij die een biljet heeft ontvangen, terwijl hij minder dan f13000 bezit, moet dit op zyn biljet verklaren, met zijn naam onderteekend. In de hierbe- doelde wet toch is de bepaling opge nomen, dat de aanslag ambtshalve kan geschieden. In gemeenten, waar eeno inkomstenbelasting bestaat, weet men maar al te goed, hoe het gaat met die aanslagen ambtshalve gedaan. Hoede zich dus ieder voor teleurstellingen en zorge hij er voor zelf zijn vermogen naar waarheid op te geven, dan mag men met grond verwachten, dat men niet hooger dan billijk is, zal worden aan geslagen. Schiedam, 10 Juni 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap Staatsblad no. 118 van 1885) ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek schrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein van J. S. Kruining voor het huis aan de Boter- straat E no. 38. Bij gelegenheid van de herdenking zijner 25-jarige ambtsvervulling werd den burgemeester dezer gemeente door eene commissie uit de ingezetenen die zich daartoe gevormd had, toe- zegging gedaan, dat hem nevens het geschenk der burgerij, hetwelk op den dag der feestviering werd overhandigd, ook een gedenkpenning ter herinnering aan zijn zilveren feest zou worden aan geboden. Gisteren, na verloop van nagenoeg twee jaren, heeft de commissie zich van de taak die nog op haar rustte gekweten. Des namiddags ten drie ure overhandigden de heeren J. Loopuyt, H. A. M. Roelants, C. J. Loncq en S. J. Yernède, uit naam der feestcommissie van 1 Juni 1891, den burgemeester ten zijnen huize een gouden, een zilveren en een bronzen afslag van den op zijn feest dag toegezegden gedenkpenning in een fraai étui saamgevat. De heer J. Loopuyt hield daarbij een toespraak, die getuigde van hartelijkheid en van waardeering der verdiensten, die, volgens hem, do heer P. J. van Dijk van Mate nesse als hoofd der gemeente zich had verworven. Getroffen door dit blijk van hulde, van zoovele honderden stadgenooten wier namen vermeld zijn in het album, dat hem op den dag zijner feestviering werd aangeboden, betuigde de heer Yan Dijk van Matenesse zijnen dank aan de com missie voor alles wat zij gedaan heeft, om den gedenkdag zijner 25-jarigeambts vervulling een der schoonste dagen van zijn leven te doen zijn. De gedenkpenning heeft eene middel lijn van 67 millimeter; de voorzijde ver toont de treffende, gelijkende, artistiek bewerkte beeltenis van onzen burgemees ter en het randschrift: „P. J. van Dijk van Matenesse, Burgemeester van Schie dam"; de keerzijde bevat in eenen krans van eikebladeren de inscriptie „Zijner stadgenooten huideen dank, 1 Juni 1866- 1891". De voorzijde werd gegraveerd door den heer J. Ph. M. Menger, de keerzijde door den W. Scbammer, stempelsnijders aan de rijksmunt. In verband met achterstaande adver tentie waarin voorloopig wordt kennis gegeven, dat de Schiedamsche processie naar Kevelaar op Maandag 26 Juni zal vertrekken, zullen zeker velen met ge noegen vernemen, dat de groote Maria- kerk te Kevelaar nog evenals het vorig jaar versierd is. Deze versiering is be houden met het oog op de vele proces- siën die het vorig jaar, wegens de cho lera-epidemic, hunne jaarlijksche bede vaart naar Kevelaar niet hebben kunnen volbrengen. Gister-ochtend was het Agnetapark onder Hof van Delft weder in feestdos, tengevolge van het bezoek van circa 300 Engelsche heeren met vele dames van wege den Britschen Bakkersbond. Ten 9,30 bracht een extra trein uit Rotterdam het gezelschap te Delft aan en stapten de bezoekers aan de halte nabij de Ned. Gist- en Spiritusfabriek aldaar uit. Aldaar waren opgesteld het Bestuur der fabriek, verschillende ver- eenigingen met haar banieren en de Harmonie-kapel. Onder het aanheffen van het „God save the Queen" en daarna het „Wien Neerlandsch Bloed" gingendegenoodigden en corps naar de recreatiezaal in het Agnetapark, alwaar de heeren Yan Mar ken, Waller en Gregoor hen verwel komden. Te 11.30 uren werd het werken der stoombrandspuit bezichtigd, waarna in de tent een lunch werd gebruikt, die te 12.30 uren eindigde. Daarna werd de eerste steen gelegd voor den bouw van een nieuwe mouterij, de fabrieksgebouwen, drukkerij enz. be zichtigd, waarna de bezoekers per extra- trein ten 2'/j uur naar Den Haag en Schoveningen gingen, om van daar ten ongeveer 6 uur terug te keeren en daarna een gemeenschappelijken maal tijd in de tent, waarbij menige toast gesproken werd, te houden. Met een extra-trein vertrok het ge zelschap gister-avond ten ongeveer 8 uur naar Rotterdam om heden weder te Londen aan te komen. Omtrent het bekende „Reineveld" zond een onzer lezers het volgende be richt Voor eenigen tijd wegens zaken te Delft zijnde en een half uurtje over hebbende, wandelde ik den Haagweg op, waar men bezig was aan de werken der vaartverbetering tusschen Rijn en Schie tot aan Reineveld, de plaats, waar zoo menige bruiloft gevierd en zoovele fa- miliën en koor- en andere gezelschappen dikwijls gezellig toefden; wat is daar alles veranderd De stal waar men halt hield, is nu stookplaats geworden en wordt daar rust loos dag en nacht een oven onderhouden. De vijver is in een modderpoel en de tuin in een wildernis herschapen de eetzaal waar zoo vreedzaam de heerlijkste spij zen werden gebruikt en zoo menig gul en vroolijk lied heeft weergalmd daar worden nu de hardste metalen ver werkt onder een vreeslijk geknars en gesnor van draaibanken en hamerslagen door stoom gedreven, en lust not least de muziektempelwaar zoo menig har monie-gezelschap zijn best deed om schoone klanken te doen trillen, is nu afgesloten en ingesloten en ingericht als magazijn voor bouten en klinkaa.- gels Sic transit glo ria mundi! SCHIPLUIDEN, 7 Juni. Gisteren werd alhier op hoogst plechtige wijze de 50-jarige ambtsvervulling van onzen geneesheer, den wel-edel-zeergel. heer W. Droog, herdacht. Het feest begon met een solemneele H. Mis, waarbij Celebrant was een der zoons van den jubilaris, den weleerw. zeergel. heer M. P. R. Droog, subre gent aan hot seminarie Hageveld. Na het Evangelie werden de hooge ver diensten van den feesteling als echt katholiek geneesheer en huisvader op keurige wijze geschetst door den herder onzer parochie, den zeereerw. heer G. E. S. van der Yen. Te half elf werd de ju bilaris met familie van de kerk afge haald in een viertal landauers door de foest-commissie, eveneens in landauers gezeten, terwijl de rijtuigen voorafge gaan en gevolgd werden door een schit terende eerewacht te paard. Bij monde van den weledelachth. heer Musquetier, burgemeester, werd den heer Droog te zijnen huize een keurig geschenk aan geboden, dat de jubilaris met eenige diepgevoelde woorden van erkentelijk heid aanvaardde. Vervolgens brachten de schoolkinderen, door het zingen van eenige toepasselijke liederen, hunne hulde aan den feesteling, die bij deze gelegen beid werd toegesproken door het hoofd der school. Des namiddags hadden volks spelen plaats en des avonds kon men de oogen vergasten aan eene Drachtige illuminatie en een goedgelukt vuur werk. Den gansehen dag was een groote menschenmassa op de been, terwijl de orde hotgenaamd geen oogenblik werd gestoord. Schipluiden heeft getoond, dat het zijn waardigen geneesheer ten volle hoogschat. Al» een bijzonderheid deelt men ons uit Naaldwijk mede, dat de thans 82- jarige oudstrijder I. Van Bodegoin Smith aldaar Vrijdag den dag herdenkt, waar op hij voor 52 jaren bij de lamilie Vroeg als timmermansknecht in dienst trad, bij welke familie hij nu nog werkzaam is. Men verzekert, dat de stoomvaartlijn HarwichHoek van Holland, ter ver binding van Engeland met ons land, Noord- en Zuid-Duitschland zeer inden smaak van het reizend publiek valt en daarvan reeds druk gebruik wordt ge maakt. TWEEDE KAMER. Zitting van Vrijdag 9 Juni. By art. 4 ontspon zich een breed debat over de amendementen van den heer Vrolik, be- oogende om zooveel mogelijk ook voor vaste inkomsten het gemiddelde over de drie laat ste jaren aan te nemen. De Minister van Financiën wenschte in de wet zooveel mogelijk te r»kenen met baten, die in de toekomst zullen worden ge noten en dat men daarbij zooveel mogelijk moet voorkomen de moeielijkheden, die kunnen ontstaan uit verandering van toestanden in zaken. Het amendement van den heer Vrolik werd met 46 tegen 22 stemmen verworpen. In het debat verklaarde de Minister nog, dat bedrijven, die op 1 Mei voor de invoering der belasting zijn opgegeven, niet voor de be- rekening van het gemiddelde behoeven in aan merking te komen. Art. 4 dat bepaalt welke regelen gelden voor de belastingplichtigheid en de berekening van winst of belooning, werd goedgekeurd. Op art. 5 (aanslag van vennootschappen, vereenigingen en maatschappijen) zfjn voorge steld de volgende amendementen. Ie van de commissie van rapporteurs om aftrek wegens aandeelen in andere vennoot schappen anders te regelen. 2e amend.-Karnebeek om vennootschappen te belasten naar de uitdeeling boven 4 percent van het aandeeleu-kapitaal. 3e amend.-Lieftinck om uitdeelingen van coöperatieve zuivelfabrieken van belasting vrijtes tellen. De heer Borgesius had bezwaar tegen de in het betrokken artikel opgenomen vrij stelling van verzekeringmaatschappijen, wegens uitkeeringen of uitdeelingen aan verzekerden en stelde als amendement voor, in de belas ting ook te begrijpen uitdeelingen en uitkee ringen aan verzekerden in deze hun eigenschap. De heer Yan Houten verklaart, namens de Commissie van Rapporteurs, dat zij onder steunt het amendement van den heer Borgesius. Na repliek van de heeren Van Karne- beek en Gerritsen en dupliek van den Minister, worden de beraadslagingen ge sloten over 2 en 3. De beraadslagingen over 4 van artikel 5 werden uitgesteld tot n&nst. Dinsdag te 11 uren. Bij kon. besluit is voor den tijd van vijf' jaar benoemd bij liet personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, tot reserve-officier van gezond heid der 2e k 1heer \V. Sneijders de Yogel. De wijze, waarop de Regeering de verbinding per spoorweg tot stand wil brengen van het station aan de Delftsche Poort te Rotterdam met het station van den spoorweg van Utrecht naar Rotterdam aldaar met afbuigingen in de richting naar Schiedam en naar Ca- pelle, heeft veel bedenking ontmoet bij liet onderzoek van liet desbetreffende wetsontwerp in de Afdeelingen der Tweede Kamer, omdat daardoor beide stations slechts langs een grooten om weg met elkaar in verbinding zullen worden gebracht, terwijl juist voor het personenverkeer een lijn van zulk een groote lengte weinig nut kan opleveren. Het is toch te wachten, dat de meer derheid der reizigers liever den afstand van ongeveer 10 minuten gaans van het eene station naar het andere te voet zal afleggen, dan per spoor een traject te moeten maken van 11 K.M. afgescheiden nog den afstand van bet Beursstation naar het station aan de Delftsche Poort. In het algemeen belang verdiende dan ook een directe verbinding door de bebouwde kom van Rotterdam de voor keur, terwijl ook van den beginne af sprake is geweest van een direc.ten ver bindingsweg, maar niet van een cein tuurbaan. Ook de oorspronkelijke ra ming van 4 a 5 millioen bewijst, dat men gedacht heeft aan een verbindings weg, terwijl nu slechts 19 ton wordt gevraagd voor een ceintuurbaan. Andere leden daarentegen hechtten groote waarde aan de ontworpen ver- binding met het oog op de belangen van het verkeer tusschen den Hoek van Holland en het Oosten van hst land, terwijl ook het algemeen heffing geacht werd hier te strooken met de plaatselijke belangen van Rotterdam. Gaarne zou men ook een station zien verrijzen aan den Blommendijkschen straatweg, gemeente Hillegersberg. Eenige inededeelingen zijn gevraagd omtrent het sneltreinenvervoer tusschen den Hoek van Holland en Noord-Duitsch- land, dat over de te maken verbindings lijn zal worden geleid en tevens of het waar is, dat de spoorweg Hoek van Holland Schiedam niet berekend is voor sneltreinen verkeer en die lijn daarom een verandering zou moeten ondergaan. Bij den Raad van State is een wets- ontworp ingekomen namelijk ter her ziening der drankwet, voornamelijk stek kende om vaste regelen te stollen ten opzichte der buitengewone vargunning, dia thans in verschillende provinciën naar geheel verschillenden maatstaf wor den toegepast. Naar aanleiding van de mededeeling, dat de Minister van Justitie den Burge meester der gemeente Amsterdam vol ledige opgave verzocht heeft omtrent den nachtdienst der politie, en zulks in verband met de vele aanrandingen en diefstallen, daar ter plaatse in den laat- sten tijd voorgekomen, zegt hetN.v.d.D. ïeden te hebben dit belicht in hooge mate onwaarschijnlijk te achten. Aan de directeuren der registratie en domeinen is door den Minister van Fi nanciën ee n aan sc li r ij v i n g gericht, waari n met liet oog op art. 47 der wet op de Vermogensbelasting, ter behoorlijke ver zekering der geheimhouding omtrent al hetgeen aan de ambtenaren der regis tratie en domeinen bij de uitvoering en toepassing der wet bekend wordt van 'van het vermogen der ingezetenen, wordt gewezen op de strafbepalingen van het derde lid van genoemd art. 47. Bij de aanstelling van personeel dieneu de in specteurs en ontvangers dan ook met de meeste voorzichtigheid te werk te gaan, zoodat zij geen personen in hun dienst nemen of houden, van wier strikte ge heimhouding zij niet volkomen verzekerd kunnen zijn, en bovendien hun bedienden met nadruk te wijzen op do nadeelige

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2