NED. R. K. VOLKSBOND, Binnenland. Persoverzicht. tieken agent overlaat zal het vor stelijk paar aan het station opwachten. De diplomatieke agenten van Engeland, Rumenië en Belgie zullen ook vlaggen. Volgens berichten uit Madrid zou het liberale kabinet Sagasta vast besloten zijn weerstand te bieden aan de conser vatieve oppositie, die het gaarne den voet zou lichten. Tegenover de oppo sitieplannen der conservatieven, die ten getale van 30 het woord zullen voeren en reeds een hond«rttal amendementen hebben ingediend, heeft de Regeering nu het besluit genomen, gebruik te ma ken van het artikel der Grondwet, dat haar toestaat de nu loopende begrooting nog een jaar van kracht to doen zijn, terwijl de hervormingen on besparingen geboden ter vermijding van een deficit, zullen worden ingevoerd bij koninklijk besluit. Langs dezen weg hoopt Sagasta ook den minister van financien over te halen, zijne portefeulle te behouden, zelfs al mocht de Kamer de begrooting niet goedkeuren. De gedelegeerden van de regeering van Brazilië in Europa, die te Parijs gevestigd is, heeft een telegram van den minister van financiën ontvangen, be helzende dat de revolutie in den staat Rio Grande do Sul beschouwt wordt als bedwongen. De voornaamste aan voerders hebben de wapenen nedergelegd en naar Uruguay de wijk genomen. De Kamer heeft met een meerderheid van 41 stemmen de door de oppositie voor gestelde motie verworpen, waarbij werd verklaard, dat Pereito niet kon worden erkend als president der republiek. Het gerechtshof der Unie heeft be slist, dat het verbod der Bondsregee- ring, om de wereldtentoonstelling te Chicago op Zondag geopend te houden, wettelijk is en gehandhaafd blijft. Het bestuur der tentoonstelling gaat in hoo- ger beroep. afd. Schiedam. De afdeeling Schiedam van den Ned. It. K. Volksbond, die in haar kortstondig bestaan getoond heeft zoowel de geestelijke als de tij delijk» belangen van bare leden te bevorderen, heeft door den feestavond van Zondag 11. be wezen, dat zjj ook te gelegener tijd haren leden en donateurs een gepast vermaak weet aan te bieden. In grooten getale waren zjj gisteren met hunne dames opgekomen om de eerste jaarljjksche feestviering bij te wonen, zoodat de groote zaal der Officieren-Vereeniging reeds lang voor het vastgestelde uur geheel was bezet. Ruim acht ure opende de president van de Bondsafdeeling, de heer C. Willeman, de fees telijke vergadering met een hartelijk woord van welkom aan de eerw. heeren geestelijken, donateurs en donatricen en alle leden, wier talrjjke opkomst bewees, dat het streven van den Bond in alle kringen waardeering vindt. De uitvoering van het voor deze avonden zeer gelukkig gekozen program nam daarop een aanvang met een paar nummers, welke door de onderafdeeling, het harmoniekorps van den Ned. R. K. Volksbond, werden t»n gehoore gebracht. Zoowel door de uitvoering van den Feestmarsch als door die van de Fïeurs du Printemps van J. Hilgsrs, bewees het harmonie- korps, dat het zoowel in krachten als in gehalte was vooruitgegaan en zich met goed gevolg op de studie der instrumentale muziek toelegt. Nauweljjks waren de toejuichingen die der uitvoering van deze beide harmonie-nummers ten deel viel, esnigszins vsrstomd, toen het optreden der zangafdeeling „St. Cecilia" met applaus werd begroot. Onder leiding van haren verdienstelijken directeur, den heer A. M. den Draak, zong zjj met veel gloed en aplomb het vierstemmige „Mijn Vaderland" van Corn. Im- mig Jr., en de marsch voor 4 stemmig man nenkoor ,de wereld een orkest" van Henri Dubois. Paste het eerste geheel in het kader van den Ned. R. K. Volksbond en deed 'thet vaderlandsch hart te sneller kloppen, het laatste wekte in niet geringe mate de vroo- lfikheid van het overtalrjjke publiek. De wjjze waarop hier de wereld als een orkest wordt voorgesteld, is inderdaad geestig. En de uitvoering door „St. Cecilia" deed het her haalde ra-ta-plan en het boem boem zoo uit nemend tot zfin rscht komen, dat het scheen het publiek van dit vroolfike stukje maar niet genoeg kon genieten en het bjj herhaling moest worden uitgevoerd. Toen de onder-afdeeling „St. Cecilia" aldus het eerste gedeelte van hare taak tot aller voldoening had volbracht, was de beurt aan de onder-afdeeling „St Cornelius" om de feest- genooteu door haar tooneelspel te vermaken. De Ned. R. K. Volksbond begrijpt terecht, dat als het tooneelspel op gepaste wijze wordt aangewend, bet een alleszins gewild en leer zaam vermaak oplevert. „Het Spreekuur van dm Dokter" werd opgevoerd op eene wijze, zootls men dat van dilettanten niet beter had kunnen verwachten. Het stukje bleek goed te zijn ingestudeerd. En geven wij hierbij allen spelers den welverdienden lof, een woord van bijzondere waardeering behooren wij te wijden aan „Jan Spreeuw", die zfin rol van pseudo- dokter in het spreekuur werkelijk uitnemend vervulde. Na de pauze, die om het reeds ver gevor derd uur niet al te lang werd gerekt, werden wij allereerst weder vergast op een paar num mers van het harmoniekorps, die een marsch en Walzer du Tanzerin van A. Kom, zoo mogelijk nog beter dan de nummers in het eerste deel van het program uitvoerde. Daarna was weder de beurt aan de zangaf- deeling „St. Cecilia", die ons het vierstemmig „Vreedzaam" van Dobbelsteen en „de mannen van vrede" van Jos. d' Hooghe deed hooren. Vooral het laatste lied had een bfizonder suc ces. Zoowel de kernachtige woorden als de juiste uitvoering door „St. Cecilia" droegen er toe bij, dat dit nummer een buitengewoon ef fect maakte. Uit de volheid des harten zon gen voorzeker allen in stilte mede Wij zijn de mannen van den Vrede, Die, van hun recht en plicht bewust, Voor Kerk en Staat, voor huis en stede, De welvaart zoeken in de rust. Mochten deze heerlijke woorden in alle krin gen steeds wel begrepen worden, de Ned. R. K. Volksbond zou dan te beter gekend, te hoo- ger gewaardeerd worden De uitvoering van dit overschoone nummer wekte zulk een stormachtig applaus, dat het publiek niet rustte voor „St. Cecilia" nog een bisnunsmer had ten beste gegeven, waartoe zij het koddige „ra-ta-plan" tot aller voldoening nog eens deed genieten. Als slotnummer van het aangenaam afwis selend program, werd nu door de tooneelaf- deeling „St. Cornelius" opgevoerd„de lote- lingen voor den militieraad." Dit grappige stukje, waarin de kunstgrepen, waarmede on willige recruten soms den militieraad mislei den, natuurgetrouw werden nagebootst, voerde de vroolijkheid van het opgewekt publiek ten top. Dit tooneelstukje, evenals het vorige een blfispel met zang, had dan ook een buitenge woon succes. Van harte stemde voorzeker het geheele publiek in met de toepasselijke woorden, die aan het eind der voorstelling door de drie ontmaskerde misleiders den eerw. heeren geestelijken, den bestuursleden, dona teurs en allen leden van den Bond werden toegezongen. Voorzeker de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond heeft Zondag-avond op ordelfike, waardige wfize feest gevierd. Zoo wel de feestvierende leden als de aanwezige donateurs en afgevaardigden van zuster-afdee- lingen toonden zich bijzonder voldaan over het afwisselend genot dat hun op dezen eer sten feestavond werd geboden. De vroolfike opgewekte stemming, die onder het talrfik pu bliek heerschte, bewees dat men zich naar har telust vermaakte, en de geest die deze groote vergadering bezielde, bleek het best uit de har telijke en langdurige toejuichingen die den eerw heeren geestelijken bij het binnentreden van de feestzaal ten deel viel. Zoo heeft de Volksbond dan een keer te meer bewezen, dat eene ernstige opvatting van bet groote do»l des levens, e«ne vreugdevolle ontspanning ten gepaste tijde niet uitsluit, maar deze veeleer daaraan een meerdere betee- kenis »n hooger recht ontleent. De St.-Ct. bevat de volgende mede- deeling „Den Oden dezer is van den com mandant der zeemacht enz. in Neder- landsch-Indië bij bet ministerie van marine ingekomen het volgende tele gram: „„Schijfschieters Lombok Segli overvallen, omgekomen stuurman Prins 19826, gewond luitenant Eock lichten twee minderen" Verscheidene door de Eerste Kamer in de afdeelingen onderzochte wetsont werpen hebben, blijkens de verslagen, geen bezwaar uitgelokt; daaronder die betrekkelijk den drankverkoop op de Noordzee, de bevoorrechte rechtspraak van den Hoogen Raad, en de onteige- nings-ontwerpen voor 's-Grvenhage. De geheimen uit de libeiale Kamer club, die het TJ. v. Ned. onlaugs wist aan bet licht te brengen, als zou er groote spanning zijn tusschen voor- en tegenstanders van do kieswet, waarvan wel de helft niets weten wilde, al deze mededeelingen worden ontkend door den Iiaagschen correspondent van bet Uir. Dagbladdie beweert, dat er slechts wei nigen zijn die van de kieswet in het geheel niet weten willen. Wel zijn er nogal eenigen, die Veranderingen in het ontwerp' van den minister zouden willen zien aangebracht. De lieer B. L. Tijdens, lid der Tweede Kamer, vertrekt binnenkort naar Ame rika, om een kijkje te nemen op de tentoonstelling te Chicago. De heer Borret, candidaat der Centrale Roomsche kiesvereeniging in liet district Beverwijk, zal voor de kiezers ontreden op Woensdag 14 Juni te Kastrikum op Zaterdag 17 Juni te Overveen, en op Zondag 18 Juni te Beverwijk. Omtrent een der candidaten mr. Gc- rardus Jan Grashuis, die zichzelf heeft candidaat gesteld, wordt gemeld, dat hij in het geheele district geducht in de weer is. Woensdag zal hij te Bevsrwijk eene politieke lezing houden.Voorts wordt aan De Standaarfl gemeld, dat mr. Gras huis allerwegen bezoeken aflegt zoowel bij de noteibelste ingezetenen als hij de kleine burgerij, en zich niet geneert, om de hoofden der verschillende partijen te bezoeken en bij hen zijn eigen can- didateur met kracht en klem aan te bevelen. „In tal van plaatselijke blaad jes zet hij zijn staatkundige beginselen uiteen, zieli aandienende als verjongd Thorbeckiaan, niettegenstaande ieder die hem ziet, dadelijk tot de conclusie komt, dat hij met een stijven zeventiger te doen heeft." Vrijdag-avond is Monseigneur Rinal- dini, benosmd tot onderstaatssecretaris hij den Pauselijken Stoel, in de Resi dentie teruggekeerd van een reis door het binnenland, welke hij Maandag ondernomen had, om afscheidsbezoeken af te leggen bij HH. DD. HH. de Bisschoppen en andere autoriteiten. Hoogstwaarschijnlijk zal Z.Exc. op liet einde dezer of in het begin dei- volgende maand naar Rome vertrekken, om zijn nieuwe functie te aanvaarden Standbeeld van Z. M. Koning Wil lem III? Er is sprake van, een standbeeld van Koning Willem III op te richten. Velen zullen het twijfelachtig vinden of daar voor liet juiste oogenblik reeds gekomen is, en zouden, nu de mansstara van het Huis van Oranje-Nsssau is uitgestorven thans veeleer een gedenkteeken wenschen dat aan alle vorsten uit dat geslacht gewijd is. Voor de groote stadhouders Maurii s, Erederik Hendrik en Willem III bestaan nog geen standbeelden, liet roemrijk verledens en de ontwikkeling in de 19de eeuw in één monument te vereenigen is een aanlokkelijke taak voor de beeldende kunst. Wil men de nagedachtenis van den laatsten Koning afzonderlijk e«ren,dan verdient het scheppen van een liefdadige stichting, die zijn naam draagt, wel overweging meent het Handelsblad. Naar wij vernemen, moet bij de weg neming van de verflaag van den hard- steenen gevel van liet paleis van wijlen Z. K. II. prins Willem van Oranje, aan den daarmede belasten deskundige ge bleken zijn, dat die gevel nietineenen staat verkeert om in zijn oorspronke- lijken toestand te worden gerestaureerd (2>.) Het uniform voor de militaire wiel rijders is een voorbaeld van stemmige netheid, het is geheel conform met het uni form der officieren der blauwe huzaren, alleen dat de pantalon natuurlijk voor rijwieldoeleinden is ingericht en dat zicli aan weerszijden van den kraag een wieltje in plaats van een sterretje be vindt. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden vergadering der „Liberal#Unie" leidde prof. Drucker de vraag in, welke hervormingen op sociaal gebied uitliet oogpunt der liberale politiek den voor rang verdienen. Na de tot stand koming der aanhangige kieswet, behoorde zijns inziens een re geling van het arbeiderscontract voor te gaan, dan leerplicht, voorts regeling van den rechtstoestand der vrouw, re geling der verhouding van den pachter tot den landheer, verzekering van den werkman voor het leven en voor onge lukkeu, vereenvoudiging der procedure, voorziening in armenzorg, toezicht op levensmiddelen, de woningkwestie, her ziening van het burgerlijk wetboek. De afdeelingen Den Haag en Utrecht gaven de voorkeur aan leerplicht, Leeuwarden aan de bevordering der go- zondheid van de arbeiders, Zntfen, van dit debat geen vrucht verwachtende, stelde een motie voor om het debat te sluiten, welke motie «chter verworpen werd. Blijkens het jaarverslag zijn aange sloten 91 vereenigingen met 12.050 ge wone en 978 buitengewone leden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren prof. Drucker te Leiden, Eb- binge te Kampen, Fokker te Middel burg en Crena De Jongh te Dordrecht. De toestand van den sergeant, die in de legerplaats bij Oldenbroek gewond werd, is vrij gunstig te noèmen. Koorts heeft hij betrekkelijk weinig, alleen veroorzaken hem de brandwonden aan hals en aangezicht liet meeste pijn, doch hierin wordt door zorgvuldige verple ging zoo goed mogelijk voorzien. De pachters van landerijen der Staats domeinen te Oosterhout hebben zich bij request tot den Minister van Finan ciën gewond, ter verkrijging van ver mindering der pachtsommen, met het oog op den ongunstigen toestand der landerijen. Een commissie vaD deskun digen zal do schade nader bepalen. Te Steenbergen en Dinteloord heb ben de pachters van domeingoederen hetzelfde plan opgevat. Uit Oosterhout schrijft men Dat de vooruitzichten van den hooi bouw door de langdurige droogte alles behalve rooskleurig zijn, blijkt doordat er dezer dagen f 31 voor het hooi werd besteed, een prijs dien men sedert den Eransch-Duitschen oorlog niet gekend heeft. Tengevolge van den te verwach ten ongunstigen oogst hebben Woensdag- wond zeer vele pachters van hooi- en weiland van het kroondomein een ver gadering belegd, waarin besloten werd een verzoekschrift te verzenden om ver mindering van pachtsom te verkrijgen. De burgemeester van Baivndrecht beij vert zich, te strijden tegen de bede larij. Donderdag jl. vond men aan den oostenlijken en aan den westelijken toe gang tot de gemeente eenen veldwachter geplaatst, die aan eiken bedelaar het binnentreden der gemeente ontzegde. Vooral op Donderdag wordt het bede len langs de huizen daar op groote schaal uitgeoefend. In de nieuwe hoofdgebouwen der spoorwegstations te Vlissingen, Gronin gen en 's-Hertogenbosch zullen een der muren versierd worden met eene spoor wegkaart van Nederland in kleuren, vervaardigd op tegels. De autonomie der gemeenten. Onder dezen titel bevat de Nieuwe Delftsche Courant een artikel, waaraan wij het volgende ontleenen De autonomie der gemeente is een schat die onzettend veel waard is. En die autonomie bestaat niet in het heb ben van speciale wetten en verordenin gen alleen, maar wel degelijk in het volledig onafhankelijk bestuur en in het vrije beheer van de imkomsten en uitgaven. Om een bewijs te geven, hoe de minister er over denkt, lichten wij het volgende uit de memorie van antwoord door de Regeering op het voorloopig verslag omtrent de Kieswet ingediend: „Zai liet beginsel onzer tegenwoordige gemeentewet, die, behoudens een ver schil in h#t getal der raadsleden en der wethouders, de bestuursinrichting van alle gemeenten van Amsterdam tot Urk, hoezeer in omvang en gesteldheid verschillende, heeft gelijk gemaakt, on veranderd zijn te handhaven Zal het voorzitterschap van den Gemeenteraad aan het burgemeestersambt verbonden blijven? Zal dit laatste zijn tegenwoor dig karakter onveranderd behouden Zal een afzonderlijk beheer der uitgaven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2