BURGERLIJKE STAND. GEMENGD NIEUWS. Handelsberichten. Keulen. Rogge dadt!ijk- 17-75 Zeetijdingen. V isscherij-Berichten. voor de plaatselijke huishouding' worden vooigeschreven Deze en vele andere Vlagen treden al dadelijk op den voor grond en zullen, in den eenen ofande- r«n zin, eene oplossing eisehen. En dat 1?et de beantwoording daarvan niet hechts de inrichting der bestuurscolle ge, maar ook de regeling der kiesbe voegdheid voor de Gemeenteraden sa menhangt, kan moeielijk worden ont kend. Deze laatste moet daarom, wil ue herziening der gemeentewet te zijner bd op juiste en vruchtbare wijze kun- nen geschieden, tot de vaststelling dezer met worden uitgesteld en daarin wor den opgenomen." Op al deze vragen te antwoorden J,gt niet op onzen weg. Dit enkele willen jvy aanstippen Waarom is het noodig, dat de herziening der gemeentewet voor af gaat aan de regeling der kiesbevoega- ejd voor de Gemeenteraden Is hier misschien vrees in het spel voor eene Uitbreiding van het kiesrecht voor deze iaden Zou dan misschien niet eene minder begeerde partij hier of daar i 6 macht krijgen om Parijsche Raads- ooneeltjes te scheppen is de Regee- Hng soms maar half zeker van den goeden Uitslag, dien de voorgestelde kiesrecht- Wijziging moet brengen Het is moge- yk, maar waarom kan de kiesbevoegd- keid voor de Tweede Kamer bijv. wel geregeld worden, terwijl er toch ook evengoed nog belangrijke hervormingen liggen te wachten. Wij vinden daarin eene ernstige contradictie. Doch de tijd zal wel leeren, wat wij nu niet weten. Dit evenwel staat bij ons vast, dat het op de allereerste plaa'.s noodzakelijk is niet aan de eenheid, niet aan de zelfstandigheid der Gemeenten te tor nen. Het behoud der autonomie is een deel,een belangrijk deel zelfs van het Welzijn der Gemeenten. Afschaffing van tollen! De afschaffing der tollen is, gelijk bekend, een der schadeloosstellingen aan de grondbezitters toegezegd, voor den uieuwen last die op hunne schouders Werd gelegd, toon de grond in de ver mogensbelasting werd betrokken, en dat, Uiettegenstaande de grond reeds onder de grondbelasting zuchtte. De nieuwe belasting op den grond is e'maar deze schadeloosstelling laat nog tijd op zich wachten. Geen wonder dat man zich ongeduldig afvraagt Vaar blijft toch de afschaffing dei- tollen? Deze vraag werd ook in de Kamer aan den Minister van Financien gesteld, die daarop den 30 Mei antwoordde „Verder is gevraagd hoe het staat met de afschaffing van tollen op vaar ten en wegen Gp dit stuk doen zich vele practische mocielijkheden voor, bepaaldelijk wat betreft de tollen op de geconcessioneerde rijkswegen. Het zal der Kamer bekend mjn, dat er rijkswegen zijn, die niet met rijksgeld gebouwd zijn, maar door door middel van leeningen. Wie zijn uier de debiteuren? Ik kan het niet beter uitdrukken dan met de w orden Juridische schimmen dat geld is door 'ene negotiatie bijeengebracht, waarvoor de weg werd aangelegd; de opbrengst van den tol moet dienen voor rente en aflossing. In sommige gevallen hebben de gemeenten de opbrengst van zulke tollen gegarandeerd, onder zekere voor- Waarden, meestal deze, dat na aflossing der leening de tol aan de gemeente tomt. Deze toestand maakt onderhan- eÜngen noodig, en die worden gevoerd; men is met de zaak bezig; maar wan- neer zij zoover gevorderd zal zijn, dat et mogelij 'c zal wezen een wetsont werp in te dienen, daaromtrent kan ik hog geene zekerheid geven. t Is nu maar te hopen, voegt mr. Ha ffmans in liet Fenlooach Weekblad Ueiaan toe, dat de onderhandelingen, Welke er gevoerd worden, voor het in Te Vlodrop (L.) is door den onbe- zoldigden rijksveldwachter wegens het jagen in gesloten jachttijd bekeurd ze- keren vrouw G. die, vergezeld van twee honden, in de wildrijke bosschen aan het jagen was. Haar geweer werd in beslag genomen. In 187° w«rd de naaister E. R., wed, van P. K., uit Budel, wegens mede plichtigheid aan moord veroordeeld tot levenslange tuchthuisstraf. In 1891 werd bepaald, dat zij in 1897 ontslagen zou worden. Zij heeft nu gratie verkregen en is te Gorinchem uit de gevangenis ontslagen. In de Gerard Doustraat te Amster dam, is den eigenaar van een aldaar staand perceel een „verrassing" bereid. Toen hij namelijk om de achterstallige huur penningen kwam vragen, werd hij zoo hardhandig van de trappen gewor pen, dat hij bij dien val een arm brak. Zullen nu de stoombooten verdwijnen Een ingezetene van Huizen, die bezig was eene boot te vervaardigen van eene bijzondere constructie, voorzien van een trapmachine, slechts bestuurd door éen persoon en die in snelheid eene stoom boot zal evenaren, is thans met zijn werk gereed, waaraan hij, door omhei ning van het terrein, drie jaren onder geheimhouding heeft gearbeid. De uitvinder is voornemens in den loop dezer maand met zijne boot, voor het publiek, te Huizen proeven te nemen en zal bij slaging ook te Amsterdam zijne vinding te water laten en doen bezichtigen. (Nws.) Ten bewijze hoe laag de prijzen van het rundvee tegenwoordig zijn, diene, dat opdemarkt teRotterdam een veehouder van IJselmonde, een melkkoe kocht, met de voorwaarde dat het beest 25 liter melk per dag moest geven of anders voor f 190 zou worden terug genomen. Een gezin uit Sneek, op reis naar Amerika en bestaande uit man, vrouw en zes kinderen, ondervond gisteren aan het station te Rozendaal eene groote teleurstelling. Bij de aankomst aldaar werd de vader door de maréchaussées in arrest genomen en naar de gevange nis overgebracht. De man had met zijne schuldeischers nog iets te vereffenen De vrouw is met de kinderen naar Amerika vertrokken. ken van een locomotief oorzaak, dat een gedeelte boschland in brand ge raakte. Aangewakkerd door een hevi- gen wind verspreidden de vlammen zich 12 kilometer in 't rond. De schade be loopt iy, millioen. Op de vraag door de Figaro gesteld of een heer zijn plaats in een vollen tramwagen behoort af te staan aan een dame, die instapt, hebben de meeste dames, die haar oordeel te kennen ga ven, op besliste wijze geantwoord -.neen Een der antwoorden geeft als reden op, dat wie van de goedkoope middelen van vd-voer gebruik maakt, zich ook de ongeriefelijkheden daarvan behoort te getroosten, als hij of zij niet op een volgende, minder vollen wagen verkiest te wachten. Bovendien neemt een dame geen beleefdheid of dienst aan van een onbekenden heer en zijn de plichtple gingen, die in zulke gevallen worden ge wisseld, slechts hinderlijk voor de overi ge passagiers. Anders is het echter wan neer een vrouw uit het volk met een kind of pak op de tram komt. Als zulk een vrouw van de tram gebruik maakt, heeft zij haast of is zij vermoeid. Yoor haar opstaan is niet louter beleefdheid, maar weldadigheid. Koningin Victoria zal op28Junia.s. plechtig en eigenhandig een standbeeld van haar-zelven onthullen, zijnde het werk van haar dochter Louise, mar kiezin van Lorne. Het beeld staat in Kensington-Garden. De ontevredenheid neemt toe onder de aankomende Europeesche salon-pas sagiers, die te New-York aankomen, ingedeeld in groepen van dertig, soms in die van negentien, schriftelijk imper tinente vragen beantwoorden moeten, alvorens hunne ontscheping toegelaten wordt. Zij moeten verklaren geen pau pers, geen veroordeelden of polygamen te zijn. Zij moeten opgeven, wie hunnen overtocht betaald heeft. Zelfs de over heden erkennen, dat de bestaande voor schriften noodeloos lastig zijn en ver bittering wekken. BEURS TE SCHIEDAM, 12 Juni 1893. Moutwijn f 9 Verhandeld: f8Dg. Stemming: Onveranderd. Svoeling. Vereeniging fl.30. 10 Juni 148.50 Herlijn.!Rogge, Juni/Juli 1 n Juli/ Aug. Sept./Oct. 152.50 (Slotk.) Spiritus Juni Juli 36.90 Aug./Sept. 37.80 I per Nov. [Meeimierk.l.md. 46.25 46.10 I „12 Juli 46.80 46.80 I Rogge, loop. md. 14.40 14.50 f Juli 14.60 14.75 Spirit. Juni/Juli 25.25. Mb. Aug./Dec. 25.75 25.75 9 Juni 10 Juni New-Fork. Mais 0.471', j 0.48 12 Juni 157. 157.50 161.— 146.— 149.75 17.75 pCt. ^'•U'ki.ig treden der nieuwe kieswet bullen afloopeu. Anders zou de afschaffing der tollen Wel eens in de pen kuDnen blijven! Een ernstige brand brak in de kerk van Gamersheim nabij Ingalstadt (Beieren) uit, gedurende de godsdienstoefening. Een ware paniek ontstond en alle aan wezigen verdrongen zich naar de uit gangen. Vier kinderen werden levenloos van hun plaatsen gedragen en verschei dene personen gewond. Nicotine-vergiftiging. Een jonge man, Kün genaamd, die vroeger in Katto- witz bij de posterijen was, had een klein blaartje op de tong, dat hij doorbeet. Op de geringe pijn, die daardoor ver oorzaakt werd, niet acht gevend, rookte hij verscheidene sigaren achter elkaar, en wel zonder pijpje. Hierbij kwam, dat zich aan het eind der sigaren nicotine aanzette, die met het wondje in aanra king kwam en aldus bloedvergiftiging veroorzaakte. Hoewel onmiddellijk ge neeskundige hulp werd ingeroepen en den ongelukkige een deel der tong word afgenomen, was redding niet meer mo gelijk. Onder vreeselijke pijnen moest hij liet genot eener sigaar met zijn le ven betalen. Het spoorwegongeluk te Altona in Fennsylvanië, waarbij een trein die een circusgezelschap vervoerde, van een dertig voet hoogen heuvel is afgeval len, blijkt, in zijn nu bekend geworden ganschen omvang een zeer ernstige ramp te zijn geweest. Zeven personen en 49 circuspaarden zijn gedood, vele personen en dieren zijn gewond, talrijke wilde beesten zijn ontsnapt. Onder deze waren leeuwen, tijgers, krokodillen en slangen de meeste leeuwen en tijgers zijn weder gevangen de krokodillen en de slangen, onder welke er giftige waren, maken daarentegen de streek waar de ramp heeft plaats gehad, nog onveilig. Hoe heet de broer van Abel werd aan een schooljongen in Leipzig ge vraagd. En de toekomstige staatsbur ger, die voorloopig nog aan het alpha bet was, antwoordde onverwijld Bebel. Een groote brand is te St. Germain- Sur-Talloires uitgebroken, in een blok van 18 huizen. Vijftien gezinnen zijn zonder dak. Alles werd vernield, ter wijl niets verzekerd was. Het was bo vendien onmogelijk hulp te verleenen, daar er totaal gebrek aan water was. Tusschen Bordeaux en Bayonne. ter hoogte van La Bouteyre, waren de von- Schiedam, 19 Juni. Hetgisterenbinnen gekomen s.s. Ossianvan Salonica ge laden met graan, bad een diepgang van 65 dM. VLAARDINGEN. In de laatste helft der vorige week zijn hier binnengeko men 16 beugschepen met 397 ton ge zouten kabeljauw en 47 fon gez. leng. Prijs: f44, 25 f45 voor kabeljauw en f31,75 f32 voor leng per ton. Ter haringvangst zijn weer 15 schepen vertrokken. De berichten uit Schotland over de haringvisseherij zijn wel iets beter dan verleden jaar, toen de vangst aldaar ook buitengewoon gering was, maar ten opzichte van andere jaren is de aan brengst toch nog ver ten achteren. De prijzen zijn echter beter, zoodat op veel plaatsan de visschers nog al goede zaken maken. Amsterdam. 10 Juni. Rogge op lev. weinig veran derd; per Oct. f139, 138. 12 Juni. Rogge op lev. lager; per Oct. f136, 137, 136. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 10 Juni 1.54 M. 12 Juni 1.64 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 3 Parijs - 48.07y2 21 Antwerp. - 47.90 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM.' 12 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd: paarden, - veulens,ezel, 269 vette runderen,magere dito, 227 vette en graskalveren, 3 nuchtere kal veren,888schapen of lammeren, 435 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren 1ste qual. 72 a c'., 2de qual. 66 c., 3de qual. 60 a c^ kalveren 1ste qual. 95 c., 2de qual. 70 75 cent. schapen 1ste qual. 45 c., 2de qual. 40 o.; alles per kilo varkens 1ste qual. 24 a c-, 2de qual. 23 a c. 3de qual. 22 a c., licht soort 22 a 23 c. per 1 2 kilo. Zeeuwsche eieren f 3.25 a 3,40. Over- ma assche dito f 3,30 a 3,50 de 100 stuks. Sohepkaas per 50 kilo f 10 a Aanvoer 1 partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,— a 29,— per 50 kilo. Aan voer 33 partijtjes. Handel vlug. ROTTERDAM, 5 Juni. Buiten- la n d s c h e Granen traag. Rogge per 2100 kilo dag. verw. 9 pud 5/10 Tanganrog f145. Gerst per 2000 kilo Marianopelfll4, stoomende Dnieper f109 a 111. Haver per 100 kilo: Libau f8.25, stoomende Petersburger f8 .15 a 8.20. Maïs per 2000 kilo Amerik. Mixed f127 a 120, naar kwal., Foxanian f113 a 114, langs stoomb., dito Donaufll7 a 119, Turksche f115 langs stoomb. te Schiedam, Galatz f125, Cinquantin f125 a 126. Publieke veiling. Van de gean nonceerde 100,000 KG. Mixed Maïs waren slechts ca. 36,000 KG. van af wijkende kwal. over, die a f114 con tant plus 1 pet. kosten, uit lichter te ontvangen, verkocht zijn. VEEMARKT TE LONDEN. 12 Juni. Er werden aangevoerd 1900 runderen. 16000 Schapen, 55 Kalveren en 50 Var kens. Men noteertRunderen 3/2 a 4/8, Schapen 3/8 a 5/2, Kalveren, 3/4 a 4,9 en Varkens 2'9a 4/8 per staen. GEBOREN 10 Juni. Johannes, zoon van J. dc Jong en A. de Munnik, Singel. 11. Willem Jacobus, zoon van A.Schot en A. P. Krommenhoek, Zwaansteeg. 12. Elisabeth Anna, dochter van M. Tak en B. van der Giessen, Nieuwe Singelstraat. OVERLEDEN: 10 Juni. Aaltje van Geest, oud 1 maand, Nieuwe West- Frankelandsche laan. 2

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3