Dagblad voor Schiedam en Omstreken. een schitterend wapenfeit. 16de Jaarq, Woensdag 14 Juni 1893. No. 4610. bureau <$oocj0traaf 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN *r-r. -- - - -S*/ NIEUWE SCHIEDAMSGHE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer conrant is verzekerd volgens de Wet van 28 Jnni 1881 (Stsbl.) No. 124. IdlllUIMIMIMI^IIIIIIIIM'lltllllMllllllUIIIM'MniMII'illillllllllllllli'imillllllllUII Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 13 Juni '93. Blijkens berichten uit Parijs, is de president der republiek vrij ernstig on gesteld tengevolge van de vermoeienis sen, welke hij zich eergisteren heeft ge troost om de Grand Prix te kunnen bijwonen. De geneesheeren Brouardel, Potain en Planchon, door den gewonen geneesheer in consult geroepen, ver klaarden, dat president Carnot ernstig "verzwakt is, zonder dat nochtans zijn geheele toestand eenig ernstig bezwaar oplevert. Tegen de reis van 18 Juni hebben deze geneesheeren zich echter v«rzet en haar nadrukkelijk verboden. De Fransche minister-president Char ts Dupuy heeft eergisteren te Albi een Politieke redevoering gehouden, naai den zegt met het doel om den indruk hoor Constans' rede gemaakt zooveel rnogelijk uit te wisschen. Zondag kwam hij te Albi aan, waar hij volgens een Beuter-telegram zeer hartelijk werd ont vangen. E»n aantal mijnwerkers hield echter een vijandige demonstratie tegen hen minister en riep Leve Baudin B&udin is de socialistische afgevaardigde, hie op 1 Mei werd gearresteerd en dezer hagen veroordeeld wegens vezet tegen he politie. De geestelijkheid heette met hen aartsbisschop aan het hoofd den hlinister welkom. Er werden, dus meldt Beuter, van beide zijden vaderlands lievende redevoeringen uitgesproken. De keer Dupuy hield een lofrede op de re- Publiek en hare instellingen, die zelfs he tegenstanders met de republiek hebben Verzoend. Hij sprak zijn voldoening uit °ver de vereeniging van godsdienstige met Vaderlandslievende gevoelens bij alle Cranschen. „Alles is nog niet geëin- ujgd", zeide de minister-president, „onze vooruitgang is onbegrensd. Het is vooral ö*ar de democratie, dat de republiek 'Ueer en meer hare blikken moet wen- hen. De voorwaarde, die aan allen is 7) Dooden en gewonden lagen in het heete zand hooreen, want, men had geene middelen om den aagelukkige i te hulp te komen maar, terwijl he gekwetste Mexikanen in het huis en op hen weg kermden van pjjn, en nu eens luide he H. M.ugd aanriepen, dan weder God en sjjne Heiligen vervloekten, hieven de gewonde ^ranschen, hoe ook door ljjden en ontbering gefolterd, door eene laatste krachtsinspanning Rustig en zwijgend. Zjj vreesden, de grootmoe- hige helden, het verlies hunner makkers te ver fden en daardoor den vijand aan te vuren. Sedert den vorigen avond hadden de Fran- Schen niets gegeten noch gedronken de muil- ezelg waren met met den voorraad ontvlucht, de veldflesschen waren ledig, want de koffie- heteltjes had men met haar inhoud gevuld, en opgelegd, om de democratische hervor mingen tot stand te bi sngen, is de eer bied voor de wet". Jammer maar dat die wet door bare partijdigheid, dik wijls zoo weinig eerbied inboezemt Yoor de Duitsehe verkiezingen van aanst. Donderdag zijn thans volgens berichten uit Berlijn door de socia listen in 391 districten candidaten ge steld. Alleen in vier Elzasser districten, alsmede in Bentheim, Lingen en in Arnsberg-Meschede moeten zij er oog proclameeren. In de dertien Westfaalsehe districten zijn door het Centrum alle candidaten reeds geproclameerd, in drie daarvan zullen zij met Schorlemerianen te kampen hebben, o. a. in het district Ahaus-Steinfurt-Tecklenburg tegen den heereboer of occonomierath Winkelmann. Deze had zich bij het overigens door hem zeiven hooggeschatte ludgerus-Blatt van Munster beklaagd over het bestrij den der legerwet en dreigde voor straf de verspreiding van dat blad onder zijn lieden tegen te gaan. Het blad drukte de klacht eenvoudig af en ae.nstonds gaf een inzender het beste antwoord aan de hand door het abonnementsgeld voor 50 exemplaren beschikbaar te stel len, „ter gratis verspreiding onder de lieden van Winkelmann." In eene algemeene zitting nam de Rijksraad te St. Petersburg gisteren de ontwerpen aan betreffende den invoer van liet monopolie van brandewijn-ver koop in de gouvernementen Ufa, Sa mara, Orenburg en Perm. Verder werd het ontwerp tot bestrijding van de beurs- speculatiën goedgekeurd. Bij dit ont werp zijn voornamelijk de speculation bij Russische gouden fondsen en Russi- schen goudwissel verboden. De Beurs wordt van de zyde van het ministerie van financiën aan een strengere controle onderworpen. Aan de Times wordt uit Alexandrie geseind, dat de Khedive in de volgende maand Constantinapel bezoeken, daar drie weken vertoeven en rechtstreeks de tijd had den soldaten ontbroken ze op nieuw te vullende ravijnen waren, gelijk wij reeds zeiden, geheel uitgedroogd. Da ordonnans van den kapitein droeg alleen een flesch wijn in zijn knapzak en Danjou zelf had haar vóór den aanval in de hofstede onder zijne mannen verdeelduit de holte van de hand hadden zij de weinige druppels gedronken, die ieder te beurt vielen. De keel van de ongelukkige verdedigers scheen door den dorst vastgeschroefd, een wit schuim hoopte zich op in de hoeken van den mond en stolde daar langzaam, hunne lippen waren als droog leer en hun opgezwollen tong kon zich moeielijk bewegeneen aanhoudend hijgende ademhaling vermoeide hun borst hunne slapen bonsten, hun arm hoofd meenden z\j verloren te hebben. Waarlijk zulk lijden was niet te verduren. .Slechts zjj kunnen mij begrijpen zegt Maine die gewoond heb ben in dat ongezond klimaat en bij onder vinding de waarde kennen van een glas, ja van een druppel water." „De gewonden zoo vervolgt hij heb ik zich plat op de buik voort zien sleuren, om in de plassen van geronnen bloed, die den grond bedekten, hun dorst te lesschen als middel tegen de brandende koorts die hen verslond. Anderen zag ik er, dier, kankEiunig van pijn, zich naar hunne wonden bogen en gretig het bloed op zogen, dat hij golven hun lichaam ontsprong. Sterker dan alle afkeer, dan alle walging, fol- van daar terugkeeren zal. Door 620 kettinggangers, in de groeven werkzaam, werd eergisteren, terugkeerend naar de strafinrichting, beproefd te ontsnappen; 50 slaagden aanvankelijk, maar de Soedaneesche bewakers achtervolgden hen «n schoten 39 vluchtelingen dood, terwijl de 11 overgeblevenen, ofschoon paarsgewijze geketend, ontkwamen. De aannemersfirma Pearson kondigt de voltooiing en de uitdieping der haven van Alexandrie aan en dat de nieuwe waterweg van een hal ven mijl lang, 300 voet breed en 30 voet diep, waartoe de scheepseigenaars de helft der kosten, zijnde 33,000 pd. st. bijdroegen, binnen drie weken opengesteld wordt. Daardoor zullen de schepen ook 's nachts kunnen binnenkomen. 28 Arabische loodsen, wier broodwinning hierdoor bedreigd wordt, vragen vergoeding van den Staat. Onder de toejuichingen der geheele bevolking heeft 11. Zaterdag vorst Fer dinand met zijne gemalin zijn plecliti- gen intocht gedaan in Sofia. Met veel geestdrift werd het jonge paar ontvan gen. Overal waren vlaggen uitgestoken en versieringen aangebracht. Een groote menschenmassa was op de b#en, terwijl het corps diplomatique (de ver tegenwoordigers van Erankrijk en Rus land uitgezonderd) aan het station zijn opwachting maakte. Het Vaticaan on derhandelt met het Bulgaarsche gou vernement over het oprichten van twee katholieke bisdommen, hec eene te Sofia het andere te Tirnova. Er bestaat alle kans dat de onderhandelingen tot een gewenscht resultaat zullen leiden. Herhaaldelijk worden berichten in omloop gebracht betreffende de school kwestie in de Vereenigde Staten en een beslissing daaromtrent door den H. Stoel te Rome genomen. Zoo meldde de Monde in een harer laatste nummers, dat wij zigingen in de oorspronkelijke instruc ties waren aangebracht en o.a. een monitum zou zijn gegeven aan mgr. Ireland over een te ver gedreven uitleg- terde ons een ondragelijke dorst en toch, onze eed onze plichtNous en vinmes nous-mêmes boire notre urine." Het gevaar waarin zij verkeerden, liet hun geen tijd om lang over zich zeiven of hunne ongelukkige kameraden na te denkenvan alle zijden grimde de dood rechts en links, van voren, uit de vensters en uit de bressen knalden de geweren. Ben dichte regen van kogels viel op het afdak neder, stuitte terug van den munr en dreef steenen en splinters omhoog. Telkens stortte er een Franschinau neder; maar dan doorzocht hjj, die naast hem stond, de zakken van den verslagene, opdat er geen enkele kogel zou verloren gaan. Na den val van luitenant Vilain was alle hoop vervlogen, maar niemand sprak er van, zich over te geven. De vaandricht Maudet nam het bevel over met een karabijn gewa pend schaarde hij zich naast zijne dapperen ouder het afdakde vijand had te veel terrein gewonnen om die plaats te verlaten en order te brengen aan de anderen posten. Doch, waar toe was het noodig Ieder kende het wacht woord strijden tot 't laatste, tot den dood Langzamerhand scheen de strijdlustigheid der Mexikanen te verflauwen. Om echter den tegenstand der weinige ongenaakbare Fran- schen te breken, namen zij hunne toevlucht tot eeu middel, dat bij hen zeer in eere is in het noordoostelijk deel van het gebouw brachten zij eene groote hoeveelheid stroo e ging van het tolerareposse in zake eenige gemengde scholen. De Moniteur de Home verklaart, dat deze berichten allen grond missen. De particularistische beweging, die in eenige provinciën van Spanje zich open baart, blijkt, volgens berichten uit Madrid, toe te nemen. Te La Corunha, in Galicië, werd op een druk bezochte vergadering hevig geprotesteerd tegen de opheffing van het daar gevestigde kapitein-generaalschap. De winkels wa ren gesloten en op straat werden strooi biljetten met het opschrift „La Corunha onder Engelsch protectoraat" verspreid. De opgewondenheid is zoo groot, dat de troepen in de kazernen waren ge consigneerd. Ook te Valencia hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, die aan de anarchisten worden geweten. In het Lagerhuis te Londen werd gisteren een amendement van Erancis Powel op art. 3 van het home-rule-ont werp, strekkende om de bepalingen van huwelijk en echtscheiding buiten de Iersche wetgeving te houden, met 270 tegen 236 stemmen verworpen. Een amendement van Gerard Balfour, om de volkstelling uit de wetgeving te houden, is met 264 tegen 231 stem men verworpen. Volgens berichten uit New-York heeft het Opperste Gerechtshof een arrest gewezen, waarhij de injunction van den rechter van lagere instantie, tegen het openhouden der tentoonstelling te Chi cago op Zondag, hangende het appel opgeschort wordt, zoodat de opening op Zondag vooreerst gehandhaafd blijft. Een ernstig oproer is uitgebroken te Lamont, in Illinois, onder de arbeiders aan het afvoerkanaal tussclien Chicago en de Illinois-rivier500 werkstakers vielen de gewapende nietwerkstakeDde arbeiders onder leiding van den sheriff aan2 werkstakers werd gedood en 20 gewond, terwijl 32 gearresteerd wer den. Er zijn staatstroepen daarheen ge zonden. hout bijeen, en staken die in brandde vlam tastte dadelijk een buitenschuur aan en sloeg op de daken over. De wind, die uit het noor den blies, vervulde de binnenplaats met een dikken, zwarten rook die zich langzaam voort bewoog en den reeds van dorst versmachten den Franschen de ingewanden verschroeide. Na een tijdverlojp van anderhalf uur doofde het vuur uit, door gebrek aan nieuwe brand stof. Dat voorval was den verdedigers zesr rampspoedig geweestde dikke rookwolken hadden de bewegingen der Mexikanen voor hen verborgen, en aidus konden de aanvallers te vrjjer hun vijand bestoken. De posten by de groote bres en den linkeringang waren bijna geheel van verdedigers ontbloot. Omstreeks vijf uren kwam er een oogenblik van rust. Als gehoorzamende aan een gegeven bevel verwijderden zich de Mexikanen de een na den anderen, en vergunden hun vjjand een korte verademing. Nog twaalf helden verbeidden den dood. Op den grooten weg buiten d« hofstede had kolonel Milan zijne mannen om zich ver gaderd. De klank van zjjn krachtige, heldere stem, door niets gestoord, drong onder het afdak door. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1