Binnenland. Schiedam, 13 Juni 1893. H.H. M.M. de Koninginnen zullen den 16 Juni Flims verlaten en van daar naar Augsburg vertrekken, waar zij een dag zullen verblijven. Yan 17 tot 20 Juni zullen de Koninginnen zich op houden te Neurenberg en van 20 tot 24 Juni een bezoek brengen te Arolsen. In den avond van 24 Juni zullen de vorstinnen op Het Loo terugkeeren. De gewone audiëntie van Jen minis ter van Oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. De Minister van Waterstaat heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland uitgenoodigd de betrokken besturen te hooren over de aanvrage van den heer De Mos te Scheveningen betreffende de concessie van een binnenduinsche zee haven voor Scheveningen, roet kanaal en spoorverbinding naar Hoek-van- Holland. Bij den Raad van State is thans in overweging een ontwerp van wet, rege lende de militaire dienstplichtigheid. Blijkens het daarover uitgebraoht eindverslag heeft een zestiental wets ontwerpen, bij de Eerst» Kamer aan hangig, in de afdeelingen geen bezwaar ontmoet. Ondor die wetsontwerpen be- hooren dat tot goedkeuring der over eenkomst betrekkelijk de drijvende drankwinkelsde voordracht, waarbij wordt afgeschaft de bevoorrechte recht spraak voor den Hoogen Raad en die betreffende onteigeningen te 's-Graven- hage en te Scheveningen. De overige dezer ontwerpen betreffen financieele regularisatiën of verkoop en overdracht van grond. De volgende belangrijke wijziging is aangebracht in de bepalingen betref fende het verkeer op gecombineerde rond- reisbiljetten „De bepaling nopens den dubbel af t« leggen afstand van minstens 400 KM. door Nederland en Belgie treedt buiten werking." De geldigheidsduur van biljetten van 400600 KM. blijft vastgesteld op 30 dagen. In het vervolg behoeft dus geen re kening te worden gehouden met dubbel te bereizen trajecten. Eenigen tijd geleden is door den chef van dienst der Maatschappij tot Exploi tatie van Staatsspoorwegen een schrij ven gericht aan de stationschefs, waarin werd gelast „dat aan ministers, bis schoppen, generaals enz. voor zoover de dienst dit toeliet, op hun verlangen af zonderlijke coupés in den trein moesten worden gereserveerd. Baron Michels van Verduijnen, lid der Tweede Kamer, had eergisteren, op zijn rijwiel huiswaarts keerende, op het Tournooiveld nabij zijne woning het ongeluk met een zijner voeten tusschen het wiel beklemd te geraken, tenge volge waarvan hij met de machine om sloeg en zijnen voet ter hoogte van den enkel brak. Hij werd naar zijne woning gedragen waar dr. Vinkhuy- zen h»t eerste verband legde. Zijn toe stand was heden bevredigend. Het „eigen gebouw" van de afd. 's-Gravenhage van den Ned. R. K. Volksbond zal op Woensdag den 5n Juli, des avonds" te half 9 uren, plechtig door den WelEerw. heer Yan Erven Dorens, geestelijk adviseur, worden inge wijd, terwijl het den Zondag daaraan volgende met een feestelijke vergadering voor goed in gebruik zal worden ge nomen. De vertegenwoordiger van Servië, de heer Georgevitch, zal nog eenige dagen te 's-Gravenbage, vertoeven en in den loop dezer week zich van zijne missie bij den Groothertog van Luxemburg kwijten. De gezant van den jongen koning Alexander zal, tevens te Brus sel en 's-Gravenhage geaccrediteerd zijnde, zijne residentie te Parijs vestigen. De wedstrijd om het kampioenschap der Wielrijders-Vereeniging Utile Hulci te 's-Gravenhage. werd gisteren gehouden over Monster naar Wateringen, zijnde 20 KM. De prijs werd behaald door den heer J. A. De Vries, die dus kam pioen der Vereeniging geworden is; de tweede prijs werd toegekend aan den heer A. J. A. Wol ff. D® weg werd door genoemde heeren afgelegd in res pect. 39 min. 58 sec. en 42 min. 28 sec. Op de Zaterdag in het Westland gehouden veilingen werd besteed voor witte asperges 1826 ct., blauwe 12— 15 ct. per bos, aanvoer omstreeks 1200 bos; aardbeien 1018 ct. per i/i kilo; aardappelen f 1.70—f 2.40 per kin kruisbessen f2—f 2.15per50kilo aan voer 19,000 kilo. Gisteren-nacht heeft aan den Groe nendijk, onder de gemeente Charlois, eene hevige vechtpartij plaats gehad tusschen werklieden en polderjongens. Een der werklieden werd in den rug door messneden verwond, tengevolge waarvan de jas hem in tweeën aan het lichaam hing. Heden-ochtend is de bur gemeester van Charlois er mede in ken nis gesteld. Ter veemarkt te Leiden werden in 1892 aangevoerd 28.817 runderen ter vermoedelijke waarde vanf4.728.365.69 voorts 5.513 kalveren, 52.912 schapen, 47.972 lammeren, 5.823 varkens en 12.073 biggen. Naar de Tijd uit een haar toegezon den circulaire met levendig genoegen verneemt, zijn de besprekingen, welke te Amsterdam sedert eenigen tijd plaats hadden tusschen de besturen van de twee Pius-vereenigingen, om een her- eeDiging tot stand te brengen, met het best» succes bekroond, dank zij vooral den respectieven presidenten, den heeren W. C. Scholte en C. A. Geers. A. s. Don derdag-avond zal in Frascati aan dit ge lukkige besluit het officieele zegel worden gehecht. Omtrent den grond slag der verbroedering hoopt Be Tijd daar na iets naders te kunnen mededeelen. In eene vergadering der centrale libe rale kiesvereeniging te Schagen, is aan genomen de volgende motie „De Bond, overtuigd van de wenschelijkheid der kiesrechtregeling, spreekt zijn ver trouwen uit, dat de Kamers met de regee ring medewerken tot afdoening dezer aangelegenheid". terhuis, wist het kantoor te bereiken en vond daar f 1600 aan papier. In de wandeling door het huis verloor hij echter reeds een bankbiljet van f 1000, zoodat hij f 600 heeft medegenomen. Van den dief is nog niets bekend. Te Amersfoort is Zaterdag de alge- meene vergadering der „Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst" ge houden. Het aantal afdeelingen (20) van „Toon kunst" is onveranderd gebleven, het aantal contribueerende leden bedraagt 4149 (of 110 minder). De ontvangsten bedroegen f28.923.82, de uitgaven f 20.078.05 l/2. Het aantal leden der Zang vereeniging bedraagt 2301, en dat der leerlingen van de muziekscholen 2530. Met voldoening mag de Maatschappij terugzien op den goeden invloed dien zij uitoefent door het subsidieeren van volks- zangscholen. Te Amsterdam namen 530 leerlingen deel aan de verschil lende cursussen, die geheel belangloos werden gegeven en waarvoor de Gemeenteraad kosteloos lokalen beschikbaar stelt. Te Utrecht bedroeg het aantal leerlingen 129 jongens en 128 meisjes, in 3 klas sen verdeeld. Tot leden van het kunstenaarslonds zijn benoemd de heeren Hol, Coenen en Nicolai. Als hoofdbestuurder weid herkozen de heer Dan. De Lange. De eerste drie punten van den Be schrijvingsbrief zijn aangenomen, zoodat het 2/5 van het batig slot (f 1150) wordt verdeeld tusschen het Muziekfeesten- en Onderwijsfonds en de voorgestelde toe lagen zijn verleend. Eenige weken geleden verloor schipper Sponslee voor Vlissiugen zijn vaartuig zonder eenige assurantie voor schip of inventaris. Thans heeft hij weer eene tjalk, waaraan H. M. de Koningin-re gentes f150 heeft bijgedragen. Te Wolfaartsdijk (Zeeland) is een roomboterfabriek opgericht. Reeds heb ben 1"? landbouwers zich verbonden tot het leveren der melk van 96 koeien. Aan de „Hoornsche Cronyk" is het volgende ontleend In het jaar 1540 was het zoo heete droge zomer als men niet veel gezien heeft, dies de rivieren en sloot«n weinig water hadden en de beesten veel leden bij gebrek aan drinken als van voeder dat door de droogte niet veel wies. De levensmiddelen stegen zeer in prijs, dui zenden muizen vraten het land kaal, zoodat de nood hoog steeg. In 1556 vielen zeer weinig regens, zoo in Holland, West-Friesland, Gel derland, ja overal zoodat dit geheel jaar door de ellende zeer groot was. In 1601 was de zomer uitermate droog en het gras was zoo weinig, dat de beesten op vele plaatsen van den honger vergingen en er weinig boter en kaas gemaakt werd. In 1612 bleef de droogte tot 26 Juni aanhouden, daar op dien dag een vree- selijke storm vele ongelukken veroor zaakte. Ook in 1624 was de zomer droog; in het najaar stierven tengevolge daar van vele mensehen door onderscheidene soorten van ziekte. Zondag-nacht heeft te Hoorn een bru tale diefstal plaats gehad. De dief sneed eene ruit, uitkwam alzoo in het ach- Op last van den officier van justitie te 's-Hertogenbosch, is Zaterdag-avond in eene herberg te Waalwijk door de maréchaussée aangehouden de zeepzieder Y. H., aldaar, en naar Den Bosch over gebracht om eene gevangenisstraf van een jaar ondergaan, waartoe hij door de rechtbank veroordeeld was wegens gepleegde valschheid in geschrifte en het desbewust gebruik maken daarvan ter ontduiking van verschillende accijn zen. Hij had een verzoekschrift om gratie ingediend, maar zonder gevolg. (Y. li, Ct.) Voor den grooten muziekwedstrijd in de Nieuwe Koninklijke Harmonie te Tilburg, in het einde der maand Augus tus, hebben zich reeds 28 burgei korp sen aangemeld. Dezer dagen wordt uit de ingezonden stukken het verplicht stuk gekozen en daaraan een verguld zilveren medaille toegekend. De Maasmolen te Maastricht is thans door het Rijk aangekocht ten behoeve van een beteren waterafvoer in de Maas. Reeds is eene aanvraag om verkoop van een terrein voor den bouw van eene nieuwe meelfabriek bij het Gemeente bestuur aldaar ingekomen. In den nacht van Zaterdag op Zon dag jl. werden te Deventer de gebroe ders G. met hun vrouwen, terwijl zij van de kermis terugkeerden, in de Worp onverhoeds aangevallen en mishandeld door drie personen, waarvan twee tijdelijk aldaar vertoevende Duitsche muzikanten. Een der muzikanten trok daarbij het mes en bracht èén van de gebroeders G. eenige sneden in het gezicht toe, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Na aan gifte aan het politie-buieau mocht het der politie gelukken de daders in han den te krijgen. De hoofddader is ge vankelijk naar Zutfen overgebracht. Te Kampen bestaat het plan eene Kamer van arbeid op te richten. Eene commissie heeft zich gevormd uit eene 30-tal personen, patroons en werklieden van verschillende vakken. De Friesche veenarbeiders, die tot voor een paar jaren naar Duitschland trok ken om daar turf te maken in de veen derijen te Meppen, vinden er niet meel den iangdurigen en goed betaalden arbeid. Zij verdienen daar p. m. fl per dag meer dan hier te lande en konden tot in het begin van September doorwerken. I hans trekken maar enkeiep derwaarts en dan nog met de onzekere kans, of zij wel kunnen geplaatst worden. Gp de veemarkt te Leeuwarden waren Vrijdag niet minder dan 3812 stuks vee aangevoerd. Deze belangrijke aanvoer is hoofd zakelijk een gevolg van gebrek aan voeder op de boerderijen, daar in de stal de voorraad hooi verbruikt is en op de weilanden, wegens de langdurige droogte, nog niet genoeg gras aanwezig is, om het vee voldoende van voedsel te voor zien. De te Lesuwarden te houden hard draverij om de vanwege de Koningin nen uit te loven gouden zweep zal dit jaar niet plaats hebben op den gedenk dag van den veldslag van Waterloo, maar op 1 Augustus, den verjaardag van Koningin Wilhelmina. MAASSLUIS. De Werkmansvereeni- ging Eendracht maakt Macht alhier hield haar tiende jaarlijksche vergadering. Volgens het verslag telt deze Vereeni ging 464 leden haar kapitaal bedraagt f5496.83; uitgegeven werd aan onder stand van zieken en weduwen f2863.10, dat is f864.90 minder dan in 1892. Als eereleden werden benoemd de heeren A. Poortman en J. Uleman. Verbetering van d»n Leidschen Rijn. Men schrijft aan het Bghl.v.Z.-H.: Het schijnt met de verbetering van den Leidschen Rijn nu ernst te worden. Althans een belangrijk» stap in de goede richting is gedaan door het rapport der Raadscommissie te Utrecht, die ad vies had uit te brengen over de vraag van Gedeputeerde Staten, of de stad wil medewerken tot de ontworpen ver betering, waardoor het kanaal de af metingen zal erlangen, die overeenkomen met die voor het Rijn-Schiekauaal, en het thans nagenoeg onbruikbare vaar water een belangrijke schakel zal worden in het net onzer binnenlandsche water wegen. Uit het rapport blijkt voldoende, dat de commissie tot medewerking be reid is, al tracht zij, zeer verklaarbaar, aan te toonen, dat Ged. Staten van de Gemeente wat veel eischen, als zij 1 2 in de kosten van aanleg vragen en '/3 in de kosten van onderhoud. Tot dit laatste willen zij, dat de Gemeente zich bereid verklare, maar over het eerste punt wenschen zij, dat onderhandeld worde en wel eerst, nadat bekend zal zijn wat het Rijk zal willen doen. In het rapport wordt overigens het belang van het werk uitvoerig aange toond, maar tevens wordt er op gewezen, dat de aangenomen afmetingen verder gaan dan dadelijk noodig is, althans met het oog op de belangen der stad Utrecht. Toch hebben die grootere af metingen het voordeel, dat zooals ge zegd is, het kanaal bruikbaar wordt voor de grootste schepen, die hetRijn- Schiekanaal bevaren. Ook zal het varen met groote snelheid mogelijk worden, daar de oevers door sterke steenglooi ingen en beschoeiingen tegen afslag zullen worden beschermd, een werk, waarvoor meer geld geraamd is dan voor de overige kunstwerken te zamen en meer dan daarvoor op andere kanalen wordt besteed. Dit treft, volgens de Commissie, te meer, omdat waarschijnlijk door die

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2