Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau £boog&txaat 317. SCHITTEREND WAPENFEIT. 16de Jaarg, Donderdag 15 Juni 1883. No. 4611. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 14 Juni '93. De verklaringen door den Oosten- Djkschen kanselier Kalnoky in de de- legatiën afgelegd, kwamen gisteren op nieuw in het Italiaansche parlement ter sprake. Antwoordende op eene rede cioor Barzilai in de Kamer te Rome ge houden, verklaarde Ferrari, secretaris van staat bij buitenlandsche zaken, aangaande de dooi Kalnoky afgelegde verklaring, dat daarin niets is dat af wijkt van de Italia msche politiek,welke, JUist omdat zij streeft naar verbetering van den financieelen en economischen toe stand, elk teeken van vrede beschouwt als een gelukkig voorteeken voor Italië, tn Kalnoky's gezegden ziet spreker een volkoniena geruststellend teeken van Vrede zij loopen vooruit op zekere mo gelijke gebeurtenissen, waarvan Barzi- ai gewaagde. Spreker gelooft niet, dat een agressieve staatkunde goed voor Italië zou kunnen zijnwij moeten ons aoen gevoelen, zeide hij, zonder te veel den voorgrond te treden. In den Senaat gaf de minister Brin ophelde- *Ing van het verdrag van Ucciali door iVenelik. Begreep deze zijn eigen be langen beter, dan zou hij aan Italië billijker voorstellen doen. Intusschen is at positie van Italië in Afrika thans Vau dien aard, dat men zich niet onge- rhst heeft te maken. In het eene Italië heerscht sedert langen tijd een economische crisis, die bare treurige gevolgen zoowel op het platteland als in de steden doet gevoe len. Te Finale d' Emilia is in den laatsten lijd de werkeloosheid zoo hoog gestegen, dat er een oproer is uitgebar sten. Boereuaibeiders liepen te hoop, gevolgd door vrouwen en kinderen die Uitriepen Brood WerkWij hellen hongerIn het dorp trachtten zij de bakkerswinkels te plunderen, allereerst uie van de coöperatieve verbruiksver- eeniging. Politie en lcarabiniers beletten 8) .In warme, bloemrijke bewoordingen spoorde de zijri'M aan, den strijd spoedig te be rechten indien zjj dat handvol strijders, terveud van dorst en vermoeienis, lieten ont- ®DaPP"n, zonden zjj zich met onuitwischbare schande overladen in den naam van Mexico's &lorie en vrijheid bezwoer hij hen dien zwak ken vijand levend te vangen de liberale regee- lng zou de dapperen weten te belooneu. Milan jWeeg, en een donderende bijvalskreet kondigde en Franschen aan, dat hun vijand tot een nieu- cu aanval gereed was. Nog eenmaal sommeerde en je kolonel tot overgavede helden ant- stpi°,r zelfs niet- Een vo1 nnr zou 1° wor" ong nog duren, maar zjj zou ontzettend zijn. hun dit plan ten uitvoer te brengen. Er waren echter twee uren voor noodig, eer men de samenscholing kon doen uiteengaan. De ongelukkigen riepen: „Schiet maar 't Is beter neergeschoten te worden, dan langzaam den honger dood te sterven Ondanks de ellende die over geheel Italië heerscht, blijken er toclx nog grensplaatsen te zijn, die naar eene ver- eeniging met Italië verlangen. Te Triest (Oostenrijk) aan de Italiaansche grenzen hebben dezer dagen nieuwe verkiezingen voor den gemeenteraad plaats gehad, en deze hebben aan de nationaal Italiaan sche partij de overwinning verschaft. Dit geval, wordt uit Rome gemeld, heeft een grooten indruk in de Kamer teweeg gebracht en dadelijk is daar het plan geopperd deswege een feestmaal aan te richten. Een veertigtal senatoren en vele afgevaardigden en journalisten heb ben zich reeds als deelnemers doen in schrijven. Zooals men weet, ligt Triest in een landstreek die door de irrenden- tisten van Italië wordt opgeëischt even als Nizza en Savoye. Naar uit Weenen wordt bericht, hebben gisteren een vijftigtal Croatische stu denten gemanifesteerd vóór het hotel, waar de Croatische afgevaardigde Cru- kovic is afgestapt, die eene redevoering heeft gehouden gunstig voor de Hon garen. Ook is er voor het gebouw van het Hongaarsche ministerie gemanifes teerd. De Hongaarsche delegatie heett de begrooting voor buitenlandsche zaken aangenomen en een votum uitgebracht van vertrouwen in liet ministerie. De Kamer van afgevaardigden te Parijs heeft eergisteren een wet op de ongelukken in fabrieken en werkplaat sen met 510 tegen 16 stemmen aange nomen. Vooraf waren nog twee ver klaringen afgelegd, respectievelijk door An tide Boyes en Lebon. Eerstge noemde verklaarde namens de socialisten, dat zij vóór zouden stemmen, ook al waren de bij deze wet te verkrijgen voordeelen voor de werklieden nog zoo Onmiddellijk na de vergeefsche sommeering van Milan werd de aanval hervatde schok was hevig; vóór alle openingen te gelijk ver toonden zich de Mexikanen. Bij den grooten in gang van den corral waren reeds alle verdedigers gevallende korporaal Berg hield alleen nog stand en verdedigde met leeuwenmoed zijn post tevergeefs de vijanden omsingelden hem, vat ten zijne armen, grepen hem bij den keel, lichtten hem op van den grond en droegen hem gevangen wegde toegang was vrjj, en de Mexikanen overstroomden de binnenplaats. Maar de Franschen, die in een hoek van het afdak naast elkander stonden geschaard, beschoten den geheelen muur vlak tegenover hen, en deden eiken vijand, die zich daar vertoonde, doorboord ter aarde stortenbinnen tien mi nuten lagen er twintig lijken opeen gehoopt, die den stroom van nieuwe vijanden tegen hielden. Te zelfde tijd werd de post bij de oude bres overrompeldvier dapperen hielden daar nog stand het waren want de namen van hen, die als de zog restende zuilen van een weleer grootschen, nu in puin zinkenden tempel, nog stand hielden, verdienen vereeuwigd te worden Kuwasseg, Borski, Pinzinger, en Magnin; maar terwijl zij met een wanhopenden moed zich verdedigden en den van buiten toestroo- menden vijand met onstuimig geweld verdreven, ontoereikend. Lebon betreurde de arti kelen betreffende de arbeidsschapgerech- ten, wijl zij volgens hem aanleiding zullen zijn voor den Senaat om de ge- heele wet to verwerpen. Hij scheen liet dus eens te zijn met Gfoujon, die eenige dagen te voren had uitgeroepen„gij wilt met uw ontwerp den werklieden voor de verkiezingen een sensatie-ge schenk toewerpen, en biedt hun als hoofdschotel voor den politieken maal tijd vier en-tachtig artikelen; maar een enkel kruimpje bvood, liet geringste gierstkorreltje zou hun beter te pas komen." Bij beschikking van den minister Loisillon zal op het zooge naamde nationale feest van den Bastille- dag (14 Juli) te Parijs de parade wegens het lieete jaargetijde reeds des ochtends gehouden worden, en wel in twee af- deelingen, onderscheidelijk te Yincennes en in het Bois de Boulogne. Ook is aan alle officieren streng gelast zich aan feestmalen van politieke toosten te onthouden en in het algemeen zich verwijderd te houden van alle politieke demonstraties. De rede van den mi nister Dupuy heeft over het algemeen en in politieke kringen zeer weinig in druk gemaakt, wijl hij den oud-minister Constans grootendeels napraatte en niets nieuws te berde bracht, en ook wijl men hem slechts als ovei'gangsminister beschouwt, bestemd om eerlang door Constans vervangen te worden. President Carnot heeft gisteren een beteren nacht gehad, maar hij zal ge durende de eerstvolgende dagen nog niet in staat zijn audiënties te verleenen. De heer Dupuy zal aan ministerraad niededeelen, dat de reis des heeren Car not naar Bretagne afgezegd is op raad der geneesheeren. In het Storthing te Christiania ver klaarde de directeur van het arsenaal Saade aangaande het gebeurde met ma- rinewapeDS in 1884, dat de gezamen lijke geweren en pistolen te Christiania onbruikbaar zijn gemaakt door het af schroeven van zekere deelen, welke in klommen andere Mexikanen door de vensters van het huis en bestookten de wakkeren in den rugdadelijk keerden zich de vier hel den tot dien nieuwen vijand en stormden met den blanken sabel op hem in, maar de overmacht ging hen verpletterenzij werden omsingeld, ontwapend en gevangen weggevoerd. De overige Franschen hielden onder het af dak nog standhunne krachten waren schier uitgeput, maar uit lntn blik straalde de gloed van den ontembaren Mars. Zichtbaar zwoegde bun boezem, de overprikkelde zenuwen hadden hunne vingeren samengetrokken, doch na ieder schot laadden zij onverwijld hun geweer, leg den het bijna onbewust en met eene koorts achtige beweging aan den schouder, mikten met hroote juistheid en velden een vijand ne der. Elk hunner laatste kogels maakte een gaping in de Mexikaansche rangen, maar voor één gevallen vijand sprongen tien anderen te voren. Alle toegangen tot de binnenplaats waren vrij, geen enkel Fransclmian verdedigde ze meeroveral stroomde de vijand onbelemmerd toe en bestookte, achter de lage muurtjes van het in puin gevallen afdak zich verschuilend, bijna ongestraft dat handvol afgetobde krij gers, dat naar den dood verlangde. Toen voor al was de toestand dier ongenaakbare helden hartverscheurend. kisten werden ingepakt. Het hevel was uitgegaan van het departement van oorlog. De vroegere minister van ma rine Johansen zond de verklaring in van eenen geneesheer, volgens welke het hem onmogelijk was te verschijnen. Tegelijk deed Johansen eene schrifte lijke verklaring toekomen, volgens welke het gebeurde met de marinewapens deels zou zijn toe te schrijven in het alge meen aan de onrustige toestanden in 1884, deels de schuld zou zijn van on dergeschikte ambtenaren, tegen welke het ministerie van oorlog maatregelen heeft genomen. Alle opgeroepen perso nen deden uitkomen, dat het gebeurde van weinig belang is geweest, daar men de geweren in zeer korten tijd weder geschikt tot gebruik kon maken. Volgens berichten uit Japan gaat daar het nieuwe parlementaire leven niet zonder stormen voorhij. Reeds meer malen werd melding gemaakt van de oneenigheid tusschen het Parlement en de Regeering. Onlangs rees een ernstig geschil tusschen het ministerie en de vertegenwoordiging over de begrooting. De beslissing werd aan het oordeel van den Keizer onderworpen, wiens uitspraak van Salomosche wijsheid getuigde. Het geschil liep over uitgaven voor de land- verdediging, waarin het Parlement be zuinigingen wenschte. De souverein wensoht de bezuinigingen in te voeren doch hare gevolgen op practische wijze te neutraliseeren. Hij-zelf wil bezuini gingen in de kosten zijner huishouding en gedurende een tijdvak van zes jaren 30.000 yen f 600.000 per jaar afstaan, terwijl gelast wordt aan de officieren en de burgerlijke ambtenaren, behalve aan hen die in bijzondere omstandighe den verkeeren, om in genoemd tijdvak een tiende van hunne jaargelden te schenken, teneinde alzoo te voorzien in het gebrek aan geld voor het bouwen van oorlogsschepen. In de keizerlijke boodschap komen o. a. deze verstandige zinsneden voor, ook voor Europeesche parlementen be- Aan den koperen hemelboog schitterde nog de zon in vollen luister en schoot hare verzen gende, slechts een weinig hellende stralen, met onverbiddelijke felheid op de strijders neder. De gewonden, mismoedig geworden en den waanzin ter prooi, konden hun lijden niet meer verheelen en smeekten op een hartroe- renden toon om een weinig drinken met kramp achtig verwrongen handen, met vochtige, uit puilende oogen, kromden zich de ongelukkigen in dien vreeselijken doodstrijd ineen en bons ten met hunne hoofden op den uitgedroogden grond. De korporaal Maine moge hier met eigen woorden het ontzettende van zijn toestandber schrijven, wij zullen dien zijner makkers daar door te juister begrijpen. „Sedert den morgen zegt hjj had ik niets van mijn koelbloedigheid noch mijn te genwoordigheid van geest verloren eensklaps echter meende ik te gaan sterven. „Dikwijls had ik gehoord, dat in een uiterst gevaar den mensch alle daden zijns levens in één oogenblik voor den geest staan. Ik even wel, ofschoon dikwerf ten oorlog getogen en daar meermalen in zeer moeielijke omstandig heden verkeerend, had nog nooit iets dergelijks ondervonden. Toen echter zou het anders zijn. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1