Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg. Vrijdag 16 Juni 1893. No. 4612. bureau $ooQ$txaat 317. EESI schittereno wapenfeit. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIED HE COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 16 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 15 Juni '93. Heden is het voor Duitschland de groote dag der algemeene verkiezingen. Met spanning wordt de uitslag tege moet gezien. Algemeen verwacht men CCt v'-j Hegeering de nederlaag zal lijden en eene meerderheid, vijan dig aan Legerwet, zal worden gekozen. Reeds een vluchtige blik op een geo grafische verkiezingskaart dezer dagen door een Duitsch blad in 't licht gegeven door de Tijd in haar nummer van heden (Donderdag! gereproduceerd, doet zien dat de gezindheid van de oostelijke en westelijke helft des rijks sterk uit- eenloopt. De afgevaardigden van de °vergroote meerderheid der districten oosten hebben gestemd voor, die van de overgroote meerderheid ten westen hgen het voorstel-Huene. Eene uitzon dering maken: ten oosten de meeste Silezi- 8che districten van het Centrum in het liegernngsbezirh Oppeln, de socialistische districten in Saksen en de freisinnige districten in Brandenburg ten westen de Uitsluitend door nationaal-liberalen ver tegenwoordigde Rheïnpalz. De uitslag dei' stemming over het voorstel-Huene Wljst aan, dat in Mei alle conservatieven, Uationaal-liberaienfrei-conservatieven en "olen, voor zoover aanwezig, vóór stem- Hen, alle Elzassers, socialisten en leden der Volkspartij tegen, terwijl bij de anti semieten, „wilden", freisinnige, alsook bij het Centrum, eenstemmigheid ontbrak. Ter elfder ure is nog een brochure herschenen tot aanbeveling van de reeds hopelooze pogingen der Schorlemerianen! Zij voert tot titel „Is de tegenwoor dige centrumsfractie van den Duitschen Rijksdag nog de vertegenwoordigster van het katholieke volk?" en is ge schreven door Schorlemer's collega in het Heerenhuis, prins Isenburg-Birn- stein, die sinds den overgang dezer familie tot de Katholieke Kerk (1851) als goed en ijverig katholiek te boek staat, en ook nu nog zijne hooge inge nomenheid met de Centrumsfractie be tuigt, maar zich geërgerd heeft over hare houding in de militaire kwestie, en vooral over de eerste volzinnen van haar verkiezingsmanifest, zoodat hij meent de als titel gestelde vraag ont kennend te moeten beantwoorden enSehor- lemer om diens moedig optreden groote- lijks te prijzen. Terwijl Schorlemer-zelf reeds eenige dagen geleden bijdraaide en niet meer van een eigen partij wil gespro ken hebben, veeleer nog steeds op den grondslag van het centrum zijne hou ding tracht te verdedigen, en geen enkele van Schorl emers candidaten eenige kans van slagen heeft, komt Isenburg, post t'estum, nog aan de ongeboren partij een schoone toekomst voorspellen en dit wordt door de Norddeutscke in allen ernst afgedrukt alsof niet heel de bro chure een slag in de lucht ware Btierpass upis de titel van een ander vlugschrift, dat mede bestemd is, om op de Westfaalsche kiezers te wer ken. Het draagt niet den naam des schrij vers, maar komt uit dezelfde druk kerij, waar het orgaan van de West faalsche Bauernverein verschijnt. In dat bij duizenden verspreide ding wordt eerst het Centrum van allerlei leelijke dingen beschuldigd, en dan weder tot vasthouden aan het aloude program van het Centrum aangespoord. Maar de Buer moet oppassen, want men is bang dat „de boer den burger over het hoofd groeit." In alle kerkelijke en godsdien stige zaken moet de geestelijkheid ge- h orzaamd worden, maar in hunne le- venskwestiën moeten de boeren slechts zulke mannen volgen, die heel hun leven gewerkt hebben voor de opbeuring van den landbouwersstandleesschorle merianen. Nu, de kiezers zullen ook wel oppassen De Kreuzzeitung geeft harerzijds een Het ging mij, geljjk in die korte oogenblik- wanneer éen dier snelle bliksemschichten, Welke, in de zoele nachten der tropische ge- Westen, als voorloopers van het naderend ou weder, eens 1.laps de wolken doorklieven en v°ortschietcn J v»n pool tot pool, over een on- "wteljjken .fstand bergen en valleien, wouden, steden en gehuchten verlichten eenige secon den nauwelijks is elk voorwerp van het land «nidelyk op zijne plaats zichtbaar, dan hur- aeemt d« duisternis van den nacht haar gebied. stond mijn verleden mjj een oogenblik ^°or den geest. Het schoone groene land van ^érigord 1) met het kleine Mussidan, waar ik 1) „Een oude afdeeling van Frankrijk in de voor- 'nalige provincie Guienne gelegen nu verdeeld usiicheu de departementen Dordogne en Giron- ae- Kramers Geogr. Woordenboek, in voce. geboren werd, zoo bekoorlijk tusschen zijne twee rivieren gelegen, waar de lucht met den zoeten, uit zoovele tuinen opstijgenden bloemen geur gebalsemd is, waar ik als kind met mijne makkertjes speelde, zag ik weder voor mjj. Ik zag mjj zeiven als jong soldaat in de rangen der zouavenhoe ik naar den Krim ten oor log toog, hoe ik gewond werd in de loop graven, hoe ik één van de eersten deelnam aan de bestorming van de [zoogenaamde] kleine vesting hoe ik eindelijk het Legioen van Eer op mijn borst zag hechten. Ik zag hoe ik later naar Afrika toog en als jager te voet mijn karabijn op de. Arabieren ontlaadde, hoe ik ten laatste mijn rang van onder-officier opof ferde om aan de nieuwe expoditie deel te nemen en Mexico's bodem te betreden, waar mijne beenderen zonden verzameld worden." Inderdaad, de Fransche strijders verwachtten slechts den dood. Meer en meer in hun hoek toegedrongen, als liet van alle zijden bestookt everzwijn in zijn hol, zoo verbeidden de ontem- baren den laatsten doodelijken slagtelken stonde bezweek een der dapperen. Korporaal Maine stond tusschen den serge ant Morzicki en den luitenant Maudet. Eens klaps wordt Morzicki aan den slaap getroffen, door een kogel die uit de oude bres gericht was ;zijn lichaam zakte in een en machteloos viel zijn hoofd op Maine's schouder neder.De korporaal zag hem in 't gelaatzijn mond en zijne groote oogen stonden wijd open. veel radicaler middel, dat ook reeds hier en daar wordt voorgesteldafschaffing van het algemeen stemrecht. Als de meer derheid der kiezers, zegt zij, het zoover laat komen, dat de veiligheid des Rijks niet meer door onze weerbaarheid ver zekerd is, dan loopt het algemeen stem recht gevaar Maar de kiezers hebben het op den 15 dezer in de hand, om dat gevaar af te wenden, nl. door de ver dediging des vaderlands boven alle partij- meeningen te stellen". Ook op die be- dieigingen zal het best door het woord ■uppassen geantwoord worden. Wat er gebeuren zal, als gelijk alge- me in verwacht wordt, de nieuwe Rijks dag andermaal de Legerwet verwerpt, houdt vele bladen voortdurend bezig. Bismacks Hamb. Nachr. houdt vol, dat eene tweede ontbinding van den Rijks dag uiterst nadeelige gevolgen zou op leveren voor handel en nijverheid voor het aanzien des rijks in het buitenland, voor de binnenlandsche rust en ook voor de Staatsfondsen, die ongetwijfeld enorm zouden dalen. Volgens bericht uit Hamburg is gis teren aan alle Hamburgsche reederijen, scheepsbevrachters, agenten voor land verhuizing en logementhouders een be sluit van den Senaat toegezonden, vol gens hetwelk de Senaat besloten beeft, teneinde de besmetting der cholera te voorkomen, dat de ondanks het uitdruk kelijk verbod steeds voortdurende toe voer van Russische landverhuizers naar Hamburg met ingang van 16 dezer te verbieden, en dat alle Russische land verhuizers, die na 15 Juni per spoor, te voet of langs den Waterweg naar Hamburg komen, het betreden van het Hamburgsche gebied door de polite te doen weigeren, ook indien zij van geldige spoorwegbiljetten en voldoende geld middelen voorzien mochten zijn. Reizi gers uit Rusland, die voorzien zijn van directe biljetten als kajuitpassagiei s naar Amerika, worden van dit verbod uitgesloten. „Morzicki is, dood" zeide Maine tot den luitenant. „Zooantwoordde deze koel, „alweer één meteen is liet onze beurt", en hij mikte op den vijand en schoot een Mexikaan ttr neder. Maine vatte het lijk van Morzicki midden om het lijf en legde het met den rug tegen den muur daarna doorzocht hij de zakken van den verslagene, om te zien of deze nog eenige patronen bij zich droeghij vond er twee en behield ze voor zich. Na den dood van den sergeant bleven er nog vijf helden van die geduchte, onverwin- bare campagnie overde tweede luitenant Maudet, korporaal Maine en de drie fusiliers Cattail, Constantin en Wensel; de laatste was een Pruis. Die vijf uitgeputte, van dorst versmachtende mannen bedwongen nog de woe de der honderden Mexikanenmaar hun stel ling onder het afdak werd spoedig onhoud baar de ammunitie was uitgeput. Zij losten ieder nog eenige goed gerichte schoten toen restte er eindelijk nog één kogel aan ieder. 't Was omstreeks zes uren in den avond. „Laadt de geweren sprak Maudet op mijn bevel geeft gfj vuurdan stormen wij met de bajonet er op los; ik zaln voorgaan." Zijne mannen gehoorzaamden. Een diepe stilte heerschte er eensklaps op de binnenplaatszelfs de van pjjn wegkrim pende gewonden hielden hun adem in. Toen De Rechterzijde der Kamer van af gevaardigden te Brussel heeft eergiste ren eene vergadering gehouden om te beslissen over hare houding ten opzichte der reorganisatie van den Senaat. Be sloten werd, ondanks den aandrang van de regeering, welke de verkiezing in twee trappen voorslaat, de door den heer Woeste voorgestelde formule te ondersteunen, waardoor de verkiezing van de Senaatsleden opgedragen wordt aan het kiezerskorps voor de Kamer, met voorbehoud alleen van een mini mum-leeftijd van 35 jaren. De demo cratische linkerzijde van de Kamer en den Senaat, heeft gister-ochtend opnieuw vergadering gehouden in een der zalen van het nationaal paleis, om over de organisatie van den Senaat te beraad slagen. Er waren 17 Kamerleden en 8 senatoren tegenwoordig. Na een lange discussie werd met 15 tegen 1 stem het beginsel aangenomen der belangenver tegenwoordiging en, als gevolg daarvan, de vermeerdering van het aantal Se naatsleden. Aan de stemming werd niet deelgenomen door de aanwezige.leden. De lord-mayor van Londen gaf gis teren in het Manison House een dejeuner ter eere van de buiteolandsche brand weermannen, onder welke ook Nederland en België. Er waren 150 couverts. De toegangen tot Mansion House waren dicht bezet door belangstellenden, die de op de stoomspuiten aankomende brand weermannen met geestdrift begroetten. De lord-mayor en zijn gemalin ontvin gen dezen persoonlijk. - Daar de Iersche partij terug gekomen is op het besluit dat Sexton had ge noopt zijn ontslag te nemen, heeft deze dit weder in getrokken. De conserva tieve bladen vermeenen, dat deze ver zoening van Sexton met zijne partij slechts van tijdelijken aard zal kunnen zijn, en dat het verschil van inzichten tusschen de Iersche clericalen en de Iersche gematigden later ernstige moei lijkheden in het leven zal roepen. de Mexikanen den vijand niet meer zageu schieten, drongen zij in grooten getale vooruit. De Franschen bewogen zich nietzij wacht ten het laatste bevel. „Leg aan! vuur!" klinkt het eensklaps, en vijf karabijnen branden los, en vijf Mexi kanen storten levenloos ter aarde, en snel als de bliksem springen de vijf leeuwen uit hnn schuilhoek en werpen zich met gevelde bajonet op den van schrik verstijfden vijand. Die laatste schok was ijzingwekkendals het geluid van een plotseling ratelenden don derslag zoo weerklonk het gekletter van me taal op metaal over Camarons vlakte„ik dacht zegt Maine dat de aarde open scheurde onder mijne voeten." Met den punt van zijn sabel had de moe dige Maudet den zijnen den weg gewezen, en hij het eerste stuitte op den muur van vijan den. Terstond zijn alle wapenen tegen hem gekeerd, maar Cattau springt te voren, neemt den luitenant in zijne armen en dekt hem met zijn lichaam op 't zelfde oogenblik doorboren negentien kogels den heldhaftigen fusilier. Zijn offer had echter den officier niet geheel gered; twee kogels hadden ook dezen getrof fen één in de rechter zjj, de anderen had hem den rechter schenkel verbrijzeld. Wor-dt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1