Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de daarg, Zaterdag 17 Juni 1893. No. 4613. EEN SCHITTEREN!) WAPENFEIT. "ggureciu ^oogstraat (S 317. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÈN NIEUWE SCHIE Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 2. - 0.05 Het auteursrecht vau den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 16 Juni '93. De uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag ie volgens berichten uit Berlijn nog slechts gedeeltelijk be kend. Bij benadering wordt becijferd, dat van de 397 kiesdistricten voor den Rijksdag gisteren in ongeveer ITO de verkiezing is uitgevallen gelijk zich liet verwachten, en wel ongeveer70 centrum, 30 conservatief, 17 socialist, 13 Polen, 10 middenpartijen en enkele vrijzinnigen, wellen enz. Yan 86 dis tricten daarentegen is slechts met kans °p waarschijnlijkheid den uitslag te zeg gen, waaronder 18 conservatief. Yan de overblijvende 141 districten is de uit komst volkomen onberekenbaar. Daar zullen wel in de meesten herstemmingen noodig zijn. Te Aken waar baron Yon Huene candidaat was gesteld door de Katholieken, die voor het legerontwerp zijn, heeft deze slechts 1700 stemmen bekomende anti-militairistische cen- trumscandidaat Mooren overwon er met aanzienlijke meerderheid. Terwijl te Hamburg alle drie de sociaal-democra ten zegevierden, is hun te Bremen een zetel afgenomen door den candidaat der vrijzinnigen. Te Berlijn zijn de uitkomsten gelijk verwacht werd. In het vierde en zesde kiesdistrict, waar men groote arbeiders wijken vindt, hebben de socialisten Liebknecht en Singer met overweldi gende meerderheid gezegepraald. In de overige vier districten komen de sociaal-democratische candidaten in her stemming met die van Richters vrijzin nige volkspartij, waarbij de kansen voor de sociaal-democraten tamelijk goed staan. Yirchow bijv. kreeg ongeveer 15000 stemmen, doch de socialistische letterzetter Fisher 25700, en de con servatief professor Wagner (een gema tigd anti-semiet) ongeveer 13000 stem men. Onder deze omstandigheden hangt de verkiezing van Yirchow er van ai, of de anti-semistisclie kiezers en de con servatieven hij de herstemming op Vir- chow zullen stommen. Ook in het derde en het vierde kiesdistrict kregen de zuiver anti-semitische candidaten pro fessor Förster en de rijksadvocaat Hert wig 4400 en 5100 stemmen, terwijl de candidaten der vvijzinnigen Baumbach en Munckel er ieder 8000 op zich ver- eenigden. Yoor zoover thans de uit komsten in de steden bekend zijn, schijnt de vrijzinnige volkspartij van Richter sterk teruggedrongen door den ontzag lijk gezwollen vloed der agrariërs, so cialisten en anti-semieten. Ook de con servatieve partij heeft van de anti-se mieten te lijden. Er is nog geen enkele volgeling van Richter dadelijk gekozen. Gisteren op den verkiezingsdag be vatte de KreuzzeUung een fulminant ar tikel tegen de economische staatkunde van Caprivi. Het blad noemt deze staat kunde eene tragi-comedie en valt Ca privi persoonlijk aan als een man die er zich helaas op beroemt geen stioo- lialm en geen steen van een fabriek te bezitten. Aanleiding tot dezen ongehoord scherpen aanval hebben de tegenvoor stellen gegeven, welke Rusland bij de onderhandelingen over het handelsver drag met Duitschland moet hebben ge daan, en waarover de KreuzzeUung be weert het volgende te hebben vernomen. Rusland stelt slechts zeer geringe vermindering van tarief op landbouw machines en werktuigen voor, en vast stelling van de tot nu bestaande tarief- bepalingen voor invoeren van elke sooit, welke komen uit lauden die aan Rus land de bepalingen der meest begun stigde natie toestaan. Daarentegen zou Rusland voornemens zijn ten opzichte van alle landen, welke het deze bepa lingen van de meest begunstigde natie niet toekennen, de bestaande rechten met nog twintig tot dertig procent te veriioogen. Hiermede zouden voorname- 10) Ook Wens 1 was gevallen, maar de kogel •lie zjjn gchoider gewond had, liet het schou derblad ongeschonden; dadelijk richtte hij zich op. Maine, Constantin en Wensel stonden nog moedig genover den vjjand. Een „ogenblik hadden zij den gevallen luitenant uit het oog verloren, maar terstond maakten zij zich gereed, zich rondom hun offi cier te scharen en een nieuwen storm te wagen de Mexikanen omringden hen echter van alle kanten en de gevelde bajonetten schramden reeds hnnne borst. Ook hun einde zou toen gekomen zijn, zoo niet een hoofdofficier, een man van groote ge stalte en een deftig uiterlijk, met een luide kreet de zijnen weerhouden en dooreen forsche lijk getroffen worden: ijzer en staal in de meest verschillende vormen, zijde, wol, halfwol, katoen en wat daarvan vervaardigd wordt, chemicaliën, potten bakkerswaren, wijn, porcelein, uurwer ken, bijna alle nijverheids voortbrengse len en machinerieën, koloniale waren, in het bijzonder koffie, tabak, rietsui ker, cacao enz. Kortom eigenlijk al wat in Rusland kan worden ingevoerd. Duitschland zou dus alle voordeelen welke het in handelsverdragen aan andere landen toestaat, in het bijzonder de verminderde rechten op graan, zonder beperking ook moeten toestaan aan Rus land, en wel eigenlijk zijnerzijds alleen, dewijl het bedreigd wordt, dat Rusland anders terstond tot eene verhooging met 20 tot 30 procent van alle tot nu toe bestaande rechten zou overgaan. De voornaamste mededinger dus vervolgt liet genoemde blad welken Duitsch land op de Russische markt heeft, is het vrijhandelsland Engeland, tegen hetwelk" als natie van meeste begun stiging geen verhooging der Russische vochten kan gelden. De overige staten die aan Rusland niet de voordeelen dei- meest begunstigde natie bieden en dus met de verhoogingen van rechten wor den bedreigd, hebben betrekkelijk hier niet veel van te lijden. De KreuzzeUung vindt deze voorstel len van Rusland aan Duitschland zóó ontzettend, dat zij nog niet gelooven kan, dat dit Rusland's nieuwste voorstel is, hoewel het blad verzekert zijn nieuws uit de beste bron te hebben geputwel is het er zeker van dat Rusland vroeger dergelijke voorstellen heeft gedaan, maar toen hebben deze in Duitschland de meest besliste wei gering gevonden. De gister-middag vermelde mededee- lingen, door de KreuzzeUung openbaar gemaakt, betreffende de tegenvoorstel len, welke Rusland zou hebben ingele verd in zake het handelstractaat met Duitschland seint de Berlijnsche cor respondent van de N. R. Ct. trek ken hier in hooge mate de aandacht,. Caprivi zelf logenstraft in de Kreuzzei- iung dit opzienbarend gerucht. Ook verklaart de officieele Reichsanzeigerdat Rusland nooit dat voorstel of een daarop gelijkend voorstel heeft gedaan. Het blad spreekt hierbij echter het vermoe den uit, dat de redactie der KreuzzeUung misschien inzage heeft gehad in een ontwerp van een Russisch maximum tarief. De KreuzzeUung verklaart naar aanleiding hiervan te hopen, dat Rus land er thans wel van zal afzien zijne tegenvoorstellen officieel aan de wereld hekend te maken. In de vergadering der Oostenrijksche delegatie te Weenen heeft graaf Kalnoky gozegd, dat hij den tegenwoordigen toe stand niet beschouwt als een ideaal, maar het Dx-ievoudig Yerbond is voor den toestand niet verantwoordelijk. Oos- tenrijk-Hongarije zal nooit een agres sieve politiek volgen. Ten slotte, zeide hij, dat zijne complementaire verklarin gen in de commissie ten doel hadden, alle misvattingen weg te nemen. In het Hoogerhuis te Londen is gis teren het wetsontwerp betreffende de tenuitvoerlegging van de internationale conventie ten opzichte van den verkoop van sterken drank op de Noordzee, in derde lezing aangenomen. Lord Rose- berry ontkende getracht te hebben, moeilijkheden te verwekken tusschen Frankrijk en Siarn. Blijkens de laatste inlichtingen weet Siam nog niet nauw keurig welke eischen Frankrijk stelt. Frankrijk verzekert, dat de Siameezen de districten, waarover het geschil loopt, niet zoo lang in hun bezit hebben ge had, als zij beweren, en dat Frankrijk enkel en alleen bezit neemt van het geen haar toebehoort. Lord Roseberry verklaarde voorts te gelooven, dat de consessie aan Russische onderdanen ge geven voor het maken van openbare werken in Perzië slechts eene vernieu wing vormt van een gedeelte eener in beweging met zjjn sabel de bajonetten, die het drietal bedreigden, had afgeweerd. „Geeft u overriep hij den Franaoben toe. "„Als gij ons de wapenen laat behouden en zorg draagt voor den gewonden luitenant," antwoordde Maine. „Aangenomenhernam de Mexikaan doch hij vermaande den spreker zich niet van de Spaansche taal te bedienen, wilden zij hun leven behouden. Zoozeer was de naam van den Spanjaard gehaat, d&ar waar hjj eens als meester gebood. De officier gaf eenig bevel aan een der zij nen en zich toen tot Maine keerend, zeide hij „Ga met mij mede." Toen bood hij den korporaal zijn rechter arm, den linker aan den licht gewonden Wensel en richtte zijne schre den naar 't woonhuisConstantin volgde on middellijk achter hen. Maine echter was bezorgd voor zijn officier die nog immer op den grond bleef liggen hij zag naar hem om en keek daarop den Mexi kaan vragend aan. „Wees gerust zeide deze ik heb orde gegeven om voor hem te zorgen men gaat een draagbaar voor hem halen. Wat u betreft, reken op mij, daar zal u geen leed geschieden." „Hm! antwoordde Maine wij wor den misschien gefusileerdmaar 't is mij onverschillig." „Neen, neenriep de Mexikaan deftig uit ik hen er nog om u te beschermen." Nauw echter hadden zjj het huis verlaten en betraden zijden grooten weg, of een cavale rist kwam onder luid geschreeuw op hen aan gereden, strekte zijne handen eerst naar Wen sel uit en loste toen twee pistool-schoten op Maine. Zonder een woord te spreken neemt hun geleider zijn revolver uit den gordel, legt aan en verbrijzelt het hoofd van den overmoe dige, die uit den zadel ter aarde stort. Toen hernamen zij, zonder zich over den cavalerist te bekreunen, hun weg. Kolonel Cambas, zoo heette de edelmoedige Mexikaan, voerde zijn gevangenen voor Milan, die met zijn staf zich ophield aan een inham van den weg, niet ver van de haciënda ver wijderd. „Is dat alles, wat er rest?" vroeg hu, de drie helden bespeurend. „Ja," antwoordde Cambas. Pero non son hombres, son demonios! riep hij vol verbazing uitwaarachtig, het zijn geen menschen, het zijn duivels. Gij hebt zeker dorst, mune heeren zoo vervolgde hij in 't Fransch ik heb reeds water laten halen. Vreest mets wij hebben reeds eenige uwer makkers, die gij weldra zien zultwat men ook zegge, wij zijn beschaafde lieden en weten wat aan gevangenen, als gjj, toekomt," Spoedig daarop bracht men den van dorst versmachtenden Fransclien een dronk verkoe- i lend water en gaf hun eenige tortillaseen soort van maïs-koek, dat de lagere klassen van Mexico als brood eten, en door de uitge hongerde krijgers verslonden werd. Een wei nig later kwam ook Maudet op een draagbaar gelegen en door een talrijken stoet cavaleris ten vergezeld, op die plaats aan; andere ge wonden volgden hem weldra. Eensklaps was alles duister. Iu die tropische gewesten kent men noch ochtend- noch avond schemering de nacht valt in gelfjk de dag verrijstbijna zonder overgang. De Mexikanen hernamen met hunne gevangenen den weg naar 't kamp van Joya en kwamen er zeer laat in den nacht aaneen groote beweging heersehte er en de gewonden overstelpten alles. Niettegenstaande de belofte van Cambas ont nam men den Frauschen Kunne wapenen en bracht hen toen hij hunne gevangen kameraden. Door vermoeienis en lijden uitgeput, met aan gezichten zwart van kruitdamp, stof en zweet, met hnnne ontdane trekken en bloedige oogen geleken zij niet meer op mensehelijke gedaan ten. Hunne kleederen en hoofddeksels waren doorschoten en vol groote gaten; meer dan veertig kogels hadden die van korporaal Maine doorboord, zonder zijn lichaam slechts op ééne plaats te raken. {Blot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1