Stads- en Gewestelijk Nieuws. TWEEDE KAMER. Binnenland. EERSTE KAMER. 1890 toegezegde concessie, welke ver vallen was, doordien er binnen den ge stelden termijn geen gebruik van was gemaakt. De Britsche regeering meent overigens, dat er in de concessie niets voorkomt, waartegen ernstig bezwaar zou zijn te maken. Schiedam, 16 Juni 1896. Nauwelijks heeft Je tropische hitte, die thans over geheel Europa heerscht, een paar dagen geduurd, of men hoort reeds weder, dat op verschillende plaat sen personen bij het baden of zwemmen zijn verdronken. Voor allen, die behoefte gevoelen aan een verfrisschend bad, is dit zeker eene waarschuwing om bij deze zoo nuttige sport de zoo noodige voorzichtigheid niet uit het oog te verliezen maar vooral in onze stad, waar eene geschikte gelegenheid tot baden en zwemmen voor personen uit den netten stand ont breekt, verdient zij te meer behartigd te worden. Zou het gemis van eene goede bad en zweminrichting, althans voorloopig, niet eenigszins vergoed ltunneD worden door de openbare zwemplaats aan het Spuikanaal op zekere uren van den dag, b.v. vóór 's morgens 9 ure, tegen een gering entree open te stellen? Een echtpaar te dezer stede dat in zeer behoeftige omstandigheden ver keert en door boogen leeftijd niet meer in staat is met werken den kost te verdienen, wendde zich onlangs tot de Koningin-Regentes om eenige onder steuning. Zaterdag jl. werd dit echtpaar verblijd met eene niet onbelangrijke gift van Hare Majesteit, welke het door tusschenkomst van den burge meester werd ter hand gesteld. Bij de examens aan de Rijks Poly technische school, is geslaagd voor Bx (eerste gedeelte) Art. 64 en 65 dei- wet, onze stadgenoot de heer P. J. Jansen T. Pzn. In een vuilnisschuit aan den Bosch- hoek te Rotterdam zijn gisteren gevon den twee menschenhanden, waaraan een gedeelte van den onderarm. Het ver moeden bestaat dat zij daar gisteren ochtend dooreenen vuilnisman gebracht en afkomstig zijn uit den omtrek van de Zandstraat. Naar aanleiding van dezen vondst stelt de politie een scherp onder zoek in, op het vermoeden dat er eene misdaad gepleegd is. tot afschaffing van Kanaal- en Havengelden, die naar de Afdeelingen worden verzonden. Niets meer aan de orde zijnde, wordt de ver gadering gesloten en verdaagd tot den volgen den morgen te 11 uur. Zitting van Donderdag 15 Juni. De behandeling van art. 9 van de B e- drijfsbelasting werd voortgezet. "Van Begeeringswege is eene nadere wijzi ging in tarief B. gebracht (voor hen, die in de Vermogensbelasting zjjn aangeslagen), zóo, dat voor hen, die in de Vermogensbelasting naar een bedrag van f200.000 of minder zijn aangeslagen f2 ten honderd wordt geheven der som waarmede de inkomsten bij een vermogen van f13000 of f14000, het bedrag van f150; bij een vermogen van f 15000 of meer het be drag van f200 te boven gaan. De belasting wordt vo >r vaste inkomsten van f2000 of minder over geheele sommen van f 100 berekend. De verschillende voorstellers verdedigden verder hunne amendementen. Nadat de beraadslaging gesloten was, kwamen achtereenvolgens in stemming: lo. het amendement-P o e 1 m a n betrekke lijk de tarieven A en B. Verworpen met 71 tegen 10 stemmen 2o. het amendement-D obbelman (losma king van de combinatie tusschen vermogens- en bedrijfsinkomsten). Venvorpen met 53 tegen 28 stemmen; 3o. het tweede sub-amendement-V a n V 1 ij- m e n-D e Ras op het amendement-S c h i m- melpenninck v. d. Oye (aftrek voor jeugdige kinderen en hulpbehoevende verwan ten). Aangenomen met 53 tegen 28 stemmen (het tweede sub-amendement is overgenomen); 4o. het aldus gewijzigd amendement van den heer Schimmelpen ninck v. d. Oye (minimum-aanslag f 400 enz.) Verworpen met 54 tegen 27 stemmen, (zoodat ook het vorige besluit ophoudt te werken) 5o. het amendement-Pij t ter sen (verminde ring voor de kleine inkomsten). Verworpen met 57 tegen 23 stemmen 6o. het sub-amendement-Heldt (f Ivoor in komens van f 650 tot f 700). Aangenom en met 51 tegen 30 stemmen. 7o. Amendement Borgesius (aldus aange vuld en verder met een minimum van f700 voor den aanslag en gewjjzigde schaal). Aan genomen met 49 tegen 31 stemmen. 8. AmendementVan Beuningen in ta rief D de som van f2 op f2.50 te brengen (voor alle niet onder A., B. en C. vallende belastingschuldigen). Aangenomen met 43 tegen 35 stemmen. De overige amendementen Borgesius en v. d. Velde op dat gedeelte) zijn daardoor verrallen. De artt. 9 en 10 zijn goedgekeurd. Vrijdag 11 uren voortzetting. bode betaalt, doelt, de ArnJCt. thans, op gezag van een inspecteur dor regis tratie mede, dat dit volstrekt onjuist is. Voor dienstbodenloon en kost heeft geen aftrek plaatsdie uitgave ge schiedt ten bate van den belasting plichtige zelve. Even onjuist is de meening dat men zou kunnen aftiekken hetgeen men aan zijne echtgenoote geeft. Slechts eene door den rechter bevo len uitkeering na echtscheiding komt in mindering, 'maar de gescheiden vrouw is dan ook geen echtgenoote meer. Door den heer E. Robin, vice-presi dent der Société centrale de sauf etage des naufragés te Parijs, is aan de Zuid- ilollandsche Maatschappij tot redding van schipbreukelingen té Rotterdam een kapilaal geschonken, waarvan de rente f 100, bmemd is om te worden uitgereikt aan de equipage van een dei- red dingsbooten dier Maatschappij, die in den loop van een jaar de meest ge vaarvolle redding zal gedaan hebben of pogingen daartoe heeft aangewend. Naar men verneemt, zullen de post ambtenaren naar aanleiding van de des betreffende artikelen van den heer P. J. Raaymakers een algemeene adresbe weging op 't getouw zetten, om diens voorstellen tot wijziging der wet van 9 Mei 1890, Staatsblad no. 78, de pen sioenen der burgerlijke ambtenaren be treffende, te steunen. Zij zullen zich wenden tot den minister van Financiën om opgenomen te worden in art 4d der wet, en aandringen op hooger pen sioen bij pensionneering op 55-jarigen leeftijd. Onder de personen, die gisteren-nacht verblijf genoten aan het politiebureau in de Pauwensteeg te Rotterdam, trof men eenen man aan, die in het Alge meen Politieblad van 1892 gesignaleerd staat als te zijn een milicien van de lichting der nationale militie van dat jaar, die was achtergebleven. Hij is ter beschikking der militaire autoriteit ge steld. In de verpakking van de krieken voor Engeland bestemd, is te Oud-Beier land dit jaar eene wijziging gekomen. In plaats van manden worden houten kistjes gebruikt, die aan de zijden niet geheel vol beplakt, de vrucht voldoende friscli houden en waardoor deze zoo niet gedrukt worden als vroeger, wanneer op de Engelsche booten de manden op elkander gestapeld worden. Met 9 tegen 2 stemmen heeft de ge meenteraad van Loosduinen besloten, geen subsidie te verleenen voor de tramlijn van 's Gravenzande naar den Hoek-van-llolland. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft voor het tijdvak van 1 Juli a. s. tot en met 60 Juni 1894 benoemd tot ad- sistent aan het Rijks-landbouw-proefsta- tion te Wageningen dr. E. Wrampel- meijer aldaar. van Donderdag 15 Juni. 's middags 3 uur. De Voorzitter doet mededeeling van eenige ingekomen stukken en wetsontwerpen, o. a. dat tot wijziging van de Militiewet en Door den Minister van Financiën is bepaald, dat voor de vloeistoffen, die, volgens de resolution van 14 April 1868 en 20 Januari 1881, met likeur zijn gelijk te stellen, evenals voor de likeuren zelve, onderscheid moet wor den gemaakt, of zij al dan niet ver zoetende bestanddeelen bevatten. In het laatste geval is art. 2, la, dei- wet van 1 Mei 1863 (Staatsbladno. 47) niet van toepassing, en moeten dus, be houdens het bepaalde bij letter b dier paragraaf, de accijns en het invoerrecht worden berekend naar de werkelijke sterkte. In weerwil van de bedreiging met vernietiging door Gedeputeerde Staten heeft de gemeenteraad van Alblasser- dam het raadsbesluit tot afschaffing van eene onderwijzersbetrekking aan school No. 2 met 6 tegen 'l stemmen gehaud- haafd. Bij de benoeming van eene onder wijzeres en van een onderwijzer werden slechts 3 van de 8 stemmen uitgebracht. De heer H. Kam verklaarde, dat de gemeente, die arm en noodlijdend is, tot dusver steeds vergeefsche pogingen heeft gedaan tot het verkrijgen van Rijkssubsidie. Ofschoon zelf een warm voorstander van onderwijs, zou hij daar om tegen alle onderwijsuitgaven stem men. Zelfs dacht hij er over, indien geen subsidie werd verleend, de ge meente te verlaten. Naar aanleiding van hetgeen door het UD. werd gemeld over het ver minderen van het aan te geven ver mogen met het gekapitaliseerde bedrag van het loon, dat men aan zijne dienst- Naar aanleiding van een in ons nummer van 14 dezer voorkomend bericht omtrent een Nederlandsche ver taling van de HH. Boeken van het Oude Verbond, gewordt ons de mede deel in g dat inderdaad de hoogleeraren in de H. Schriftuur van de verschillende seminariën der Utrechtsche Kerkprovin cie, onder goedkeuring van Hunne Door luchtige Hoogwaardigheden den aarts bisschop en debischoppen van Nederland, zijn overeengekomen een Nederlandsche vertaling van het Oude Testament met ophelderendeaanteekemngen te bezorgen, alsmede dat het voornemen bestaat, van die vertaling reeds in den loop van dit jaar een gedeelte het licht te doen zien. Een dienaangaande reeds op 2 dezer ons toegezonden officieel bericht kwam, tot ons leedwezen, niet in handen van onze redactie. Ti aan den Nieuwen Rijn. De werkplaats met het aanwezige materiaal en enkele gereedzijnde meubelen werden een prooi der vlammen. De heer Van den Burg was voor het verbrande geassureerd, doch zijne vijf knechts zijn misschien voorloop'g zonder werk. De bekende moord op den Raamsingel te Haarlem is weder aan de orde. Gis teren, bij eene verknoping in de stads bank van leening aldaar, herkende de dochter van eene der vermoorde vrouwen een jak, dat zou verkocht worden, als een dat hare moeder had toebehoord. Bij onderzoek bleek, dat het jak op den negenden dag na den moord beleend was bij de inbrengster v. d. Berg, die sedert geen inbrengster meêr is, en nu de naam op het briefje zoo goed als uitgewischt is, zich niet weet te her inneren, hoe de naam van den beleener luidde. Intusschen heeft een streng onderzoek plaats. Dinsdag a. s. zal de luchtreiziger De nijs te Amsterdam voor de tweede maal opstijgen, met eenen ballon, die een vijftal personen zal kunnen medenemen. Y\ aarschijnlijk volgen dan Donderdags en Zaterdags een derde en vierde tocht. Dinsdag-avond tegen 6 uur liep te Amsterdam op den Zeedijk een mari nier, die een paar borreltjes ophad en niet geheel nuchter was. Een persoon waarschuwde hem, voor zichtig te zijn, daar zijn gouden hor logeketting zichtbaar was. „Straks zul len ze 'm rollen", heette het. Je hoort tegenwoordig van niets anders. En weet-je hoe ze het doen De marinier wist dat niet en wou het wel eens zien. Zeer voorzichtig maakte de man den haak van den ket ting los, wipte het horloge uit den zak en zeide; „zoo nemen ze 'm" en, daarna plotseling wegloopend: „En zoo spat ten ze 'm." De marinier, die op eene zoo in alle onderdeelen juiste nabootsing niet ge steld was, trachtte den vriendelijken waarschuwer te vervolgen, doch bene veld als hij was, viel hij op den grond. Den man met zijn gouden horloge en ketting heeft hij niet weergezien. (Tel.) In een Dinsdag-avond gehouden ver gadering van gecommitteerden van ver schillende vereenigingen te Gouda is besloten tot de viering op 31 Aug. van den verjaardag van H. M. de Koningin, in die Gemeente. Een definitieve com missie van 13 leden werd benoemd om het feestprogramma vast te -stellen en de noodige gelden bij de ingezetenen in te zamelen. Vermoedelijk zal de commissie zich permanent verklaren en een Vereeniging trachten op te richten, de jaarlijksche viering van den nationalen feestdag ten doel hebbende en waarvan men lid zal kunnen worden tegen een matige contributie. Woensdag-middag ongeveer 4 uur ont stond te Ooltgensplaat andermaal een hevige brand, ditmaal in de kom dei- gemeente en wel in de bouwschuur van J. Van Hassent, staande aan den Mo lendijk. Met den geheelen inhoud, als hooi, stoo en eenige landbouwgereed schappen, waaronder een wagen, werd de schuur een prooi der vlammen. Dank zij der spoedige en krachtige werking van de brandspuiten, bleven de belen dende gebouwen, die reeds door liet vuur aangetast waren, behouden. Oorzaak on bekend alles was verzekerd. Te Leiden ontstond eergisteren-mid- dag brand in de maubelmakerswerk- plaats van den heer 11. Van der Burg In de zaal van den heer J. W. Koop- mans te Castricum had eergisteren-avond een vergadering plaats van katholieke kiezers aldaar. De voorzitter der R. K. Centrale kiesvereeniging opende de vergadering met de mededeeling, dat deze bijeen komst was belegd, om de kiezers in de gelegenheid te stellen kennis te maken met de politieke meening van den can- didaatdezer vereeniging, den heerTh.Bor- ret, wien daarop terstond het woord werd gegeven. De heer Borret, dankbaar voor het in hem gestelde vertrouwen, achtte het verlangen der kiezers, om hem per soonlijk te hooren billijk en rechtmatig. Een geloofsbelijdenis als Katholiek zou hij niet afleggen, hetgeen hij niet noodig acht, waar men hem genoeg kent uit zijn verleden, terwijl het in het andere geval hier onder Katholieken slechts een belachelijk schijn vertoon zou ge lijken. Hij verklaarde alleen, niets op zoo hoogen prijs te stellen als de titel dat men een oprecht en degelijk Katho - liek was, bereid om in alles rekening te houden met de tijdsomstandigheden, maar die geen transactie kent op het stuk van beginsel en iederen aanval daarop met een fier non possumus zou beantwoorden. Ten aanzien van de politiek der tegen woordige regeering voor zoover zij zich in wetsvoorstellen opsnbaart verklaarde spr. het volgende: Over het geheel ge nomen, rekening houdend met de om standigheden was spreker in zake de be- lastingpolitiek dezer regeering geneigd tot eene billijke beoordeeling. Niet ingenomen was hij met baai- reorganisatie plannen wat het leger, de dienstplicht, betreft. Niet alleen de persoonlijke dienstplicht, maar ook het

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2