Stads- en Gewestelijk Nieuws. Er is in der haast achtergelaten een mes, een klein, oud breekijzer en een paar lage schoenen, waarvan eene zool aan stuk is. (v. r. at.) Binnenland. TWEEDE KAMER. Schiedam, 17 Juni 1893. Bij gunstig weder zal morgen (Zondag), des namiddags ten 1 ure, door het mu ziekkorps der dd. Sohutterij alhier eene uitvoering in de Plantage gegeven worden. De Baad dezer gemeente zal Dins dag aanst. des namiddags ten kwartier voor twee ure, eene openbare verga dering houden ter behandeling van de volgende onderwerpen. Ingekomen stukken. Beraadslagingen over: le. Ontwsrp-besluiten van de Commissie voor het B. Armbestuur, tot het doen van at- en overschrijvingen op de begrootingen van genoemd Arm bestuur en van het ziekenhuis voor 1892. 2e. Adres van Directeuren der Stea rine Kaarsenfabriek „Apollo" om af stand van gemeentegrond. 3e. Adres van A. Korteweg oin kwijtschelding van beloopen boete wegens te late op levering van het vernieuwen van een gedeelte kaaimuur aan de N. haven, alsmede verzoek om eene toelage boven zijne aannemingssom. 4e. Adres van J. Amoureus om restitutie van betaalde pi. dir. belasting ovor 1893. 5e. Bezwaarschriften van aangeslagenen over hunnen aanslag in de pi. dir. be lasting naar het inkomen, dienst 1892/3. Yoors tel van Burgemeester en Wethou - ders: le. Tot bepaling van het heffings percentage voor de pi. dir. belasting naar het inkomen; dienst 1893/4. 2e. Tot definitieve aanstelling van twee onderwijzers 3e kl. aan de 2e kostelooze school, boven het getal bij de veror dening vastgesteld. Voortzetting der behandeling van: lo. Het ontwerp-re- glement voor de kolenmeters-wegers. De ontwerp-strafverordeningen rakende de openbare reinheid en gezondheid, en verdere voorstellen en mededeelingen. In de Bondscourantuitgave van den Ned. Brood- Koek- en Banketbakkers- bond, lezen wij het volgende Onder de inzenders van de Dinsdag te Winschoten geopende landbouw-ten- toonstelling behooren o. a. de Neder- landsche gist- en spiritusfabriek te Delft en de gist- en spiritus-fabriek „Sappe- meer" te Sappemeer. Schiedam, de bakermat van de gist, is er niet vertegenwoordigd. De tentoon stellingscommissie schijnt het niet noo- dig geacht te hebben aan éen enkelen Schiedamschen gistfabrikant een pro gramma of uitnoodiging tot deelneming te zenden. Dat ook gistfabrikanten kondon inzen den is eerst gebleken uit een couranten bericht, dat eerst lang nadat de termijn tot aangifte gesloten was, is verschenen. Te Schiedam wordt de geheimzin nige wijze waarop de commissie is te werk gegaan, sterk gelaakten, onzes inziens, niet ten onrechte. Bovendien, we gelooven dat die han delwijze zelfs niet in het belang is van de twee groote fabrieken, die er nu tegenoyer elkaar staan. Er kan nu alleen sprake zijn van een concours tusschen die twee. Natuuilijk zullen beide wel haar beste beentje voorzetten en bestaat or veel kans dat zij met eene gelijke bekroning naar huis gaan. Dan zal iedereen nog even wijs zijn Onze stadgenoot de heer J. S. Bosman is benoemd tot directeur der gemengde zang-vereeniging „Asaf" te Delft, en heeft die benoeming aangenomen. Tot gemeente-geneesheer te Oude Tonge is door den gemeenteraad met algemeene stemmen benoemd de heer W. Sneijders de Vogel, arts te Schiedam. De deelnemers aan de goedkoope reis- gelegenheden van stations dor Zeeuwsche lijn naar Rotterdam op Woensdag 21 dezer blijken zoo velen te zijn, dat ver moedelijk een groot aantal zal moeten worden afgewezen. Do directie der S.S. moet echter voornemens zijn, bij genoeg zame deelname, andermaal een goed- koopen trein te doen loopen op Vrijdag 23 dezer. Volgens een door de politie geraad- pleegden geneeskundige, moet de vondst van menschenhanden in eene vuilnis schuit aan de Baan te Rotterdam ver moedelijk in verband staan met eene operatie uit vroegeren tijd aan de Cli- nische School, of wel moeten die banden afkomstig zijn van den een of ander, die zich met anatomie onledig heeft gehouden. Beslist zeker is het, dat aan misdrijf niet gedacht behoeft te worden. De nieuwe haven te Katendrecht nadert hare voltooiing; zij is door de heeren aannemers Volkert en Bos reeds op de voorgeschreven diepte gebracht, terwijl men met het bazalten der oevers bijna gereed is. Maandag is een aan vang gemaakt met het slaan van zwaie palen langs den waterkant, aan welke palen de schepen kunnen va3tgemeerd worden. Verder bestaat het plan om op eenigen afstand in den grond palen van bijzondere constructie te brengen, waaraan de zeeschepen moeten gelegd worden. Deze ducdalven hebben in den grond twee kruisbalken, zoodat zij zeer veel weerstand kunnen bieden. Gisteren-nacht is aan de achter(Maas)- zijde ingebroken in het huis van den notaris J. F. Ninaber, te Katendrecht. Er worden vermist een geheel nieuw pak heerenkleeding en dertig a vijf en dertig gulden huishoudgeld. Tusschen één en twee uur is mevrouw eren op geweest. Zij zal toen waar schijnlijk den dief of de dieven onwil lekeurig op de vlucht gejaagd hebben. Men vond een laken op den grond uit gespreid, om daarin voorwerpen te kun nen meenemen. Door de politie te Delft is aangehou den W. S. II., oud 32 jaar, zonder be roep en zonder vaste woonplaats, wiens opsporing en aanhouding is verzocht in 't Algemeen Politieblad tot het onder gaan van hechtenisstraf. Hij is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Uit het Westland wordt ons gemeld Naar aanleiding van het heden in uw blad voorkomende bericht, dat bij een boer onder Schiedam een stukwei- and met de brandspuit werd besproeid, deelt men ons mede, dat in den drogen zomer van 1861 te Ilonselersdijk dit middel op vrij groote schaal op de aard appelen werd toegepast, doch zonder den gewenschten uitslag, daar het neder- kletterende vocht (men moest om de straal watte verdeeien, zooveel moge lijk omhoog spuiten) den grond te „platig," te vlak en hard maakte. DELFT. In de eergisteren gehouden vergadering van hoofdingelanden en hoofdingeland-plaatsvervangers van Delfland, zijn gekozen voor de benoe ming van dijkgraaf van Delfland, tot eersten candidaat de heer mr. W. K. S. van der Mandele alhier, bij tweede stemming, met 12 van de 20 stemmen. Do heer L. A. Reuvens, aftredend dijk graaf, verkreeg 8 stemmen. Tot twee den candidaat werd gekozen de heer mr. R. Th. Bijleveld, met 11, en tot derden candidaat de heer jhr. mr. J. Beelaerts van Blokland, beiden te 's-Gra- venhage, met 12 stemmen. VLAARDINGEN. In de vergadering van den gemeenteraad, gisteren-namid dag gohouden, is vastgesteld het ont- werp-besluit tot liet aangaan eener geld- leening van f30,000 3V2 pet. ter be strijding der kosten van de demping der Biersloot en daarmede in verband staan de werken. De heer J. van Dusseldorp A.Mz. vraagt in verband met de beerslootwer- ken inlichting omtrent de afgekeurde kokers, wat de voorzitter toelicht en den heer Hummelinck aanleiding gaf in afkeurenden zin zich uit te laten over den gemeente-architeet, die primitief de kokers goedkeurde welke door de com missie afgekeurd waren, waaruit blijkt, zooals hij reeds vroeger heeft in het midden gebracht, dat de architect de ge meentebelangen niet behartigt. Zitting van Vrijdag 16 Juni. De behandeling der Bedrijfsbelasting werd voor de pauze voortgezet. De artt. 11 tot en met 20 werden na korte gedachtenwisseling aangenomen. Bij art. 17 o. a. werd door den Minister van Financiën een amendement overgenomen van den heer Van Alphen, waardoor elk verband met de gemeente-financiën en de Bedrijfsbe lasting wordt weggenomen. Bij art. 21 (regeling van den aanslag) waar bij onder meer aan de commissie van aanslag de bevoegdheid wordt gegeven om den aan slag vast te stellen naar een hooger bedrag dan is aangegeven, indien daarvoor termen bestaan, werd met 46 tegen 21 stemmen een amendement aangenomen, voorgesteld door de Commissie van Rapporteurs, om de bepaling te schrappen, dat inkomsten uit het bedrijf, bij gemis van aangifte, worden vastgesteld overeenkomstig den uitwendigen staat. De artt. 21 tot en met 36 werden goedgekeurd. Door den heer Gerritsen was een nieuw artikel voorgesteld daartoe strekkende, dat ook van Rijkswege worde medegewerkt om de gemeentebesturen in staat te stellen zoo zuiver en billijk mogelijk aanteslaan in de gemeente lijke belastingen. Dit amendement werd verworpen met 49 tegen 30 stemmen. De heer T ij d e n s verzocht mede namens den heer Schepel tot de Regeering vragen te mogen richten omtrent de sluiting der Duitsche grenzen voor het Nederlandsch vee. De Voorzitter stelde voor de behande ling der Kieswet tegen Woensdag 12 Juli aan de orde te stellen. Hierop volgden twee liberale tegen-voor- stellen, het eene van den heer Van Delden om met oog op de werkzaamheden der Pro vinciale Staten, de Tweede Kamer eerst den 25 Juli te doen bijeenkomen en een van den heer Van der Feltz, die meende, dat dit uitstel te lang was en daarom wilde, dat de Kamer reads den 18 Juli de kieswet in behan deling zou nemen. Daarentegen werd van anti-liberale zijde het voorstel gedaau om moest dan met alle ge weld nog in deze zitting de kieswet behan deld worden behoorlijken tjjd tot voorberei ding te laten, door eerst den 22n Aug- de werkzaamheden te hervatten. Het daartoe strekkend voorstel van den heer Van Al phen, werd gedaan namens vele van zijne politieke vrienden, met de uitdrukkelijke ver klaring, dat hier van obstructionisme zeker geen sprake kon zijn. In stemming gebracht, werd het voorstel van den Voorzitter verworpen met 46 tegen 32 stemmen, evenzoo dat van den heer Van der Feltz met 50 tegen 38 stemmen. Daarentegen werd het voorstel—V an Del den (kieswetbehandeling op 25 Juli) aangeno men met 56 tegen 32 stemmen. Het voor stel-V an Alphen bleef aldus buiten stemming. Voor en na de behandeling der kieswetkwes tie werd de beraadslaging over de bedrijfsbe lasting voortgezet. Een voorstel van den heer Gerritsen, om de geheimhouding der aanslagen in die be lasting zoo al niet op te heffen, dan toch voor een groot deel illusoir te maken, werd verwor pen met 49 tegen 30 stemmen. De heer Van Alphen zag daarentegen een door hem voorgesteld amendement, om zelfs uit deze wet den schijn weg te nemen, alsof nu reeds iets voor de gemeente-financiën kon gedaan worden, door de Regeering overgenomen. De Kamer heeft de beraadslaging aange vangen over het artikel, waarbij een aftrek van ten hoogste wordt toegestaan, aan hen, die in de koloniën in de daar bestaande recht- streeksche belastingen zijn aangeslagen. De heer H a r t o g h wilde in deze geheele vrij stelling verleeneu. Hieromtrent liepen d# ge voelens uiteen, zoozeer, dat men op voorstel der commissie van rapporteurs besloot, de ver dere beraadslaging te verdagen tot aanst. Dinsdag. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandschlndie, van 16 dezer wordt de gouvornements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 134.565 pilcols. H.H. M.M. de Koninginnen, die gis teren uit Flims vertrekkm, hebben in de laatste dagen nog eanige toeren ge maakt, o. a. naar Thusis ter bezich tiging van de Via Mala, zijnde het begin van don naar Chiavenna, en ook over Ilang en Versam langs de diepe bedding van den Rijn en terug naar Reichenau. H. M. Koningin Wilhelmina geniet eene uitstekende gezondheid en ziet er bijzonder goed uit. Een Rcuttr-dépêche uit Augsburg meldt, dat de Koningin on de Koningin- regentes der Nederlanden gistor-avond daar verwacht worden. Zij vertrekken heden-avond te 8 uur 25 min. naar Neurenberg, waar zij afstappen in het hotel Brei Mohrcn. Naar wij vernemen, zal Z. D. H. Mgr. Olaessens, apostolisch vicaris van Bata via, als zoodanig aftreden, en is door Z. H. in zijn plaats benoemd de zeer- eerw. heer pastoor Staal. Nu de plannen tot wijziging der pen sioenwet van 1890 aanhangig zijn, zul len de postambtenaren zich tot de Re geering wenden, ten einde ook te worden gesteld in het genot van hooger pen sioen bij pensionneering op 55-jarigen leeftijd. 11 Juli as. zal de herdenkdag zijn waarop vóór dertig jaren de zoo roem rijke expeditie van Zr. Ms. stoomschip Medusacommandant Jhr. F. De Oasem- broot, in de straat van Simonoseki werd gehouden. Zijne Excellentie Mgr. Rinaldini, tot dusver als internuntius geaccrediteerd aan ons Hof, is door H. M. de Koningin benoemd tot ridder-grootkruis van de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Ongetwijfeld zullen vooral onze katho lieke landgenooten met ingenomenheid kennis nemen van deze onderscheiding, die evenzeer een erkenning mag heeten van Mgr Rinaldini's verdiensten als een daad van koninklijke hoffelijkheid jegens den Souverein, die door hem werd vertegenwoordigd. Het bericht, dat de nieuwe nuntius een bezoek bij Z. D. H. den Aartsbis schop zou hebben afgelegd, berust op een vergissing. Monseigneur Lorenzelli bevindt zich nog te Rome en komt niet vooi Augustus te 's-Gravenhage. Naar het Hbl. verneemt, is het zeer waaischijnlijk, dat de meerderheid der Tweede Kamer zich niet voor onmid- delijke behandeling der kiesrechtont- werpen zal verklaren. Wel zou er sprake van zijn, dat de Kamer in het eind van Augustus zal terugkeeren om nog de laatste weken van de tegen woordige zitting, die op 16 September wordt gesloten, aan de algemeene be raadslagingen te wijden. De schutting, welke de fontein op het Binnenhof te 's-Gravenhage gedurende de reparatie van deze plein versiering omgaf, is gisteren weggenomen. De fon tein is sedert in een ander kleed te voorschijn getreden. Het goudverguld sel, waarmede het beeld van Willem, Roorasch Koning, de waterspruiten en ander ornamentwerk was overtogen, is vervangen door een bronzen verguld sel, waardoor het geheel een tint heeft gekregen, welke het oog aangenamer aandoet uan de schittering, die van dit nu uit kunstig smeedwerk saamgesteld monument in zijn ouden toestand uit straalde. De wapenschilden en de ban den zijn opnieuw verzilverd en de kwar tieren frisch gekleurd. Of de slangenbekken nog zóó gesteld bleven, dat zij de waterstralen over in plaats van in de kom doen vloeien, zal eerst blijken, wanneer de fontein bij de eerstkomende feestelijke gelegenheid in werking wordt gebracht. De Haagsche Ct. acht 't eenvoudig absoluut ondenkbaar, dat er ooit iets van de wandelpier zou kunnen korae n, zoolang Scheveningen, behalve prome- neerende zomergasten, ook eene vissche- rij heeft. f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2