Nieuwe Schied. Courant TWEEDE BLAD. EEl SCHITTEREND MPEIFEIT. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. u) GEMENGD NIEUWS. VAN DE van ZONDAG 18 JUNI. 17 Juni '93. De uitslag der verkiezingen voor den Duitschen Rijksdag is volgens berichten wit Berlijn nog slechts voor het grootste deel bekend. Tot gisteren-middag 4 ure was de uitslag bekend van 245 districten. Gekozen waren 24 conservatieven, 11 wationaal-liberalen, 4 leden der Rijks- partij, 2 van de vrijzinnige vereeniging; 42 leden van het cemtrum, 1 „wilde", 5 van de vrijzinnige volkspartij, 17 socialisten, 1 anti-semiet, 7 Polen, 6 Elzassers, 1 Deen. Reeds nu weet men, dat er 124 herslemmingen moeten plaats hebben, waarbij betrokken zijn 59 na- tionaal-liberalen, 69 sociaal-democraten, 34 conservatieven, 11 leden der vrij zinnige vereeniging en 21 leden der vrijzinnige volkspartij, 4 Polen, 3 candidaten van den Boerenbond, 24 leden van het Centrum, 3 Welfen, 1 Elzasser, 1 lid der Rijkspartij, 10 anti-semieten, en 8 leden der Volkspartij. Hoe onvol ledig de resultaten der verkiezingen nog bekend zijn, toch gelooft ook de Vus- sische Zeitung dat het reeds kenbaar is, de nieuwe Rijksdag geene meerderheid ten gunste van het legerplan zal op leveren. De indruk van deze eerste berichten omtrent den uitslag der verkiezingen is, dat de sociaal-democraten groote Vorderingen hebben gemaakt. Te Berlijn hebben zij een schitterende overwinning behaald. In het 4e en Ge district zijn Singer en Liebknecht met overgroote meerderheid gekozen, terwijl zij in de overige districten met vrijzinnigen in herstemming komen en alle kans heb ben op succes. Het duidelijkste is over 't algemeen kenbaar de vooruitgang der socialistische partij in nagenoeg alle groote steden. Een-en-twintig socialis ten, waaronder de gezamenlijke hoofd aanvoerders, zijn reads gekozen en in 40 kiesdistricten komen socialisten in herstemming. Ditmaal schijnen zij over het gehe< le rijk 2 millioen stemmen te hebben gehad tegen U/2 millioen bij de verkiezingen in 1890. Hun partijorgaan juichtDe dag van gisteren is een ïoemrijke dag voor het Duitsche pro letariaat, een dag die in de geschied- hóeken der toekomst alle bloedige zege pralen der aanbidders van den Moloch en den Mammon grootelijks zal stralen! Uit de nadere gegevens blijkt, dat er te Berlijn eergisteren in ronde cijfers zijn uitgebracht 151 socialistische, 5800 vrij zinnige en 47000 vereenigde conser vatieve en anti-semitische stemmen, zijnde bij vergelijking met de verkie zingen in 1892 eene vermeerdering voor de socialisten met 24800, voor „Hoe waren wij nog behouden uit den strijd gekeerd V vraagt ten slotte de verkaler. Noch wij, noch de Mexicanen begrepen het uit slechts .veet ik, dat ik den volgenden mor gen mijne ledematen betastte, nog twijfelend nan m ja bestaan, of ik waarlijk nog leefde." Twee en twintig Franschen verloren in de "acienda het leven; acht gewonden, onder welker o°k de edele Mandet, besweken korten tjjd daarnatwee en dertig anderen werden gewond on verminkt. Heeft deze geheele vernietiging der roemruchtige 3e compagnie het Fransche ,?eT gebaat 't Is waar, twee honderd en vijftig Mexikanen vonden den dood in het ge vecht, en hunne hospitalen waren met ge- de vereenigd conservatief antisemieten met 2500, terwijl voor de vrijzinnigen het aantal met 1700 is verminderd. Yan de Berlijnsche bevolking heeft 72 per cent gestemd. Het Tageblatt erkent zuchtende, dat Berlijn heeft opgehou den een hoogburcht der vrijzinnige partij te zijn en de rijkshoofdstad thans aan de socialisten behoort. Wat de socialisten wonnen, moesten meerendeels de vrijzinnigen inboeten. Eeitelijk beeft Ricliter's partij eergiste ren de zwaarste verliezen geleden. De zetels, welke de „vrijzinnige volks partij" terstond verwierf, zijn van Zuid duitsche democraten, die bij de stembus zich wel met Richter's partij verbroe derden, toen de Duitsch-vrijzinnige partij uit elkaar gevallen was, maar niet in nauweren samenhang met Richter's partij kwamen. Eugen Richter, die tot den dag der verkiezing groot vertrouwen op de overwinning aan den dag legde, geelt nu tot, dat zijne partij door de sociaal democraten geheel overvleugeld is. Hij troost zich echter met de verwachting, dat bij de herstemmingen de centrums partij wel krachtig heipen zal, de vrij zinnige volkspartij te versterken. Tege lijkertijd echter vragen Richter's geest verwanten in de Volkszeitmig ook de stemmen der sociaal-democraten bij do herstemmingen en heioven daarvoor wederkeerig hun steun in de districten, waarin van hunne houding afhangt om alles nieder zu siimmenwat voor het legerontwerp is. Daarentegen verkla ren de anti-semieten bij de herstemming eiken candidaat te zullen steunen die voor het legerontwerp is, als hij tegen over een tegenstander van dat ontwerp staatalle andere herstemmingen, zeg gen zij, zijn hun onverschillig. Rickert's vrijzinnige vereeniging, welke voor het legerplan is, is er niet zoo slecht af gekomen als Richter's partij., maar zij heeft daarentegen weinig kans bij de herstemmingen en als zij het tot een dozijn afgevaardigden brengt, heeft zij nog geluk, terwijl Richter's troepje wel twee dozijn zal tellen. Oneindig beter dan de Duitsche vrij zinnige partij heeft het Centrum da scheuring doorstaan: evenmin in West- falen heeft de „boerenkoning" von Schor- lemer Alst als in Silezie baron Y011 Huene met zijne aristocratische vrienden tot dusver ook maar éen zetel veroverd, in enkule districten heeft de centrum partij zelf onverwacht succes gehad; daarentegen moet zij in den regel bij de herstemmingen wel eens een veer laten. Uit de Rijnlanden en Beieren, hoort men nog weinig, zoodat voor het oogenblik nog onzeker is, hoeveel eigen candidaten van den grondbezittersbond in Noord-Duitschland en van den Boe renbond in Zuid-Duitscbland gekozen zijn. Alleen blijkt uit bet buitengewoon groot aantal herstemmingen, dat de agrarische beweging er zeer veel toe bijgedragen heeft, dat de oude partij verhoudingen belangrijk gewijzigd zijn. De verkiezing van Ahlwardt wordt als zeker beschouwd in twee districten wonden opgevuld, zoodat een aanzienlijk ge tal vijanden buiten staat van gevecht gesteld werddoch zulk een verlies is klein in een land, waar, onder de tien millioen bewoners, slecht luttel vrienden gevonden worden. Het konvooi, naar de belegeraars van Pueblo afgezonden, werd door het offer der 3e com pagnie gered, en die redding was voor de Franschen van zeer groot gewicht. De bagage wagens waarin de drie millioen geborgen wa ren, de amuiunitie-wagens, de rijtuigen van den militairen intendans, eenige stukken zwaar geschut voor de belegering bestemd, eene menigte karren met koopgoederen beladen eu üOOO muildieren, die de provisie der burger- cantines droegen, werden slechts door twee compagnies licht voetvolk, onder bevel van kapitein Cabossel, beschermd, elke ontmoeting met den talrijken vijand, die te Camaron werd staande gehouden, moest voor het konvooi ver derfelijk zijn. Omstreeks vjjf uren in den namiddag, op t oogenblik dus dat de laatste vreeselijke wor steling begon, ontving kapitein Cabossel, die op twee uren afstand Camaron genaderd was, door een inboorling het bericht van den onge- 1 Ijken strijd in de hacienda. Het konvooi maakte onmiddellijk haltmen zond een boodschapper naar Soledad om nieuwe bevelen te vragen, en deze keerde met de ontvangen instructiën naar het kamp terug. Te zelfde tjjd onderrichtte een ander in- Avnswalde-Friedeleigen Neustettin. Iu zijn oud district Arnswaldc verkreeg hij 5000 stemmen tegen 2000 op zijn tegenstander uitgebracht. Over 't algo meen schijnt het aantal anti-semietiscbe stemmen te zijn toegenomen. Ook daar waar candidaten van die partij niet zegevieren. De liberalen in Luxemburg zijn zeer ontstemd over den uitslag der verkie zingen onder de werking der nieuwe kieswet. Hun verwachting de meerder heid naar hunne zijde te zien overslaan, is deerlijk beschaamd. De Luxemburger Zeïtnug bevat eene pessimistische be schouwing, waaruit blijkt, dat zij de toekomst zeer donker inziet. Niet alleen hebben zich bij de verkiezizingen zeer ontmoedigende verschijnselen voorge daan, maar zooals bet daarmede is ge gaan, ziel zij er een groot gevaar in, zelfs reeds voor de naaste toekomst het gevaar eener „ultramontaansche heer schappij." Beschamend voor de hoofd stad vindt zij het vooral, dat de man (een liberaal) die zooveel jaren in de Kamer de stad beeft vertegenwoordigd, in herstemming moet komen. De Ka tholieken zijn zeer tevreden over den uitslag van den strijd. De militaire commissie uit de Ka mei- van afgevaardigden te Parijs stelt voort bet kader der reserve uit te breiden, daar het aantal manschappen der in fanterie verdubbeld is en de noodige aanvoerders mist. De commissie legt het er op aan, het crediet in eene enkele Kamerzitting te doen aannemen, en heeft daarom hij alle afgevaardigden die amendementen hebben ingediend, drin gende stappen gedaan om deze in te trekken. De bedoeling der geschiedenis is, om te kunnen zeggen: zie eens: Duitschland wil geen verdere offers brengen voor zijne weerkracht, maar het Eransclie volk neemt met geestdrift en zonder bedenking alle lasten op zich, die het tot de revanche kunnen leiden. In het Lagerhuis te Londen werd het amendement Dauvin, om de Iersche wet gevende macht te verbieden schadeloos stelling te verleenen wegens verrichte of nagelaten handelingen, met 258 tegen 220 stemmen verworpen. Een amende ment van Horace Plunkett, om de Ier sche wetgevende macht te verbieden openbare ambtenaren te ontslaan, die in functie zijn op het oogenblik dat deze wet in werking treedt, werd verworpen met 253 tegen 211 stem men. Bij paragraaf 5 van art. 4 van het Home-liule-ontwerp, luidende: „de bevoegdheid van het Iersche wetge vend lichaam strekt zich niet uit tot de wetgeving, welke personen berooven kan van leven, vrijheid of eigendom, zon der een speciaal wettelijk proces, werd met 310 tegen 165 stemmen, een dooi de Regeering gewijzigd amendement Balfour, aangenomen, daaraan toevoe gende „in overeenstemming met de be ginselen en vastgestelde precedenten." Yolgens berichten uit Belgrado werd de Skupichina gisteren geopend meteen boorling den kolonel Jeanningros van hetgeen er te Camaron plaats greep. De bevelhebber vroeg versterking uit Cordova en trok ten spoedigste den zijnen te hulp; eerst den vol genden morgen, den len Mei, bereikte hfj het dorp, dat door de Mexikanen, op hunne beurt van de komst der Franschen verwittigd, in groote baast verlaten was. Het konvooi kon spoedig daarna den marscb hervatten en de duizenden bestormers van Puebla waren door de standvastigheid van Danjou's helden voor vele en groote rampen behoed. Met welke geestdrift de bevrijde gevangenen, die tegen 200 Mexikanen en een kolonel waren uitgewisseld, door burgers en soldaten alom begroet werden, is moeilijk te beschrijven bun terugtocht uaar 't Fransche kamp was ten voortdurende zegenpraal. In de steden endoi- pen, welke zij doortrokken, stroomde het volk te zamen om dien helden zijne hulde te betui gen de inboorlingen, wier levendige verbeel ding zoo gemakkelijk getroffen wordt, stonden verbaasd bjj 't aanschouwen dier mannen, en, de gevouwen handen boven hunne hoofden ten hemel heffend, riepen zij uitJesu-Maria daar zijn zij Ook de opperbevelhebber Forey wist de liooge krijgmansdeugd der zijnen op hare waarde te schatten. Het uitvoerig rapport door den ba- taillons-commandant Regnault, over den strijd van Camaron opgesteld, werd door den gene raal naar alle legerafdeelingen in Mexico ge- troonrede, waarin de Koning zegtdat hij den ln April een plicht vervulde, welke onvermpdelijk was, omdat niet kon worden geduld, dat de beginselen werden geschonden, waarop de Grond wet rust. De Koning vestigde de bij zondere aandacht der vertegenwoordiging op de handelstractaten mot Oost en rij k- Hongarije en Duitschland. Als bewijs hoe treurig het in de streken van Hoogwoud gesteld is met de arbeiders ban dienen, dat het water schap „de Yier Noorder Koggen" bij aanbesteding al zijne slooten gereinigd krijgt voor ongeveer f 200 minder dan verleden jaar. Om toch maar wat te verdienen, namen sommige arbeiders het werk zóó laag aan, dat ze niet meer dan 50 ct. per dag kunnen verdienen. In de te Spaarndaramerstraat te Am sterdam viel een vrouw, die waschgoed buiten het raam wilde hangen, uit de derde verdieping. De ongelukkige kwam op het hoofd terecht en was onmiddel lijk dood. Ieder die te Maastricht komt, bewon dert het gesticht van het Vrijthof op de aloude den Sint Servaaskerk en op den toren daarnaast, den prachtigen St. Jan storen. De steenen reus van de St. Janskerk, die voor eenige jaren zoo kunstvol her steld is, beleeft deze maand zijn 500e verjaardag. Den 9n Juni van het jaar 1393, omtrent middernacht viel de toren om. Spoedig daarna begon men den nieuwen toren te bouwen. Het duurde echter langen tijd eer hij voltooid was. Hij werd in prachtigen gothieken stijl opgetrokken. De tand des tijds schond zijn aangezicht; het oorlogsvuur schroeide zijne zijden, maar toch bleef hij de eeuwen trotseeren en thans staat hij in vreedzame harmonie naast zijn verjongden broeder van St. Servaaskerk en getuigt van den kunstzin zoowel van de voorvaderen als van dien van het tegenwoordig geslacht. Yeertig jaar later in 1433 ging het den foren van Beek hij Maastricht ook niet veel heter. Hij viel ook in. In het R. K. Gasthuis te Breda, is A. De Keyser, oud 89 jaar en oud strij der van den Tiendaagschen Yeldtocht, overleden. Hij nam daaraan een werk zaam aandeel als wachtmeester bij de 6e batterij veldartillerie. Men meldt, dat een man, die vroeger te Westkapelle heeft gewoond, zekere H., op zijn sterfbed in Amerika zou verklaard hebben dat hij de dader is van den moord, in October 1891 te Meliskerke gepleegd. Even na zonsondergang kan men een fraai, zelden voorkomend verschijnselaan den sterrenhemel waarnemen. Aan den zonden, opdat de troepen zich zouden spiege len aan het schitterend voorbeeld van helden moed en trouw, hun door de met roem over laden mannen van Camaron gegeven. Neen, de oude riddergeest is nog niet van de aarde geweken; want mogen al kruit en lood den langen duur der worsteling van wor steling van Camaron bepaald hebben, de hoo- ge moed die de helden bezielde, de onwrik bare trouw aan eed en plicht, die deze krijgers nog staande hield, toen hunne physieke krach ten waren uitgeput, de verheven doodsverach ting eindelijk waarmede de vijf laatsten zich op een muur van gevelde bajonetten wierpen spreken van een heldhaftigheid en groot heid van ziel, die, welk voorbeeld men ook uit heldendicht of geschiedboek kieze, door geen anderen reuzenstrijd overtroffen worden; 't Kan zjjn, dat wii door te groote ingenomen heid met ons onderwerp worden misleid, doch get kwam ons voor, dat het„Leg aan, vuur en de daarop volgende stormloop, de pen van den grootsten dichter waardig zfin, 6 II. VAN W. 15 September 1878. (St. EINDE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 5