BURGERLIJKE STAND. Binnenland. GEMENGD NIEUWS. Hamb. Handelsberichten. Uit Augsburg wordt gemeld, dat toen HH. MM.deNedarlandsche Koninginnen Vrijdagavond in die stad aankwamen, ba-ar door de aldaar vertoevende Neder- landsehe dames prachtige ruikers wer den aangeboden. Er was eene talrijke menigte menschen "ij de aankomst van Hii. MM. tegen woordig. Eene officieale ontvangst bleef achterwege, daar HII. MM. incognito reisden. Zaterdag bezichtigden de Koninginnen bet bezienswaardige der stad. Zaterdag middag te 4 uren vertrokken zij uit Augsburg. Zaterdag avond te 7 uren 33 min. kwamen de Nederlandsche Koninginnen te Neurenberg aan. Zij werden aan het spoorwegstation ontvangen door den consul, den heer G rund heir, en begaven zich door het koningssalon terstond naar bet hotel Wwrtemberger Hofwaar de prachtig versierde eerste verdieping met ^0 kamers voor HH. MM. was inge richt. De Staatscourant meldt Een bij het departement van kolo- uiën ontvangen telegram van den gou verneur-generaal van Nederlandsch- Indië, van 17 dezer, bevat de mededee- üng, dat, volgens bericht van den resident der Oostkust van Sumatra, de Atjehers Beneden-Langkat verlieten en de hoofden van Boven-Tamiang weder met ons in aanraking trachtten te komen. Naar wij vernemen, is het vertrek van Mgr Binaldini uit 's-Gravenhage bepaald op morgen (Dinsdag-ochtend), te 8.27. Over Brussel, waar Z.Exc. een korte poos denkt te vertoeven, begeeft zich de prelaat naar Luxemburg, om aan het groothertogelijk Hof afscheid te nemen en vervolgens de reis naar Rome te vervolgen. Met oprecht leedwezen zien de Ka tholieken van Nederland Mgr Rinaldini afscheid nemen van een werkkring, waarin hij, gedurende ruim vijf jaren, zich de meest onverdeelde hoogachting heeft weten te verwerven van allen, die tot hem in betrekking kwamen. In de onmogelijkheid om, door per soonlijke dankbetuiging, zijn erkente lijkheid te toonen voor de verschillende blijken van belangstelling en eerbied, door hem vooral in de laatste dagen van verschillende zijden ontvangen, verzoekt Z.Exe. ons, de tolken te zijn van de gevoelens, waarmede de herin nering aan zoovele en zoo vereerende sympathie hem zal blijven bezielen. De opvolger van Z.Exc. te 's-Graven hage, Mgr Lorenzelli, zal eerst in Augus tus zijn functiën aanvaarden. Tot dien tijd treedt de tegenwoordige secretaris der internuntiatuur, Mgr Bovieri, als zaak gelastigde op. (2'.) Aan eene onvermogende familie te Torhorne, waarvan eene dochter na eene zware ziekte sukkelend was, heeft H. M. de Koningin-regentes binnen enkele we ken tweemaal f60 doen toekomen, om te voorzien in de kosten, tot herstel der zieke te maken. Deze is nu gelukkig Weer geheel gezond geworden. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer ingediend een nota van wijzi ging in de bepalingen op de fabrieks- en handel merken, waarvan de voor naamste zij i, dat voortaan bij de inzen ding van i en merk, overlegging van een cliché verplichtend zal zijn ge steld en daartegenover de verplichting v°or den i s zender om het merk in een nieuwsbla i openbaai te maken vervalt. De Minister van Waterstaat heeft Ged. fcJtaten van Zuid-Holland uitgenoo- digd de betrokken besturen te hooren de aanvrage van heer De Mos te 1ningen om concessie voor eene imusehe haven voor Scheveningen -onaad- en spoorverbinding naar >e-K van Holland. Door het hoofdbestuur der Yereeniging Algemeen Nederlandsch Typografenbond is een adres gericht aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, waarin er op wordt aangedrongen het ontwerp- kieswet alsnog zoodanig te wijzigen, dat in plaats van 1 altijd 2 dagen worden bestemd om te kiezen en wel een Zondag en een werkdag, terwijl op dien werkdag de gelegenheid tot stem men dient te worden opengesteld tot 10 of 11 uur 's avonds. Door een aantal schippers, kooplie den, industrieelen enz. te Maastricht is een adres gezonden aan den Minister van Waterstaat, houdende verzoek om verlegging en verbreeding van het ka naai aldaar, dat om zijn smalheid en bochten veel bezwaar en ongerief voor de scheepvaart oplevert. Adressanten wijzen er op dat, nu het Rijk eigenaar is geworden van den Maasmolen en deze wordt afgebroken, er geschikte gelegen heid bestaat, om het kanaal daar ter plaatse te verbeteren. Een adres van gelijke strekking is ook door de Schippersvereeniging te Luik verzonden aan den Minister van Open bare Werken in België en diens tus- scher.komst bij de Nederlandsche Regee ring ingeroepen. Yanwege de administratie der poste rijen worden gegevens verzameld om trent de aan dc brievengaarders en post boden opgelegde verplichtingen zooals duur der bestellingen, te betalen loon aan bijzondere personen in dienst der brievengaarders enz. Het is bijna als zeker aan te nemen dat deze gegevens worden gevraagd in verband met lots verbetering dezer beambten, iets waarop reeds lang van verschillende zijden, o.a. ook in deTweede Kamtr, is aangedrongen. Op de begrooting der provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven der provincie Drente voor 1894, door Ged. Staten aan de Prov. Staten aange boden, is een memoriepost uitgetrokken voor kosten van ontvangst ter gelegen heid van een voorgenomen bezoek van HII. MM. de Koningin en de Koningin- Regentes in dat jaar aan Assen. Bij het reg. grenadiers en jagers bleek het bij de inspectie na de spoorwegoefe ning, dat verscheidene onderofficieren en minderen den ransel niet volgens het voorgeschreven model gepakt hadden. Ettelijke dagen kamer- en kwartieiar rest waren daarvan het gevolg. Bij groote hitte hebben de militairen, naar het schijnt, liever een paar dagen arrest, dan den zwaar geladen ransel te dragen. (Fad.) Door de slooping van den toren van Purmerland is de kerk, die er bij stond, voor een groot deel vernield door de massa's puin, die naar beneden werden geworpen. Ook is gebleken dat de fun deering niet meer te vertrouwen is. Men zal dus tot den bouw van eene nieuwe kerk moeten overgaan, wat een zeergroot bezwaar is voor de kerkelijke gemeente. Te Bolnes (gem. Ridderkerk) staat een huis, dat half ingestort is. De andere helft was nog bewoond door een gezinDe Burgemeester, hoofd dor politie, heeft de wegruiming gelast en bepaald dat er in het bewoonde gedeelte niet meer gestookt mag worden, met het oog op gevaar van brand. Het gezin heeft daarop de woning verlaten en bivakkeert nu in de open lucht. Nergens kan dat armoedig gezin huisvesting krijgen. De gemeente zal er denkelijk eindelijk wel voor moeten zorgen. De Arn/i. Crt. schrijft: Bij de libe ralen, de anti-revolutionairen en de Roomsch-Katholieken bestaat dezelfde onverschilligheid ten aanzien der ver kiezingen. Ware dit het geval niet, dan zou de uitslag van de verkiezing voor een lid Provinciale Staten op 11. Dins dag niet geweest zijn, dat er eene her stemming moet plaats hebben tusschen twee heeren, die onderscheidenlijk een veertiende en een vier- en twintigste van het aantal stemmen dat in het district kan uitgebracht worden, op zich vereenigden, terwijl hun mededin ger slechts een acht- en twintigste van het getal der kiezers verwierf. Had maar een twaalfde van het getal kiezers op den candidaat van een der partijen gestemd, dan ware die tot lid gekozen. Nu moge een verkiezing van een lid der Provinciale Staten niet zoo groote belangstelling opwekken, zulk een on verschilligheid geeft te denken. Wan neer het kiesrecht zoo aanzienlijk wordt uitgebreid als nu is voorgesteld, zullen de nieuwe kiezers zeer zeker gelijk bij alle zaken die nieuw zijn groote am bitie toonen, om van hun recht gebruik te maken en wanneer de „oude" kie zers aan hun gewoonte getrouw blijven, kan men zich op groote verrassingen voorbereiden. Op de internationale bakkerij tentoon stelling te Gent verkreeg de firma J ur- gens te Osch twee groote gouden me dailles en een eerekruis. Het bericht dat een man, die vroeger te Westkapelle heeft gewoond, zekere H., op zijn sterfbed in Amerika zou ver klaard hebben dat hij de dader was van den moord, in October 1891 te Melis- kerke gepleegd, is naar thans de Middelb. Ct. meldt bij onderzoek ge bleken niets meer te zijn dan een koffie huispraatje, dat op geen enkelen vasten grond steunt De Maasbrug te Venloo geraakte Vrijdag-namiddag door onbekende oor zaak in brand. Door de spoedig aan wezige hulp der militairen, mocht men er in slagen de vlammen te blusschen en grootere onheilen te voorkomen. Vooral met het oog op de nabijheid der bergplaats van dynamiet, ware een doorloopend toezicht op de brug zeer gewenscht. Te Matin heeft daarop beide heeren de deur uit doen smijten. Den 29 dezer vangt de afstandsrit voor wielrijders aan tusschen Berlijn en Weenen. Men berekent, dat de wielrij ders, alleen amateurs, den weg zullen aflegg in 35 uren. Engelsche fabrikan ten stelden hun beste „karren" ter be schikking van de deelnemers. Te Nancy bestaat op de plaats, waar in een waterplas vastgevroren, na den slag van Nancy in 1477 het lijk ge vonden werd van Karei den Stoute, een eenvoudig gedenkteeken met een kruis er boven op. Een comité heeft zich thans gevormd om op die plaats een grootsch gedenkteeken op te richten. In een dorp bij St. Nazaire heeft een kindermeid, puur uit boosaardig heid, twee kinderen, die aan haar zorg waren toevertrouwd, een jongetje van 4 jaren en een meisje van 5 maanden, geworgd en daarna in een put vei- dronlten. Zij werd gearresteerd en be kende haar misdrijf, maar voegde er bij dat, indien de twee oudere kinderen ook bij haar waren geweest, zij die ook zou hebben verdronken. De schuldige, die een slechten naam had, was een maand geleden door de ouders der kinderen in dienst genomen. De Parijsche huurkoetsiers hebben weer met eene werkstaking gedreigd. Zij verklaren, aan de maatschappijen dagelijks niet gemiddeld 18 fr. te kun nen uitkeeren, als zij slechts 15 fr. ontvangen. Er is door hen eene verga dering op de Arbeidsbeurs gehouden, waarin zij hunne makkers aanmanen propaganda voor hunne zaak te maken. Zij dringen aan op de algemeeue in voering van de compteursdie den tijd aangeven welken de paarden loopen. Een komische zijde heeft de werk staking der Parijsche huurkoetsiers, wat men ook zeggen moge, evengoed als de diep tragische. Aan het bureau van het blad Le Matin zijn twee afgevaardigden van het syndicaat der koetsiers gekomen om in trekking te eischen van en hun vij andig gestemd artikel of eerherstel door de wapenenEn de redactie van j Rogge, 148.25 153.'75 36.20 37.20 17.75 46.25 46.90 14.60 14.75 25.— 25.50 19Juni 148.25 154N5 36.40 37.20 17.75 BEURS TE SCHIEDAM, 19 Juni 1893. Moutwijn f81/2. Verhandeld: f 73 7/8. Stemming: Yast. Spoelino. Fereeniging fl.50. 17 Juni Berlijn. iR°gge. Junj/Juii Juli/Aug. Sept./Oct. Rogge dadelijk. per Nov. j Meell2Merk.l.md. 12 Juli loop. md. Juli Spirit. Juni/Juli Aug./Dec. 16 Juni New-York. Maïs Amsterdam. 17 Juni. Rogge op lev. weinig ver anderd; per Oct. f142, 141. Op 19 Jun komen in veiling ca. 35 last Bulgaar- sche, hier op water liggende. 19 Juni. Rogge op lev. vast ;per Oct. f143, 142, 141. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 17 Juni 1.35 M. 19 Juni 1.31 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 2*/2 pOt. 0.50Y2 46.10 46.75 14.75 14.75 25.— 25.50 17 Juni 0.50V4 -48.121 Parijs Antwerp. - 47.95 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 19 Juni. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, - veulens, ezel, 215 vette runderen, magere dito, 221 vetteen graskal veren, nuchtere kal veren,636schapen of lammeren, 604 var kens, biggen, - bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren 1ste qual. 70 a c., 2de qual. 64 c., 3de qual. 58 a c., kalveren 1ste qual. 92V2 cent, 2de qual. 70 a 75 cent schapen 1ste qual. 45 c., 2de qual. 40 c.; alles per kilovarkens 1ste qual. 23 a c., 2de qual. 22 a c. 3de qual. 21a c., licht soort 21V2 a 22x/2 c. per 12 kilo. Zeeuwsche eieren f 3.40 a 3,60. Over- maassche dito f 3,60 a 3,80 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo f a Aanvoer partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,a 28,per 50 kilo. Aan voer 19 partijtjes. Handel vlug. ROTTERDAM, 19 Juni. Buiten- landsche Granen vast, vooral voer artikelen die hooger betaald werden en waar veel in omging, zoowel disponibel als op levering. Rogge per 2100 kilo Taganrog f 143, 157; stoome d f145, 152, beiden naar kwaliteitzware Dnieper f 154, 155. Gerst per 2000 kilo: Dnieper f114 a 115. llaver per 100 kiloLibau f 8.50. Mais per 2000 kiloAmerik. Mixed f126 a 130, dito dito f 123 a 124 langs stoomb., dito dito inferieure f123, Fox- anian f124 a 128, dito stoomendfll7 a 118, Cinquantin f130. VEEMARKT TE LONDEN. 19 Juni. Er werden aangevoerd2000 runderen. 15000 Schapen, 15 Kalveren en 30 Var kens. Men noteertRunderen 3/- a 4/8, Schapen 3/- a 4/5, Kalveren, 2/6 a 4,8 en Varkens 2'8 a 4/ per steen. GEBOREN17 Juni. Maria Wil- helmina Cornelia, dochter van A. Schot en M. Goudswaard, Oostsingel. 18. Cornelia Rosalia Maria, dochter van J. H. Roy en L. A. K. Boetes, Hoogstraat. /2 /2 I!

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3