Dagblad voor Schiedam en Omstreken. het Zondagsnummer. ^ureatt Jjjoo&straat 817. OP DE HEIDE. Donderdag 22 Juni 1893. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIEN NIEUWE SCH Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Jani 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. Ter kennis van belanghebbenden ^ordt gebracht, dat wegens den op ZATERDAG vallenden feestdag van H. Joannes den Dooper, te dezer stede als Zondag te vieren, het nummer v&n Zaterdag 24 Juni zal zijn Advertentien voor dat num mer bestemd, gelieve men dus uiterlijk vóór Vrijdag-middag 4 ure in te zenden. 21 Juni '93. Het blijkt al meer en meer, dat het ninisterie-Gladstone in het Parlement te Londen een zwaren strijd heeft te voeren tegen de oppositie. De unionis ten volgen de hardnekkigste obstructie- politiek die ooit door een Parlement is aanschouwd, en daar de meerderheid van Gladstone niet sterk is, kan zijne posi tie alles behalve benijdenswaardig wor den genoemd. De concessies die hij aan de unionisten doet, verdrieten de Ieren, on de vorige week moest Sexton reeds H het Lagerhuis veklaren, dat de natio nalisten het home-rule-ontwerp ongewij zigd willen zien, of anders hun stem daaraan zullen onthouden. Zoo dreigt van twee kanten gevaar. Bovendien heeft de opppositie dezer dagen weder eon overwinning behaald aan de stembus. Te Linlithgowshire in Schotland is de zetel, tot dusver door een Gladstoniaan hezet, door een conservatief veroverd. He Timen matigt echter de vreugde zijner partijgenooten en waarschuwt tegen het Haken van ver gaande gevolgtrekkingen lit het resultaat van tussohentijdsver- kiezingen. Toch acht het blad met Halfour deze verkiezing teekenend. Zijn Oost- en Midden-Lothian, dit laatste, het district van Gladstone, bolwerken Delia van haren kant, die slechts de hard vochtigheid haars vaders kende, werd door ^ebastianu's teergevoeligheid weldadig aange- "aan als hfj zacht haar glanzend zwart haar 8treelde, of haar bloemen bracht, en haar op zocht waar anderen haar in den steek lieten, aau lagen daarin eene liefderijkheid en een tee- rheid opgesloten, die zij nooit had gekend ea 4ie haar gelukkig maakten. Hij behandelde haar geduldig en znchtmoe- zij leerde spoedig zijn taal en toen zij nu et elkander konden spreken werd hun leven tJker en rijkerde lente kwam en Sebasti- an naiu zijne lievelinge mee naar huiten op van de liberale partij geheelen, West- Lothian heeft zich nu bij de Unionisten aangesloten. De Times ziet in deze overwinning het gevolg van de weife lende houding, door het Kabinet in de laatste beraadslagingen over het home- rwfe-ontwerp aangenomen. De geheele Duitsche pers bespreekt, blijkens berichten uit Berlijn, den uit slag der Rijksdagverkiezingen en bere- keut de kansen, die zij voor de Leger- wet zullen opleveren. De Germania toont zich, evenals de andere katholieke bla den, zeer tevreden over den voorloopigen uitslag der verkiezingen voor den Duit- schen Rijksdag. Het blad gaat na, wat het Centrum altijd geweest is en con stateert, dat het katholieke volk thans opnieuw zulk een mate van kloekheid, gezonden zin en scherpzinnigheid heeft getoond, dat de lof niet groot genoeg kan zijn. Wij kunnen thans, zegt het blad, tot alle vijanden van het Centrum gerust zeggen laat af van dien toren, gij kunt na den storm, die thans ach ter den rug is, niet hopen hem nog te overwinnen. Omtrent de samenstel ling van den nieuwen Rijksdag wordt gemeld, dat een meerderheid voor het legerplan niet onmogelijk schijnt. Op 6 Mei bedroeg de meerderheid tegen de Legerwet 48 stemmen. Het is geenszins onmogelijk, dat van de toenmalige meer derheid 24 stemmen op de minderheid overgaan. De vernietiging der Duitsch- vrijzinnige partij geeft der Regeering goede kansen. Intusschen heeft verre weg het grootste deel der kiezers zich tegen de Legerwet verklaard. Naar men uit Parijs bericht, is pre sident Carnot thans herstellendeer worden geen bulletins aangaande zijn toestand meer uitgegeven. De inlich- lingen nopens de stemming welke er aan het hof van Siam heerscht, doen gelooveD, dat het iedere genoegdoening zal geven, alsmede schadevergoeding in geld voor het gezin vaa den Fran- schen resident Gros Ourin. Op een groot banket gehouden in het Hotel Continen- de heide. Daar zongen de vogels, de veelkleu rige kruiden en schitterende bloemen geurden op den grond: daar was een gejuich en geju bel in de lucht, eeu pracht roudom, zooals Lelia nooit had gezien in het dompige vertrek haars vaders, waar de raderen van zijn machine snorden en waar hy violen stemde, Hier was lucht, vrijheid, onverdeelde vreugde en genot. En Sebastiaan was de goede engel, die haar dezen hemel had ontsloten. Ook voor hem was er een nieuwe tjjd aan gebroken hij had nu in zijne eenzaamheid een klein maar warm hart gevonden, 'lat voor hem klopte, dat met hem gevoelde; de bloemen der heide bloeiden niet te vergeefs, hfj plukte ze en een heldere, liefelijke stem jubelde over de ruikers die hij brachtalles rondom scheen ontwaakt en de geheele natunr weerklonk van hun beider gelukkig leven. Dit alles doorleefden de kinderen onbe wust, maar daarom niet minder waar en diep. Toch hadden zij ook veel te lyden. De op zichter bijvoorbeeld, die altijd Sebastiaans droomerig wezen had berispt, zag die lange en nutteleoze wandelingen volstrekt niet gaar ne, en er ging geen dag zonder hevige straf predikatie voorbij. Zijn jongen moest werken, en werken kon volgens hem, alleen met de handen geschieden, tal door de rechterzijde, heeft de heer Pion een lange rede gehouden, waarin hij aandrong op een besluit van de republikeinsche rechterzijde tot het vol gen eener door hem aangegeven gedrags lijn hij de aanstaande verkiezingen. De uitspraak van het Parijsche hof van cassatie in zak# Panama heeft in de Fransehe pers een levendige polemiek gewekt. De „Panaraisten" doen, alsof alle veroordeelden dood onschuldig en slechts het slachtoffer van anti-regee- ringspolitiek waren, en alsof de Regee ring ook gerehabiliteerd wareFeitelijk echter was de vervolging opzettelijk vertraagd opdat men zich op „verjaring" zou kunnen beroepen. De gecompro- mitteerden echter blij ven „gecompromit teerd." Rouvier, Floquet en Clemenceau, zoowel als Baïhaut, Lesseps enz. De Regeering heeft het verslag van den Engelschen geneesheer betreffende de ziekte van Cornelius Herz ontvangen. Daarin wordt bevestigd dat zijn toe stand „zeer ernstig" is, en dat hij zelfs niet naar een andere Kamer kan ver voerd worden. De wanordelijkheden, die eergisteren volgens berichten uit Bern plaats von den, hebben ernstige gevolgen gehad. De Berner Bund schat het aantal ge kwetsten op 100 een vijftigtal wordt in verzekeide bewaring gehouden. Do bevelhebber van het politie-korps is gewond. Een bataljon voetvolk sterk 800 man, is gister-ochtend ter plaatse gekomen. Hieruit blijkt, dat de Bonds- regeering tusschenbeide is getreden. Men vreest niet voor nieuwe onge regeldheden. De katholieken van Rome hebben een schitterende overwinning behaald hij de verkiezingen voor den Gemeente raad en voor de Provinciale Staten. De twaalf candidaten door hen gesteld voor den Raad en de twee voor de Staten zijn allen, op éen na, gekozen. Het voorbeeld van Turijn heeft dus navol ging gevonden. zooilat er iets zichtbaars en tastbaars werd voortgebrachthy had niets dan bitteren spot voor de kunstenaars, die de graaf in huis had gehaald, en schold op het luie Zigeunerskind, geljjk hij Lelia noemde, dat zijn jongen het hoofd op hol bracht. Sebastiaan's eenig wapen tegen den dikwijls onrechtvaardigen toorn zijns vaders, was een standvastig en trotsek stilzwijgente vaak gekwetst wanneer hij zijne ware gevoelens had geopenbaard, had hij langzamerhand een sluier er over heen geworpen, die alles ver borg wat hy gevoeldenooit sprak hij zijnen vader tegen, maar ook nooit gaf hij zich inder daad gewonnen. Hy leed smartelijk onder dit alles. Voor zijn onderdrukt wezen was er slechts ééne vrije plaats, de eenzaamheid op de heide, en slechts één hart, dat den vloek wegnam van het zijne Lelia. Deze had, op andere wijze, van de hardheid haars vaders soortgelijk lijden te verduren. De oude signor Nerani merkte maar al te spoe dig, dat het vrije leven in de natunr zfjn kind beter viel, dan het zitten in binnenkamers, dan het eeuwige oefenen en studeeren. Ook was Lelia's oplettendheid, sedert haren omgang met Sebastiaan, merkelijk verminderd. Een verdubbelde, ja verdrievoudigde arbeid moest tegen dezen invloed opwegen, en Lelia In de Italiaansche Kamer van afge vaardigden heeft de heer Gioletti voorge- steldde discussie over het ontwerp van re organisatie der banken te bepalen op Zaterdag. Na bestrijding door Rudini en Cavalotti werd de kwestie van ver trouwen gesteld, waarna de Kamer het voorstel van Gioletti met groote meer derheid van stemmen heeft aangenomen. Blijkens berichten uit Madrid wordt een ministerieele crisis in Spanje tege moet gezien. Men gelooft zelfs, dat de crisis in den eerstvolgenden kabinets raad zal uitbreken, want de toestand is onhoudbaar. Zooals men weet, is thans Sagasta, het hoofd der liberalen, aan het bewind. De Britsche Oost-Afrika-compagnie te Oeganda lieeft in zooverre aan de pro testen der Witte Paters gehoor gege ven, dat kapitein Lugard de Katholie ken weer in het bezit van drie provin ciën heeft hersteld, en den Franschen missiën eene schadevergoeding van 21000 pond sterling voor het vernielen der ker ken scholen en gehouwen zal betalen. De laatste tijdingen uit Siam houden in, dat de Franschen zich hebben meester gemaakt van het eiland Samit, hetwelk tot Siam behoort, maar door Frankrijk in elk geval zal worden behouden, tot dat volkomen genoegdoening zal gege ven zijn voor de Fransehe grenzen tegen Siam. Id Engeland wekt dit feit natuur lijk veel sensati#, daar Siam ten opzichte van de Fransehe bezittingen in Tongkin, Annam en Cambodja (evenals Afgha nistan tegenover Rusland) dienst moet doen als neutraal gebied. Een bericht, dat 14 Fransehe soldaten in een hin derlaag door de Siameezen vermoord zouden zijn, is niet nader bevestigd. Volgens berichten uit New-York neemt de Amerikaansche overheid strenge maatregelen, om de Russische landver huizers te weren, die men poogt binnen te smokkelen. Daaronder waren er 37, die uit Argentinië naar Liverpool waren teruggekeerd. De Mississippi heeft een moest den geheelen dag met hare instrumen ten in de kamer doorbrengen. Dan dacht zjj aan de zingende vogels daar buiten, aan de bloemen die daar bloeiden in het gras, aan haar jongen, beminden vriend, naar wien haar hart zoo innig verlangde, en in haar vurig verlangen ontlokte zij aan hare harp melodieën, waarachter de oude signor de goudstukken reeds hoorde klinkenhjj streek zich verge noegd onder de kin, en zijn dochtertje moest met dubbele vljjt aan het werk. Zoo kwam het, dat de kinderen elkaar slechts zelden zagen, maar werd er ook een oogenblik van vrijheid gevonden, dan ging het naar buiten in hun beloofde land van Kanaiin, en als dan weer de groene takken ver boven hunne hoof den ruischten, als het zonlicht langs de stam men neerkroop, lange, lange lichtstrepen op den bemesten grond werpend, als zy daar dan zaten, hand in hand, klagend over hnn beider leed, hetgeen de een voor den ander voelde als voor zich zelf, dan was immers alles, alles weer goedde natuur beschermde en verkwikt# de jonge harten, die tot haar hun toevlucht namen, en de liefde van beiden werd hecht en sterk, zooals ze alleen ddér kon wor den, waar twee arm zijn en verlaten, en niets bezitten op Gods wijde wereld dan juist dit ééne. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1