Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. spelden, krijgen thans kippevel en be ginnen in te zien, dat ca. 100 van de 180 herstemmingen in militairistischen zin moeten uitvallen, zal de Legerwet nog gered worden, en zijzelven vreezen, dat dit redelijkerwijs haast niet meer kan vervracht worden. De Kamer van afgevaardigden te Rome is Zaterdag met de beraadslaging over de 'vorganisatie der banken be gonnen. Cavalotti stelde voor de be raadslaging uit te stellen, totdat de enquête commissie hare documenten zou hebben overgelegd. Mondini, de voor zitter dier commissie,, beloofde met liet werk haast te maken, maar het is de Kamer zeide hij, deover de reorganisatie der banken 1 eslissen moet. Giolitti drong aan op de onmiddellijke behandeling in het belang van 's lands crediet en stelde daarbij de Kabinetskwestie. De Kamer heeft met 239 tegen 143 stemmen en 21 onthoudingen de motie dr. Rudini verworpen. Aan de Times wordt uit Kaapstad ge meld, dat eene in het Lagerhuis der Kaapkolonie voorgestelde motie, strek kende tot veroordeeling van Cecil Rhodes' ministerschap tegelijkertijd met het presi dentschap der South-Africa Companay met overgroote meerderheid van stem men werd verworpen. Naar men uit Durban bericht, is sir Theophilus Shep- stone Zaterdag aldaar overleden. In 1877 lijfde hij Transvaal bij Natal in. Sedert 1879 had hij zich uit het open bare leven teruggetrokken. Schiedam, 26 Juni 1893. De Schied. Court, bespreekt in haar nummer van Zondag 11. het ontwerp van een nieuw reglement voor de libe rale kiesvereeniging „Schiedam" en een programma voor de raadsverkiezingen, welke beide ontwerpen door eene com missie van voorbereiding uit bedoelde kiesvereeniging zijn bewerkt. Het bestaande reglement drukt in art. 1 de riohting der vereeniging uit door de woorden „vrijzinnig constitu tioneel" zegt de Sch. Ci. Voor gesteld wordt te lezen „vrijzinnig voor uitstrevend en constitutioneel". De Sch. Ct. verdedigt de bijvoeging „vooruit strevend" op grond dat zij bij de ver schillende nuanceeringen die in alle partijen, ook de liberale, gevonden wor den, vetl dubbelzinnigheid wegnemen." M. a. w. zij werd voorgesteld ter wille van het radicale element dat zijn gedachte in deze toevoeging ziet uitgedrukt. Goed gezien schijnt het ons zegt de Sch. Ct. dat ook niet-kiezers (die zullen er binnenkort niet veel meer zijn!) lid der Vereeniging kunnen wor den. Zij kunnen zich dan alvast voor bereiden voor de taak, die zij later zul len te vervullen hebben. In art. 5 stelt de minderheid der voorbereidingscommissie voor, afgevaar digden naar de Tweede Kamer, de Staten en den Gemeenteraad uit tc sluiten van de bestuurstafel der kiesvereeniging, op grond dat zij, die zelf afgevaardigden zijn, niet tevens een overwegenden in vloed mogen oefenen in eene vereeni ging, welke de candidaat-afgevaardigden beoordeelt en kiest. De meerderheid der commissie, overtuigd dat de vol strekte toepassing van dit beginsel vele geschikte personen zou weren, die men bepaald bij de zaak noodig heeft, slaat als middenweg voor dat hoogstens een derde der bestuursleden en nooit de voorzitter en de ondervoorzitter mogen afgevaardigden zijn. Omtrent de candidaatstelling wordt voorgesteld, dat de candidaten door minstens 3 leden en uiterlijk 4 dagen vóór de vergadering schriftelijk aan bet bestuur moeten zijn opgegeven, het welk dan deze candidaten in een plaat selijk blad bekend maakt. Bovendien noodigt het bestuur de candidaten uit de vergadering bij te wonen, opdat de kiezers gelegenheid hebben de denkbeel den der candidaten te leeren kennen, om zich behoorlijk van hun kiesplicht te kwijten. Eindelijk wil de commissie de mogelijkheid openlaten om ook anderen dan partijgenooten te candideeren zegt de Sch. Crt. Vooral bij gemeenteraadsverkiezingen behoeft de po litieke kleur niet op den voorgrond te staan. De Goddelijke oorsprong van den Bijbel of de on feilbaarheid van den Paus, bijv. heeft toch waar lijk met een goed beheer der gemeentezaken al zeer weinig uit te staan. Wie de maat schappelijke nooden kent, de behoefte aan her vormingen diep gevoelt, werklust en werk kracht bezit, hij is een goed vertegenwoordi ger, hetzij Roomseh of Onroomsch. Een goede vertegenwoordiging behoort een beeld te zijn van de groote maatschappij en evenmin uit lieden van éen stand als van éen geloof samen gesteld te wezen. En waarlijk, Schiedam is aan goede krachten niet rijkhet zou roeke loos zijn, die, welke de minder bemiddelde standen en de katholieken en antirevolutionaire partijen zeer zeker bevatten, te weren. Samen werking van allen, die van goeden wille zijn, zietdaar bovendien het beste middel om te komen tot het einddoeleen maatschappij, ge grondvest op ware menschenmin, op echt chris telijke liefde. Voorzeker zullen velen met ons deze passage met verrassing lezen. Zij drukt toch geheel andere denkbeelden uit dan die welke totnogtoe door de liberale kiesvereeniging „Schiedam" bij gemeen teraadsverkiezingen werden vooropge zet. Zij komt dan nu eindelijk tot de erkenning van de waarheid, die wij zoo dikwijls in 't licht hebben gesteld en die ook door de Katholieken dezer stad steeds in de praktijk gehuldigd is, nl. dat de politieke kleur bij de gemeente raadsverkiezingen niet op den voorgrond behoeft te staan. Dat de Raau eener gemeente het beeld moet zijn harer geheele burgerij, hoe dikwijls hebben wij het in ons blad betoogd en met klem van redenen uiteengezetDe libe rale partij bleek echter voor dat be toog steeds doof te zijn. Zij ging onop houdelijk voort, voor den Raad slechts candidaten van hare richting te stel len zelfs toen zij reeds ruim de meer derheid in den Raad had, werd nog het onvrijzinnige uitsluitingssysteem op katholieken en antirevolutionairen toege past. Zij dreef dit systeem zoover, dat zelfs aen achtenswaardig Katholiek, die jarenlang als raadslid zijne beste krach ten aan de belangen van de stad onzer inwoning wijdde, moest vallen, omdat zijne partijgenooten, die ten opzichte dar raadszetels zeer misdeeld waron, slechts met den vinger naar don zetel van een der liberale raadsleden wezen. Intusschen wij willen hopen, dat de bekeering der libérale voorgangers er eene zal zijn, die zich ook door vruchtbare daden zal toonen. Heeft de ervaring hen tot de erkenning van de waarheid gebracht dat het een „roeke loos" spel was, de goede krachten „welke de katholieke en antirevolutionaire par tijen zeer zeker bevatten" te weren Het programma voor de raadsver kiezingen luidt als volgt Financiën. 1. Wering van alle uitgaven van weelde. 2. Voortdurende toepassing van het beginsel dat de belastingen moeten worden gelegd op de financieel sterke en sterkste schouders. Onderwijs. 3. Bevordering en verbetering van het onder wijs, zoodanig, dat het meer ten goede komt aan on- en minvermogenden en aan de behoefte van de Schiedamsche industrie. Handel en Nijverheid en Openbare Werken. 4. Verbetering van onze havens, grachten, wegen en straten, dusdanig, dat zij meer in overeenstemming gebracht worden met de eischen van hygiène, handel en nijverheid. Sociaal-oeconomische onderwerpen. 5. Krachtige handhaving van de bestaande bepalingen op arbeiderswoningen. 6. Oprichten van volks- en schoolbadeu. 7. Verbetering der looneu van de laagstbe- zoldigde gemeente-ambtenaren en werklieden. 8. Vaststelling van een minimumloon en maximum-werktijd voor de werklieden der ge meente en in de bestekken der gemeentewer ken behoudens de noodzakelijke uitzonderingen. Toepassing voor zoover mogelijk van het premie- en participatiestelsel in de industrieele ondernemingen der gemeente. Dit programma is door de commissie mot algemeene stemmen vastgesteld. Het zal morgen (Dinsdag) in eeno alge meene vergadering van de kiesvereeni ging „Schiedam" worden besproken en behandeld. In afwachting van hetgeen in deze vergadering omtrent het pro gram zal worden beslist, willen wij ons vooralsnog van elke beoordeeling van dit stuk onthoudt n. De Schiedamsche processie, ten getale van 225 pelgrims, onder leiding van eerw. heeren geestelijken der St. Jans parochie, vertrok heden ochtend ten 7 ure per extra trein via Nijmegen en Kleef naar Kevelaer, waar zij heden middag ten half drie ure wordt ver wacht. Donderdag-avond omstreeks half zeven ure zal zij hier ter stede terug komen, waarna in de bijkerk aan den Singel een plechtig Lof tot dankzeg ging zal worden gehouden. Hoofd'enaars Gij edele wachters Voor Schiedams veiligheid, Zorg thans met kalm beleid Voor uw eigen veiligheid, Want wellicht uit dankbaarheid Wordt u een barak bereid. Bovenstaand lcreupelrijm was Zaterdag middag aanhef Hoofd alhier te lezen. De aanleiding daartoe leest men al tusschen de regels door, nl. dat de barak voor oho lera-lijders, die tot heden op een stuk land aan de Buitenhaven geplaatst is, naar het terrein op het Hoofd verplaatst zal worden. Dit althans vreezen de be woners van het Hoofd. De misnoegd heid der Hoofdbewoners is groot, getuige bovenstaand versje, Maar is hiervoor werkelijk reden? Wij kunnen niet gelooven, dat ons Gemeentebestuur, dat pas getoond heeft de belangen der Hoofdbewoners en die der Scheepvaart ter harte te nemen door het het plaatsen van seinen, teneinde het snel voorbij varen dei- stoomschepen te verhinderen, nu de dwaasheid zal toestaan een barak voor besmettelijke ziekten te plaatsen op dat punt. De nadeelen daarvan springen al te duidelijk iü 'toog. Vooreerst is de plaats niet genoeg geïsoleerd, ten tweede zal bij hooge vloed de barak niet te bereiken zijn. De geliefkoosde wan deling der Schiedammers zal hun ontnomen worden, daar ieder de plek schuwen zal en last not least zal de scheepvaart daardoor zeker niet in gun stiger conditie komen immers de aan legplaats voor onze stad zal gemeden worden. Neen, nog eens, wij kunnen niet ge looven, dat onze Gezondheidscommissie en ons Gemeentebestuur voor al deze argumenten doof en blind zouden zijn. De haringlogger „SDM 9 Poulina", schipper A. Schouten, kwam Vrijdag middag onze haven binnen met 8 last haring. Een man der equipage, Jan van der Werf, wonende te Vlaardingen, en ma troos op den logger had zijn been ge broken. Hij is per brancard naar het ziekenhuis overgebracht. Op de Vrijdag te Vlaardingen ge houden paardenmarkt waren aange voerd 95 paarden, 13 hitten, 3 veulens en 1 muilezel. De prijzen der paarden varieerden van f60 tot f190. De han del was traag. Vrijdag-avond ontstond te Overschie eene groote opschudding, doordat een troep Zigeuners een kind, dat aldaar aan den weg speelde, opgenomen hadden. Het geschrei van het kind trok de aan dacht van eenige voorbijgangers, die, iets kwaads vermoedende, de politie ver wittigden. Deze slaagde erin het kind aan de ouders terug te geven, waarna de troep onder hare geleide naar Delft werd gebracht. Het bouwen van arbeiderswoningen zal te Charlois vooreerst nog wel niet eindigen. De heer J. Van der Hilt heeft van „de Kulk", eene weide ach ter zijn huis, twee perceelen, ieder van 3000 M2, verkocht, voor bouwgrond. Hierop zullen nog dit jaar ongeveer 54 flinke ruime woningen kunnen ver rijzen. Door de politie te Delft is proces verbaal opgemaakt tegen een tweetal kooplieden uit Rotterdam en Den Haag, wegens het verkoopen op de markt van gedrukte blaadjes, waarvan de inhoud voor de oerbaarheid aanstootelijk is. Naar het politie-bureau overgebracht, bleek bet, dat een hunner in het Atye' meen Politieblad stond gesignaleerd. Blijkens het programma der lustrum* feesten van het Delftsch Studentenkorp3 van 10 tot 14 Juli a. s. heeft de ont vangst der reünisten plaats Maandag middag, gevolgd door een matinée °P het feestterrein en een reunie-diner. D08 Dinsdag is er matinée en des avond3 concert en gala-bal. De Woersdag b0' gint weer met een matinée, terwijl d03 avonds het orkest van Kes een groot concert zal geven, met medewerking van madlle. Antoinette Trebilli, chan teuse légere uit Londen en de heerej1 J. Mossel, violoncel en L. Kamer, vi ool. Donderdag is er'matinée op d0 sociëteit Phoenix en des avonds concert en bal costumé. Vrijdag-middag wordt een rijtoer gemaakt naar Scheveningcn? gevolgd door een diner in het Kurha»3 en 's avonds te 9 uur kermisfeest P het feestterrein van Stads Doelen. Bo vendien worden er Woensdag- en Vrijdag avond op de Groote Markt concert01' gegeven en Zaterdag-middag volks feesten. MAASSLUIS. De heer A. R. va'1 Beek um Manrisse, arrondissements* schoolopziener alhier, heeft een schrij ven gezonden aan het bestuur der anti revolutionaire kiesvereeniging, waari11 hij mededeelt, o. m. ook naar aanlei ding van de wijze waarop bovengenoemd0 kiesvereeniging hem het vorige ja»r candidaat stelde, voor de a. s. gemeen teraadsverkiezing geen candidatuur t0 kunnen aanvaarden. NAALDWIJK. Door de anti rev> kiesvereeniging alhier zijn voor de a.s- gemeenteraadsverkiezing candidaat gf steld de aftredende leden, de hh. K* Stokdijk en L. A. Valsten (beiden a. r.)» 0. de Jong, (Jib.) en W. C. Kerke (r. k.) Hare Majesteiten zijn Zaterdag i" goede gezondheid op Het Loo aange komen Hare Majesteit de Koningin-regente3 bracht te Arolsen een bezoek aan het graf van haren vader, den vorst van Waldeck-Pyrmont. De adjudant van Hare Majesteit d0 Koningin jhr. Van den Bosch is be noemd tot ridder 2de klasse der mili taire orde van Waldeck en Pyrmont. De minister van financiën heeft het wetsontwerp op de grondbelasting naar de Koningin-Regentes gezonden, zoodat het ieder oogenblik bij de Staten-Gen0" raai kan inkomen. Ook de landmeters bij het kadaster te Dordrecht hebben aan den minister van Financiën een adres verzonden, waarin zij hunne volkomen adhaesie schenken aan het door de rijks-telegraaf- ambtenaren te Amsterdam gedaan ver zoek betreffende de pensioenregeling- Men verneemt, dat de Directeur-Ge neraal der posterijen en telegraphi0 heeft bepaald, dat voortaan voor post en telegraafbestellers uitsluitend zulle" worden gekozen gepasporteerde of g0' pensionneerde militairen. Op het fort aan den Hoek-van-Holland zijn de schietoefeningen met kustg0' schut begonnen op eene schijf, geplaatst aan de zuidzijde van den Nieuwen Water weg. Deze oefeningen worden bijg0' woond door den luit.-kolonel, comman dant van het korps pantserfort- artilleri0. Er heeft zich te Milaan een commissi0 gevormd van gedecoreerden met het kru'3 Pro Ecclesia et Poutijicedie zich wendt tot godecoreerden met het doel p"1 Z. H. den Paus een gouden kruis dier decoratie aan te bieden, rijk bezet m0t kostbare steenon.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2