Dagblad voor Schiedam en Omstreken. bureau £boo$$tvaat 317. 16de Jaarg. Woensdag 28 Juni 1893. No. 4621. ALGEMEEN OVERZICHT. OP DE HEIDE. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIËN EUWE SCH COURANT Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. Van 1—6 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 27 Juni '93. verkiezingen voor den Duitschen p'jksdag zijn, volgens de laatste berich- en Uit Berlijn, nagenoeg voorhij, en heden 2hllen wij langs telegrafischen weg het ^udresultaat vernemen. De resultaten le reeds bekend zijn, geven de volgende ®ulUenstelling vau den nieuwen Rijks- ag, die 4 Juli aanst. door den Keizer ln eigen persoon plechtig zal worden 8eependconservatieven 68 (oude Rijks- eug 64) Centrumpartij 89, (vroeger 108,) hherale volkspartij (Richter) 19, libe rale vereeniging 11, nationaal-liberalen (vroeger 40), Polen 16 (vroeger D)i Elzasseis 9 (vroeger 10), Zuid- •^uitgche volkspartij 6 (vroeger 10), s°eiaal-democraten 43 (vroeger 36) vrij- conservatieven 18 (vroeger 18) anti- Sernieton 12 (vroeger 6) Beiersche Agrariërs 2, henevens 1 Deen. Van allen (341 in 't geheel) kun- neu een 177-tal gunstig gestemd borden geacht voor de militaire wet, terwijl de overige tegen die wet gekant ^ogen heeten. Van de 56 restoerende ^istricten, welker uitslag nog niet be kend is, zijn er 16 waar de herstemming geschiedt tusschen aanhangers der le- gerwet en het resultaat dus in geen geval twijfelachtig kan zijn wat di® aangaat. De meerderheid der Re- geering ten gunste van legeruitbreiding 20u kunr.en varieeren tussclion 15 en 25 stemmen, ruimschoots voldoende hij de 2aak in kwestiedoch, naar de meening ^uri velen zoodanig samengesteld, dat 't Yoor de verdere regeeringsplannen wei nig goeds spelt: zoo iets als een Pyr- Hius-overwinning, waarvan men er kort aa elkaar slechts twee behoeft te be halen, om als verloren te kunnen wor den beschouwd! Het kenmerkende van deze her- lemmingen is geweest, dat zij niet ge heel hebben beantwoord aan de ver- i] .Het waseri woeste, ellendige tjjd,en maanden Buigen er z j voorbij. Toen eindelijk greep Lelia ^eer in de maren, zij tokkelde verstrooid hare harp, en daar vond zij troost, den eenige die haar neg restte. Zij speelde! dit was een lied, aat Sebastiaan gaarne had gehoord, dit was ?r een dat het rnischen der bladeren in hare herinnering wakker riep, het ruischeu der bladeren, als de avondwind over de heide waaide; uniziek schonk haar het verleden terug, zij deed hare smart stom afdalen in de zee der tonen en 8®nas, voor zoover een mensch genezen kan, aie de hoop heeft verloren en geen wensch, Been verwachting, geen liefde meer heeft in hit leven. Zij voldeed nu ook aan het hevel van haren. wachtingen, tot welke de uitslag van den 15n dezer recht gafde beide frac. ties waarin de vrijzinnige partij zich heeft geplitst, die in den Rijksdag van 1890 de tweede was in sterkte (67 mandaten) komende onmiddellijk na de Centrumspartij (108 mandaten) hebben zich er weer een weinig boven op weten te werken, hoewel er alle reden is tot rouw onder de aanhangers der vrijzin nige beginselen en de sociaal-democra ten hebben aan de in hun gestelde ver wachtingen beantwoord zij komen ver sterkt iD het nieuwe wetgevend lichaam, waar zij ongeveer 50 leden zullen tel len. Maar de overdreven vrees van velen, gebaseerd op sommige cijfers hij de verkie zingen van voor een 12-tal dagen is niet bewaarheid, hoewel ook bij de herstem mingen hun discipline en energie be wondering afdwongen. De zege van hun candidaten in vijf van de zes kiesdis tricten van Berlijn, is wel 't meest teekenende en de door hen verworven groote meerderheden bewijzen duidelijk, dat de nationaal-liberalen en de conser vatieven zich van deelneming hebben onthouden, uitgezonderd in het eerste district, waar de vrijzinnige Langerhaus dan ook triomfeerde over den sociaal democraat Taterow. Yirchow werd in het tweede kiesdistrict geslagen door den geheel onbekenden socialist Fischer met bijna 10.000 stemmen meerderheid. Sinds de verkiezing van 1890 is het aantal stemmen door sociaal-democraten verworven, gestegen van 1,341.587 met 375.000 en dat der anti-semieten van 50.000 in 1890 tot een half millioen. Dergelijke cijfeis spreken! Gelijk reeds werd gemeld, heeft het Lagerhuis te Londen thans ook art. 4 der home-rule aangenomen en in weerwil van de drukkende warmte waren van de 640 leden gemiddeld 560 op hun post als er gestemd moest worden. Er zijn slechts 40 leden noodig om een be sluit te kunnen nemen en veelal zijn er ook niet velen meer in de verga- vader om voor het publiek te spelenwie en wat haar omgaf, als zij de snaren deed ruischen was haar om het even; voor haar had de aarde slechts éénen mensch gedragen, en sedert die haar had verlaten was zij alleen, al omringden haar ook duizenden. Dikwijls dacht zij aan den tijd, toen zij, een kind, naar Duitschland kwam, waar niemand hare taal verstond hetzelfde gevoel had zij thans tegenover de mensehen ook, al kon zij met hen spreken, bleet zij een vreemdeling onder hen. Haar klimmende roem gaf haar wei nig vreugde. Een hart dat naar liefde ver langt, en waaraan gij, in de plaats daarvan, bewondering aanbiedt en eer, is als een bede laar, wien gjj een steen toereikt, wanneer hij om brood heeft gesmeekt. Eens speelde Lelia aan het hofde jonge koningsdochter was bruid en droeg de groene krans des geluks in de haren. Toen Lelia ge ëindigd had, ging zij op haar toe en drukte glimlachend lauweren op de slapen der kun stenares. „Aan ieder zijne kroonsprak de prinses.. Op dit oogenhlik voelde Lelia al wat haar ontbrakde lauweren drukten zwaar op haar hoofd. De moeitevol beklommen hoogte van den roem it nog geen geluk, dat leeft in het harthet gevoel allen maakt zalig, en daar naast is een beroemde naam slechts een holle klank en zijn de lauweren der onsterfelijkheid niets meer dan een verdord blad. Hjj slechts derzaal. De overigen blijven in de res tauratie- rook- of leeskamers of op het terras van het Huis, totdat de electriscne schel een stemming aangekondigt. Dan keert de voorzitter een zandglas om en als het is leeggeloopen, worden de deu ren der vergaderzaal gesloten wie dan nog niet binnen is, mag niet meestem- mee. Twee nauwe deuren, die ieder toe gang geven tot een vertrek (lolly) wor den geopend. Zij die voor het voorstel of het amendement zijn, gaan door de deur rechts, de anderen door de deur links. Hiermede zijn vijf-en-twintig minuten gemoeid. Daarna verkondigen de tel lers, twee aan elke deur, den uitslag. Zulke stemmingen kosten veel tijd en daarom worden zij telkens door de op positie uitgelokt. Yaak stelt zij ook voor, de discussie te verdagen en voor en tegen worden redevoeringen gehou den. Hiermede en met de stemmingen wordt veel tijd verloren. Geen wonder is het, dat vele voorstanders der Home Rule ongeduldig worden. Het congres der Internationale Vereeni ging voor Strafrechthet vierde dat zij sedert hare stichting houdt, werd gis teren-ochtend in het groote amphitheater der nieuwe Sohranje te Parijs geopend door den minister van justitie Terrier, die stijf maar correct een sympathiek opgesteld welkomstwoord voorlas. Onder de aanwezigen merkte men op den Bel gischen minister van justitie Le Jeune en diens landgenooten Prins en De la Tour, de Duitschers Yon Liszt en Von Mayr, professor Van Hamel van Amster dam, Garofalo, den president van de rechtbank te Napels, den Rus Fornitzky, den Kopenhagenschen hoogleeraar Torp, den president van het hof van cassatie aldaar Henry Joly, Cresson, Feraud, Giraud, professor Leveillé enz. Laatst genoemde werd tot voorzitter gekozen, eene benoeming voor twee jaar. In eene welsprekende en herhaaldelijk toege juichte rede beantwoordde de heer Prins deu minister, het doel schetsende dei- leeft, die lief heeft. Maar Delia's leven lag bij een dooie, en hare liefde had zij begraven op de stille heide. Daar kwam op zekeren dag een briefje van den graaf aan signor Neranionder anderen stond daarin„Sebastiaan is nog altijd zieke lijk, maar hij heeft Veronica getrouwd en ver wacht het eerste pand van dezen echt." Toevallig viel Lelia's blik op die regels. Zij kromp ineen, als door den bliksem getroffen, dan vorderde zij rekenschap van haar vader. Ik had vergeten het u te zeggen, ant woordde deze onverschillig. Sebastiaan was niet dood, zooals men aanvankelijk meende hij is genezen, maar werd kreupel voor altijd" Overigens, ik begrijp niet, wat u dit aangaat. Sebastiaan leeft, riep Lelia, huiten zichzel- ve, en ik ben niet bij hem Zijne vrouw is bij hem, wierp de oude ongeduldig er tusschen. Laat toch die oude ge schiedenis rusten. Lelia verstomdezij stak den brief van den graaf in haren zak, en las en herlas aauhou- dend dien eenen vblzin. Sebastiaan getrouwd hij leefde, alleen voor haar was hij dood, gestorven ten tweeden male. Langen tijd kon zij het niet vatten, niet begrijpen. Eindelijk dacht zjj, dat iets bijzonders hem er toe moest hebben bewogen j een verbreken van trouw kon het niet zijn, en haar vergeten had hjj ook niet. Dit moest zjj gelooven, wilde zij niet zinneloos worden. vereeniging in haar verlangen om meer gelijkheid te brengen in het strafrecht, met name in enkele beginselen welke aan de verschillende landen gemeen kunnen zijnmaar vooral in haar streven om naast den drogen tekst aan het sociale leven eene ruime plaats toe te kennen; om in den schuldige niet enkel den misdadiger maar ook den mensch te zien, in zijne wording te midden van de om standigheden des levensom in den strijd tegen de misdaad vooral te letten op de wijze waarop het kind tegen de kwade invloeden zijner omgeving kan beschermd worden. De vereeniging was progres- sistisch in hare liefde voor den vooruit gang, maar daarnaast was zij behoudend, omdat zij begreep, dat elke vooruitgang verhand moet houden met wat is, met de traditie, welke zelf eenmaal ook een vooruitgang is geweest. Stelde de ver eeniging haar ideaal hoog, spreker troostte zich met de gedachte dat om een weinig nader te komen tot het goede, men van het volmaakte moet droomen. Volgens berichten uit Madrid hebben er vier nieuwe arrestaties plaats gehad tengevolge van de ontploffing bij Ca- novas. Onder de gearresteerden bevindt zich een sergeant, die aan het ministerie van oorlog werkzaam was. De anarchist Suarez bekende, dat zijn makker Ruiz en de andere anarchist, die ontsnapt is, evenals hij, het plan hadden op ver schillende plaatsen van Madrid bommen neer te leggen, om de burgers te ver schrikken, maar dat ze het niet op het leven van den een of den ander gemunt hadden. Ruiz droeg de hom in zijn zak; alle drie zwierven rondom het huis tot het vallen van den nacht. Ruiz stak de lont aan, die te kort was en daardoor eene onmiddellijke ontploffing veroorzaakte. Bij de onderhandelingen die te Rome tusschen Engeland en den H. Stoel worden gevoerd over den staat van zaken in het centraal Afrikaansch ko- En zij vergiste zich niet! In de donkere herinnering van een verscheurd gemoed teefde, ais eenig liehtpuut,haar beeld, omkranst met de betoovering eener zalige kindsheid en van een, helaasmaar al te snel vervlogen, vurig geluk der jeugd. Sebastiaan's val was niet doodelijk geweest, maar zjjn gevaarlijke wond ketende hem maan den lang aan het bed, waar Veronica hem met zelfopofferende, trouwe toegenegenheid nacht en dag verpleegde. Toen hjj langzaam beter werd, bleven zijne geestvermogens gestoordhij sprak alles wild dooreen in de helderste oogenhlikken was hjj zonder wil en afhankelijk als een kiudsch ge worden grijsaard. Dikwijls vroeg hij naar Lelia. Hoe hij haar had verloren, dat kon hjj zich niet herinnerenmenigmaal beweende hij haren dood dan weer sprak hij tot haar, als was zij bjj hem. Zijn toestand werd met den tijd kalmer, maar toch bleef de schade, die hij aan lichaam en ziel geleden had, voortbestaan. Veronica's verpleging was hem onmisbaar gewprden en zoo werd zij uit zijn oppaster zijn vrouw. Zijn vader wilde het, en Sebas tiaan bood geen weerstijnd hoegenaamd. Ja, hij was er bijzonder mee tevreden, want Veronica deed hem goed en stoorde hem nooit in zijne droomen. Wordt vervolgd.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1