Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. ninkrijk Oeganda, blijkt de Engelsche prelaat mgr. Stonor titulair-aartsbis- schop van Frebizonde te Rome als tusschenpersoon werkzaam te zijn. Zooals reeds in hoofdzaak gemeld werd, is men tot accoord gekomen over de schadevergoeding aan de Witte Paters, over de vernietiging van het decreet, waarbij den katholieken missionarissen het verblijf in Oeganda ontzegd werd en over de waarborging hunner rechten voor de toekomst. Dinsdag 11. had mgr. Stonor een audiëntie bij den Paus. In de Donderdag gehouden zitting van het Engelsche Lagerhuis hield de vice- minister van buitunlandsche zaken, sir Edwar Grey, zich nog alsof er in het geheel niet onderhandeld werd. Den 4n Juli zal te Krakau «en Pool- sche Katholiekendag worden geopend De zeven secties van hei congres zul len in het St. Anna-lyceum, de alge- meene vergaderingen in de Sokol-zaal gehouden wordtn. Het Congres wordt met eene II. Mis geopend. Het initiatief is uitgegaan van de katholieke leden van den Gallicischen landdag en van den Rijksdag en van prelaten en andere aanzienlijke personen. De Times verneemt uit Tripoli, dat men thans eenige zekerheid heeft om trent bijzonderheden van de aanvaring tusschen de Victoria en de Camperdown. De aanvaring heeft plaats gevonden Donderdag-namiddag om 3 uur 41 mi nuten, vijf mijlen noordoostelijk van de kust tijdens eene verandering in de lijn der slagorde. Binnen de elf minuten is de Victoria gezonken. Hare schroeven doodden vele drenkelingen. Er zijn tot nu sleahts zeven lijken gevonden. Blij kens nadere berichten zijn bij de ramp omgekomen 2'i officieren en 238 man schappen; gered zijn 29 officieren en 287 manschappen. Nadat de Camperdown tegen de Victoria was aangekomen, liet admiraal Tryon de Victoria landwaarts stevenen. Hij deed de zieken en gevan genen der equipage op het dek brengen Maar het vaartuig begon ta zinken loon beval Tryon een sauve qui pent. Hij zelf bleef op de brug. In den tijc van ruim tien minuten was het vaar tuig in den afgrond verzonken. Naar de Standard uit Shangaï ver neemt, heoft Li-King-Ckung verklaard, dat het noodig zal zijn eene nieuwe overeenkomst met de Vereenigde Staten te sluiten, naar aanleiding van de Chi- neezen-kwestie, daar gerezen. De nieuwe Chineesche gezant te Washington za de noodige instructiën ontvangen om de onderhandelingen daarover te voeren. De huwelijksfeesten te Fischhorn. Op het kasteel Fischhorn nabij het dorpje Zell-am-See in Oostenrijk werd de vorige week het huwelijk voltrok ken tusschen den erfprins Wilhelm, zoon van den groothertog van Luxem burg, en prinses Maria, dochter van prins Miguel van Braganza. Z. H. de Paus had tot dit gemengde huwelijk dispensatie gegeven, nadat de protes- tantsche erfprins Wilhelm beloofd had, de kinderen die uit zijne echtverbin tenis met de katholieke prinses Maria mochten geboren worden, allen in den katholieken godsdienst te doen opvoeden. Daardoor gaat in de toekomst het Huis var. Nassau, waarvan prins Wilhelm de eenige stamhouder is, van den pro- testantschen tot den katholieken gods dienst over, en verkrijgt het katholieke Luxemburg «en katholiek vorstenhuis. De Weenercorrespondent van de N. li. Ct. geeft van de plechtigheid het volgende verslag Aan den spoorweg van Salzburg naar Innsbrück ligt niet ver van het station Lend-Gastein, het dorpje Zell-am-See. Dit plaatsje wordt bespoeld door de Zeiler see, een van de heerlijkste meren in de Oosten rij ksche Alpen. Van daar worden de bergtoeren naar den met sneeuw en ijs bedekten Grossglockner ondernomen,waar een zevental jaren gele een jong Nederlandsch diplomaat zoo ongelukkig om het leven is gekomen. Aan de oevers van dit meer staat het middeleeuwsche kasteel Fischhorn. Ge woonlijk heerscht er stilte in dit slot, maar in de laatete dagen zijnergroote feesten gegeven ter gelegenheid van de plechtige huwelijks-inzegening van den erfprins Wilhelm van Nassau met prinses Maria van Braganza. Daar op dit kasteel, hetwelk aan have tante, zu Löwenstein behoort, alle zusters der bruid zich in den echtelijken staat be geven hebben, was het de wensch der toekomstige groothertogin van Luxem burg, ook daar het plechtige jawoord uic te spreken. Nadat de erfprins vooraf de verbin tenis had aangegaan om de kinderen die uit dit huwelijk mochten geboren worden, in den Roomschen godsdienst op te voeden, werd het huwelijk door den aartsbisschop van Salzburg met groote plechtigheid voltrokken. Bij het wisselen der ringen speelde de militaire muziek het Luxemburgsche volkslied, en als getuigen fungeerden aartshertog Kaïol Ludwig, de hertog van Panna, graaf Bardi an prins zu Löwenstein. Verder waren aanwezig alle prinsessen van Braganza, waaronder aartshertogin Maria Theresia, aartshertog Ludwig "V ictor, da infant van Spanje don Alfonso en gemalin, en de orfgroothertog en arfgroothertogin van Baden. Opdat in het oude protestantsche huis van Nas sau de voorvaderlijke godsdienst toch niet geheel zou buitengesloten blijven, was op verzoek van den groothertog ds. Formey van W#enen gekomen, om eene toespraak tot de jonggehuwden te houden en een daarbij passend gebed uit te spreken. Hij had zich echter van te voren tegenover den aartsbisschop en de familie Braganza moeten verbin den, zich streng te onthouden van alles wat naar eene inzegening geleek. In dit streng Roomsche gezelschap zal de predikant zich wel niet bijzonder op zijn gemak gevoeld hebben de groot hertog heeft zijne dankbaarheid dan ook getoond door hem tot kommandeur der Eikenkroon te benoemen. Na afloop van het dejeuner is het jeugdige echtpaar naar Aussee, bij Ischl, vertrokken, waar het op een aan den groothertog toebehoorend kasteel de wittebroodsweken denkt door te bren gen. Een dag van te voren had er een groot Venetiaansch nachtfeest met Ben- gaalsche verlichting en vuurwerk op het meer plaats, en waren er op alle bergen vreugdevuren ontstoken. circulaire van den minister van justitie gesteld. Bij den gemeenteraad van Delft is ingekomen een verzoek van de Keeron Halbertsma Cramer om verlenging der concessie voor den aanleg van een tram Delft—MaassluisNaaldwijk. Een voorstel van Burgem en Weth. tot het. aangaan eener geldleening werd door den raad goedgekeurd, doch het bedrag daarvan teruggebracht van 1160,000 tot f 110,000. Hieronder is begrepen f' 100,000 als subsidie aan het 8t. Joris-Gasthuis, ofschoon daarvan in dit jaar maar f30,000 noodig is. Een bedrag van f15.000 voor den aanleg van een plantsoen wilde de Raad voor- loopig niet toestaan. Z. K. H. de kroonprins van Rusland wordt op 29 dezer in een afzonderlijk salonrijtuig met den trein van 11.44 vin. uit St. Petersburg te Ylissingen verwacht, om vervolgens naar Engeland zijne reis voort t,* zetten. overstemden, waren gepaste herinneri"' gen die grooten bijval hadden. Het nautische bal op het sierlijk ge' decoreerde terrein viel zeer in den sm»^ en was buitengewoon geanimeerd. Door den minister van Marine wordt een onderzoek ingesteld naar de rede nen waai om veel werklieden, die reeds den leeftijd van 60 jaren hebben be reikt en werkzaam zijn bij een van s Rijkswerven, den dienst met dien ouderdom hebben verlaten. Het verzoekschrift aan Ged. Staten van Noord-Holland, strekkende om het raadsbesluit der gemeente Amsterdam tot goedkeuring der met ruim f 500,000 overschreden raming voor den Gasthuis- bouw niet goed te keuren dan nadat een onbevooroordeeld onderzoek is inge steld, is aan Ged. Staten verzonden. Schiedam, 27 Juni 1893. liet deed den Hoofdbewoneis gister middag bij zonder veel genoegen ,dat Bur gemeester en Wethouders in persoon een onderzoek instelden naar den toestand van het z. g. Brandpad, achter de huizen der Hoofdstraat gelegen, tot aan het Westerhavenhoofd. Ook werden de voor- loopige werkzaamheden tot het plaatsen van de barak door het Dagelijkscli Be stuur in oogenschouw genomen. Eenigen tijd daarna verspreidde zich onder de Hoofdbewoners de vreugdemare, dat op ïoog bevel de werkzaamheden onmid dellijk moesten gestaakt worden en de oarak op een andere plaats zal worden neergezet. Te Oud-Delftsha ven is Zondag een geacht ingezetene, dc heer P. Schiltman, overleden, die door zijn maatschappelijke letrekking aan velen werk verschafte en gedurende zijn leven, ook op burger ijk en kerkelijk gebied, in onderschei- ene betrekkingen is werkzaam geweest. Met desloep Voorlichter,schipper A.Van Deventer, werd Zondag te Ylaardingen aangebracht het lijk van den zeeman Johs. Brederveld, die des Woensdags te voren getroffen werd door een vallende giek. De man laat eene weduwe met 7 kinderen na. Zondag is te Rotterdam in de Wester haven aangekomen het stoomschip Agnes uit Libau, met 113 Russische emigran ten aan boord. Van deze vreemdelingen zijn er voorloopig 12 onder toezicht der politie aan boord gebleven, omdat zij niet voldeden aan de vereischten, in de Naar Be Ingenieur verneemt, bestaat er gelegenheid voor eenige jonge inge nieurs, om geplaatst te worden aan den bouw van de spoorwegen der Ned. Zuid- Afiikaansche Spoorwegmaatschappij in de Transvaal en bedraagt het daaraan verbonden traktement f 360 's maands. Dezer dagen kwam tusschen de En gelsche lijnen van Rotterdam op Huil-- Goole— Grimsby en de Zeeuwscho Stoomvaart-maatschappij te Ylissingen een vergelijk tot stand, dat aan don feilen tarievenstrijd, die reeds achttien maanden duurde, een «inde maakte. Het gilde der melkhandelaren van den Ned. li.-K. Volkshond te 's-Graven- liage houdt op Maandag 17 Juli, des avonds te 8 uren, een algemeene ver gadering in het Feestlokaal ir, de Wil lemstraat, waarin dr. Schaepman als spreker zal optreden. Onderwerp Zon dagsrust. Scheveningen zag e.rgisteren rechtfees- telijk uit, vooral in den omtrek van het middenpunt der badplaats het Kur- hausvan welks koepels de Nederlandsche en internationale vlaggen wapperden, die voor de andere hotels, etablisse menten en villas het sein waren om eveneens hun gebouwen met de drie kleur te tooien. Het feestkleed, gisteren aan een groot gedeelte van Scheveningen gegeven, gold de viering van het 75-jarig bestaan van Scheveningen als badplaats. Het avondfeest in de Kurzaal en op het terras te Scheveningen ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan der bad plaats Scheveningen werd door duizen den bezocht en door windstilte begun stigd, zoodat het bal in de open lucht onder zeldzaam schoon weder door honderden danslustigen werd gehouden. Midden in het dansvermaak werd het vuurwerk afgestoken, dat buiten het Kurhaus vooral vele toeschouwers vond. Het visscherspinkjc, Pronk's naam voerende, en het groote slotstuk„Sche veningen Vivat floreat crescat" in' vlam- mende letters in kantwerk van vuur onder knetterende kanonnades, die het IVien Neerlandsch Bloed van de muziek Te Amsterdam is Zondag 11. de *e1" gadering gehouden van Oud-weezen van Neerbosch, welke was bijeengeroep®11 op initiatief van den heer Steef ter be spreking van de brochure Van D^'1 en Yan Houten. Behalve 21 verslaggevers van dag bladen waren aanwezig 50 mannelijk0 en 12 vrouwelijke oud-weezen, voor he' meerendeel te Amsterdam wonende. Als voorzitter fungeerde de heer A- J' Varossieau, die deopgekomenen welko"1 heette en het doel der bijeenkomst uit eenzette. In de bekende brochure d®1' heeren Van Houten en Van Deth wa® veel overdrijving, en men wilde de waar heid aan 't licht doen komen, ook al was die misschien niet zoo mooi vod' den heer Van 't Lindenhout, in 't belang der 1100 kinderen die er zijn. Tot n« toe hebben alleen leveranciers hem ver dedigd. Een spekslager zegt, voor f5000 spek te hebben geleverd, wat volgens spr. voor elk kind circa 1% ons per week zou wezen, of'als 't uitgebraden is hoog stens een dobbelsteentje per maaltijd- (Geertruida Jansen roeptzóó klei" heb ik het nooit gehad. Wij willen, vervolgde spreker, de in richting geen knak geven, noch ook haar opheffen wij willen verbetering- Van 't Lindenhout moet gehandhaafd blijven, en moge hij zooveel steun krij gen, dat hij de verbeteringen zal kun nen aanbrengen, die blijkens esn onpar tijdig onderzoek noodig zijn. Na dit inleidend woord van den heer Varossieau, werd door verschillende spre kers het woord gevoerd. Het debat was zeer verward, ja, een enkele maal wer den zelfs scheldwoorden als „schurftig schaap" vernomen. Ook werd voorlezing gedaan van een brief van Van Deth aan E. Kwast, waarin medegedeeld wordt, dat de heer Van Houten is ge dagvaard om Dinsdag te verschijnen voor den rechter van instructie te Arn hem, ten einde getuigenis af te leggen betreffende zijn beschuldigingen in zake de Weezeninrichting te Neerbosch. fen slotte werd de volgende motie voorgesteld „dc vergadering van oud-weezen, heden 25 Juni 1893 gehouden, gehoord de verschillende besprekingen over de door hen ondervonden behandelingen in de Weesinrichting te Neerbosch, verklaart eenparig, dat de behandeling door hen aldaar ondervonden, vrijwel overeenkomt met de beschrijving in de brochure der heeren Van Houten en Van Deth daarvan gegeven, eischt in naam der billijkheid en dei- rechtvaardigheid, dat een onderzoek zal worden ingesteld door een in elk opzicht onpartijdige Commissie, samengesteld uit onafhankelijke oud-weezen en mannen der Pers, betreurt tevens, dat de voorgekomen getuigenissen van enkele oud-weezen, die door eigenbelang of andere niet ver te zoeken redenen gedreven, genoemd® stichting van eiken smet trachten vrij te waren, geeft ten slotte haar diepe veront waardiging te kennen over de houding- in deze zoo ernstige zaak door het Nieutcshlad voor Nederland aangenomen." Op voorstel van een der aanwezige" werd daarin deze wijziging gebracht, dat do wen schel ij kheid werd uitgespro ken, dat niet door een Commissie, maar door de Justitie een onderzoek zal wor den ingesteld. Vóór de stemming verlieten velen do zaal, zoodat de stemming zeer onzuiver was. Uit het 21e jaarverslag van de alge' meene Nederlandsche vereeniging 'Vessel' schadeuitgebracht in de 22e algemeen® vergadering, op 25 Mei jl. te Amsterdam gehouden, blijkt dat de algemeen® toestand der Vereeniging gunstig ie f0 noetnon, daar alle cijfers een vermeer dering aantoonen, behalve dat der werk sters. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2