Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. nomen aan de propaganda-vergadering te Madrid en te Tetuan en tevens in correspondentie stonden met de anarchis ten uit de provincie. Op voorstel van den premier heeft koning Alexander te Belgrado besloten, amnestie te verleenen aan al de geeste lijken, die door den metropolitaan of het consistorie zijn gestraft of afgezet. De laatsten zullen in hun function wor den hersteld. De meeste door den metropol itaan Michael gestraften waren om politieke redenen in ongenade ge vallen. Schiedam, 28 Juni 1893. Wij herinneren onze lezers, aandeel houders van de naamlooze vennootschap „Schiedamsche Boek- en Courantdruk kerij", aan de vergadering, welke Vrij dag-avond ten half acht ure, in een dei- lokalen van de sociëteit „Harmonie" wordt gehouden. De Burgemeester van Schiedam brengt hij dezen ter kennis van de ingezetenen, dat de kohieren van het Patenrtcht Nos 4 en 5 (bevattende de wijken D en E) dezer gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den 23n Juni 1893 exe cutoir verklaard, aan den Ontvanger der Directe belastingen ter invordering zijn overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aan slag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat vanaf 27 Juni da termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. Burgemeester en Wethouders geven kennis aan de ingezetenen, dat de na volgende vergunningen zijn verleend lo. aan de firma J. M. van der Schalk Co. en hare rechtverkrij genden tot uitbreiding harer b i e r- brouwerij aan de IFestvesl alhier, wijk B no. 38, kadaster sectie L no. 455, door plaatsing daarin van een stoomke tel van 81 M2 verwarmingsoppervlak, ter vervanging van den bestaanden stoomketel van kleiner afmeting 2o. aan de firma Voor wal dt Goudsmit Sz. en hare rechtverkrij genden, tot oprichting eener zeep zied er ij, in het pand aan de Groene- laan alhier, wijk G no. 96, kadaster sectie L no. 1368 3o. onder zekere voorwaarden aan H. de K o nin g en zijne rechtverkrij genden, tot oprichting van een her stelplaats van koper- zink en blik werk, in het pand aan de JFest- vest alhier, wijk B no. 28, kadaster sectie C. no. 488. Den leden van den Gemeenteraad is kennis gegeven, dat ten raadhuize ter inzage is gelegd de voordracht tev be noeming van een onderwijzer 3e klasse aan de 3e openbare kostelooze school, waarop zijn geplaatst de heeren S. Hout man, onderwijzer te Rozenburg, S. Har- tog en C. W. Smoor, beiden alhier. Aan het commissariaat van politie zijn als op straat gevonden aangebracht of aangegeven een oude portemonnaie met loterijbriefjes, een bont schort, een helmstok en 5 planken, een ring met 3 sleutels, een kinderzakje gemerkt J, een gouden oorbel, en koperen 5 deca- cram, een doos met een korset, opge- vischt uit de Lange Haven, een zweep, een gouden oorbelletje met blauw steen tje, een korset, een zilveren oorknopje, een zwartbont geitje, een witbonte hond met korten staart en een zwarte hond met lange ooren en korten staart. Naar wij thans met zekerheid verne men, zal de barak niet nabij de aan legplaats der stoombooten, doch op een stuk land in het Nieuw-West-Frankeland worden geplaatst. Voor de examens in boekhouden van wege de Vereeniging Mercurius te Rotter dam, gehouden 17 en 18 Mei 1.1. zijn o. a. geslaagd de heeren G. Oosterholt alhier en F. van der Vloodt, Rotterdam, (Oud-Delftsh.) leerlingen van den heer M. van der Vlies, alhier. De bierbrouwerij „De Griffioen" van de firma J. M. van der Schalk Co. alhier, die naar alle eischen van den tijd is ingericht, werd gisteren-avond voort eerst door eleetriciteit verlicht. Naar wij vernemen, is het barkschip Neerlands Vlag van de reederij der firma H. J. Plant Co. alhier, in eigendom overgegaan aan de heer Prins te Nieu- wediep. Door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is voorgesteld, de subsidie-aan vrage voor verlenging van de West- landsche stoomtramlijn tot den Hoek van Holland in hunne lmnden te stellen, ten einde later van advies te dienen, wanneer de Maatschappij zal geantwoord hebben op een brief van het college. Men meldt, dat bij het Gemeentebe stuur van Delft het voornemen bestaat aan de Regeering een subsidie te vragen tot instandhouding van de Gemeente instelling tot opleiding van Oost-Indi sche ambtenaren, omdat de rekening dier instelling telken jare met een tekort sluit. De Minister van Binnenlandsche zaken heeft, met ingang van 26 dezer, het verbod tot vervoer van herkauwende dieren en varkens uit de atdeeling Oost woud (gemeente Midwoud) ingetrokken. De ministers van Binnenlandsche Za ken en van Waterstaat zijn gisteren naar het Loo vertrokken ter audiëntie bij H. M. de Koningin-Regentes. De minister van Financiën is gisteren naar Luzern vertrokken, om eenige we ken in Zwitserland door te brengen. Bij den Raad van State is de over weging aanhangig van eene nieuwe re geling van het buitenlandsch verlof voor de officieren van het leger in Ned.- Indië. Dezen zouden nu evenals de ambtenaren na tien jaren dienst recht bekomen op een jaar verlof naar Europa, terwijl tegelijk de positie van de le- en 2e-luitenants verlofgangers eenigermate wordt verbeterd. Voor het kiesrechtdebat zijn reeds ingeschreven de heeren Travaglino, Bool, Harte, Smeenge, Kolkman, Michiels en Rink. Als het zoo doorgaat, is de heele Kamer ingeschreven 14 dagen voordat de slag begint. (Fad.) Een dag of wat geleden had de gou verneur-generaal van Nederlandsch-Indië nog geen antwoord op zijn verzoek om de machtiging der Regentes tot het nederleggen van zijne waardigheid, hoe wel dat antwoord er reeds had kunnen zijn. Naar aanleiding van berichten uit Nederland verwacht men dat den land voogd zal worden gevraagd om nog maar eenigen tijd aan te blijven, daar het opperbestuur de behandeling van de wetsontwerpen tot regeling van het kiesrecht en de eventueele gevolgen van eene nieuwe kieswet wil afwachten, alvorens eenen opvolger te benoemen. Ook wordt beweerd, dat de betrekking van gouverneur generaal aan den heer Van der Wijck, secretaris-generaal van het departement van koloniën, is aan geboden, doch dat deze er geen lust in In elt. (J.-B.) Naar aanleiding van de vraag des heeren Bowles in het Engelsche Parle ment, hoe 't met den Atjeh-oorlog stond, schrijft de London and China Telegraph Wij zouden gaarne zien, dat de heer Bowles nogmaals op de zaak terugkwam, doch dan gewapend met statistieken betreffende den verderfelfjken invloed van den Atjeh-oorlog op onze oostersehe koloniën. Als er geen einde aan den strijd gemaakt kan worden, die noch tot roem noch tot voordeel van de Hollanders gevoerd wordt, die ellende, armoede en dood brengt aan een dapper volk, vechtende voor eigen haarstede, die bovendien in hooge mate nadeelig is voor een bevriende Mogendheid het is sedert lang een publiek geheim, dat de Atjehers een annexatie door Engeland weuschen, dan is het hoogst gewenscht, dat het Engelsche ministerie van Buirenlandsche Zaken althans eenige pogingen doe tot pacifi catie, zoowel eershalve wegens ons aandeel in het veroorzaken als uit eigenbelang. In deze dagen van depressie in het Oosten en van malaise in den handel is het van belang, alle hinderpalen uit den weg te ruimen, en waarschijnlijk is de Atjeh-oorlog een daarvan. Het ongeval dat de Engelsche ma rine trof, brengt de aandacht op de manoeuvervaardigheid der oorlogssche pen in het algemeen. Men deelde ons mede, dat de Nederlandsche marine in dit opzicht veel te wenschen overlaat, daar der marine te weinig gelegenheid tot oefening wordt geboden. Uit de stuk ken der monitors wordt nooit met scherp geschoten en dit wel, omdat bij de eerste beproeving zoowel de toren als het bovendek geheel ontzette. Is het niet onverantwoordelijk de Nederlandsche marine materieel te laten bedienen, dat onbruikbaar is Mogen die onbruikbare schepen langer deel uitmaken van onze rivierverdediging? (R. A.) Aan het Bezuidenhout te 's-Graven- hage, waar gister-avond aan de werk lieden van eene in aanbouw zijnde woning liet zoogenaamde „pannebier" was ge schonken, kwam het tot eene vrij hevige botsing met de politie. De werklieden wilden den baas te lijf, en deze riep de hulp der politie in. De partijen stonden zoo ongeveer gelijk, tien tegen tien of twaalf. De politie trok den wapen stok en klappen vielen van weerskanten. Het slot van de bataille was dat twee werklieden, na hevig verzet, werden ingerekend, terwijl de anderen er van door gingen. Een der agenten had eene bloedende wonde aan het hoofd. Prinses Ileinrich van Pruisen zal van 13 Juli tot 13 Augustus met haar zoontje, Prins Waldemar, te Seheve- ningen verblijf houden. De Prinses heeft tot dat einde twee villa's, behoorende tot het Oranje-hot el, gehuurd. In de eergisteren gehouden vergadering van aandeelhouders der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Mtschij werden de ba lans en de winst- en verliesrekening over 1892 goedgekeurd en het dividend op 11/2 pOt. vastgesteld. Naar Be Standaard verneemt is de president van het bestuur van Neer bosch (en vermoedelijk ook meerdere be stuursleden) gisteren voor de rechtbank te Arnhem gedagvaard in zake de be weerde mishandeling van kinderen aldaar. Volgens Be Ochtendbode is ook de heer v. Det'n als schrijver der brochure dooi den rechter commissaris in het arrondis sement Arnhem gedagvaard. Ten huize van den heer Fillet alhier werd Zondag de volgende verklaring opgesteld en door hem, den heer G. L. Haardbrink en 21 anderen onderteekend. „Ondergeteekenden verklaren in de weesinrichting te Neerbosch vertoefd te hebben en het in alle opzichten goed gehad te hebben, waarvoor zij erkennen de directie altijd dankbaar te blijven." Welk een aanmerkelijk verschil erbij aanbestedingen tusschen de inschrijvin gen bestaat, bleek wel dezer dagen te Groningen. Bij de aanbesteding van den bouw van een museum van oudheden bedroeg de hoogste inschrijving f 72,000, de laagste f47,774. Maandag is te Garderen (gemeente Barneveld) een hevige brand uitgebro ken in de gebouwen van den molenaar en landbouwer A. E. Drie korenbergen en twee schuren zijn geheel door de vlammen verteerd. Alleen door de gun stige windrichting zijn het woonhuis en de molen gespaard gebleven, want aan blusschen viel niet te denken. De oor zaak is nog onbekend men denkt even wel aan kwaadwilligheid. I)e anarchist Methüfer heeft te Arn hem terecht gestaan ter zake van me deplichtigheid aan het verspreiden van een geschrift, waarin tot strafbare fei ten wordt aangezet, en de beleediging voorkomt van een regeerend Vorst van een bevrienden Staat. Bij beklaagde worden een 2000 exem plaren in beslag genomen van een Duitsch strooibiljet, waarin de Keizer o. a. een schurk en een „Lausejunge" werd .ge noemd en waarin de mijnwerkers tot gewelddadigheden werden opgeruid. Be klaagde bekende deze biljetten uit Lon den te hebben ontvangen om ze aan Schrasser en Schöberg, twee Duitschers, over te geven. Door hot O. M. werd 4 maanden ge vangenisstraf geëischt, terwijl de ver dediger, mr. Van Gelein Vitringa, tot ontslagvan rechts vervolgingMndudeerde De uitspraak is bepaald op -' Juli. Naar men aan het Noordbr. Bagbl- meldt, hebben Gedep. Staten de goed keuring der geldleening van f 150,000 voor den bouw der kweekschool, waar toe de Gemeenteraad van 's-Hertogeu- bosch bosloot in zijn zitting van 19 Juni j 1.aangehouden. Uit Breda wordt aan de Prov. Noordbr Ct. geschreven over de door ons bereids gemelde gerechtelijke vervolging van een heer en een dame, die bloempjes op een weiland hadden geplukt Het antwoord op de gestelde vragen werd tegenover den kantonrechter dooi den beklaagde kort en bondig, door de beklaagde lachende gegeven. Vindt u het zoo belachelijk, hier terecht te staan? vroeg haar de kan tonrechter. Dat ik hier terechtsta voor zulk een feit, vindt ik belachelijk, ja antwoordde de dame. Hier past u ernstantwoordde de kantonrechter. Nadat de veldwachter gehoord was, eischte de ambtenaar van het openbaar ministerie tegen ieder der twee boos wichten een geldboete van driegulden. Nog iets te zeggen, beklaagde? (tot den heer). De beklaagde (een papier voor den dag halende) leest met forsche stem „We zjjn gedagvaard en beschuldigd met on» beiden Voor 't loopen in met gras begroeide weiden- 'k Wil, rechter, u het feit naar waarheid gaan vertellen. Ik zou een wandeling doen, m'n vrouw ging mij verzeilen. De laatste Meidag was 't. De avond viel wat koel, De noordelijke wind was frischjss op 't gevoel- We wandelden De kantonrechter werd boos. Ik kan u niet toestaan, hier verzen voor te dragen. Gij kunt u verdedigen, maar niet in verzen. BeklaagdeIk heb hier verder in hef kort op schrift wat ik te mijner ver dediging te zeggen heb. Kantonrechter: Maar niet in verzen- U moest weten dat de landbouw veel last heeft van vernieling door het loopen in het veld. U moest het voorbeeld geven- Beklaagde gaf toen nog te kennen dat hij het instellen van een vervolging voor zulk een minutieus feit als het plukken van een bloempje een dwaas heid noemde, die hij niet beter meende te kunnen beantwoorden dan door eI' een even groote dwaasheid tegenovei' te stellen. De dame refereerde zich aan hetgeen haar man in het midden had gebracht- Het feitelijke der kwestie betrof dn vraag, of het voetpad zoodanig met g''a® begroeid was, dat het onder „weiland kon begrepen worden. Zaterdag-namiddag 2 uur sloeg d6 bliksem op den kerktoren te Kadiei'el1 Keer, verbrijzelde duizenden leien e" veel dekplanken en sloeg zelfs eeni£" stellinghouten en balken en steenen va'1 't muurwerk stuk. Er ontstond g1'"0 brand, en de bliksem bleef, golukk'fD

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2