Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnen!and. RECLAMES. het katholieke dagblad Magyar Allam althans moet er van zoodanige parle- mentsontbinding reeds ernstig sprake zijn, teneinde een soort van plebisciet betreffende de kerkelijk politieke wet ten uit te lokken. Naar uit Rome wordt bericht heeft de Kamer een amendement door Sonnino voorgesteld, waarbij de duur van het privilege voor de uitgifte van biljetten door de banken beperkt werd tot 15 jaren, welk amendement door de Regee ring bestreden w is, verworpen met 191 tegen 103 stemmen, en daarna den ter mijn voor het privilege vastgesteld op 20 jaren. Schiedam, 4 Juli 1893. Gister-middag arriveerde alhier het stoomschip Johanna van Frederikshald. Het is vermeldenswaardig dat, alhoewel genoemd stoomschip bestemd was voor Rotterdam, de heeren F. W. van der Eist Co, de lading, bestaande uit hout, niet wilde ontvangen tenzij deze direct te Schiedam werd gelost. De heusche handelingen van heeren graaninporteurs krijgen alzoo hoe langer zoo meer na volging. Prachtig zomerweder begunstigde gister-middag de kinderfeesten in den Officieren-tuin. Het Bestuur, dat altijd zoo ijverig zorgt voor de belangen dei- leden en ook de kleinen niet gaarne vergeet, had ook nu weder de gewone wedstrijden voor jongens en meisjes uit geschreven. Een bonte, joelende kinderschare be woog zich door de dreven van den ge- liefkoosden tuin, om nu eens getuige te zijn van de wedstrijden, dan weder zich te verlustigen in de vertooningen van de oprechte oud-Hollandsche poppenkast, waar de onsterfelijke Jan Klaassenzijn even onsterfelijke lotgevallen ondergaat en die zijn ouden roem maar steeds blijft handhaven, al stoort hij zich ook niet onzen Jm-de-siicle geest. Hij blijft immer de oude onversaagde Jan, die zich zoo dapper door alle moeilijkheden heenslaat, en door zijn aloude grappen steeds de jeugd weet te boeien. Het groote aantrekkingspunt, zoowel voor toeschouwers als voor medekara- pers bleef evenwel de plaats der wed strijden. De allerkleinsten ontvingen hun kermiskoek, niet echter dan na dien zelf te hebben „getrokken". Zie die kleinen met beide knuistjes naar den zoo vurig verlangden koek grijpen, die eerst onbereikbaar schijnt, dan hem pakken trekken, om dan het trium- feerend gelaat naar mama te snellen en haar den zoo moeilijk verworven prijs te toonen. De grooteren maken zich inmiddels gereed voor hunne meer ernstige wed strijden, waar het werkelijk kampen wordt om den prijs. Hoe zij elkander den buit zullen be twisten De blonde krullebol daar is zeker van de overwinning; hij trainde zich reeds gedurende verscheidene dagen voor dezen wodstrijd, vertelt bij fluisterend. Er hangt dan ook veel van af, om op het juiste oogenblik den loop te stuiten, het blokje vlug op te rapen en het in den daarvoor bestemden bak te werpen, om dan weer naar het volgend blokje te snellen en ze zoo allen éen voor éen in den bak te werpen. De overwinnaars worden door hunne broertjes, zusjes en makkertjes natuur lijk luide toegejuicht en met rechtmati- gen trots verlaten dezen het strijdperk om straks uit de handen van het Be stuur den welverdienden prijs te ont vangen. Wie gaarne onschuldige vroolijkheid en opgeruimde kindergezichtjes ziet, hij bezoeke de kinderfeesten in den Offi- cierentuin en hij zal met Hildebrand Hölty naroepen Hoe zalig als de jongenskiel nog om do schoud'ren glijdt". De Yereenigde Tooneelisten van den Parkschouwburg tc Amsterdam openden gisteren in den .Schouwburg aan de Westerkade alhier, de reeks der voor stellingen met d'Ennery's drama Paljas. Het beroemde drama werd op uitste kende wijze vertolkt, vooral de hoofd rollen berustten in goede handen. De heer Barendse speelde de rol van den vroolijken, ruwen, maar tevens braven Paljas op uitnemende wijze, terwijl ook mej. Mönch hare rol als Magdalena, echtgenoote van Paljas, treffend ver tolkte. Haar prachtig en toch zoo so ber spel was dikwijls roerend, b. v. wanneer zij geplaatst wordt voor de keuze om mèt h-.ar echtgenoot en kin deren armoede en ontbering te lijden dan wel, zonder hare geliefden, inden schoot barer rijke adellijke familie terug te keeren. Ook voor het kinderlijk, naïef spel van de jongej. Corri Bigot slechts een woord van lof. Waarlijk, de reeks der uitvoeringen van deze verdienstelijke Tooneelisten is op waardige wijze geopend, en wij twij felen er niet aan of het publiek zal ware verdiensten op prijs weten te stellen èn de inrichting èn het spel verdienen ten volle waardeering, zoodat zelfs het meest gedistingeerd publiek zich voor zeker van een bezoek aan deze schouw burg niet zal behoeven te onthouden. Het bestuur der R. K. Vereeniging „Recht en Orde", te Rotterdam heeft aan de kiesvereeniging „Vooruitgang" daar ter stede, een schrijven gericht, waarin wordt voorgesteld bij de op han den zijnde gemeenteraadsverkiezing op 18 Juli a. s., eene gecombineerde lijst van candidaten op te maken en wel in dier voege, dat door de vereeniging „Vooruitgang" daarop worden aange wezen zes candidaten door de liberale kiesvereeniging „Rotterdam" twee can didaten; door de kiesvereeniging „Ne derland en Oranje" drie candidaten; door de vereeniging „Recht en Orde" twee candidaten. Gelijkluidend schrijven isaandeove- ige hierbovengenoemde kiesvereenigin- gen verzonden. In de algemeene vergadering, dooi den Ned. R. K. Volksbond op Zondag 14 Mei te Rotterdam gehouden, werd besloten het voorstel van de afdeeling Vlissingen: „De Centrale Raad over- wegc de wenschelijkheid van het op richten van een fonds voor uitkeering bij overlijden", ter onderzoek aan eene commissie uit het Centraal Bestuur op te dragen. Tot leden dier commissie zijn thans benoemd de heeren Smit, Edelman en Scheerder, terwijl den weleerw. heer Van Buchera, geestelijk adviseur van de Schiedamsche afdeeling van den Ned. R. K. Volksbond, verzocht werd mede van deze commissie deel uit te maken. Aan het station Beurs te Rotterdam zijn gisteren aangekomen een aantal Russen, van wie zes niet in het bezit waren van de voorgeschreven passage biljetten en ook geen voldoende geld bezaten om zich die te verschaffen. Zij zijn ter beschikking van den hoofdcom missaris van politie gesteld om uit het rijk te worden verwijderd. De pluk der vroege krieken liep te Oud-Beierland de vorige week ten einde. Vrijdag waren een paar partijtjes aan den afslag aldaar aangevoerd, die van f8 tot f8.50 werden afgeslagen. De meeste krieken zijn in de boomgaarden voor Engclsche rekening opgekocht en worden direct over Rotterdam naar Engeland verzonden. Mgr. Benedietus Lorenzelli, de nieuwe internuntius bij ons Hof, is door den H. Vader benoemd tot apostolisch pro- tonotarius ad instar parlicipantium. Bij kon. besluit van 29 Juni is jhr. mr. J. M. A. Van Panhuys, commissaris der Koningin in Overijsel, met ingang van 1 Augustus e. k., benoemd tot vice- president van den Raad van State, met toekenning van eervol ontslag uit eerst genoemde betrekking. De heer mr. .1. Kappeyne van de Coppelló', die in September als lid dei- Eerste Kamer voor Noord-Holland aan de beurt van aftreding is, zal zich niet herkiesbaar stellen. De Eerste Kamer komt 19 dezer bij een ter afdoening van eenige ontwerpen, waaronder het hamlelstractaat met Spanje, en tot het afdoelings onderzoek van de bedrijfs-belasting. Volgens een bericht, dat het Berli ner Tageblatt uit Den Haag ontving, zoa de Czarewitsch op zijne terugreis uit Engeland onze koninginnen op Het Loo bezoeken. Het heeft H. M. de Koningin-We duwe, Regentes, behaagd den buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister der Koningin te Weenen. den heer J. A. Mazel, in buitengewone zending af te vaardigen naar het Servische hof ter- overhandiging aan Z M. den Koning van Servië van Hr. Ms. antwoord op de brieven van dien doorluchtigen Vorst, houdende kennisgeving van de aanvaar ding der regeering door Hoogstdenzelve. Sief. In de Juli-?,flevering van de Vragen des 'Tijds treffen wij een artikel aan van den heer Van Houten over kies wetregeling, waaruit nog duidelijker d :n uit zijn artikelen in de Middelb. Cf. blijkt dat het ontwerp-Tak niet op den steun van den schrijver te rekenen heeft. De betaling van een zij het ook gering bedrag in eenige directe be lasting schijnt den heer Van Houten een noodzakelijke voorwaarde bij de toekenning van stemrecht. „Waar de mogelijkheid van een kleine directe heffing ophoudt," zegt hij, „is ook de grens voor eeD kiesrecht, dat grondwet tig op het bezit van kenteekenen van geschiktheid en maatschappelijken wel stand steunen moet." -— Een dwaling zou hij het achten, „bij hot leggen van nieuwe grondslagen voor de samenstel ling van de Volksvertegenwoordiging haastig en op onvoldoende gegevens te oordeelen. Komt daardoor de zaak later tot stand dan het geval had kunnen zijn, indien de Regeering op den grond slag van art. 80 was gaan voorberei den, men wij te het niet aan de Kamer', die eerst thans in de gelegenheid is haar beslissend woord te spreken." Voor de vrienden en voorstanders van het ontwerp-Tak achten wij dit artikel van mr. Van Houten een veeg teeken. Naar de V. 11. Ct. verneemt, zullen de stempels van den waarborg en de belasting op de gouden en zilveren wer ken, betrekking hebbende op het zoo genaamd ongewaarborgd gehalte, eenigs- zins van vorm veranderen. De typen zullen, ten einde voor het publiek duidelijker te zijn, in een drie hoek worden geplaatst. In verband hiermede zullen de uit treksels der wet, die in iederen smidswinkel voorhanden worden gewijzigd. verzoeken, om bij dezen aan de orde te doen stellen hun smeekbeden tot ver betering van den ellendigen en onhoud- baren toestand van het Molenslop' hetzij door opruiming van enkele pel" ceelen, hetzij door andere maatregel00 van overheidswege, opdat eindelijk een gezonde toekomst geboren worde niet alleen, maar ook het levensgevaarlijk® voor kinderen worde uit den weg geruim''- De heer P. Nol ting, lid van den ra»<' der gemeente Amsterdam, president v»° de afdeeling Amsterdam van het Alg°m' Neder]Werklieden-Verbond, is werk loos. De patroon, wien hij gedurende om streeks 22 jaar trouw hoeft gedie"1'' heeft door slapte van werkzaamheden eindelijk ook zijn oudsten knecht gedaan moeten geven. De heer Nolting moet een knap bi'" jartmaker zijn. goud- moeten zijn, Door het hoofdbestuur der Alliance Israelite Univ. zijn aan de verschillende afdeelingsbesturen wenken gegeven, die noodig zijn wil men door het spoedig bijeenbrengen van gelden dc naar Ame rika reizende Russische joden helpen. Te Rotterdam wil men een passanten huis voor hen stichten. De Zuid-Hollandsche Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen heeft te Londen een stoomreddingboot besteld van het typo Bake of Northumberland bij do lloyal National Lifeboat Institution in gebruik en dat uitstekend moet vol doen. Deze boot zal vóór den winter worden opgeleverd en te Maassluis of Hoek van Holland worden gestationneerd. Door tal van inwoners van Scheve gen, voor het meerendeel woonachtig in het Molenslop is aan de Koningin- Regentes een adres gericht, waarin zij H. Ms. tusschenkomst bij den Raad Bij Spaarndam is eergisteren in den 'a' ten avond eene pleizierboot even buit00 de sluizen door afwijking van de vaat- geul aan den grond gevaren. De opvarenden, 60 personen, werd011 in schuiten aan den wal gezet en ''°s nachts te 4 uur in rijtuigen naar Am sterdam en Halfweg gereden. De sleepboot Heemskerck heeft dc" volgenden ochtend het vaartuig vl°' gekregen. Op de terugreis van de Goudsch0 boot, die Zondag eene pleizierreis ha(' gemaakt naar den Hoek van Holland' ontstond aan boord een geschil tusscbe" eenen artillerist, te Utrecht in garni zoen, en een anderen passagier. De sol* daat trok ten laatste, op tegenw00'- bedacht, tegen een aantal lieden die hem tc lijf wilden, zijn wapen, en brac'1' daarmede verschillende verwondinge° toe. Bij aankomst te Rotterdam wis' hij te ontkomen aan de woede van zij'-0 medepassagiers. De Weesinrichting te Neerbosch De geneeskundige adjunct-inspectom' van Gelderland en Utrecht, dr. A. Post, deelt in de Arnh. Ct. mede, da' hij naar aanleiding van de brochur0 der heeren Van Deth en Van Houtem de Weesinrichting in de laatste dag011 meermalen onverwacht heeft geinsp°c' teerd. Ter geruststelling van hen, wier b°" trekkingenopNeerboschworden verpleeg''' verklaart dr. Post, dat bij geen de" tot dusver onderzochte weezen ong°' dierte op het hoofd is gevonden. We leden vele kinderen aan hoofdzeer, het welk, volgens den adjunct-inspecteu''' ovenwei voor een inrichting als de00 geen verbazing behoeft te wekken. Vierder deelt dr. Post, mede, dat h°' middageten, bij zijn onverwachte be zoeken, met smaak was bereid en m0' graagte werd gegeten. De zindelijkheid der privaten liet niets te wensclm" over, evenmin als de bedden, al erk°nt hij, dat de slaapzalen overvuld war0"' Op algemeen verlangen heeft de pa"'1 ter dor buffetten in MUSIS SACRUM o0" bij geëngageerd de troep van Mr. DEL AVARE en JULES POULE. Vergadering van dsn Gemeenteraad °P Dinsdag 4 Juli, de3 namiddags ten kwartier vóór twee ure Afwezig de heeren Van Erpecum Visser. i Na vaststelling der notulen wer0 mededeeling gedaan van de ingekom0

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2