Stads- en Gewestelijk Nieuws. In eene vergadering van socialisten, eergister-avond in het Maison du Peuple te Montmartre gehouden, drongen ver scheidene sprekers er op aan eene alge- meene werkstaking te beginnen en geen deel te nemen aan de feesten van 14 Juli, als protest tegen het sluiten van de Arbeidsbeurs. Toen eergisteren-avond eenige radicale Kamerafgevaardigden op het Raadhuis verschenen, om aldaar te zamen met de leden van den Gemeente raad zitting te houden, wees de prefect van de Seine hun de deur, gelijk zij verdienden. Maar die afwijzing lokte hevig protest uit, niet enkel van de afgewezenen-zelven, maar ook van de gemeenteraadsleden, die zelfs aan de Parijsche bevolking van het gebeurde kennis gaven in een opstel, waarin zij verklaren de houding der politie af te keuren, maar den Parijzenaars aanma nen, kalm te blijven en geen voorwend sel tot vervo^ing geven. In een offi- cieuse nota wordt nu verklaard, dat de prefect handelde op last van den minister Dupuy, „die niet wil dat andere dan do bevoegde regeeringspersonen zich met de regeling der zaken belasten." Vol gens le XlXe Siècle kan men verwachten, dat de gemeenteraad ontbonden wordt, maar, naar een Reu ter-telegram meldt, wordt dit gerucht tegengesproken. Ook aan de Broersvest ontstond gis' teren-avond een vechtpartij tusschen eenige jongelieden. Toen de politie zich er mede bemoeide, keerde zich de woede tegen haar, en de hulp van eenige bur gers, die daarbij nog menige klap op liepen, was noodig om 4 der belhamels te arresteeren, waarna dezen geboeid naai het politie-bureau werde-i gevoerd- De Kolu. Zei tuny meldt uit Berlijn van gisterenDe Russische gezan heeft gisteren aan onze regeering mede gedeeld, dat de grootvorst-troonopvol ger den 11 dezer op zijne terugreis naar St. Petersburg aan keizer en kei zerin Wilhelm een bezoek wenscht te brengeD. Een extra trein zal te G-och ter beschikking gesteld worden van den grootvorst, 's Avonds zal er een diner in het nieuwe paleis zijn. Daarna zal de grootvorst zijn reis voortzetten. De toestand te Parijs verbetert. De stad krijgt langzamerhand weder haar gewoon aanzien, ook in het Quartier Latin. Toch kwamen er eergisteren nog enkele hotsingen voor. Te 8 uur in den avond werd een charge gemaakt om den boulevard Voltaire en de Avenue de la Képublique te doen ontruimen, waarbij weder verscheidene personen werden gekwetst. De place de la llépu- blique werd door militairen onder bevel van generaal Saint Julien bezet. Den geheelen avond bleef het zeer woelig. Om en nabij dit plein werden af en toe charges gemaakt, om het publiek uiteen te drijven. Een groot aantal personen werden in hechtenis genomen. De minister Dupuy heelt gisteren in de Kamer op eene interpellatie over het sluiten der Arbeidsbeurs verklaard, dat die instelling in het leven geroepen is, juist omdat er een vrije markt voor den arbeid moet bestaan. De Regeering zag zich gedrongen die beurs te sluiten, welke van hare aanvankelijke bestemming was afgeweken en een middenpunt van agi tatie is geworden Hij, minister, zal wel dra een reglement voor de Arbeids beurs maken. In het Lagerhuis te Londen heeft lord Grey medegedeeld, dat in Oeganda Katholieken en Protestanten, met goed keuring van Portal, een vergelijk hebben getroffen tot verdeeling van het be twiste gebied. Van Portal zijn telegram men ontvangen verslaggevend van zijne verrichtingen tot den 8n April. Te Londen zijn de straten nog versierd en geïllumineerd ter eere van het huwelijk van den hertog van York. Eene talrijke menigte is overal op de been de circulatie van rijtuigen in de voornaamste straten is geheel en al geschorst. Het is prachtig weer. Volgens bericht uit Malta was het niet zinken van de Camperdown bij de aanvaring tegen de Victoria te danken aan de koelbloedigheid van een stoker, die de aanvaring ziendeaankomen,alvast, zonder dat hij daartoe bevel had ont vangen. de waterdichte schotten sloot. Bij het einde van het werk stond het water hem aan de lendenen. De stoker zal nu bevorderd worden en een jaargeld ontvangen. Dezer dagen deed het gerucht de ronde (dat vele bladen beweerden uit Rome te vernemen) volgens hetwelk weldra een encycliek van 'sPausen hand over dedemo- cratie verschijnen zou. Volgens Havas is dit gerucht geheel en al uit de lucht gegrepen en dankt het zijn oorsprong aan het feit, dat binnenkort een Pauselijk schrij ven zal gericht worden aan een hooggeplaatste leek, waarin Leo XIII dit belangrijk punt dtr sociale kwestie ter sprake zal brengen. Haar men uit Alexandrië bericht, is een Turksch schip met 850 bedevaart gangers aan boord in het quarantaine station te Eltor aangekomen. Op reis hebben er aan boord vele gevallen van cholera plaats gehad, waarvan 20 met doodelijken afloop. Ook isereen Egyptisch schip met 500 bedevaartgangers aange komen, bij welke zich vele verdachte gevallen hebben voorgedaan. Schiedam, 8 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen, ingevolge art. 5 dei- Wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap, Staatsbladno. 118 van 1885 ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein van P. J. van Hees, voor het huis aan de Lange Haven C n°. (53. Bij Burgemeester en Wethouders dezer gemeente zijn ingekomen verzoeken van lo. van A. Per qui n, om vergunning tot oprichting van een zeepzie der ij, in een pakhuis, gelegen achter zijne woning aan de Hoogstraat alhier, wijk C no. 99, kadaster sectie no. 1076. 2o. van de firma H. J. Drop Co., om vergunning tot oprichting van een sigarendrogerij, in het pand aan de Korte Haven alhier, wijk A no. 120 kadaster sectie C no. 243. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 20n Juli aanst. des mmiddags ten 2 ure ten Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagsn vóór genoemd tijdstip van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gelet op de artt. 18 en 19 der wet van den 14n September 1866, Staatsblad no. 138) gewijzigd bij de wetten van 29 Maart 1877 Staatsblad no. 64) van 10 Mei 1890 (Staatsblad no. 83; Brengen ter openbare kennis, dat de bij art. 17 der Wet bedoelde lijst, bevatten de de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onder houd in aanmerking komen, met aan duiding van de mate, waarin ieder hun ner, naar gelang van de beschikbare ruimte zijner woning en van de ge bouwen en getimmerten voor stalling bruikbaar, geacht wordt daarin te kun nen voorzien, heden is aangeplaktdat die lijst van namen tot en met den 19 den Juli e. k., ter Secretarie der Ge meente voor een ieder ter lezing is nedergelegd, alsmede dat de bezwaren tegen die lijst schriftelijk zullen moe ten worden ingediend tusschen den 22 sten Juli en den 5den Angustus e.k. Zij achten het tevens niet ongepast, de inwoners bekend te maken met den inhoud van de artt. 13, 14 16 der hierboven aangehaalde Wet, luidende als volgt: Art. 13. De vordering van inkwartiering en onderhoud geschiedt voor het krijgsvolk, bij bewoners van huizen of van gedeelten van huizen, ter zake waar van aanslag in de personeele belasting plaats heeft, naar eene huurwaarde, welker bedrag, volgens de Wet op het middel, geen aanspraak geeft op verminderde belasting voor de dienstpaarden, bij alle personen, die over gebouwen of getimmerten beschikken, bruikbaar tot stalling van paarden en waarin onbezette plaatsen zjjn. Art. 14. Huisgezinnen waarin zich een kraam vrouw of een lijk bevindt, of waarin personen aan ernstige ziekten lijden, worden tijdelijk van inkwartierieg vrijgesteld. In huizen, waarin eene besmettelijke ziekte heersc ht, mag geene inkwartiering geschieden. Deze omstandigheden worden vóór het uit reiken der biljetten aan de kwartiermakers, of bjj detachementen aan de manschappen, mede gedeeld aan den burgemeester. De inwoner, die deswege in gebreke blijft, is gehouden de ingekvvartierden voorloopig in zijne woning (mits daarin geene besmettelijke ziekte heersche) op te nemen en ten spoedigste, voor eigen rekening, in hunne behoorlijke huis vesting en onderhoud elders in de gemeente te voorzien. Deze laatste verplichting vervalt, wanneer het gemis der bedoelde opgaaf buiten de schuld ligt van den inwoner, in welk geval, op diens latere mededeeling der reden van vrijstelling, de burgemeester een ander kwartier aanwijst. Huisgezinnen, zonder mannelijke personen boven de 20 jaar, worden niet met inkwartie ring belast. Ontstaat eene reden van vrijstelling tijdens de inkwartiering, dan wordt door den burge meester, na kennisneming daarvan, een ander kwartier aangewezen. Art. 16. De inkwartiering en het onderhoud worden bij gelijke beurten onder de inwoners verdeeld, met dien verstande evenwel, dat de krijgslieden, tot dezelfde kompagnie of het zelfde escajlron behoorende, zooveel doenljjk in de nabjjheid van elkander en van hunne paarden worden ingekwartierd. „Uitgaan" was de titel van het too- neelspel van Glanor, gister-avond dooi de Vereenigde Rotterdamsche toonee- listen in den Officierentuin opgevoerd, en dat een algemeen succés mocht inoogsten. Het stuk verplaatst ons in de hof stad, waar Eduard Valkenburg eene diplomatieke betrekking vervult. Die be trekking legt hem de verplichting op vele soirees, concerten enz. bij te wonen, terwijl hij genoodzaakt is zijn jonge vrouw, die zoo dolgraag aan al die feesten had deelgenomen, thuis te laten. De voor- en nadeelen van het uitgaan en van het thuisblijven, en eveneons van de verantwoordelijkheid van den man om zijne jonge vrouw alleen thuis te laten, worden, meest in huraoristischen zin in den verderen loop van het stuk uiteengezet. Maar opeens, daar komt verande ring. Op een lot uit de Turksche loterij, dat de jonge mevrouw eens op haren verjaardag van papa ten geschenke ontving, viel een der hoofdprijzen. En terwijl de heer Valkenburg, hiervan nog onbewust, des avonds gereed staat om weder eene soiree te bezoeken, komt mevrouw tot niet geringe verbazing van haar echtgenoot in prachtig baltoilet de kamer binnen. Daarna volgt natuurlijk de opheldering.Zeer begrijpelijk kan de heer V. zich uitstekend met deze verandering in zijne positie vereenigen, en nu is ook de reden vervallen, waarom mevrouw niet aan de soirees zou kunnen deel nemen. Intusschen, mevrouw heeft de genoegens van den huiselijken kring zoo zeer op prijs leeren stellen, dat zij het plan gemaakt heeft, om ook nu nimmer uit te gaan, en liever haren tijd te besteden aan de opvoeding van haar kind. Het lieve mevrouwtje weet haar echt genoot daardoor zoo zeer te imponeeren, dat hij zijn geheele soiree vergeet en zich met haar en papa aan de gezellige theetafel schaart. Van zijn lust tot uitgaan is ook hij volkomen genezen, en nu eerst ziet hij in, dat geen genoe gen hooger gaat dan dat van den huise lijken kring. Uitstekend werd dit tooneelspel ver tolkt. Mevrouw v. EijsdenVink ver vulde hare zoo dankbare rol uitnemend, en ook de lieer Tartaud was volkomen op zijn plaats, wat wij eveneens van de overige artisten kunnen zeggen. Hetnastukje, „Een Bengaalschetijger." is een klucht, di< door de elkaar ver dringende koddige scènes den lachlust voortdurend gaande houdt. De Bengaal- sche tijger is niemand anders dan een zeer jaloersch echtgenoot, een ex-weduw naar, die zijn jonge vrouw ten onrechte steeds verdenkt en bespiedt, terwijl hij door al die dwaasheid omstandigheden in het leven roept, die hem werkelijk ,een schijn van grond voor zijne achter dochtigheid geven. De heer Rosier Faassen speelde zijne rol van overdreven jaloersch echtgenoot zeer goed, terwijl mevrouw Van Eijs den - Vink, zijne jonge, onschuldi- dige gade, en mevr. Coelingh-Vorder- man, het naïeve dienstmeisje, dat zoo uitstekend leugentjes weet te verzinnen, eveneens uitstekend hare rol vervulden. De heer Victor Faassen vertolkte zeer goed liet onnoozele apothekertje, en wist de netelige positie, waarin hij zich bij herhaliug bevond, zeer goed we®1 te geven. Ter afwisseling biedt het Bestuur der Officieren-Vereeniging haren leden en stadgenooten a. s. Maandag gelegen heid tot het bijwonen eener voorstel ling van de Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch tooneel," en dit met een stuk dat ongetwijfeld een zeer tal rijk publiek zal lokken, n.l. „De klein® Lord." Immers dit tooneelspel vond bij alle opvoeringen een uitbundig succes, terwijl het indertijd ook voor HH. MM- de Koninginnen werd opgevoerd, zooals men zich zal herinneren. Wij kunnen onzen lezers dan ook niet genoeg aanbevelen dit aantrekke lijk stuk, dat wij reeds het genoegen hadden eenmaal te zien opvoeren, z°° mogelijk met hunne kinderen te gaan bijwonen, te meer daar acteurs als Louis Bouwmeester, Jacques de Boer, e a. daarin zullen optreden, terwijl de titelrol zal vervuld worden door den jongeheer Stoete, een veelbelovend leer ling van den heer Bouwmeester. Een Hevige vechtpartij had gisteren plaats aan het Hoofd alhier, op het z-g- dijkje* Zekere V. had gedurende de afwezigheid van den herbergier S. t0 zijnen huize den boel kort en klein g0' slagen. Toen S. terugkwam, en dit nota bene van een doopplechtigheid en hij den woestaard vond, ontstond 0t zeer natuurlijk een hevige twist, die op het dijkje beslecht zou worden. moet echter al heel slecht van de reis zijn gekomen, daar hem, naar men ons mededeelde, een rib is stukgeslagen, terwijl zijn gelaat niet kenbaar was van de vele bulten en schrammen, die hij van zijn tegenstander had ontvangen- Maandag 10 Juli a. s. herdenkt Jacob Hille den dag, waarop hij gedurende 50 jaren, bij zijne patroons, de heeren P. Loopuyt Co., zal werkz tam zijn geweest. Reeds nu worden aanstalten gemaakt om dit jubileum op zeldzaam luisterrijke wijze te vieren. Op een stuk land achter hetAgneta- park te Delft heeft Zondag middag eene kiesrecht-meeting plaats, waar als spre kers zullen optreden de heeren P. L- Tak te Bussum, W. J. S. Spooren, voor zitter van de R. K. vereeniging Ken- dracht maakt macht te Amsterdam, o" mr. M. W. F. Treub. Wegens te weinig deelneming zal te Delft de gebruikelijke contrapartij van wege de buigerij na afloop der lustrum feesten, dit jaar niet gegeven worden- Te Maassluis hebben drie reederijen elk aan een haver schepen, als proef, een nieuw model van kabeljauwshaken medegegeven, ten einde te onderzoeken of daarmede meer kabeljauw te van gen is. Aan deze haken wordt, in plaats van kleine stukjes, een geheele haring tege lijk aangeslagen, waarop de kabeljauw beter schijnt af te komen. Met belang stelling ziet men de uitkomsten van dez0 proefneming tegemoet, daar wellicht df wederopkomsl van de beugvisscber'j daarvan afhangt. (X/rs.) Donderdag is te Maassluis binneng0' loopen de bomschuit Holland I, reed®1' Jac. Jenezon, van Scheveningen, m,t; 40 kantjes volle en 80 kantjes maatjes haring. Dit is de eerste Scheveningsche schuif' welke in dit jaar met een lading haring aankomt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2