Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Het Rijpaard. bureau Jtoocpötraaf 817. No. 4631. ALGEMEEN OVERZICHT. mmm Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers - 0.05 Het auteursrecht Tan den inhond dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 {Stsbl.) No. 124. Van 16 regelsf 0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan. 10 Juli '93. midden van de groote hitte, welke c te Berlijn hare afmattende werking -j^ed gevoelen, zijn Zaterdag in den j. Ultschen Rijksdag de algemeene be- aadslagingen over het legervoorstel ten ode gebracht, en daarmede tevens, ^hgezien er geen enkel voorstel was j>edaan om eene afzonderlijke commissie benoemen, de eerste lezing zonder eihming. Algemeen verlangde men deze aak zoo spoedig mogelijk af te doen, het zoo good als boven allen twijfel k 'aat, dat de overwinning der Regeering j_(Tzekerd is. Immers, Zaterdag ver- aarden de twee kleine groepen, welke J.'telijk de beslissing in handen hebbon, 'e der Polen en der anti-semieten, voor rpet wetsontwerp te zullen stemmen. °t dusver was gevreesd, dat de Polen tit misschien onderling oneens zouden °rden, omdat een deel van dezen slechts yiei' noode met de overigen medegaan. aterdag hebben ook de radicalen onder anti-semieten, die tot nu toe zich "Ken het ontwep hadden verklaard, ^ütoond tevreden te zijn door de Vrij- aag door Caprivi afgelegde verklaring, at hij de maatregelen om het noodige held voor de kosten der nieuwe regeling vinnen, hoofdzakelijk de beurshande- ai'ftn zullen getroffen worden en de andbouwers en kleine burgers gespaard. Opmerking verdient, dat ook Zater- ,aS bijna iedere spreker het had over 'e voorvallen te Parijs en daaraan na- Uurl\jk naar mate van zijn partijstand- Punt, zijne uitlegging gaf. Het lid van Centrum, Groeber, kwam met de "''zekering voor den dag, dat uit de ^°proeren" te Parijs en uit het Panama- ^handaal blijkt, „hoe verrot de Fransche ^schappij is." „Een volk," meende van den Rijksdag, „dat zoo lui 1, lid is en zoo in den grond verdorven, kan 'et opgaan tot een oorlog, waarbij zijn nsche bestaan is gemoeid." Deze woor- etl vonden zoowel bij het Centrum als i) 7'' Jljn oog schitterde vurig, zijn haar was h;.-aï't a's d nacht en toch glanzend als brons, e(j Fad eo;i hoog voorhoofd, zijn gang was i.„ zün liam was Ajax, rijpaard van den grond- Z!ttev 1-iöbel van Erlenhof. Voor"''4 was een dierenvriend. Reeds lang op-1 eeu uienschelijke behandeling van 6 stomme medeschepseleu aangeraden werd die 6en oeconomisch oogpunt, werden alle 4i* °P Erlenhof als vrienden beschouwd, e°hter als eeu kind waar de geheele heel vi Botscl1 °P was. Eens, toen hij nog kam ale'n was, had Kareltje hem in de eet- dieno'i ®e'jracht en had hjj met zijn hoeven 'haar seu 'n den keurigen vloer gemaakt, mama had hem niet weggejaagd, maar aan de linkerzijde bijval. De nationaal- liberaal Yon Benningsen gaf evenwel ten antwoord: „Alken te Parijs, in de kringen der rijke burgerij, heerscht die verdorvenheid; het Fransche leger, naar het oordeel van de beste Duitsche des kundigen is, zoo degelijk en flink, als het nog nooit te voren geweest is. In ver band hiermede is het nuttig, de geschie denis van de revolutiën in Frankrijk voor oogen te houdenze zijn allen begonnen met soortgelijke gebeurtenis sen als er nu hebben plaats gehaden het is best mogelijk, dat in de ure des gavaars éen enkele eerzuchtige de be staande zwakke regeering omverwerpt en zich zoowel van de macht over als de leiding van het tot deu oorlog ge zinde leger meester maakt." Deze woor den vonden instemming bij de rechter zijde en de middenpartijen. De heer Rich ter noemde het belachelijk, dat Duitsch- land rilt en heeft voor eenige straat schandalen te Parijs. Met voor Frankrijk behoeft Duitschland bevreesd te zijn, alleen voor de Fransch-Russischecoalitie. Na een heftige woordenwisseling tusschen Rickert en Liebknecht, welke laatste Rickert voor een sukkel uitmaakte, spotte Rickert met het politiek inzicht van degenen, die de Franschen beschou wen als onschadelijke lammeren. Het was eene opluchting, toen de algemeene beraadslagingen hiermede een einde namen. In de Kamer van afgevaardigden te Parijs ging het Zaterdag mede zeer warm toe. Er werden interpellaties over de sluiting der arbeidsbeurs en de on geregeldheden gehouden. Paulain Méry veroordeelde de Regeering, omdat zij de arbeidsbeurs gesloten en de opwinding in een opstand heeft doen overgaan, teneinde troepen Parijs te kunnen bin nenvoeren. Dreyfus gispte de hande lingen der regeering tot onderdrukking der ongeregeldheden. Hij veroordeelde de tusschenkomst van het leger, welks eenige rol mag zijn, Parijs tegen den buitenlandschen vijand te verdedigen. integendeel liefkoozend over de manen ge streken. Onderwijl was hij vier jaar geworden, de heldere winterdagen waren gekomen en onder vroolijk geschel snelde hij langs den besneeuw- den weg om de geheele familie naar een na- bijzijnd landgoed te brengen. Mei kloppend hart stonden de kinderen te wachten aan wie hunner de eereplaats te beurt zou vallen, naast papa in de slede met Ajax bespannen. Het was een prachtig dier. Toen hij zoo over den btsneeuwden weg snelde was er geen zenuw, geen spier aan de prachtige gestalte, die niet sierlijk en harmonisch werkte. Op Ajax ook leerde kleine Karei rijden. Gedwee liet hij zich door de zwakke kinder hand besturen. Gewillig boog hij zich zoo laag, dat het ventje op zijn breeden rug kon klimmen en voort ging het zonder toom of teugel over heg eu steg. In het begin gevoel de Ajax, te midden van zulk een lustige vaart, vaak grooten lust om te blijven staan en als hij dan daaraan gevolg gaf en zijn verstan- digen kop zijwaarts wendde, lag de moedige ruiter in het gras. Dan streek Ajax met den zwarten kop langs den wang van den kleine en hinnikte zaehtkens. alsof hij wilde zeggen „'t was niet kwaad gemeend'' en dan begon het lieve leven van voren af aan, totdat er in de geheele nabuurschap geen sloot en geen Révillon sprak in gelijken geest. Dumay zeide, dat de Regeering de orde beeft laten verstoren om de sluiting van de Arbeidsbeurs te rechtvaardigen. De minister Dupuy antwoordde breedvoe rig; hij betreurde de droevige feiten dei- laatste dagen en verdedigde de sluiting- der Arbeidsbeurs, die sinds hare stich ting van karakter veranderd is. Zij is tegenwoordig gevaarlijk (toejuichingen uit het Centrumprotesten van links). De wet moet op de syndicaten toegepast worden, anders zou men ons verwijten, een brandpunt van opstand aan te moe digen. De enkele tegenwoordigheid dei- soldaten is voldoende geweest om de orde te herstellen toejuichingende regeering heeft haren plicht gedaan. Eene langdurige discussie tusschen Millevand en de ministers Guëcin en Dupuy volgde over de Arbeidsbeurs. Millevand verweet der Regeering, zich niet te hebben gehouden aan de belof ten aan de werklieden gedaan, en niet te weten wat zij wil. De ministers protesteerden. Brisson verweet het gou vernement, de kwestie van oproer dei- werklieden te hebben opgeworpen. Hij verhaalde eenige feiten van brutaliteit, waarvan hij getuige was geweest en vroeg zich af, of de politie geen parool had ontvangen van iemand die vreemd was aan het ministerie. Het gouverne ment moet het vermijden, weerstand te doen bieden, alleen om de macht te behouden ToejuichingDe minister president Dupuy verklaarde, zoo noodig, de politie te zullen hervormen en het hoofd te treffen, indien deze zich eenige verantwoordelijkheid op den bals heeft gehaald. De Kamer beeft daarop met 343 tegen 194 stemmen de motie—-Ber- trand, waarmede de Regeering zich had vereenigd, aangenomen. Bij de ontvangst van den Koning en de Koningin van Denemarken en prins Waldemar in de Guildhall te Londen door een corporatie uit de City waren Zaterdag ook de prins en de prinses van Wales, de Russische kroonprins, vele heg meer waren, waarover hij en zijn geleider niet hadden gesprongen. Papa Fröbel dacht het zijne over deze oefeningen, want sedert Ajax naar geen teu gel meer luisterde kon men hem niet goed meer in de wei laten, maar de heide jongens (het menschenkind en het paardenkind) wer den mot iederen dag roekeloozer. De kleine Karei riep luidkeels, „Heide" als hij over hindernissen moest springen en Ajax hinnikte. „Dat's goed afgeloo'pen." Karei werd langzamerhand grooter, ging naar school en werd student. Ajax werd oud en dik en liep liever een eindje om dan over slooten en heggen te springen. Alleen in de vacanties zagen de beide vrienden elkander weer en deden dan af en toe heel bedaard een wandelritje langs deu vlakken weg. Dan klop te de student zijn lievelingspaard op den nek en zei tot hem „niet waar oude jongen, wij zonden nog best samen eens over eeu hinder nis kunnen springen", maar als het zoover kwam, waagden zij het toch niet meer. Toen kwam de storm, die het huis omver wierp.Papa Fröbel was gestorven en alles moest verkocht worden om de schuldeischers te betalen en ook dat was nog nauwlijks vol doende. De oudere broeders bezorgden de za ken dat wil zeggen, zij verdeelden de opbrengst van hun oud tehuis en toen Karei na vol bracht examen huiswaarts keerde en naar 't leden van het Engelsahe koninklijk huis en een aantal hooggeplaatste per sonen tegenwoordig. Het adres der cor poratie werd den Koning in een gouden schrijn aangeboden. Daarna had in de groote zaal van Guildhall een wijdsch déjeuner plaats. De Koning van Denemarken heeft in de Guildhall op het adres der corporatie uit de City geantwoord, dat hij de in het adres uitgedrukte gevoelens van harte deelt. Hij heeft de smarten der Engelsche natie gedeeld, heden deelt hij hare vreugde bij de gedachte aan het jonge paar, op hetwelk de hoop van miliioenen men- schen gevestigd is. De Koning eindigde met het uiten van een wensch voor de welvaart van het Duitsche rijk.Aan het dejeuner namen 700 a 800 gasten deel. Nadat een dronk was uitgebracht op den Koning en de Koningin van De nemarken, stelde de lord-mayor een toost in op den Russischen troonopvolger. Deze betuigde daarvoor zijn dank en gaf de hoop te kennen, dat de vriendschap pelijke gevoelens tusschen d6 regeerende huizen in Engeland en Rusland zich zullen uitstrekken tot de heide volken. Het Congros te Krakau in Oosten- rijksch Galicië gehouden heeft aan den Paus een telegram van protest gezon den tegen alle beperking van de vrij heid, de rechten en de voorrechten, welke toekomen aan den Stedehouder van Christus op aarde. Daar we be- hooren tot een natie, die sedert lang veel geleden heeft, zoo schrijven deze Oostenrijksche Polen, kunnen wij des te beter de krenkingen gevoe len, die in onzen tijd den apostolischen Stoel worden aangedaan. Daarom ver heffen wij onze stem tegen ieder onrecht, iedere beperking-der vrijheid en onaf hankelijkheid van den stedehouder van Christus. Wij zullen nooit den thans bestaanden toestand als wettig erken nen." In de Kamer van afgevaardigden te Rome gaf Zaterdag de beer Bovio aan leiding tot een tumult door te ver een of ander aandenken van zijn vader vroeg, antwoordden de broeders met gefronst voor hoofd „verkocht En de oude Ajax „Ook verkocht, natuurlijk Karei zuchtte en trachtte te weten te komen, waar de oude vriend gebleven was, maar 't was hem onmogelijk, daar Ajax reeds door verscheidene handen gegaan, en zijn spoor niet meer te volgen was. Intusschen werd Karei benoemd tot leeraar aan 't gymnasium van een der provincieste den. Hij werd hier weldra in gezelschappen zeer gezocht en was het voorwerp van groote welwillendheid en deelneming van vele moe ders en dochters. Het zou hem gemakkelijk gevallen zijn een iu alle opzichten voordeeiig huwelijk te slui ten als hij zijn hart maar tot rede had kunnen brengen. Maar zijn horst was verruimd, zjjn longen uitgezet en zjjn hart was in zijn vroo- lijke kinderjaren op den rug van den ouden Ajax zóo ruim en groot geworden, dat hem nu geen gewoon nieuwerwetsch oude vrijers- hart in de borst klopte, maar een trotscii en ontembaar, dat zich nu eenmaal had voorge nomen, liever alleen te blijven, wanneer 't geen wederliefde vond hij de dochter van den overste der cavalerie. (Slot volgt.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1