Stads- en Gewestelijk Nieuws, klaren, dat. hij zijne goedkeuring niet kan hechten aan het eergisteren dooi de Kamer ontvangen rapport van het comité voor de Bankwet. Hij eischte, dat de aansprakelijkheid van een iege lijk zou worden erkend en vastgesteld, hetzij dan dat dit afgevaardigden, senaatsleden of ministers treffe. De op schudding werd zóo groot, dat de voor zitter zich genoopt zag den hoed op te z#tten en de zitting te schorsen. Nadat zij hervat was, stelde Cavalotti eene motie van orde voor, betrekking hebbende op de aansprakelijkheid van parlementsleden, welke motie echter tot nadere beslissing werd verdaagd. Ten slotte weid het wetsontwerp betreffende de reorganisatie der circulatie-banken met groote meei derheid aangenomen. De partij der wanorde en van het geweld blijft steeds voortgaan het Iberisch schiereiland te verontrusten. Het aantal anarchistische geweldple gingen is de vorige week weer zeer steak geweest in Spanje. Woensdag ont plofte voor de deur van een advocaat te Sevilla een bom. De deur werd aan splinters geslagen. Uit Madrid kwam het bericht van het aanhouden van een individu, die in de nabijheid der woning van Canovas in het bezit van een helsch werktuig werd gevonden. Te Murcia ontplofte een bom voor een aanzienlijk huis een bediende werd gekwetst. Te Valencia had Donderdag een ontploffing plaats in een winkel. Het geheele huis werd vernield en zeven personen zwaar gekwetst. Schiedam, 10 Juli 1893. De kiesvereeniging „Schiedam" zoo maldt de Schied. Courant hield Vrijdag-avond alweer vergadering. 30 leden waren aanwezig. Ingekomen was eene missive van de 4 herkozen be stuursleden, de heeren Gr. Visser Bzn., J. W. J. van Harwegen den Breems, W. C. van der Schalk en B. P. Nieuw- hof, waarin zij verklaarden hun benoe ming te zullen aannemen, indien de vereeniging kon goedvinden de niet herkozen bestuursleden weder in de plaats te stellen van de nieuw gekozene alle 7 oude bestuursleden zouden dan de verkiezing leiden en in Augustus e. k. aftreden, om de Vereeniging gele genheid te geven zich dan opnieuw uit te spreken. De heer M. C. M. da Groot kwam tegen dit voorstel krachtig op hij zag daarin eene ongeoorloofde pressie van de 4 bestuursleden op de souvereine vergaderinghet ging toch niet aan onder dien druk een, na rijp beraad eerst vóór 6 dagen genomen besluit, weer ongedaan te maken3 niet gewilde bestuursleden weer goedig aan te nemen en de 3 nieuwe naar huis te sturen, zij het dan ook maar voor een paar maanden. Waardeerende de goede be doeling van het oude bestuur om de aanstaande verkiezing door beproefde krachten te doen leiden, meende hij het voorgestelde middel sterk te moeten afkeuren als eener fiere vergadering onwaardig. Dan nog liever zou hij zich het verlies getroosten van 4 verdienstelijke mannen, wier herkiezing hij zelf krach tig bevorderd had. De heer W. C. van der Schalk ant woordde, dat het voorstel slechts ge daan was om meer waarborg voor een gewenschten gang der aanstaande ver kiezingen te verkrijgen en geenszins beschouwd mocht worden als het viagen van een gunst. De oude bestuursleden vonden heengaan heel wat prettiger slechts bezorgdheid voor de goede zaak leidde tot het voorstel om te blijven. In een lange redevoering verklaarde de heer Den Breems, dat hij voor zijn deel de missive terugnam, in zooverre daarin eenige pressie op de vergadering mocht worden geoefend alleen do ge lofte der bestuurders, om slechts ge zamenlijk te blijven of gezamenlijk heen te gaan, maakte hem het plaats nemen aan de bestuurstafel onmogelijk. Het voorstel vervat in de missive werd verworpen met 14 tegen 12 stem men. Gevolg daarvan was, dat de 4 bestuursleden hun herbenoeming niet aannamen. Derhalve verkiezing van nieuwe. Bij eerste stemming werden met kleine meerderheid gekozen de heeren M. Kranen, D. Ris en W. F. Tak, bij een volgende stemming de heer M. C. M. de Groot met 15 stemmen tegen 14 op den heer J. W. J. van Harwegen den Breems. AlleD verklaarden de be noeming aan te nemen. Op voorstel van den heer Walch, eenigszins gewijzigd door den heer W. F. Tak, werd besloten aan de katho lieke en anti-revolutionaire kiesvereeni- gingen opgave van hun candidaten te verzoeken en dezen dan het program te zenden met het verzoek hun gevoelen er over schriftelijk mee te deelen, ten einde te kunnen nagaan in hoever „Schiedam" deze candidaten steunen kan. Slechts 3 leden verklaarden zich tegen dit voorstel. Zonder hoofdelijke stemming besloot men het bestuur op te dragen een wer- vings-commissie aan te stellen. De voorzitter herinnerde er aan, dat uiterlijk Maandag ten 8 ure de candidaten voor den Raad moeten zijn opgegeven en wel door minstens 3 leden schriftelijk aan het bestuur. In de dadelijk daarop gehouden be stuursvergadering zijn benoemd de hee ren M. Horn tot voorzitter, Kranen tot vice-voorzitter, Lehman de Lehnsfeld pennigmeester, Yan Dolder secretaris. De omwenteling in „Schiedam" is dus voltooid zegt de Schied. Ct. Onvoorwaardelijk zijn wij er niet mee ingenomen. De wijziging der constitutie en het program hebben onze volledige goedkeuring. Maar aan het hoofd der Vereeniging hebben wij eenige geharde, toewijdingsvolle mannen verloren. De zaak lag ei nu eenmaal toe. Zoodra de oude bestuursleden zich aan elkander bonden, aldus hun individueele verant woordelijkheid en vrijheid te kort deden, was een fout begaan, die noodzakelijk andere fouten moest voortbrengen. Dat de vergadering hare vrijheid van keuze geen geweld wilde laten aandoen is begrijpelijk en te waardeeren. Overigens is veel duisters en gedwongens tot hel derheid en klaarheid gebracht. De ver eeniging toont nu een beslist progressief karakter. Ieder oprecht mensch zal zich daarin verheugen. Aan de vrijzinnigen nu de taak om te toonen, dat inderdaad „de goede zaak" bij hen gaat boven persoonlijke sympa thieën en antipathieën, om als éen man te strijden voor de best mogelijke samen stelling van onzen gemeenteraad. Uit bovenstaand verslag van de Schied. Cl. blijkt van welken aard de „omwenteling" is, die in de kiesvereeni- nigir.g „Schiedam" heeft plaats gevon den. De oude liberale partij, het doc trinair liberalisme, heeft het onderspit moeten delven en het radicale element voert den boventoon. Om aan de eischen der radicalen te voldoen, moest reeds de bijvoeging „vooruitstrevend" in de omschrijving van het doel der vereeni ging worden opgenomen, daarop werden de oude bestuursleden, die behoudens eene enkele uitzondering tot de ver ouderde liberale p i tij behooren, uit het bestuur verwijderd en door jongere leden, dio meerendeels de radicale beginselen zijn toegedaan, vervangen. Dit ligt zoo geheel op de historische lijn der ontwikkeling van het liberalisme. De liberale partij, na het radicalisme te hebben voortgebracht, wordt ver drongen door hare eigen kinderen, die de oude stervende moeder uit het huis jagen, dat zij zoovele jaren heeft be woond. De Schied. Ctdie er zich over verheugt, dat de Vereeniging nu duidelijk een beslist progressief karakter vertoont, kan er nog pleizier van beleven. Met Horn, den bekenden debatter uit de bijeen komsten van het Alg. Nederl. Werklieden verbond, aan het hoofd, gaat de kies vereeniging „Schiedam" „een schoone toekomst" tegemoet Voor ons, Katholieken, blijft nu de vraag ter overweging of wij met het radicale element, dat thans door de kies vereeniging „Schiedam" wordt vertegen woordigd, bij de aanstaande gemeente raadsverkiezingen zullen samenwerken. Zullen wij op het voetspoor van onze geloofsgenooten te Amsterdam, die ons reeds het voorbeeld van een samenwer ken van Katholieken, antirevolutionairen en radicalen hebben gegeven, de hand die ons blijkens liet verslag der Sch. Cl. zal worden toegestoken, drukken? Zal het radicale element ons het schouwspel bieden van eene eerlijke loyale samen werking, die wij tot nog toe van de liberale en antirevolutionaire partij te vergeefs hebben verwacht? Het zijn voorzeker allen vragen, die door de ka tholieke partij met ernst behooren te wor den overwogen! Het geldt hier eene zaak waarbij hare eer en waardigheid met het oog op hetgeen haar in de laatste jaren in den Raad is wedervaren, niet alleen ten nauwste is betrokken, maar waarbij h«t belang der gemeente, het welzijn van al hare burgers, in de hoogste mate is gemoeid. Wij vertrouwen dan ook, dat er gelegenheid zal bestaan deze zwaarwichtige kwestie in een vergade ring van de Katholieke Vereeniging „De Grondwet" op afdoende wijze te bespreken, en de vergadering na rijp beraad een besluit zal nemen, dat van haren ernstigen wil om het welzijn der gemeente naar best vermogen te be vorderen, op welsprekende wijze getuigt. De tuin en de groote zaal der Offi cieren-Vereeniging vormden Zaterdag avond, zooals steeds, weer de grootste aantrekkelijkheid der kennis-vermake lijkheden. In den tuin gaf de staf van het derde regiment huzaren, onder leiding van den heer L. M. van Waasdijk, een fraai concert terwijl in de groote zaal verschillende specialiteiten, onder diiectie van Fritz van Haarlem, optraden, die het ovortal- rijke publiek uitstekend wisten te ver maken. Het flink varieerend program vond dan ook blijkbaar algemeenenbij val. Te twaalf uren stroomde de menigte uit de zaal, en schaarde zich om het grasperk, waar het vuurwerk zou worden afgestoken. De verschillende nummers slaagden uitstekend, en vooral het slot nummer, de wielrijder in race-costuum, voldeed bijzonder. 't Scheen of het weder, dat ons ge durende de geheele feestweek zoo be gunstigde, slechts gewacht had op den afloop van het vuurwerk, om zich plot seling geheel te keeren. Nauwelijks toch was het laatste nummer geëindigd, of in stroomen viel de regen neer en deed allen een veilige schuilplaats zoeken in de groote zaal, waar het laatste nummer van het programma der specialiteiten voorstelling werd afgespeeld en waar men nog eenigen tijd gezellig bijeenbleef. Zaterdag-nacht tijdens het onweder, dat ook boven deze stad vrij hevig woedde, is brand ontstaan in het „Café Gentraal"hoek Boterstraat en Ooijevaars- steeg. Het vallen van een der petroleum hanglampen, die aan het plafond beves tigd waren, veroorzaakte een begin van brand en bracht schrik en ontsteltenis onder de bezoekers. De kastelein J. Bexsterman behield echter zijne tegen woordigheid van geest en wist, daarbij krachtdadig geholpen door J. J. van Hees, den brand in den aanvang te blusschen. Door een tapijt over de brandende massa te werpen werden de vlammen uitgedoofd waarna men het voorwerp dat zooveel onheil had kunnen stichten, door de achterdeur verwijderde en dus het gevaar bezworen was. 't Was alweder naar den Officieren- tuin, dat velen gister-middag hunne schre den richtten, en onder die velen waren de kleinen wel het grootst in aantal. Nu, waar het een kinderfeest geldt kan dit zeker geen verwondering baren. Het Be sta ur, dat zijn leden in de afgeloopen week reeds zooveel feestelijkheden aanbood, en daarbij, zooals wij reeds aanmerkten, de jeugd niet vergat, had ook nu weder tot een waardig slot der kinderfeesten, een Matinée doen geven door de staf- muziek der Schiedamsche schutterij, op geluisterd door het oplaten van lucht ballons. Met welk eene belangstelling we''1 elke ballon, die door den vrij sterke0 wind snel in zuidwestelijke richti"& afdreef, met het oog gevolgd, en „al za£ men van hem niet, dan enkel nog 6011 stipje maar",toch werd de ballon stee°s door honderden oogen nagestaard e° een menigte kleine vingertjes bleef °P hem giricht, ten bewijze dat de klein00 hem nog in 't oog hadden. En zoo behooren ook de kinderfeeS" ten in den Officieren-tuin weder het verledene, maar wij zijn er zekel van: de aangename herinnering er aa"< zal nog lang blijven, en wie ze ni0' bijwoonde, moge door den goeden roep' die daarvan uitgaat, worden overtuig0 dat de geringe kosten, die het lidmaat' schap eischt, veelvoudig vergoed worde" door het genoegen, dat de Tuin ged°' rende het geheele seizoen, maar vod" namelijk in de kermisweek, voor gro°' en klein aanbiedt. Ter gelegenheid van het vijftigjarig ambtsjubilee van Jacob Hille, waarva" we Zaterdag 11. melding maakten, had* den heden een aantal bewoners van d6 Hoofdstraat den jubelaris ter eere d" Vaderlandsche driekleur uitgestok®"- De distilleerderij van de firma P. L°°.' puyt Co. was als in een feestzaal herschapen. Met tal van vlaggentro* feeën, levend groen en het portret va" den jubilaris versierd, bood zij een op' wekkenden aanblik, terwijl Hille's w"* ning, achter de distilleerderij, mede zee1' smaakvol met vlaggen, wimpels 0,1 groen was versierd. Toonden aldus de knechts hunne ha0' telijke deelneming aan het zeldzaa'" jubilee, de tegenwoordige firmanten der firma P. Loopuyt Co. deden evenzeer°P loyale wijze blijken, dat zij de lang' durige en trouwe diensten van den waai" cligen feesteling op den rechten pi''j9 weten te stellen zij vereerden hem O®6 eene hartelijke toespraak een goud0'1 remontoir-hologe, waarin later een i"s' criptie zal gegraveerd worden, verme^' dende dat hem dit hologe als een blijven'1 aandenken aan zijn ambtsjubilee we'0 geschonken, terwijl den hoog bejaarde" man tevens de vleiende verzekering wel'0 gegeven, dat hij zich voor zijne verder" levensdagen niet bezorgd behoeft ,t! maken. Dezen avond zal den jubilate de gelegenheid woiden gegeven b0' feest met zijne familie en medeknecb1> te vieren onder de opwekkende toon"" van een onzer stedelijke muziekkorps®"' dat zich daarbij zal laten hooren. Met ware voldoening vermeld"" wij deze bijzonderheden omdat zij l'V sprekend bewijs leveren van de hari1" lijke verstandhouding, die hier blijkba"1 tusschen patroonsen knechts bestaat.Tro" wens in de handelsfirma der heeren P.L°° puyt Co. blijkt deze verstandhouding traditioneel te zijn. Sedert tal van jar®1* biedt zij het opwekkend schouwspel ijvervolle plichtsbetrachting der onde'" geschikten met loyale waardeering v"° (le zijde der patroons gepaard gaat. het haar gegeven, ook in de toeko'"s bij voortduring op dit gelukkig v'®r schijnsel te bogen! Met den bouw van den Circus-Bovy'* aan de Zomerhofstraat te RotterdamlS thans een begin gemaakt. De kleine schouwburg aan den Co"1' singel wordt thans verfraaid. De kofb0' kamer wordt in een wintertuin herscb"' pen en de zaal geheel opnieuw bescln derd, terwijl het tuoneel voorzien wo''°_ van nieuwe décors, vervaardigd dooi' heeren Löscher uit Himburg. Met Augustus wordt deze schouwbmb geëxploiteerd door de heeren Gebr. Lier uit Amsterdam. Het bericht, dat de directie der terdamsche Suikerraffinaderij aan ba® geheele personeel, met ingang va" Januari a. s. ontslag gegeven heeft, niet geheel juist. De directie heeft meend het bedoeld personeel te m°e A veiwittigen, dat bijaldien tot het voortzetten der zaak werd beslot® hunne betrekkingen met 31 Dec. a* zouden ophouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2