BURGERLIJKE STAND. Binnenland. V isscherij-Berichten. Cargalijsten, (Slotk.) Keulen. Hamb. Tengevolge van de weinige belang- jellmg van de Delftsche ingezetenen eeft de voorloopige Commissie, die ver gaderde dezer dagen ten Raadhuize tot espreking van het aanbieden van een contra-partij aan de leden e,n oud-leden ^an het Delftsch Studentencorps na o°P van de viering van zijn 9e lustrum, van dit voornemen afgezien. De pokken breiden zich te Hillesluis Uit. Reeds in twaalf gezinnen iieerscht eze ziekte, die echter thans niet kwaad aardig is. Tot nog toe is er niemand aan overleden. Aan het dagelijksch bestuur der ge beente Charlois is een onbeperkt crediet verleend, teneinde maatregelen te kunnen lemen om de verbreiding tegen te gaan. De groothertogin van Saksen-Wei- bar, thans op het paleis Het Loo ver toevende, keert 15 Juli naar Duitsch- tand terug. De minister van buitenlandsche zaken ^'estigt de aandacht van belanghebben den op de internationale tentoonstelling van geneeskunde en gezondheidsleer, die van 15 September tot 15 October e. k. ter gelegenheid van het XI de inter nationaal eongres van geneeskunde te Rome, in het paleis voor schoone kun nen, Via Nazionalezal worden gehou den. {Stct.) Volgens den Haagschen corr. van de N- Gr. CL denken H.H. M.M. de Ko ninginnen tot Sept. e. k. op Het Loo te vertoeven. Onze jonge vorstin moet er zeer goed uitzienhet verblijf in Zwitserland heeft volgens degenen die haar gezien hebben een zeer gunstigen bvloed gehad op haar gezondheid en dr. van Tienhoven, op wiens advies de reis werd ondernomen en die zich van Hr. Ms. bevinden reeds ging over tuigen, is zeer tevreden over de resul taten. Men make daaruit niet op, dat de buitenlandsche bladen, die veront rustende mededeelingen deden over ons Koninginnetje, dan toch niet zoo geheel eu al ongelijk hadden; want er is van Ziekte gelukkig geen oogenblik sprake geweest; Koningin Wilhelmina is een hind met een teeder gestel, dat voort durend oordeelkundig moet worden ge baald, ziedaar alles. Thans is de vacan- tie voor de jonge vorstin weder voorbij de lessen zijn weer begonnen, eD be houdens in zeer drukkende warmte, Kerkt Koningin Wilhelmina vijf uren daags, de piano studie daaronder begre pen en ook de muzieklessen, waarvoor de heer Stortenbeker, hofpianist, elke 'Week één dag naar Het Loo komt. De tijd nadert langzamerhand, waarop de koningin meer en meer voor de taak die haar wacht moet worden opgeleid. Hog maar vijf jaren scheiden ons van haar kroning. En dat de verstandige boeder daarop reeds nu bedacht is, blijkt uit velerlei maatregelen, die in den laat- sten tijd zijn genomen. Ook het restau i'ceren van 't vroeger kroonprinselijk Paleis op den Kneuterdijk te 's Hage, hetwelk de regentes voornemens is met Augustus 1898 als Koningin-moeder te betrekken, duidt aan dat de overgangs toestand allengs wordt ingetreden. E. K. H. de Kroonprins van Rusland Zal op 18 dezer over Ylissingen de terug- i'eis van Engeland naar Petersburg baken, met den trein te G.56 v.m. van üssingen vertrekkende. Ged. Staten van Gelderland hebben, baar aanl iding van een aan de Konin gin-Wed uwe Regentes gericht adres van bet br.ufdbestdur der vereeniging Het 'derlandsch UundveeStamloekd.d. 16 Ku jl-, de gemeentebesturen in dat ge- hrpt uitgenoodigd om vóór 10Julia.s. Ed.Gestr. volledig in te lichten omtrent geen van gemeentewege ter bevorde- llng van de fokkerij wordt verricht, met mielding tevens ol te dier zake door aterschapsbesturen of andere publiek rechtelijke lichamen gelden beschikbaar gesteld of maat regelen genomen worden. Het „Adder"-monument opdebegraaf- plaats te Huisduinen, werd Woensdag, den dag waarop 11 jaar geleden de monitor „Adder verongelukte, volgens ouder gewoonde weder door de onder- otiicieren-vereeniging „Admiraal deRuij- ter" te Helder bezocht. JDe president der Vereeniging voerde op het graf het woord en bracht hulde aan de nage dachtenis der omgekomen kameradon. Het vee heeft van de langdurige droogte veel te lijden. In de weide „de Ooij", onder Nijmegen, zijn twee koeien van dorst omgekomen. Hoewel in de slooten, die het land omgeven, eenige meters diepe kuilen waren gegraven, konden de beesten niet voldoende water krijgen.Enkele gedeelten van de Ooij liggen zelfs lager dan de bedding van de rivier de Waal. Voor de fabriekarbeiders te Gronau en ook voor velen, die van Euxtede naar Gronau gaan werken, ziet het er op 't oogenblik treurig uit. Wijl er ge brek aan water is kan men voor de machines der fabrieken geen toevoer van water krijgen. Reeds sedert eenige dagen staan de fabrieken van de heeren Van Helden, Stroink en Jordaan halve dagen stil. Duizenden arbeiders hebben hier door groote schade. De haven te Rozendaal is bijna uit gedroogd. Schepen met vier voet diep gang kunnen de rivier niet bevaren. Door de schippers en fabrikanten is bij het heemraadschap een verzoek ingediend ten einde verbetering in den toestand te verkrijgen, door het water uit de rivier de Mark in den Vliet te doen stroomen. Thans zitten vele schepen aan den grond. De veeprijzen in de omstreken van Kampen zijn tegenwoordig bijzonder laag. Neurende koeien o. a. die vorige jaren tot f260 per stnk golden, koopt men nu de beste soorten f 80 a 90 minder. Door de aanhoudende droogte is de toevoer van aardappelen op de markt te Amsterdam lang niet zoo groot als andere jaren het geval is en zijn de prijzen bijna het dubbele van wat zij verleden jaar waren. De vraag of men dezen winter de aardappelen duur zal moeten betalen, zal eerst in September, na den laatsten oogst, kunnen beant woord worden. Eigenaardig is echter dit, dat waar andere jaren groote aanvoeren aardap peleu uit Duitschland naar Nederland komen, men dit jaar eiken ochtend op de markt te Amsterdam een aantal Duitschers inkoopen kan zien doen. Verleden week werd o. a. in Friesland niet minder dan 100.000 H. L. voor Duitschland gekocht. llbl Het Zangersfeest te Arnhem. Omtrent het nationaal Zangersfeest te Arnhem, dat Vrijdag-avond een aan vang heeft genomen, wordt aan het Dgbl. v. Z.-H. het volgende gemeld Alweder klinken er feesttenen in onze heerlijke villa-stad Huis aan huis wappert in de hoofdstraten de vroolijke driekleur, als om te getuigen van in stemming met en sympathie voor de wakkere bestuurderen vau het Neder- landsch nationaal Zangersverbond, dat andermaal zijn jaarfeest in ons midden vieren komt. Een vierdaagsch feest staat ons te wachten en het lijdt schier geen twijfel of het zal schitterend slagen. De voorteekenen zijn tenminste allergunstigst. Het weder - waarom zou ik van de usance afwijken en dezen allesbe- heerschenden factor negceren het weder is verrukkelijk. Wellicht zullen de zangers het een tikje te warm vin den, doch ik ben er van overtuigd, dat ten slotte de vreugde over zooveel zon nige vooruitzichten de overhand beha len zal. Want een zomerfeest met zang en vauxhall, met inatinées en watertochten, met vuurwerken en bals (in de open luchtvereischt nu een maal heldere, vroolijke dagen en zoele, verkwikkende avonden. Er is werk van het feest gemaakt. Mocht het onverhoopt niet naar wensch van stapel loopen, dan ligt dit zeker niet aan het krachtige hoofdbestuur van den Bond, wiens populaire, steeds bezige Voorzitter, de heer J. 0. Van Veen, medetelt voor tienzeker ook niet aan de talrijke feestcommissie, met haar flinken eere-Voorzitter, onzen Bur gemeester, en haar hoffelijken Voor zitter, dr. Post, wiens liefde voor de kunst in Arnhem spreekwoordelijk is gewordenallerminst voorzeker ook de keuze van de feestdirecteuren, de hee ren Richard Hol en Ant. Averkamp, bij wie de leiding van de heerlijk schoone cantate: „Columbus" en het kloeke vaderlandsche stuk„Leiden's ontzet" toch wel in goede handen is, gesteund nog als ze zijn door mejuffrouw Kempeesen de heeren Rogmans en Orelio, die, met goed bezette kooren, uit alle streken van van ons land door bekende liedertafels en mannenzangvereenigingen gevormd, een schoon geheel scheppen zullen. Heden-avond te 7 uren werden de ver schillende Zangvereenigingen, in tegen woordigheid van den eerevoorzitter en tal van militaire en civiele autoriteiten ontvangen. Nadat de Voorzitter van het Hoofdbestuur van den Zangersbond een feestelijk woord had gesproken en dr. Post een korte rede had gehouden, waar bij hij vooral wees op de uitnemende gelegenheid, welke Arnhem voor derge lijke feesten aanbiedt, vooral ook door zijn ongeëvenaard natuurschoon, werd de eerewijn rondgediend en was hier mede de plechtige receptie afgeloopen. De le repetitie van „Columbus" ving aan. Reeds thans was de groote zaal van „Musis Sacrum" goed bezet. Over de uitvoering spreken wij uiteraard later. Tegen 10 uren, toen zich langzamer hand het geheele park, met zijn prachtige boomgroepen en schitterende verlichting een vsrrukkelijke impressie makende, ge vuld had, begon het eerste Veuxhall. De stafmuziek van het 8e reg. inf. voerde eenige goed gekozen en met op gewektheid gespeelde nummers uit. Al was de ware stemming er nog niet, deze zal zonder twijfel komen. Het gaat bij ons Hollanders in den aanvang wat stroef. Men moet eerst eens kennis maken. Intusschen toen ik dicht bij half een bij het spelen van de „Carmen- fantaisie" opstapte om u nog tijdig een en ander van mijn indrukken te kunnen meedeelen, bleven er nog vele bezoekers ter plaatse, blijkbaar onder de bekoring van den verrukkelijken nacht met zijn majestueus sterrenheir en geruischlooze stilte. SCHIEDAM, 10 Juli. Heden ver trok ter haringvisscherij de logger Schie dam, 8 Schipper P. Streil. VLAARDINGEN. In de laatste helft der vorige week zijn hier binnengeko men 7 schepen, medebrengende 1994 ton haring, 7 ton kabeljauw, 2 ton leng en 15000 stuks steurharing. Prijs f 18.2f 16 per ton volle f 10.50 - fll per ton maatjes; f42 f44 voor zoutevisch per ton. Tot boden zijn aangevoerd te Vlaar- dingen en Maassluis samen 16081 ton haring tegen 5149 ton in 1892. Van hot loggerschip Mercuriusdat verleden Donderdag binnenkwam, was den vorigen Vrijdag een twaalfjarige knaap, die voor pleizier een reisje medemaakte, in zee gevallen en ver dronken. St. Hnner, kapt. G. L. Moy, van Braila. met 26923 ILL. gerst. Handelsberichien. BEURS TESCHIEDAM, 8 Juli 1893. Moutwijn' f 8'/2 Verhandeld: 1' 77/8. Stemming: Onveranderd. Spoeling. Vereeniging f 1.20. I 8 Juli Berlijn. iRo^e) Juni/Juli 145.75 Juli Aug. Sept. Oct. 149 25 Spiritus Juni Juli 35.60 Aug. Sept. 35.90 Rogge dadelijk. per Nov. 17.75 Meell2Merk.l.md. 44^20 n „12 Aug. 44.80 Parijs. Rogge, loop. md. 13.75 Aug. 13.90 Spirit. Juli/Aug. 24.50 Sept./Oct. 24.875 New-York. Maïs 7 Juli 0.49 10 Juli 146.— 148.75 35.60 35.80 17.75 43Ï90 44.60 13.75 13.90 24.375 24.75 8 Juli 0.497/, Amsterdam. 8 Juli. Rogge op levering vast per Oct. f132; per Maart f133, 134. 10 Juli. Rogge op lev. vast per Oct.. f132, 133; per Maart f135,134, 133, 134. Keulen Rijnhoogte ('s morg. 11 uur) 8 Juli 1.57 M. 10 Juli 1.51 M. Wisselkoersen te Rotterdam Per telegraaf. Londen kort f 12.11 Disc. 2y2 pCt. Parijs - 48.12Vi 2xn Antwerp. - 47.971/2 3 VEEMARKT TE ROTTERDAM. 10 Juli. Op de veemarkt waren heden aange voerd paarden, veulens, ezels, 140 vette runderen,magere dito, 201 vetteen graskalveren, 3 nuchtere kal veren, 896 schapen of lammeren, 494 var kens, biggen, bokken. De prijzen waren als volgt: runde ren 1ste qual. 70 k c., 2de qual. 64 c. 3de qual. 58 a c., kalveren 1ste qual. 87 Yj cent, 2de qual. 70 75 c. schapen 1ste qual. 45 c., 2de qual. 40 e., alles per kilo varkens 1ste qual. 23 a c., 2de qual. 22 éi c. 3de qual. 21 c., licht soort 21 a 22 o. per 12 kilo. Aardappelen. Westlandsche zand- 3.60 a 4. dito ronde f2.80 a 3.60, muisjes f2.40 a 2.60. Zeeuwsche eieren f 3.50 k 3,70. Ovor- maassche dito f 3,70 k 3,90 de 100 stuk». Schepkaas per 50 kilo f -k Aanvoer 1 partijtje. Zoetemelksche kaas f 23,28,50 per 50 kilo. Aan voer 33 partijtjes. Handel traag. ROTTERDAM, 10 Juli. Buiten landsche Granen kalm. Rogge per 2100 kilo: Taganrog f138 a 147; Odessa f138 a 142. Gerst per 2000 kilo62/63 ko. Zuid-Russische f 112. Haver per 100 kiloStoomende Archangel f 8. M a i s per 2000 kilo Amerik. Mixed f126 a f128; Amerik. Mixed stoomend f123 a 124, Foxanian f122, Foxanian stoomend f 118; Cinquantin f127 a 130. VEEMARKT TE LONDEN. 10 Juli. Er werden aangevoerdl700 runderen. 15000 Schapen, 30 Kalveren en 20 Var kens. Men noteertRunderen 3/0 a 4/9, Schapen 3/6 a 5/2, Kalveren, 2/4 a 4/2 en Varkens 2'6 a 4/2 per steen. GEBOREN 8 Juli. Johannes Lam- bertus Leonardus, zoon van L. Vrede- bregt en J. M. Gouka, Dammelaan. Saartje, dochter van H. Steenbergen en J. van Wolferen,Nieuwe Buurt. Louisa Petronella, dochter van P. J. Lau en L. P. Dirkzen, Schie. 9. Johannes Petrus, zoon van A. de Koning en J. Roeling, Noordvestsingel. OVERLEDEN7 Juli.LientjeKoster, ouu 5 maanden, Steenstraat. ONDERTROUWD8 Juli. H. J. Bolman. en A. W. J. F. van Nouhuijs.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 3