Stads- en Gewestelijk Nieuws, Binnenland. Jupiter werd eergisteren te Rio Grande binn#ngevoerd. Volgens berichten uit Buenos-Ayres heeft de gouverneur van Costa Rica twee duizend geweren en een half mil- lioen patronen geleverd. Hij heeft de troepen afgedankt, ma;r tegelijkertijd bij het congres verzet aangeteekend tegen den voorgeschreven maatregel. De leden van het Congres hebben zich niet met den president vereenigd bij het eergisteren ter gelegenheid van den verjaardag der Argentijnsche onafhan kelijkheid gehouden Te Beum. Schiedam, 11 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam maken bekend, dat de com missie uit het plaatselijk bestuur, be noemd ingevolge art. 15 der wet op de schutterijen, hare tweede gewone jaarlijk- iche zitting zal houden op Maandag 17n Jiili a.e., de» namiddag ten 6 ure, ten Raad- huize, tot het onderzoek van de al of niet gegrondheid dei redenen, die tot vrijstelling of uitsluiting van den dienst der schutterij, door de ingeschreven en geloot hebbende personen van dit jaar en door de reeds vroeger ingelijfden zijn ingebracht, alsmede tot het onderzoek der nommerverwisselaars en dat zij, die niet voor de commissie mochten verschijnen, gehouden zullen worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en mitsdien finaal voor den dienst der schutterij worden aangewezen. Ter eere van de nog in leven zijnde en ter nagedachtenis van de ontslapen officieren en manschappen van Zr. Ms. stoomkorvet Medusa wappert heden de nationalen driekleur uit het café Be Unie aan den Coolsingel, waar de konink lijke vereeniging van N. I. oud-strijders onder de leus Je Maintiendrai hare ver gaderingen houdt. Het derde offer der vreeselijke ramp van het Spuiwater te Rotterdam is thans ook bezweken. De oude juffrouw Du Moulin is Zondag ten één uur in het Ziekenhuis overleden. Heden-ochtend, omstreeks acht uur zouden allen, die bij den brand omkwamen, op het R. K. kerkhof, te Crooswijk, worden ter aarde besteld. Bij eenen, brand, ontstaan in den boekwinkel van G. van Os, te Naald wijk, werd, hoewel het vuur spoedig gebluscht was, eene aanzienlijke schade aangericht zij bedraagt volgens opgave f 3000. Naar men verneemt, was alles verzekerd bij eene Brusselsche maat schappij De Kleine Lord. Een over talrijk en zeer verscheiden publiek was gisteren-avond opgegaan naar den tuin der Officieren-Vereeniging, waar door de Ko ninklijke Vereeniging, „Het Nederlandsch Too- neel" het tooneelipel „De Kleine Lord", naar het dier in zijn armen en snikte, „vaarwel, arme oude vriend." Toen hij weder opstond, «tonden de overste en Magda naast hem. In de oogen van het jonge meisje blonken tranen en ook in de gelaatstrekken van den overste was een hevige ontroering waar te nemen. Hjj beet zich op de lippen en eerst na groo- te moeite slaagde hfj er in eenige woorden te uitenDat is braaf gedaanWie hart heeft voor dieren is een man van «er, al is hij dan overigens ook maar eenja neemt 't me maar niet kwalijkmaar een schoolvos, en wie zoo handelt tegenover een ouden knol, is waarachtig waard een heel bataillon te comman- deeren, al is zijn naam ook duizendmaal Fröbel!"... De overste groette en ging verder, maar in zijn stem en in de blikken van Magda was iet», dat Karei zeide dat de vesting genomen was en hij den slag had gewonnen Lang, zeer lang stond hij nog blootshoofds en staarde naar de slanke meisjesgestalte, die langzamerhand tuschen de boomen verdween. Toen trad hjj nog eens op het paard toe, klopte het op den hals en zei „We hebben toch geloof ik samen nog een hindernis overwonnen, oude Ajax En zonderliug't Was alsof er nog een maal leven kwam in die doode massa, om voor de laatste maal, door blikken te kennen te geven: En alles is goed afgeloopen, ka meraad." EINDE. het Engelsch The Real Little Lord Fauntleroy van mrs Hodgson Burnett, werd opgevoerd. Was de verwachting hoog gespannen, de wijze waarop dit buitengewoon tooneelspel door de koninklijke artisten werd opgevoerd, heeft zeker aller verwachtingen verre overtroffen. Maar alvorens het spel der artisten te bespreken, dient eene korte uiteenzètting van het tooneel spel te worden gegeven. Het eerste bedrijf verplaatst ons in de huis kamer van een Engelsch gezin in Amerika. Mevr. Errol, weduwe van den zoon van een Engelsch edelman, die zjjn wijdschen titel onder den bescheiden naam van „kapitein Er- rol" verborg, spreekt met hare trouwe dienst bode Mary over haren lieveling, het eenige pand, dat haar van de kortstondige echtverbintenis met den kapitein overbleef. Spoedig verschijnt de knaap zelf ten tooneele. Wij leeren hem kennen als een vrooljjke levenslustige jongen, die zich, onbewust van zjjn aristocratische afkomst, zeer goed weet te schikken in zijne democra tische omgeving der nieuwe wereld, waarbjj hij zich vele vrienden maakt- Op 't onverwachtst komt een bode van den grootvader in Enge land den jeugdigen knaap opeischen. De graaf van Dorincourt, diezjjne zonen achtereenvol gens verloor, wil den eenigen mannelijken af stammeling, die hem overbleef, in zijne nabij heid hebben, om hem volgens zijn stand op te voeden en hem tot een waardig erfgenaam der Fauntleroy's te maken. Ongelukkigerwijze wil hij niet met het kind de moeder aannemen; zij zal in de nabijheid van haar zoon kunnen wo nen, maar niet met het kind dat haar zoo dierbaar is, mogen leven. Deze beschikking treft de teeder liefhebbende moeder in 't hart. Zjj brengt echter een offer ter wille van haar kind en gaat met den kleinen lord Fauntleroy op reis naar Engeland, waar zij door den groot vader met verwaanden trots wordt ontvangen. Het kind ondervindt in den aanvang dezelfde hoogmoedige onverschilligheid van den graaf, maar weet al ras het hart van den graaf van Dorincourt door zijne innemende manieren te veroveren. De kleine lord wordt de lieveling van den ouden graaf, die hem aan het eind niets meer kan weigeren; en Cedric Errol weet van deze gunstige gezindheid uitnemend partij te trekken om ook in zjjne nieuws omgeving de weldaden te verspreiden, die hij reeds in vroe- geren kring zoo edelmoedig had bewezen. Maar opeens komt eene noodlottige gebeur tenis dit betrekkelijk geluk verstoren. Eene vrouw die met een der overleden zonen van den ouden graaf in betrekking heeft gestaan, beweert diens echtgenoote te zjjn gewordsn en een zoon te bezitten, die als afstammeling van 's graven ouderen zoon hooger rechten dan Cedric Errol kan doen gelden. De oude graaf die van den betrokken zoon veel verdriet heeft beleefd, twjjfelt aan de echtheid der verklaringen van deze vrouw. De zaak wordt voor de rechtbank gebracht en een proces volgt. Staande de procedure weet echter 's graven secretaris reeds de slimme indringster van valschheid in hare verklarin gen te overtuigen, terwjjl zij verder door de Amerikaansche vrienden van den jongen Errol, die inmiddels zijn overgekomen, als een oude bekende aangewezen en geheel ontmaskerd wordt. De gewaande jonge lord Fauntleroy wordt daardoor van het tooneel gedrongen en „the real little lord" is nu des te dierbaarder ge worden aan grootvaders hart. De oude graaf hseft door het scherp contast in het karakter en het optreden van haar, die zich zijne schoon dochter dorst noemen, en de edele vrouw die in waarheid de echtgenoote was van zijn zoon, de laatste beter lseren kennen en hooger waar- deeren en verzoekt haar in zjjne woning haar intrek te neman, waardoor grootvader, moeder en zoon in ongestoord geluk vereenigd worden. Door het geheel eenig spel der koninklijke artisten kwam deze eenvoudige, treffende ge schiedenis tot haar volle recht. Wanneer wij het spel van den heer Louis Bouwmeester en den jongeheer Stoete beschouwden, wisten wij niet wat meer te bewonderen: de groote gave van den meester of het buitengewoon talent van den leerling, die door zijn lief kinderlijk, ongedwongen spel de gedachte wekt, dat hij als voor 't tooneel geboren is. Hoogst treffend was de scène, waarin mevr. Pauwelsvan Biene de hoofdrol speeldehet oogenblik, waarin de bedroefde moeder haren eenigen zoon zjjn aanstaand lot mededeelt, en zich ge weld aandoet om de smart te verbergen die haar moederhart verteert. Onvergelijkelijk was dit spel, waarin moederlijke liefde en kinder lijke teederheid om den voorrang drongen, en een traan welde in menig oog, toen men daar onder het zacht ruischen der orkestmuziek die teedere moeder met haren sluimerenden zoon in de armen, allengs achter het langzaam val lend scherm zag verdwijnen. Dit was geen spel meer; het was het werkelijk leven dat men een oogenblik dacht te aanschouwen. Deed mevr. Pauwels—van Biene zich aldus als een eerste artiste kennen, ook mevr. Frenkel— Bouwmeester vervulde met animositeit hare vulgaire rol, waarmede wij ons alleen eenigs- zins kunnen verzoenen door de gedachte, dat de tooneelschrijver hier het scherp contrast tusschi u schaamtelooze lichtzinnigheid en be scheiden deugd in het volle licht heeft willen stellen. Ook de overige dames en heeren- artisteu, die in het stuk eene meer onderge schikte rol vervulden, kweten zich uitnemend van hunne eigenaardige taak. De heeren Van Zuylen en Jacq. de Boer, waren resp. als Tip ton eu Hobbs echte typen van democratische Amerikanen, die zich maar slecht in de aris tocratische omgeving van den ouden graaf Do rincourt konden voegen. Over 't geheel heeft dit tooneelstuk, vooral door de wijze waarop het werd uitgevoerd, ons bijzonder voldaan. Het Bestuur der Officieren- Vereeniging, dat zich voor deze opvoering be langrijke offers heeft getroost, heeft er voor zeker het Schiedamsche publiek een waar genot mede bereid. Zeker zal het den bestuursleden van den Tuin dank wjjten, dat het hen in de gelegenheid heeft gesteld de kunst aldus in hars hooge vlucht te aanschouwen. Het Kamerlid baron Micliiels van Yer- duijnen, die bij een ongeval met zijn rijwiel onlangs een been brak, verliet gisteren voor het eerst te voet zijne woning. Hij kan, steunende op twee stokken, het met goed gevolg gezette been slechts zeer langzaam en voor zichtig voortbewegen. Op Zondag 23 dezer zal vanwege den Bond voor Alg. Kies- en Stemrecht eene meeting worden gehouden op een terrein aan de Linnacusstraat, onder Nieuwer-Amstel. En zal daar worden betoogd voor „strikt algemeen stem recht", ook voor alle vrouwen. In het comité van 7 personen aan wie de ver dere uitvoering is opgedragen, is echter slechts ééne vrouw benoemd, mej. v.d. Sande; verder hebben er e. a. zitting in: A. Rot, ds. Bax en E. van der Goes. De afdeeling „Noord-Holland" van den Alg. Ned. Politiehond heeft zich tot den commissaris der Koningin in deze pro vincie, tot de burgemeesters en de ge meenteraden gewend, met verzoek, het, zoo mogelijk, daarheen te leiden, „dat de politiemannen bekomen e»n trakte ment geëvenredigd aan de van hen ge- eischt wordende werkzaamheden, die in onze dagen steeds moeilijker, ge vaarlijker en uitgebreider worden, zoo mede dat voor hun ouden dag, hun weduwen en weezen worde gezorgd, waartoe bij het verzekeringsfonds, dooi den Algemeenen Nederlandselien Politie hond opgericht, voor de gemeentebestu ren zoo gunstige bepalingen bestaan." Door mr. Korthals Altes is, namens den heer Yan 't Lindenhout een aan klacht ingediend bij den Officier van Justitie te Amsterdam tegen G. Yan Detli wegens beleediging in zijn bro chure van genoemden heer. In eene gister-avond te Amsterdam gehouden bijeenkomst der onlangs op gerichte Sclioenmakersvereeniging, werd onder meer besloten deel te nemen aan de betooging voor algemeen kies en stemrecht, op den 23en dezer daar ter stede op een terrein aan de Linnaeus- straat te houden. Door een der aanwe zigen werd voorts de vraag besproken, wat op het eerlang te Ziirich te houden schoenmakerscongres ter tafel zou kun nen worden gebracht. Daarbij herinnerde hij aan eenige artikelen betreffende de schoenenindustrie in 1891 en 1892 in de N. li. Cl. opgenomen, aan liet ver slag der staatsenquête enz. Men besloot een en ander op het congres onder de aandacht te brengen, waarna nog een in het vakblad voor de schoenmakers opgenomen ingezonden stuk, waarin de oprichting der Yereeniging in een on gunstig daglicht werd gesteld, werd gecritiseerd. Uit Amsterdam wordt gemeld: De bekende sportman J. K. Ooms en zijn vriend Schols, die Woensdag a. s, via Rotterdam naar Chicago vertrekken, hebben gister-avond in de Sporthar onder veel deelneming afscheid genomen van hunne sportvrienden. De Sporthardie door de genoemde heeren werd geëx ploiteerd, is thans in andere handen overgegaan. Thans wordt bericht, dat de Maat schappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen het voorschrift, dat reizende bisschoppen, ministers, generaals enz. zoo mogelijk in een apart coupétje moe ten geplaatst woiden, weder heeft in getrokken. De eerste bijeenkomst der connnissie van onderzoek in zake de stichting t-e Neerbosch, heeft Woensdag a.s. te Utrecht plaats, in het Gebouw van kunsten en wetenschappen. Uit Jutfaas wordt van 8 Juli aa° de N. li. Ct. gemeld: Heden-middag te ongeveer half 4 WaS alhier een zeldzaam voorkomend natuui" verschijnsel waar te nemen. Bij v°'* komen onbewolkten hemel vertoonde zich een niet geheel regelmatige 10 il 15 graden boven de zon in de richting van Noord naar Zuid. De kleuren van den regenboog waren niet duidelijk waar te nemenhet blauw was overwegend- Om 4 uur was er van het verschijnse' niets meer te bespeuren. In «ene vergadering van de afdeeling Wildervanlr van den Bond van orde dool' hervorming is besloten een bouwcom missie te vormen en te trachten bij aan- deelen eenig kapitaal bijeen te krijg®0 veor het bouwen van geschikte arbeiders woningen. De brand in het Weerdingerveen is' dank zij het stille weder, voorshands bedwongen, doch menig gezin, op hei- bedreigde punt woonachtig, heeft zij0 boeltje gepakt, en houdt het gepakt tot dat het gevaar voorbij is. Alle®0 het intreden van nat weder kan het vuur dooven, en men bepaalt zich dan ook tot een doelmatig toezicht, dat het vuur zich niet uitbreide. Donderdag-avond wilde de Duitsche kellner Wiegman zich per spoortrein van Emmerik naar Rotterdam begeven- In de coupé, waarin hij zat, waren ook drie net gekleede heeren gezeten, di0' volgeus hun zeggen, ook naar Rotter dam moesten. Daar zij daar niet he kend waren, vroegen zij W. of deze te Arnhem met hen wilde logeeren, zouden alles betalen en den volgenden morgen gezamenlijk naar Rotterdam vertrekken. W. liet zich overhalen e° stapte mede te Arnhem uit. Hier be gaven zij zich naar een klein, aan ~W onbekend koffiehuis, waar het drietal aan het kaartspelen ging, W. verzoo* kende mede te doen, die hier aanvan kelijk niets van wilde weten, maar ein delijk meespeelde «n in een tijd van een oogenblik f 40 verloor. De vrienden li13' ten W. alleen zitten, die als zonder mid del van bestaan over de grenzen werd gebracht. (Arnh. Cl.) Toen Zondag namiddag de zaal va11 liet koffiehuis de Nederlandenop de Markt te 's-Hertogenbosch, door een groot aan tal bezoekers bezet was, sprong een met koolzuur gevulde flesch staand0 op het buffet, vermoedelijk door te sterk0 persing, met zulk een hevigen knal uit een, dat de ontploffing straten ver werd gehoord. Een groote spiegel, gaskraan, glazem hoeden en kleederen werden door de" slag verbrijzeld of beschadigd. Ieder, di0 de aangerichte vernieling aanschouwt' kan onmogelijk begrijpen, dat geen en kele der talrijk aanwezigen letsel heeft bekomen. De aanslag op de Bredasche tran1 bepaalt zich volgens de N. B. C. t° het volgende, wat zeker iets waarschijn' lijker klinkt dan hetgeen de roma.nt1' sche eerste lezing er van gaf. „Een half beschonken kerel, die gezelschap van drie andere bekend0" van de politie Donderdag-avond in Eindstraat liep, had de aardigheid de tram te stappen, doch hij had g°0lj geld om een kaartje te betalen en we1 dus door den conducteur verwij dei waarbij hij viel. Zijne drie makk01"' trokken partij voor hem, en nu gin%eïl zij met hun vieren den conducteur lijf, die zich kranig hield, doch w*e'j geldtasch bij de worsteling op den gv°n viel, zoodat eenige dubbeltjes verloi0 raakten. Een der kerels gebruikte 0e' mes en bracht daarmede eene schram^ toe aan den conducteur en eene, hoer onbelangrijke, wonde aan een an

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2