Stads- en Gewestelijk Nieuws. Binnenland. de Legerwet blijkbaar bij den Keizer verbruid heeft. In den Senaat te Parijs heeft minis ter Develle, in antwoord op een vraag van den heer Lareinty, de verklaring bevestigd, welke hij omtrent Siam reeds in de Kamer had gedaan. De Senaat nam daarop eene motie aan, waarin hij zijn vertrouwen uitspreekt in de re geering en de verwachting dat deze de noodige maatregelen zal "nemen om de rechten van Frankrijk te doen eer biedigen en de noodige waarborgen te eischen. De Kamer heeft bepaald, dat de nieuwe Kamer zal duren tot 31 Mei 1898. In het Lagerhuis te Londen verklaarde gisteren de minister Grey, dat de Regee- nog niet op de hoogte is gesteld van de termen waarin het ultimatum,, door Frankrijk aan Siam gesteld, is vervat zij heeft dienaangaande inlichtingen gevraagd. Het eenige punt dat de Engel- sche regeering aangaat, is de regeling van het grondgebied. De Regeering heeft besloten, dat lord Dufferin ter stond naar Parijs zal vertrekken, ten einde op vriendschappelijke wijze van gedachten te wisselen over eenige pun ten, welke eene dergelijke behandeling schijnen noodig te maken. Een amen dement van Gladstone op artikel 30 van het home-rule ontwerp is aange nomen met 537 tegen 49 stemmen. Deze minderheid bestond uit de Parnellieten en eenige nationalisten en radicalen Het aangenomen amendement maikt het aan de Iersche wetgeving onmoge lijk een» nieuwe gewapende politie in het leven te roepen, nadat het tegen woordige korps van Ierschc constabels zal zijn opgeheven. Art. 30 werd daarop met 315 tegen 289, dus met eene meer derheid van 26 stemmen, aangenomen. Yervolgens zijn de art. 31, 32, 33 en 34 aangenomen met eene meerderheid loopende tusschen 32 en 34 stemmen. Art. 35, dat de macht der Iersche wet geving ten aanzien van het landvraag- stuk beperkt, is aangenomen met 327 tegen 39 stemmen de conservatieven en de ministers zijn buiten stemming gebleven. Volgens een officieel telegram uit Kaapstad is het hoofd Loben Gula niet in opstand gekomen. Hij heeft driehon derd Matebeles uitgezonden om de in boorlingen van Mashonaland in de omstreken van fort Victoria te straffen de uitgezondenen kwamen op het grond gebied der Engelsche Maatschappij en werden er door politie te paard vandaan gejaagd; 32 Matabele's werden daarbij gedood. De Engelsche.overheden hebben nu van Loben Gula verlangd, dat hij de expeditie terugroepen en haar aan voerder bestraffen zou. Schiedam, 21 Juli 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien art. 69 der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no. 37) brengen ter kennis van de ingezetenen, dat de processen-verbaal van de op den 18n dezer plaats gehad hebbende verkiezing van zeven leden van den Gemeenteraad ter inzage zijn nedergclegd op de secretarie en dat afschiiften daarvan zijn aange plakt aan het raadhuis. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van de ingezetenenDat het kohier voor de belasting op het Perso neel no. 4 (bevattende de wijken F en Gr) dezer Gemeente, over het dienstjaar 1893/94, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen te Rotterdam, op den löden Juni 1893 executoir verklaard, aan den Ontvanger der Diiecte Belastingen ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij dezen herinnerd, dat een ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te vol doen alsmede Jat 20 dezer de termijn van drie maanden is ingegaan, binnen welken de reclames tegen dezen aanslag belmoren te worden ingediend. De Haarlemsche processie, ten getale van 550 pelgrims onder geleide van 17 eerw. heeren geestelijken, die gisteren ochtend via Vlaardingen naar Brielle was vertrokken, kwam gisteren-avond in de parochiekerk van O. L. Vrouw Visitatie alhier hare devotie houden. In het priesterkoor prijkten de beeltenis van de H. Liduina, terwijl daaronder zich Hare Relikwieën te midden van eene fraaie versiering met levend groen en waslicht vertoonden. Het plechtig Lof werd gecelebreerd door den weleerw. heer C. Scheiberling, pastoor te Voge- lensang, terwijl door den zeereerw. heer N. J. Smeulders deken en pastoor te Warmond, tot besluit der bedevaart een opwekkende rede tot de pelgrims werd gericht. Na het Lof werd een loflied t»r eere var de H. Bruid van onze stad gezongen, terwijl Hare kost bare overblijfselen bij het uitgaan door allen werden vereerd. Bij het hoofdonderwijzers-examen te Arnhem zijn geëxamineerd 10 candida- ten, waarvan 6 zijn geslaagd, waaron der de heer H. J. Hakkenberg te Schiedam. Bij de periodieke verkiezing van der tien raadsleden te Rotterdam zijn de elf aftredende, die zich opnieuw be schikbaar hadden gesteld, allen herko zen onder hen is ook het katholieke raadslid W. J. Kramer, die niet alleen gesteund werd door de samengaande katholieke en anti-revolutionnaire kies- vereenigingen, maar ook door de twee liberale kiesvereenigingen. Voor de twee overige plaatsen moet een herstemming plaats hebben tusschen de heeren W. J. Vermaes, D. De Klerck, C. Van Gilse van der Paltz Hz. endr. W. B. Van Staveren, die respectivelijk 1003, 965, 781 en 780 stemmen be kwamen. Uit de cijfers, welke deze vier can- didaten bekwamen, blijkt dat de gea- vanceerd-liberale kiesvereeniging Rotter dam belangrijk meer kiezers achter zich heeft dan de doctrinair-liberale vereeni- ging Vooruitgang. De candidaat van deze laatste veieeniging, de heer v. Gilse v. d. Paltz, verkreeg slechts één stem meer dan de candidaat der anti- revolutionnairen en Katholieken de heer dr. W. B. v. Staveren, terwijl hij ongeveer 25 pCt. minder stemmen verkreeg dan de heer Vermaes, die dooi de geavanceerd-liberale Rotterdam was gesteld. Opmerking verdient, dat de eandidaat- werkman, D. De Klerk, die door beide liberale vereenigingen was gesteld, niet alleen in herstemming moet komen, maar ook minder stemmen heeft! be komen dan de heer Vermaes, die door Rotterdam alleen is gesteld. Ten opzichte van den candidaat-werk- man der anti-revolutionnaire, den heer H. Van der Velden, doet zich hetzelfde verschijnsel voor. Ook hij verkreeg be langrijk minder stemmen dan de overig» vier candidaten der anti-revolutionnaire en der katholieke vereeniging, ofschoon ook door deze aanbevolen. T Dr. Halbertsma schrijft in het jongste nummer van het Weekblad voor Genees kundedat naar de meening van Prof. Koch en dr. Pfuhl, Rotterdam door hare rivier-waterleiding steeds aan gevaar van cholera blootstaat (geheel in over eenstemming met vroegere rapporten der Rotterdamsche Gezondheidscom missie) en dat het vroeger of later wel genoodzaakt zou zijn, eene grondwater leiding tot stand te brengen. Te Delft is het kalfsvleesch met 20 cents per kilo afgeslagen. Woensdag middag arriveerden te Apel doorn met den trein van 5.1 de drie prinsjes van Bentheim. Door een kamer heer van het station gehaald, gingen zij naar het paleis, waar zij tien dagen de gasten zullen zijn van II. M. Koningin Wilhelmina. Naar men zegt, zou de directie van het hotel te Flims, waarin onze Konin ginnen hebben gelogeerd, de Nederland- sche vlag na het vertrek van HH. MM. hebben laten neerhalen, maar zou deze toen, op bevel der plaatselijke regeering, weer geheschen zijn, die bepaalde dat de vlag van het gebouw moet blijven waaien, zoolang er Nederlanders in het hotel vertoeven. In de gisteren gehouden zitting dei- Eerste Kamer is aangenomen het wets ontwerp houdende goedkeuring der voorloopige handelsovereenkomst met Spanje, die waarschijnlijk met 1 October aanst. in werking zal komen. De Kamer zal waarschijnlijk eerst den 28n dezer haar werkzaamheden voort zetten. Blijkens een telegram van den gou verneur-generaal vanNederlandsch-Indië, van 20 dezer, wordt de gouvernements- koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 119,228 pikols. (St.-Ct.) Ten vervolge op eene vroeger gedane mededeeling wordt in de St.-Ct. bekend gemaakt, dat van de Indische regeering het bericht is ontvangen, dat de tweede, de derde en de vierde in het jaar 1893 te Padang te houden koffieveilingen zullen plaats hebben op 31 Juli, 17 October en 19 December. Een koetsier wonende te 's-Gravenhage, is verdacht van verduistering van gelden, in dienstbetrekking ontvangen, ten nadeele van de Zuidhollandsche bier brouwerij aldaar, en sedert 10 dezer uit die gemeente verdwenen. De commissa ris van politie, belast met het beheer der 1ste afdeeling te 's-Gravenhage, verzoekt opsporing en bericht. Gisteren-namiddag te 5 uren werd door den te Leiden aankomenden trein een 24jarige spoorwegarbeider aange bracht, die kort te voren onder de ge meente Voorschoten voor den aankomen den trein den weg wilde overstekenen wien, door hem gegrepen, de beide bee- nen werden afgereden Bovendien miste hij een gedeelte zijner kin en werd zijn hoofd zwaar beleedigd. Per brancard naar het academisch ziekenhuis overge bracht, Jbleék het aldaar dat hij opge houden had te leven. De ongelukkige laat eene vrouw en een kind achter. Door de politie te Haarlem is in beslag genomen een valsche rijksdaalder, voerende de beeltenis van Koning Wil lem III en het jaartal 1893, blijkbaar bestaande uit rood koper, dat verzilverd is. Dit valsche geldstuk is met zorg nagemaakt, verschilt weinig in klank met een echten rijksdaalder, maar is iets lichter. Het zoogenaamde badhuis te Rockanje is verkocht voor de som van f 360. Het wordt gesloopt en zal wederom opge bouwd- worden bij de aanlegplaats der stoombooteu te Hellevoetsluis aan het Voornsche kanaal, om als wachtplaats dienst te doen. Uit Hoorn meldt men dat voor de vacature, ontstaan in de provinciale Staten van Noord-Holland door de ver kiezing van den heer M. De Jong tot lid der Eerste Kamer, het meest in aanmerking komt de heer II. W. J. Sannes, oud-inspecteur der registratie, thans notaris aldaar. Te Assendelft is eene vereeniging op gericht, tot bestrijding van het werk- gebrek in den aanstaanden winter. Aan de 60 hoofden van gezinnen, die waar schijnlijk aldaar zonder werk zullen zijn, zal gelegenheid gegeven worden dagelijks een klein loon to verdienen, door het. afgraven van land enz. in d'fl gemeente. Het gemeentebestuur verleende eene subsidie van f 2000 aan die vereeniging' De heer L. L. de Wit, de eigenaar van het welbekende Slaugenvecht te ilreuke- len, heeft een zwemwedstrijd uitgeschre ven en daarvoor eenige gouden en zil veren medailles uitgeloofd. Gisteren had de wedstrijd plaats. De welbekende kampioen Bloemen, thans te Rouaan gevestigd, won weder een paar gouden medailles. Na afloop van den wedstrijd vereenigde de heer Dudok de Wit deel nemers, jurieleden en vrienden aan een feestdisch in het Hotel het Statemvapfth waarna hij de prijzen uitreikte. He^ volgende jaar zal door hem een wieler wedstrijd of een harddt averij worde" georganiseerd. Men schrijft ons uit Amsterdam De ouders van Johannes Roosenboonu alhier, koesteren, en terecht, van hu" even tienjarig zoontje groote verwach tingen voor de toekomst. Toen hij, nU vier jaren geleden, dus op 6-jarige" leeftijd, op eene openbare school 3e klasse geplaatst werd, bespeurden zijn onder wijzers al spoedig, dat de knaap met bijzondere geestesgaven was toegerust en weldri, zonder de minste moeite, "1 zijn kameraadjes ver achter zich lid- Sommen. moeielijk voor hen, die he'" in jaren verre vooruit waren, loste hij onmiddellijk, zonder eenige inspanning met de grootste gemakkelijkheid en nauwkeurigheid op, terwijl hij daaren boven een on verzadel ij ke nieuwsgierig heid en weetgierigheid aan den dag legde naar de kennis van bloemen e" planten die dan ook zijn lievelingen zijn en door hem met groote zorg worde" gekweekt of gedroogd, zoodat zij" herbarium in. de ouderlijke woning, da" ook geen geringe plaats inneemt, Hij had thans de klassen der lagere school, waar tevens onderricht in d0 beginselen der Fransehe taal onderwe zen worden, met het beste gevolg doorloopen. Wat moest er van hem worden, was de vraag die meermalen en steeds naet klimmender drang door de ouders gö' daan werd. Johan, nog geheel een kindt wist het niet. De moeder, die zelf ee" degelijk wetenschappelijke, opleiding ge* noot, zoodat zij in vier moderne tale" actes behaalde, drong bij haren man 0t' op aan om Johan tot doctor ^in de ge neeskunde) op te leiden en men was het daarover dan ook spoedig volkome" eens. Daarvoor moest het Gymnasium wol- den bezocht, tot welk einde de heer S- zich tot den rector vervoegde om ra"" en inlichtingen. Hoe oud is de jongen, vroeg de rec tor. Tien jaar, was 't antwoord. Maar dan moet uw kind nog eers* een paar jaar en liefst met vrucht d0 lagere school bezoeken, zeide de iectoi'i de wet eischt 12-jarigen leeftijd om het Gymnasiaal onderwijs te worde" toegelaten. Ofschoon, voegde hij er on middellijk aan toe, voor vervroegd0 toelating antecedenten zijn (te Utrecht en te Amsterdam) wanneer de candida ten uitermate vlug en goed onderleg" zijn. De vador gaf als zijn gevoelen en dat- der leermeesters te kennen, dat zlP zoontje waarschijnlijk wel totde uitzo" deringen voor vervroegde toelating z°ü kunnen behooren, en het gevolg van he' gesprek was dat de knaap zelf een be zoek aan den rector bracht, wat toela ting tot het examen ten gevolge ha' Dit had in de afgeloopen week plaats' en hij voldeed daarbij in alle vakk0" zóózeer en zoo uitmuntend, dat de ex" mi t oren en curatoren geen bezvva"1 hadden hem tot de lessen in Sept. to0 lelaten. Toen het examen afgeloopen wenschte de rector hem geluk met woordendat hij zijn schoonen na""j steeds met eere dragen, en een sier"" an het Amsterdamsch Gymnasi""1 T Li Vi worden mocht. (R. N-) Vil

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2