11 Dagblad voor Schiedam en Omstreken. No. 4643. bureau <$soog$txaat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. Feuilleton. De Poolsche-Banneling. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADYERTENTIEN NIEUWE S Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.— - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 (Stsbl.) No. 124. 24 Juli '93. Uet groote feit van don dag blijft n°g steeds het geschil tusschen Frank- Hjk en Siam. Geheel Parijs verkeerde Zaterdag in spanning, verwachtende het a'itwoord dat de regeering van koning Klioelalonkorn van Siam op het Fransche ultimatum zou geven. Maar Zaterdag avond ten half twaalf was het ant woord van Siam aan het ministerie van ^uitenlandsche zaken nog niet ontvan gen. Wel liepen er geruchten, dat de Siameesche legatie te Parijs, nadat de fransche regeering het door Siam ge vraagde uitstel had geweigerd, oen ant woord van hare regeering had ontvan gen, maar alvorens het te publiceeren eene nieuwe wisseling van telegrammen noodig had geoordeeld. Het definitieve ant woord van Siam zou eerst Zondag ochtend bekend worden. In afwachting van Siain's antwoord 's men eens overgegaan tot nadere be schouwingen over de tot dusver slechts in algemeene trekken ter kennis geko men eischen van de Fransche republiek. Het voornaamste punt uit Frankrijks Ultimatum is de eisch, dat de grens in Hen zin zal worden vastgesteld, dat de linkeroever van de Mekong de afschei ding zal vormen tusschen Siam en Hransch Indo-China, waardoor dus de rivier zelf en de eilanden aan Frankrijk zullen komen. Dit gebied is 180 kilo meter lang en 120 kilometer breed en het strekt zich uit over den voornaam ste n handelsweg naar Zuid-West-China. Wat Frankrijk aldus verlangt en wel licht krijgen zal, is Siain's beste deel, en het is dus niet te verwonderen, dat de Engelschen, die toch reeds in Frank rijk een geducht mededinger op kolo niaal gebied hebben, maar niet zoo ge neigd zijn met dien afstand van Siam's grondgebied genoegen te nemen. Gis teren is de Éngelsclie gezant, lord Duf- ferin, na eene afwezigheid van eenige Naar het Frausch van Louis Collas. 2) Reeds sed.i t bijna een eeuw was er in mfjn familie geen geslacht geweest, dat niet zijn 'nartelaren had gehad voor de heilige zaak des yadei lands ik had die erfenis aanvaard ®n was vast besloten daaraan getrouw te blijven. Toch begreep ik reeds vroeg de hittere les- sen der ervaring, en terwijl ik deii helden bloed mijner voorvadareu bewonderde, volgde niettemin een geheel anderen weg. Waar de hadden onze opstanden en al het op de jdagvelden vergoten bloed geleid Tot onvrucht- "aren sympathie van het buitenland en tot Veïdubbelden druk door de vreemde overheer- 'Whers. Een nieuwe opstand zou, alles deed vermoeden, eveneens vruchteloos zijn, en 6 regels0.60 Van 1 Elke gewone regel meer Voor herhaalde plaatsing komsten aangegaan - 0.10 worden billijke overeen- wekeu, te Parijs teruggekeerd en reeds spoedig daarna had hij een onderhoud met den minister Develle, dat ver moedelijk Zaterdag-avond zou worden voortgezet. De berichtgever der Times te Bang kok seint, dat de door Frankrijk in zijn ultimatum gestelde eischen gelijkstaan met de verbrokkeling en den onder gang van Siam. Frankrijk zoekt daar mede feitelijk Engeland te treffen, welks handel met Siam gedreven wordt door 13 500 Britsclie ingezetenen en eene waarde vertegenwoordigt van 2.500.000 p. st. per jaar, terwijl er in Siam slechts 250 Fransche ingezeten zijn, wier handel niet méér dan 8000 p. st. beloopt. Frank rijk eischt den afstand van een gebied dat 95000 vierkante mijlen beslaat, waartoe eene provincie behoort, welke door Birma is atgestaan onder vooxwaarde dat Siam haar nimmer aan eene andere mogend heid zal overdoen. Voorts hebben Frank- rijk's eischen betrekking op 50.000 vier kante mijlen in noordoostelijk Siam, waarheen nog nooit een Franschman doorgedrongen is, terwijl de gevraagde schadevergoeding van twee millioen franken, hit tienvoud vormt van het ooispronkelijke bedrag. In afwachting, van hetgeen hunne regeeringen zul len beslissen, zijn de Franschen en Siameezen weder slaags geweest. De Franschen hebben te Khone liet vuur tegen (1e Siameezen heropend en de forten Dondua, Domigo en Donhan Do- mon plat geschoten. Daarbij werden 200 Siameezen gedood en 300 gekwetst. De Kamer van afgevaardigden tc Parijs heeftZaterdagdebegrooting aangenomen, zooals ze door den Senaat was gewijzigd. De eindstemming was dat de geheele be- grooting met 377 tegen 38 stemmen werd aangenomen. Onder den gewonen kreet vanleve de Republiekis daarop de zitting gesloten. In den Senaat werd nog aangenomen het wetsontwerp, waarbij de Fransche legatie te Washington in een gezantschap wordt veranderd, waarna rouwende over zijn dapperste zonen, zou Polen nogmaals het uur van zijn herstel zien uitge steld. Evenals de enkele personen, moeten ook de natiën weten te wachten en zich weten te verdedigen tegen ontmoediging en ongeduld Ik was er van overtuigd, dat het ons niet zou gegeven zijn het beloofde land te zien en dat wij ons er toe moesten bepalen den weg te banen, die onze kinderen daarheen zou voeren. Aan die taak wijdde ik mij met volharding al den invloed, waarover ik kon beschikken, gebruikte ik om de handen van nationale broederschap nauwer toe te halen, om eldele gevoelens aan te moedigen, om mijn landge- nooten zoowel verstandelijk als moreel op te heffen, om de grondslagen te leggen voor een betere toekomst en om vermetele besluiten te bestrijden. üie taak was ongetwijfeld minder schitte rend dan die van het hoofd van een opstand, maar zfj was meer afdoende. Ik verbond mij met verscheidene uitstekende mannen, en wij werden voortdurend bemoedigd door de ver kregen resultaten. De ongeduldigen, die de beweging hadden willen bespoedigen, op ge vaar af haar te schaden, beschuldigden ons van lauwheid, maar niettemin wonnen wij da gelijks nieuwe leden voor onze zaak. Die voorzichtige bonding, even ver verwij derd van deemoed als van uitdaging, veront rustte weldra de Russische autoriteitenzij ook daar de zitting gesloten werd. De parlementaire arbeid is dus in Frankrijk gestaakt en zal eerst door de nieuwe Kamer, welke in Augustus wordt ge kozen, worden hervat. Nadat Stöcker ook hij de nieuwe ver kiezingen te Neu Stettin tegenover Ahlwardt's medestander prof. Förster, deerlijk was gevallen, hebben Stöckers partij genooten te Berlijn Vrij dag-a vond eene groote vergadering gehouden, waarin Stöcker voornemens was, tegen de nieuwe radicale richting in het anti-semietisme te spreken. Maar er bevonden zich tal van hartstochtelijke aanhangers van Ahlwardt in de zaal en zoo ontstond er al zeer "spoedig een twist tusschen de Stöckerlieden en de aanhangers van Alilwardt, welke ten slotte ontaardde in eene grandiose kloppartij tusschen do anti-semieten beider richtingen. De po litie is krachtdadig tusschenbeiden moe ten komen en heeft de vergadering moe ten sluiten. Het tumult bereikte zijn hoogtepunt, toen Stöcker durfde beweren, dat het geheele anti-semietisme, door de wijze waarop Ahlwarr, Böckel eu hunne vrien den het drijven volhielden, gedood werd, en dat hun optreden voor Rot schild en Bleichröder, meer dan vijf millioen mark waard was. De hierdoor ontstaande beweging was onbeschrijfe lijk de vertoornde aanhangers van Ahl wardt hielden niet op Stócker toe te roepen Sie Fatzkewat in de minst ge distingeerde straattaal zooveel zeggen wil, als „laffe vent." Men wierp el kandermet woorden als „gemeenestreek'' „leugen", „schurkenstreek" en tal van soortgelijke liefelijkheden naar hathoofd, en in de verschillende hoeken der zaal waren heele groepjes aan het bakke leien, terwijl een „redenaar" met wan- hopigen moed voortging, onmogelijke pogingen te doen om zich verstaanbaar te maken.' Dat meer dan een persoon met meer of minder geweld buiten de deur werd gezet, spreekt van zeli. Ten vreesden en bewaakten mij j verscheidene ma len werden mij strikken gespannen, aan welke ik ontsnapteik was een geduchte tegenstan der geworden, wiens plannen men moest trachten te dwarsboomen, in afwachting van een gunstige gelegenheid om zich van hem te ontdoen. Doordien ik mij reeds op nog jeugdigen leeftijd met de zaken mijns vaderlands was gaan bezig honden, was mijn huwelijks uitge steld geworden, maar daarom niet vergeten dit vooruitzicht steunde mij bij mijn tverk, en met ongeduld verbeidde ik het uur, waarin mijn vurigste wensch zou vervuld worden ik' had alle reden om te gelooven dat Helena dacht evenals ikgeen enkele vrees tastte mijn vast vertrouwen aan. Ik geloofde niet, dat de Russische autoriteiten achterdocht zou den koesteren, omdat deze vereeniging mijn macht zou vergrooten. Even als ik, was Hele na rijkzij had vele en machtige bloedver wantenhaar vurige vaderlandsliefde was voor niemand een geheiminstinktmatig had ik altijd gezwegen over mijn plannen waardoor kwam het, dat mijn vijanden die plannen ken den, juist op het oogenblik, dat ik mij gereed maakte om de hand te vragen van haar, die ik lief had Ik weet liet nietmaar ik hen niet naief geuöeg om er door verrast te ziju het was zoo moeilijk aan de scherpe blikken van hun politie te ontsnappen. Zeker is het, dat op het oogenblik dat ik slotte leidde, zooals de anti-semietische organen het lieflijk zeggeneen mis verstand tot een algemeen er op in hak ken het rumoer werd slechts nu en dan door het gezang van het schoone lied„Duitschland, Duitschland hoven alles" overstemd. Een onbekende hu- marist, tevens humorist, draaide de hoofdkraan van het gas uit het kwam er immers toch niet op aan waar de slagen vielen en zoo eindigde deze schoonste meetingwelke Berlijn sinds jaren heeft gehad. Naar uit Londen wordt bericht, is het verminderen der mijnwerkersloonen met 25 p.Ct., waardoor hoogst waarschijnlijk eene werkstaking veroorzaakt wordt, die honderdduizenden treft, een gevolg van den slechten toestand, waarin de kolen- gebruikende fabrieken verkeeren. Daar door zijn de prijzen belangrijk gedaald. Was de prijs in 1890 nog f 10.80 a f'13.20 per ton, thans gelden ze slechts f8.40 a f'9. De exportprijs voor kolen bedroeg in Maart 1890 f7.50 en is thans f5.50. De afgevaardigden der mijnwer kers hebben hoogstwaarschijnlijk zeer verkeerd gedaan met de tussckenkomst van een scheidsgerecht te weigeren want de mijneigenaars bezitten een voorraad kolen, die de gewone behoeften wel drie maanden lang kan bevredigen. Men neme ook in aamnerking dat de loonen sinds 1888 met 10 p.Ct. zijn gerezen. Intus- sch en bestaat er nog een kleine hoop dat het niet tot werkstaking zal komen. De hooge geestelijkheid en andere hoog- geplaatsten hebben pogingen tot ver zoening aangewend. De anglicaansche bisschop van Southwell heeft reeds een open brief verspreid, waarin hij zijne bemiddeling aanbiedt en de patroons en de werklieden bezweert „toch niet in de kaart der buitenlandsche producenten te spelen. Het Braziliaansche gezantschap te Brussel waarschuwt in de Ind. Beige tegen het dezer dagen van Queenstown verzonden telegram van Reuter-Ilavas, gereed stond om naar het door de familie Salinska bewoonde kasteel te gaan, ik het be zoek ontving van een adjudant van den Gou verneur. Na enkele niets beleekenende woorden, kwam hij met die fijne beleefdheid, welke den Russen uit de hoogere standen nimmer ver laat, zelfs niet wanneer zij de onaangenaam ste opdrachten hebben te vervullen, tot de eigenlijke reden van zijn bezoek. Mijnheer SteinDeck, zeiue hij tot mij, u staat immers op het punt om te trouwen Ik wilde antwoorden, doch hfj liet mij niet den tijd, Ik vroeg het u niet, vervolgde hij, ik wijs op een feit, en indien het mij veroorloofd is mijn meening te zeggen, dan zou ik er willen bijvoegen, dan gij geen betere keuze kondt doen, dan door uw wensclien te vesti gen op mile Salinska, maar Maar vroeg ik droeg. Maar gij zijt rijk en hebt invloedzij lieeft een aanzienlijk fortuin en zoer vele be trekkingen onder den Poolschen adeldeze vereeniging zou u een macht in handen geven over welke de Russische autoriteiten zich on gerust maken. Hij zweeg, in afwachting van een antwoord, misschien wel van een verzekering, dat mijn voornemens geheel onschuldig waren ik bleef echter stilzwijgen. [Wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1