Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 16de Jaarg, Woensdag 26 Juli 1893, No. 4644. 1$ureau £booQ$txaat 817. ALGEMEEN OVERZICHT. De Poolsche Banneling. Feuilleton. PRIJS VAN DIT BLAD: PRIJS DER ADVERTENTIÊN NIEUWE SCHIEDAM C0URAN1 Voor Schiedam per 3 maanden Franco per post door geheel Nederland Afzonderlijke Nommers f 1.50 - 2.- - 0.05 Het auteursrecht van den inhoud dezer courant is verzekerd volgens de Wet van 28 Juni 1881 StsblNo. 124. Van 1 6 regels0.60 Elke gewone regel meer- 0.10 Voor herhaalde plaatsing worden billijke overeen komsten aangegaan 25 Juli '93. Het blijkt dat de oorlog tusschen rankrijk en Siam thans voor goed een aanvang zal nemen, wijl eerstgenoemd and niet tevreden is met het antwoord at Siam op Frankrijk's eischen heeft pgeven. Kwart voor elf Zaterdag-avond aeeft koning Khoelalonkorn zijn ant woord op Frankrijk's ultimatum aan den c°nsul-generaal Pavie te Bangkok doen toekomen, en deze heeft zich daarop gehaast den inhoud van Siam's antwoord naar Parijs te seinen. Yolgens een niet officieel telegram uit Bangkok gaf dit antwoord „hoop op een vredelievende op lossing van het geschil, daar Khoela- ffinkorn bereid is, de Mekong als scheids- Lvier te erkennen en ook een nader te legelen schadevergoeding te betalen, Waarvoor drie millioen francs zal gede poneerd worden." Maar volgens dépêches Parijs wordt Siam's antwoord door c'e Fransche regeering „in geen enkel opzicht als voldoende beschouwd en der halve niet aangenomen". Khoelalonkorn s°hijnt nl. van geen terreinsafstand op den rechteroever van den Mekong te Willen weten. Slechts ten zuiden van de Parallel op 18 N. B. wil hij Frankrijks aanspraken erkennen, op Sung Theng en Khong, maar geenszins alles afstaan Wat in vroeger tijd eens tot Annam of Cambodja kan behoord hebben. - De cousul-generaal Pavie was eer gisteren nog te Bangkok, maar zou zich diterlijk morgen (Woensdag) aanboord Van het pantserschip Forfait begeven, dadat aan alle groote mogendheden zou kennis gegeven van de blokkade der Siameesche kust door het Fransche eskader. Represailles zouden onmiddellijk Senomen worden tegen elke vijandelijke daad tegen de Fransche oorlogsschepen, 'ggende tusschen Bangkok en den boom °P de rivier. De schepen zullen van den dioesson op 26 of 27 dezer gebruik 'daken om opnieuw over den boom te Naar liet Frausch van Lows Collas. Ik besluit hieruit, hernam hijzichtbaar atstemd do r mijn stilzwijgen, dat de tot andkoming van dit huwelijk in zekere krin- zeer ongaarne zou gezien worden. Ik begreep, waartoe hij wilde komen, ik 'ad mij ingehouden, doch nu kon ik niet lan- °er mijn verontwaardiging bedwingen en met a" toorn flikkerende oogeu vroeg ik Is het een verbod, mijnheer, dat gij mij uverbrengt hjA'ffid even bedaard en even beleefd, hernam n O mynheer Steinbeck, uw moed is ge- egzaam bekend richtte men tot u een be- lt ®'ëlng, ongetwijfeld zoudt gjj die trotseeren o,, at dat is de quaestie niet. Alleen wil ik u f nerken, dat geen enkel lid van de familie komen. De Fransche onderdanen te Bangkok zijn geplaatst onder de be scherming van den consul der Neder landen. Pavie heeft een loods aange vraagd om hem met een der Fransche kanonneerbooten, die thans voor de hoofdstad liggen, naar de monding van de Menam-rivier over te brengen. Het telegram van den consul Pavie aan den minister Develle was zoolang dat het in twee tempo's is overgeseind en eergister-ochtend nog slechts de eerste helft in handen der Fransche regeering was. Ook het Siameesche gezantschap te Parijs had toen nog slechts zeer onvolledigo inlichtingen. Het tweede gedeelte, dat vervolgens door Develle ontvangen werd, schijnt aan de aan vankelijk goede verwachtingen geheel den bodem ingeslagen te hebben, zoodat nu de oorlog zoo goed als reeds begonnen is. Over het algemeen worden de ge beurtenissen in Siam te Londen zeer ernstig opgenomen. Uit Bangkok wordt aan de Times geseind, dat de Siameesche kanonneerbooten gereed zijn, ieder oogen- blik handelend optetreden ze hebben voortdurend stoom op. Op ongeveer een mijl afstands van de Fransche vaar tuigen geankerd, zijn ze voorzien van een groot aantal soldaten. Het doel zou zijn te beproeven de Fransche schepen te enteren. De Engelsche pers beoor deelt het gebeurde over 't algemeen zeer ongunstig. De Morning Post over de gebeurtenissen in Siam, sprekende, hoopt dat het bericht volgens hetwelk Frankrijk niet tevreden zou zijn met de voorstellen van Siam verzonnen is. De Siameesche regeering toch heeft blijk gegeven van een verzoeningsge- zinden geest, die haar slechts de sym pathie der verschillende machten kan doen winnen. Mocht Frankrijk vol harden in zijn niet te rechtvaardigen eiscli, dan zou dat een oorlog kunnen veroorzaken, waarvan de gevolgen niet te overzien zijn. De Times meent, dat Salinska vreemd is gebleven aan den zoo dik wijls opnieuw begonnen strijd van Polen tegen Rusland, dat de Regeering verscheidene stuk ken in handen heeft, die zonneklaar hun schuld bewijzen, en de eenige is om te oordeeleu hoe ver haar lankmoedigheid zich kan uitstrekken dit alleen wilde ik u nog in overweging geven. Hij groette mij en ging heen. Wat hij mij gezegd had, was maar al te waar. Indien de Russische Regeering de familie Salinska wilde treffen, dan ontbraken haar de voorwendselen niet; integendeel, zjj had slechts te kiezen, en ik kende haar genoeg om te weten, dat geen hinderpalen haar zouden tegenhouden onvermijdelijke stormen en wederwaardigheden zouden de bruidschat zijn, dien ik in de fami lie Salinska zon brengen de gedachte alleen deed mij reeds sidderen. Helena had een te edel hart, om mij dat ooit te verwijten, maar ik, ik zou het mij zelve nooit hebben vergeven. Ik aarzelde nietik zag af van dat huweljjk en daarmede van mijn gelukdóch, wat de wereld niet wist, de mij toegebrachte wonde had niet opgehou den te bloeden, en de brief van Ladislas had de pijn opnieuw verscherpt. Iloe kwam het, dat het verbod hetwelk mjj trof, dit mijn vriend niet deed Zjjn verzet tegen de vreemde overheersching was grooter, althans heviger, dan het rajjnehij behoorde tot hen, die mij aanhoudend laakten om dat- Frankrijk verplicht is te verklaren, waarom het zijn eischen hooger gesteld heeft dan in den beginne, toen de Sia meesche regeering geneigd was voldoe ning te geven binnen de geoorloofde perken. Yan Siam een grensverandering te eischen, zou het begin zijn der vijan delijkheden, maar een oorlog met dat land zou schadelijk zijn voor Engeland en de andere machten, die groote be- belangen in Siam hebben te verdedigen. De Daily News zegt, dat Frankrijk onmogelijk verwikkelingen in Siam kan zoeken het kan toch niet vergeten zijn wat in Tongkin is gebeurd. Volgens berichten uit Berlijn is men in Duitschland reeds druk bezig met het bouwen van barakken als nood- kazernes, van stallingen, rijbanen, can- tines, schietplaatsen, tuighuizen, hos pitalen en alle inrichtingen welke voor de uitbreiding van het leger tengevolge van het aannemen der nieuwe legerwet noodig zijn geworden. De toebereidselen waren door de overheid sinds lang gereed gemaakt en dit is ook noodig, want met 1 October aanst. treedt de nieuwe wet in werking. De barakken moeten voor het opnemen der nieuwe recruten in November geheel gereed zijn. Zij worden in baksteen volgens het zoogenaamde paviljoensysteem opgetrok ken en zullen behalve de gelijkvloersche lokalen slechts een verdieping hebben. I)e werken waren sinds lang aanbe steed en toegewezen. Of er ook op ge rekend was, dat de wet in ieder geval zou worden aangenomen Zaterdag heeft de erfgroothertog van Luxemburg met zijn jeugdige echtgenoote Marie Anna Yan Braganza zijn blijde inkomst gedaan in de hoofdstad van het groothertogdom. De ontvangst door de bevolking was zeer hartelijk. Om drie uur was het jonge paar, komende van Frankfort, in de hoofdstad aangekomen. Op de grens van het groothertogdom werd het door een aantal overheidsper sonen welkom geheeten, maar de hoog- gene, wat zfj mijn lauwheid noemden. Zijn haat verraadde zich door zijn onvoorzichtige, harts tochtelijke gesprekken, en wanneer de strijd wederom zon beginnen, ongetwijfeld was zijn reeds te voren aangewezen plaats in de voor ste rijen der strydenden. Het was gemakkelijk te voorzien wat hier van het gevolg zou zijn. Die ondoordachte ijver, die onstuimige drift, moesten ongetwij feld zijn vijanden wapenen tegen hem in han den geven. Den bedriegelijken schijn voor waar heid nemende, zich spoedig latende medesle pen, zou hij der arglistige politiek zijner vij anden weldra vat op zich geven en als het gunstige oogenblik daar was, dan kon men zeker zijn, schfjnbaar geldige redenen te hebben om zich van hem te ontdoen en de hand te leggen op zijn bezittingen. De ondervinding had ge leerd, dat het niet de heldhaftige doch on voorzichtige strijders waren, die door onze meesters het meest werden gevreesd. Beste Ladislas, braaf, eerlijk hart, ik had u niets te verwijten gij kendet evenmin als Helena het offer dat de plicht van mij vorder de, maar ik beefde voor u, ik beefde voor haarik ontving de kennisgeving van uw hu welijk zonder afgunst, maar niet zonder droef heid ik vroeg mijzelve af, of gij over haar geluk zoudt weten te waken, of gij u zelve zoudt weten te bewaren voor de valstrik ken, die u zouden gespannen worden, zoowel door de onstuimigheid van uw edelmoedige waardigheidsbekleders bevonden zich met groothertog Adolf en de groot hertogin aan het station te Luxemburg. Een feestelijke tocht door de versierde stad, een défilé van vereenigingen en gezelschappen, en daarna een diner op het kasteel te Wolferdange, ziedaar het program. Gisteren vertrok de erfgroothertog naar zijn kasteel bij Diekirch. Yolgens berichten uit West-Hartlepool is de prijs voor de aan boord geleverde steenkolen drie shillings per ton gestegen. In de oostelijke districten zullen de mijnwerkers vasthouden aan het besluit hunner partij; doch de arbeiders in de westelijke districten zullen hen waar schijnlijk overstemmen. Naar de Times uit Constantinopel ver neemt, gaf de Sultan aan Moekhtar- Pacha zijn ontslag als des Sultans commissaris in Egypte, en wel wegens redenen van gezondheid, maar het heet; doch de werkelijke reden schijnt te wezen, dat de Khedive met Moekhtar- Pacha overhoop ligt. De eerstgenoemde klaagt, dat de laatstgenoemde niet ge noeg anti-Engelsch is. De Times verneemt uit Singapore dat er Donderdag een oproer plaats had onder Atjehsche passagiers op het Hol- landsche handelsstoomschip RacljaKongsie nabij Atjehs oostkust. Zij vielen de bemanning aan en doodden daarvan 22 inlanders, alsook een Engelschen ge zagvoerder en den stuurman, terwijl er vijftien gewond werden. Het tweetal Engelsche machinisten ontkwam. De Atjehers verlieten het stoomschip in sloepen, eenige gevangenen medevoerend. Hat stoomschip bevindt zich weer in handen der Hollandsche overheid met en benevens de gewonden. De vermoe delijke aanleiding tot den aanval was niet van politieken aard, maar be oogde zeeroof. Naar men uit Rio Grande bericht, is er eene omwenteling uitgebroken in de BraziliaanscheprovincieSantaCatharina, natuur, als door onze vijanden. Daar ik zorgde bij de voltrekking van zjjn huwelijk tegenwoordig te zijn en (laarbij de rol vervulde, die de bruidegom zijn besten vriend toevertrouwt, had Ladislas niet het minste denkbeeld van de beproeving, welke hij rnjj oplegde. Ik had de hoop opgegeven, Helena ooit de mijne te mogen noemen, maar bij de smart, welke ik ondervond, toen ik ver nam dat zij een ander zou toebehooren, ge voelde ik hoe hevig de wonde nog bloedde. Ik was beducht om de vreugde te zien van anderen, vreugde, die mijn smart zou verle vendigen toch aarzelde ik niet en onder wierp mij aan de marteling, die mij werd op gelegd ik begaf mij dus naar het kasteel van mijn vriend, waar mij een hartelijke ontvangst en aartsvaderlijke gastvrijheid wachtten. Ik vond u niet heel vlug om te komen, zeide mijn vriend tot mijik miste u. Weet gij, dat ik een samenzwering heb gesmeed tegen de wijsbegeerte Het zien van geluk werkt aanstekelijkik wed, dat gij even ziek zult worden als ik; wij zullen n helpen om de vrouw te zoeken, die voor u past. Ik zou het mij zelve tot een verwijt hebben gemaakt, wanneer ik zijn vreugde door myn droefheid had verstoord, en ik dwong mij zelve blijde te zijn met de bljjden. Wordt vervolgd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 1