Stads- en Gewestelijk Nieuws, Schiedam, 4 Augustus 1893. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, gezien art. G9 der Wet van 4 Juli 1850 Staatsblad no 37) geven kennis aan de ingezetenen, dat de pro- eessen-verbaal van de op den ln dezer plaats gehad hebbende herstemming ter verkiezing van éen lid van den gemeenteraad ter inzage zijn nedergelegd op de secre tarie en dat afschriften daarvan zijn aangeplakt aan het raadhnis. Bij Burgemeester en Wethouders van Schiedam is ingekomen een verzoek van den heer A. F. Me ij er, om vergunning tot uitbreiding zijner brand erij aan de Frankelandsche laanwijk A, no. 92/93, kadaster sectie M, no. 129, met een stoomwerktuig van 2 paardenkracht en ketel met een verwarmingsoppervlak van 2.20 M2. Gelegenheid tot het inbrengen van bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek zal op Donderdag den 17n Augustus aanst., des namiddags ten 2 ure, te Raadhuize worden gegeven, terwijl drie dagen voor genoemd tijd stip, op de secretarie der gemeente van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis kan worden genomen. De Burgemeester van Schiedam geeft kennis aan de ingezetenen, dat de Paten ten voor het dienstjaar 1893/94 zullen worden afgegeven ter sscretarie der ge meente, van Maandag 7 tot en met Zater dag den 12 Augustus aanstaande des voor middags van 10 tot 12 uuren dat de patenten die na het verstrijken van dien tijd niet zullen zijn afgehaald, tegen betaling van tien cent per stukaan de patentplichtigen zullen worden te huis bezorgd. Een ieder wordt verzocht bij het af halen van zijn patent, het aanslagbiljet mede te brengenteneinde de afgifte te bevorderen. De achttienjarige timmermansknecht H. Oranje, werkzaam op het dak der branderij van de Firma G. J. Bertels, aan de Lange Haven, had heden middag omstreeks half vier ure het ongeluk daar af te vallen, met het noodlottige gevolg hij onmiddellijk een lijk was. Dr. Nolet, spoedig daar ter plaatse aanwezig, kon slechts den doodconsta- teeren. Binnenland. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 3 Augustus. Kiesrechtontwerpen. De heer Beelaerts van Blokland, waarschuwde opnieuw tegen het aansturen op algemeen stemrecht en tegen de aansluiting van dit stelsel by eenvoudige wet in onze constitutioneel monarchale instellingen. Hy beaamde de betoogen der niet-grondwettigheid van het geformuleerde kiesrecht-artikel en be weerde dat het in strjjd was met de anti-re volutionaire beginselen, die alleen een natuur lijk recht van het volk om geregeerd te worden, erkennen, doch niet zoodanig recht om te re- geeren. En noch Thorbecke, noch Groen van Prinsterer, die toch volle aandacht schonk aan het volk achter de kiezers, zagen in het stem biljet een geneesmiddel. En nu zou hjj er zooveel bezwaar niet inzien dat in handen te geven van de bedaarde, godsdienstige klasse, maar wel om 't toe te kennen aan de massa, die vervreemd is van allen godsdienst en wier beginselen gericht zijn op het bederf der maatschappij- Dat nieuwe kiesrecht is ook niet noodig ter verkrijging van de hervormingen, die de Min. onder de tegenwoordige Kamer onmogelijk acht, want er is reeds veel gedaan ten behoe ve der lagere klasse. Tevredenheid zal het algemeen kiesrecht niet brengen, want de ver wachte welvaart zal n et komen. Daarentegen zal de daling van het peil der ver egenwoor- diging ontevredenheid wekken. Men is thans reeds met dit voorstel niet tevreden en daarom zag hij in deze regeling geen eindregeling. Tegenover het door den heer Schaepman aan gehaald geestelijk gezag beriep spr. zich o.a. op het oordeel van Bebel, dat 't algemeen stemrecht slechts past in een absoluut socia- listischen Staat. Hjj verklaarde zich tot gemeen overleg bereid, maar verschillende bezwaren moeten dan vervallen, de leeftijd moet verhoogd en boven alles moet de eenheid van het gezin bewaard worden. De Kamer beslisse ten slotte om de zaak zonder zich door voor- of tegenin- genomenheid jegens den minister te laten leiden. De heer Heemskerk sloot zich aan by de grondgedachte van deze regeling: finale kiesrechtuitbreiding, en van Christelijk stand punt wordt daarbij bedoeld een vast punt, dat men kan vasthouden als weerstandsvermogen tegen nog verdere uitbreiding. Deze finale kiesrechtuitbreiding wordt ook verlangd door een aanzienlijk deel van de anti-revolutionaire partjj, vooral buiten de Kamer. Spr. betoogde dat de monarchale regeeringsvorm daardoor geen gevaar loopt omdat de grondslag blijft bestaan, terwiji de ondervinding heeft geleerd, dat juist de census-Kamers het gezag der Kroon 't meest aantastten. De heer Kolkman verdedigde eene groote uitbreiding van het kiesrecht. Hij schetste al de daarbij opgenoemde gevaren als denkbeel dig. Evenwel de grens door de Grondwet ge steld, achtte ook die spreker overschreden door de wijze, waarop de kwestie der kenteekenen door den Minister is geregeld. Hij verklaarde dan ook tegen de ontwerpen te zullen stemmen, als zij bleven zooals zjj thans waren en inzon derheid vereenigde hy zich met de door de heeren Roëll en Mees ingebrachte bezwaren. Daarentegen gaf de heer Kolkman voldoende te kennen, dat hij niet zou medegaan met het amendement waarvan de heer Yan der Kaay de omtrekken heeft aangegeven. Aan het slot zijner rede verzocht de heer Kolkman voor- en tegenstanders te nemen wat men kan. Men zou dan krijgen een nationale wet. De vergadering werd hierop verdaagd tot heden-ochtend 11 ure. Men schrijft uit Apeldoorn De verjaardag van H. M. de Konin gin-Regentes kenmerkte zich hier door een bijzondere rust en stilte. Als blijk van ingenomenheid was er wel aller wegen gevlagd maar daarmede is dan ook alles gezegd. Heden-middag om 3 uur waren de kinderen van het weeshuis bij H.M. de Koningin-Regentes ontboden, die hen ontving in het chalet van H.M. de Koningin dat in het Park staat. Ze kregen allen cadeautjes en gingen onge veer kwart voor vier weer naar huis. In den morgen is een groot aantal bouquetten en bloemstukken op liet paleis gebracht en H.M. aangeboden. Yoor het diner van dezen middag waren overgekomen C. H. F. Graaf Dumonceau, chef van het militaire huis en mr. M. W. Baron du Tour van Bellinchave, opper-ceremoniemeester. Overigens was het ook op het paleis bijzonder rustig. Door het ongunstige weer maakten HH. MM. ook geen rit door het dorp en omstreken, hetgeen voor de velen, die zich bij het paleis hadden opgesteld en er een nat pak aan waagden, eene teleurstelling was. Woensdag hebben HH. MM. de Ko ning en de koningin van Saksen, in weer wil van het slechte weder, een uit stapje gemaakt naar het eiland Marken, waar het bericht van hun aankomst de geheele bevolking aan de havenbuurt deed bijeenstroomen. Met het gevolg maakten de Vorsten een visite bij de oude Marretje Thijssen, die, in het minst niet verlegen, met haar onbegrijpelijke spraakvaardigheid de hooge bezoekers verwelkomde en verhalen deed van be zoeken van andere gekroonde hoofden. Jammei, zegt het N. v. cl. D., dat haar Volapiik niet geheel werd verstaan. Reeds vroeg in den ochtend woonde H. M. de Koningin de II. Mis bij in de kerk van den H. Willibrordus bin nen de veste (Het Duifje)H. M. be gaf er zich heen in een open landauer en keerde op dezelfde wijze Daar het Amstel Hotel terug. Gisteren-avond te 8.35 keerden de Vorsten van hier naar Den Haag terug. Tot President van den Raad van Voog dij, over H. M. Koningin Wilhelraina, in plaats van wijlen jhr. Van Reenen, is benoemd mr. W. baron Van Goltstein, oud-Minister van Koloniën. De heer Quinby, buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van de Veree nigde Staten van Noord-Amerika is gis teren ochtend met familie en gavolg over lloek van Holland te 's Gravenhage aangekomen. Hij werd afgehaald door den aftredenden minister, den heer S.R. Thayer, zijnen bijzonderen secretaris en den kanselier van de legatie. De nieuwe minister heeft met familie en gevolg intrek genomen in het Hotel Den Ouden Doelen. Door den kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers zyn bij gelegenheid der verjaring van H.M. de Koningin-Regentes alle disciplinaire straffen uitgezonderd die voor dronken schap kwijtgescholden. De voor het kiesrechtdebat ingeschre ven heeren Hintzen en De Ram hebben van het woord afgezien, terwijl als nieuwe spiekers verder zijn ingeschre- de heeren Van Houten, Lainbrechts, Bor- gesius, Pyttersen, Reekers en Poelman. De Regeering heeft bij de Tweede Kamer haar antwoord ingezonden op het Voorloopig Verslag nopens het wets ontwerp tot goedkeuring der overeen komst met Belgie, van 31 October 1891, betreffende kostelooze procedure met ont heffing van ZHkerbeidsstelling. De vraag of de artikelen 855 en 152 van het Wetboek van Burgerlijke Rechts vordering, voor zoover zij betrekking hebben ook op de zich hier te lan Ie bevindende vreemdelingen, niet in strijd zijn met art. 4 al. 1 der Grondwet, dat aan die vreemdelingen gelijke aanspraak op bescherming van personen en goederen toekent als aan de Nederlanders, kan, naar de Regeering meent, eerst worden beslist bij een herziening van die wets bepalingen. Voorts ontkent de Regeering de juist heid der bezwaren tegen de voorwaarde, dat belanghebbenden, om tot de koste looze procedure te worden toegelaten, ten minste 18 maanden gevestigd moe ten zijn in het land waar zij verblijf houden. Dit verblijf wordt geëischt om ten minste eenige zekerheid te hebben omtrent het verhaal der proceskosten. De hoofdingenieur van den waterstaat, belast met het beheer der groote rivie ren, brengt ter kennis van belangheb benden bij de scheepvaart, dat, uit aan merking van den wassenden waterstand op de bovenrivicren, de bepaling be treffende de scheepvaart op den Neder- Rijn bij Arnhem en bij Eek en Wiel, geplaatst in de Staatscourant van 27 April 1893, no. 98v met ingang van heden wordt ingetrokken. (Stcti) De Nederlandsche Spectator heeft den Minister Tak onlangs in de gedaante van een kip afgebeeld, die het ei der Kieswet heeft gelegd, dat door een ander lid der kakelende familie met wantrou wen begluurd wordt, vermoedelijk niet ten onrechte, daar de uitkomst sp edig genoeg zal leeren, dat wij met een w ndei te doen hebben. Door het hoofdbestuur van den Oran jebom! van Orde is, na raadpleging van liet bestuur van den bestuurdersbond der werklieden-vereenigingen,uitgegeven het reglement van „de Utrechtsche ar- beidskas", eene instelling, die ten doel heeft den werkman te verzekeren tegen de nadeelen, uit gedwongen werkloos heid voortspruitende. Aan de Koln. Zeil. wordt uit Mainz geseind, dat verlaagde spoorwegtarieven voor strooisel uit Holland zijn ingevoerd terwijl dat strooisel over Venlo in recht- streeksche doorvracht kan worden ver zonden. In Venlo behoeft dus niet op nieuw een vrachtbewijs te worden geno men. De wachters van de kustlichttorens moeten uitkijken, of de loodsschuiten zich in de zeegaten bevinden, en daar van rapport maken. De zeeloodsen moe ten de kustlichtwachters contróleeren en kijken, of de lichten wel branden. Aangezien nu beide partijen dit weten en elkander niet willen verraden, wor den de loodsschuiten altijd door de licht wachters in de zeegaten gezien en zijn de lichten altijd brandende! {Hoorn sche Cl.) De Westervelddag van het Leger des Heils werd gisteren op het Landgoed Vogelenzang bij Haarlem, toebehoorend aan jhr. Barnaart. gehouden. Het aantal bezoekers was, waarsehij11' lijk tengevolge van de hevige rege"s' niet bijzonder groot. Men schat het o? ongeveer 1200. Kolonel Oliphant opendeden relddf» met een toespraak, waarin hij °- f' wees op den verjaardag van II. M- Koningin-Regentes, waarna hij bev® gaf tot de vlaghijsching. Door koloh6 Oliphant, zijn echtgenoote en and®1" officieren van het Leger des Heils w6J' den nog verschillende samenkomst6" ucieid. Mevrouw Oliphant zong eenig1' liederen, die met groot genoegen werd6" aangehoord. Om half een klonk er e0n kanonschot en weru er een algemeeh0 bidstond gehouden. Op het hooren val> het schot ging ieder heilsoldaat knie'6" daar waar hij zich op dat oogenbl'1/ bevond, terwijl de officieren hen, in hun nabijheid waren, om zich he6" verzamelden en gedurende vijftien min11' ten een bidstond hielden voor het LCV' des Heils over de geheele wereld. Des middags werd de lucht helderde* en scheen de zon vriendelijk. In n opgewektste stemming keerden allen 111 den namiddag huiswaarts. Naar aanleiding van ziektegevall6'1' die zich te Haarlem bij kinderen hebben voorgedaan, zijn verschillende cao11' chouc speentjes onderzocht. Het is g" bleken dat in een grijzen speen 27." pCt. zinkoxyde aanwezig was. Dr. Dozy, geneeskundig inspected vau Noord-Holland waarschuwt daar0'" tegen het gebruik van grijze caoutchoh speenen. De jaarlijksche algemeene vergadering van de Broederschap der Notarissen ,n Nederland is eergisteren te Amsterdn" gehouden in Artis, onder voorzitting V.a^. den heer "VV. A. J. Elzevier Dom aplU(). dio in zijn openingsrede het 50-ja,lp bestaan der Broederschap herdacht- Uit het door den algemeenen secie taris uitgebracht verslag bleek °Vn/' dat de Broederschap thans telt 0 leden. De heer J. Evenblij, alhier, werd Iff1 benoemd tot lid van het hoofd- en gelijksch bestuur, en tevens tot alg1^ meen secretaris, terwijl voorts we1'" benoemd tot leden van het hoofdbest11'^ in de plaats van mr. M. Donkei't Zaandam, die aftrad en niet herkiesba was, de heer J. Ter Hofsteede, te Bloemendaal, en in plaats van den heer A. M. Beijerman te Utree de heer P. Schmidt Schaatf, notallS Stiens. je Als plaats voor de eerstvolge" algemeene vergadering werd gek"'' Utrecht. Na afloop der vergadering ha" voorgenomen bezoek aan Muider plaats, waarna de feestviering 0 besloten met een gemeenschappel'J maaltijd in Artis. Van de Nieuwmarkt te Amste) af is Dinsdagavond per handkar in zV beschonken toestand in politieke*8,1 gebracht, een 21 jarige buite'1"1' wonende te Oud-Beierland. van Op hem is gevonden oen bedrag vV. ongeveer f 200<>, welk geld op de Nw markt gedeeltelijk verspreid ia& door burgers is opgeraapt. Men schrijft van Tessel a m he Sedert vele maanden is gebleken» in den rijksdijk vóór Oudeschi Woensdagavond zijn bij het vertr6' van eenen van Leiden naar Amsterda"1 vertrekkenden goederentrein juist a3,11 den overweg bij Zomerzorg door eene bekende oorzaak twee waggons ontspoor' De remmer sprong van den waggoD 6" deed al het mogelijke om den machim8' die van het ongeval niets bemerkt ha" te waarschuwen, doch deze hoorde nie toen de machinist van den ter plaa';S'i staanden lokaaltrein door stooten 1,16 de stoomfluit zijne aandacht trok. P°r soonlijke ongelukken hadden niet plaat3' doch de baan was voor een tijd niet vr'.h zoodat de stoomtram van Katwijk n16' voorbij kon. 1 f jl^"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2