Stads- en Gewestelijk Nieuws. omwenteling in Noorwegen, naar aanlei ding van het feit dat Noorweegsche republieken heimelijk op groote schaal wapenen koopen, welke Noorwegen bin nengesmokkeld worden. De Grashdanin zegt, dat de Russische regeering de vestiging eener republiek in Noorwegen geenszins onverschillig zou aanzien. Daarom kreeg de Finlandsche Landdag van de regeering bevel, het Finsch-Noor- weegsche spoorweg ontwerp niet verder te behandelen. Omtrent den stand der werkstaking in de Engelsche kolendistricten verneemt men uit Londen, dat de patroons der steenkolenmijnen van Northumberland hebben geweigerd de loons verhooging van 16'/^ percent toe te staan, welke door de mijnwerkers was verlangd. Het aantal mijnwerkers die in de Phonda- valleien elders in Wales staken, bedraagt 30.000. Er heerscht echter alles behalve eensgezindheid onder hen. In Lancashire zullen de volgende week vele fabrieken geheel of gedeeltelijk gesloten worden. Aan de New-York Herald wordt uit Bangkok bericht, dat er in de provin ciën eene groote agitatie heerscht. De bladen te Saigon zeggen, dat er ernstige gevechten aan de Mekong hebben plaats gehad. De Siameezen verloren hierbij 300 man aan dooden. Het verlies der Fran- schen was gering. Volgens berichten uit Buenos-Ayres trekken de radicalen langzamerhand omstreeks 8000 man bijeen rondom Pe- reyra en Temperley, nabij La Plata, waar de aartsbisschop en de vrouwen de regeering der provincie smeeken haar ontslag te nemen. Het zuidelijk deel der provincie Santa Fé is in opstand ge komen tegen de radicale regeering. Schiedam, 7 Augustus 1893. Aan het commissariaat van politie alhier zijn als op straat gevonden aan gebracht of aangegeven1 damespara- pluie1 boterhammenzakje met kinder kousje en sokje; 1 portemonnaie met eenig geldJ bril1 rozenkrans 1 ring met sleutels1 zwart bont bokje. In het Souvenir el guide du grand Hotel Coomans te Rotterdam, lazen wij de volgende opmerkelijke mededeeling: Schiedam ie zeer gunstig gelegen aan de Maas waar ie weinig partij van getrokken wordtaan de Jimke haven is weinig vertier. Tengevolge der enorme regens dei- laatste dagen staat het water in het Overmaas boven zomerpeil. Indien de regens aanhouden, zullen de stoomgema len de polders moeten ontlasten iets wat in langen tijd in Augustus niet gebeurd is. Te Roon is onder voorzitterschap van den burgemeester eene vergadering go- houden, ter bespreking van de werk verschaffing in den aanstaanden winter. Er waren slechts 22 personen opgeko men. De leden van den gemeenteraad schitterden allen door hun afwezigheid. Na een uitvoerige discussie besloot de vergadering eene commissie van voor bereiding van 5 leden te benoemen, de heeren die benoemd werden bedankten echter allen, en ook bij tweede stem ming verzochten weder al de benoemden niet in aanmerking te komen, zoodat men maar besloot, nogmaals eene oproe ping te doen, in de. hoop dan wat de opkomst betreft gelukkiger te zijn. Binnenkort zullen burgemeester en Wethouders van Delft aan den gemeente raad een voorstel doen om hen te machti gen aan Ged. Staten voor te stellen Hof van Delft en Vrijenban met Delft te vereenigen. VLAARDINGEN. Het vijftigjarig priesterfeest van den zeereerw. heer pastoor W. A. Boerkamp zal a. s. Woens dag 9 Aug. des avonds om 7 uur geopend worden met een plechtig lof, waarin de aanwezigen eenige feestliederen te zijner eer zullen aanheffen. Donderdag te half tien woi-dt de solemneele H. Mis dooi den jubilaris opgedragen, waarin de hoogeerw. heer mgr. M. A. Lans, pastoor te Schiedam, defeestpredikatiezalhouden. 's Avonds te 7Y2 uur zal de feestcantate met tableaux vivants en andere musicale nommers in de R. K. Jongensschool ten gehoore worden gebracht. Hetzelfde programma wordt ook op Zondag 13 en Dinsdag 15 Aug. uitgevoerd. Binnenland. De raad van voogdij over Hare Ma jesteit Wilhelmina, Koningin der Ne derlanden, ingesteld bij de wet van den 14en September 1888, maakt bekend vooreerst dat de heer jhr. mr. J. A2. A. Van Panhuys, vice-president van den Raad van State en, als zoodanig, krach tens art. 2, laatste lid, der aangehaalde wet, van rechtswege lid van den raad van voogdij, den eed voorgeschreven in art. 4, laatste lid, dier wet, in 's Raads vergadering van l Augustus in handen van den waarnemenden voorzitter heeft afgelegd en daarna heeft zitting genomen ten andere, dat de raad, in verband met art. 9, le lid, van voornoemde wet, in dezelfde vergadering, uit zijn midden tot voorzitter heeft benoemd mr. W. ba ron Van Goltstein. Monseigneur Lorenzelli, Pauselijk In ternuntius bij ons Hof, zal zich morgen (Dinsdag) naar Holduc begeven ter bij woning van de feestelijkheden, waarmede het 50-jarig bestaan dier inrichting van Middelbaar en Hooger Onderwijs zal worden herdacht. Monseigneur zal de gansche week afwezig blijven. Jl. Zaterdag was het de verjaardag van H. M. de Koningin van Saksen, ta Scheveningen verblijf houdende. Hoe wel dit feest zoo huiselijk mogelijk werd herdacht, ontving de Koningin toch talrijke blijken van belangstelling vooral in den vorm van bloemgeschen- ken, van de Vorstelijke familien en aanzienlijke badgasten, te Scheveningen aanwezig, terwijl uit het buitenland een groot aantal telegrammen van ge- lukwensch kwamen. Er stonden er reeds elf in het circus, twee aan twee, en reeds eenmaal had „August de Domme" zijn salto mortale gemaakt. Nog één, nog éénen meteen grijpt hij eenjtwaalfden pikeurbij den arm, en met een eigenaardige beweging van zijn krom rechterbeen wijst hij zijn college zijne plaats. Hallo, hallo! en met één sprong duikelt hij als een bal over de menschen-barrière, staat weer op zijn kromme beenen en salueert met zijn koddig dom gezicht de juichende menigte. Wie zou op dat oogenblik vermoed hebben, dat die clown aan geheel iets einders dacht dan aan springen. Hoe luchthartig en onverschillig schijnbaar de kluchtige man zijn gevaarlijke spron gen ook deed, zijne gedachten waren elders; zij waren tehuis, bij zijne vrouw, die kort vóór den aanvang der voor stelling het leven had geschonken aan drie meisjes. Zij zijn genoemd naar de drie VorstinnenWilhelmina, Emma en Sophia. (H.) In Juli van dit jaar werden te Sche ningen 3000 zeebaden meer genomen dan in dezelfde maand van het vorige jaar en wel 16392, als 3626 dames-, 8251 heëren-, 1102 kinder- en3313 gemengde baden. Het Kiesrechtdebat. In het Kaïneroverzicht van He Tijd lezen wij omtrent het kiesrechtdebat in de zitting van 11. Vrijdag en enkele der daarbij optredende sprekers het vol gende De heer Harte heeft heden het kies rechtdebat geopend op een wijze die, alle hulde verdient. Zijn rede had slechts een gebrek zij werd te laat uitge sproken. Hadde hij zich den eersten dag niet laten schrappen zijn betoog zou nog groot-er indruk gemaakt hebben en wel licht had dan iemand nog neiging ge voeld op dit punt terug te komen. Geen enkele spreker heeft toch o.i. totnutoe op duidelijker en meer afdoende wijze de grondwettige bezwaren uiteengezet, en hij mocht besluiten met de scherpe maar verdiende vraag of de Grond wet minder waardeering verdient dan een notarieele akte, die men zeker niet zoo lichtzinnig zou durven opvatten als de minister art. 80 der Grondwet opneemt. En toch is in ons Land de eenige waarborg voor het handhaven der Grond wet de voorzichtigheid van den wetge ver. Maar in plaats van deze voorzich tigheid te betrachten, is er nooit meer de hand gelicht met een wetsartikel dan nu. Met den rechtsgeleerde der oudheid Justinianus noemt de heer Harte dit des te erger, waar de Wet die hij overtreedt, door den minister wordt in geroepen, om zijn houding te rechtvaar digen. Uit de discussie over de Grond wetsherziening blijkt toch,dat deze slechts is tot stand gekomen, om en nadat do Grondwetgever gezegd had, dat in dat artikel niet te lezen was hetgeen er thans wordt uitgehaald. Uitvoerig werd dit door spreker in details aangetoond. Hij trad dan ook in eene wederlegging van prof. Buys en andere heele of halve verdedigers dei- grondwettelijke bezwaren. Maar ook zonder grondwettelijke bezwaren zou de heer Harte met dit ontwerp niet mee gaan. De voorgestelde groote uitbrei ding acht hij gevaarlijk en niet gerecht vaardigd omdat het kiesrecht geen natuurrecht is. Trouwens was het dit dan mocht men met dit wetsontwerp niet tevreden zijn en moest het kiesrecht worden uitgebreid tot vrouwen en kin deren, die door een politikken voogd konden worden vertegenwoordigd .Wil h .j dan niets Integendeel hij wil uitbrei ding van het kiesrecht tot den gezeten werkman, d. w. z. tot den werkman van de bovenste lagen der vierde klasse, maar niet tot de onderste lagen. De eer niet alleen van dezen dag maar van het geheele kiesrechtdebat be hoort o. i. aan den heer Van Houten. Wij zeggen dit niet, omdat hij als be strijder der regeeringsvoorstellen optrad, maar omdat, geheel objectief geoordeeld, zijn argumentatie in ons oog het zoowel in frischheid als in kracht van elk andere won. Wij willen zelfs eraan toe voegen dat, zoo ons gevraagd werd, wien na den heer Van Houten de eerepalm toekomt, wij wel niet den heer Borge- sius, die hem heden bestreed, maar toch een anderen voorstander van het wets ontwerp, den heer Kerdijk zouden noe men. Ja, hoe ver wij ook van hem af staan, wij schroomen niet te verklaren dat in warmte en overtuiging de keer Kerdijk het van den heer Van Houten won. Welsprekend in den gewonen zin van het woord is de heer Van Houten niet. Zijn redevoeringen munten uit door vorm noch door gloed van overtuiging of gemakkelijkheid van voordracht. Ge woonlijk heden had hij hiermede nog al niet bijzonder te kampen spreekt hij hortend en stootend en op zulk een autoritaire wijze, dat hij zelfs medestanders eer afstoot dan aantrekt. Bij het zoeken naar woorden wordt hij vaak onaangenaam scherp en bitter. Hij is klein van gestalte en in houding en gang ook in denkbeelden een weinig afhellend. Zijn weinige haren bijna alle kamerleden hebben weinig ha ren en baard schij nen met den dag meer te gaan grijzen, maar in zijn hoofd schitteren een paar goedige blauwe oogen, die niet doen vermoeden, dat hij op politiek gebied meer als vijand wordt gevreesd dan als vriend wordt gewaar deerd.Hij is verweg de volmaaktste parle mentariër, dien onze Kamer rijk is. Op elk gebied telt hij mede, ja speelt hij een dei- eerste rollen. Al heeft; wijlen Levysohn Norman hem eens toegeroepen, dat hij eerst een reisje naar de Oost moest maken, toch zal wel niemand in ernst durven beweren dat hij van koloniale zaken niet op de hoogte is. Met onbe twistbare autoriteit behandelt hij de defensie-aangelegenheden. Bij financiee vragen staat hij op den voorgrond. Op het gebied der algemeene en binne0 landsche politiek speelt hij een der eerste» zoo niet de eerste viool. Hij is een man van werkkracht 011 talent, die diep ingaat in alle kwestn11 aan zijn oordeel onderworpen. Zijn ste00 wordt steeds dankbaar aanvaard, maar is ook reeds ieders deel geweest er' voor allen die ooit zijn medestander8 waren, was hij steeds in meerdere in»1 enfant terrible. Dweepen doen wij aller minst met hemmaar zou f iemand dit doen Hij weet conservatie' conclusiën toe te lichten met ai'gu men ten, radicaal op socialistisch af, e" als men dan hoort, hoezeer hij overtuigd is van de waarde van z'Jn steun in dit opzicht zou men so®s geneigd zijn hem pedant te noeme"' indien hij daartoe niet te veel ken0'8 bezat dan vraagt men zich af, 0 hij nu eens links dan weer rechts stuui alleen om dien steun hooger te doe" waard eeren. Het bericht uit het Leidsche Hagll"'1 omtrent de bestemming, die door d00 nieuwen eigenaar aan het eiland Schie' monnikoog zou worden gegeven (t°6 vlucht voor dronkaards), vindt tegen spraak in de Arnh. Ct., die verzeker1» dat daartoe vooralsnog geen plan b"* staat en dat de nieuwe eigenaar volg6"® de traditiën van zijn voorganger za handelen. Te Haarlem stond Donderdag de luit0' nant-Kapelmeester Ch. Kriens het r-' wiel te bekijken van een zijner leerling013' toen plotseling een daaraan bevestig' pistooltje afging. Het schot trof d00 heer Kriens in het gelaat, en een de1' oogen werd zwaar beleedigd. f Tusschen twee jongelieden van 18° 19 jaar, werkzaam aan de koninklijk' grofsmederij te Leiden, ontstond Zat01 dag-namiddag op het weik eene oneemg heid, die liet gevolg was van eene aa0 vai.kelijk onschuldige plagerij. Een hm1 ner nam ten slotte eenen hamer en sloe£ den ander daarmede achter het oor, tengd volge waarvan de geslagene neerviel 00 eenige oogenblikken later den geest ga Spoedig ingeroepen geneeskundige hun mocht niet meer baten. De pleger va'1 dezen doodslag is gevangen genome0, In het Weteringplantsoen te Auiste'' dam vond men Vrijdag ochtend in vroegte een gevulden beddenzak. de Bij uil opening kwam er een manspersoon zoo wit als een duif, daar de veer" zich aan zijn kleeren hadden gehech'- Hoe hij daar gekomen was wist bij me j' maar wel dat hij 's avonds tevoren te ve0 drank had gebruikt. Het is Zaterdag-avoud in de Da'11 straat te Amsterdam, weder meer d00 eenmaal bijzonder rumoerig gew0t5V' ten gevolge van de wijze waarop 0 colporteurs van bladen als Hecht r"L' Allen en He nieuwe Tijd hunne koop v>'0,3 aan den man trachtten te brengen- 3; politie trad eenige malen krach'1® tusschenbeide en deed eenige arrestatie8' In de rijtuigfabriek van Gebr. Sp'jb.Y te Amsterdam is te zien een sierlijk rlJ tuigje Due de Dame, in de hofkleu1' beschilderd, en bekleed, en bespan00 met een vierspan kleine paardjes, volled 0 opgetuigd cn bestuurd door de l0yeI'n groote i n gekleede beeltenis van koning Wilhelmina, vergezeld van haar lie^t. lingshond Swell. Achterop zit een hoik°^ sier in gala-livrei. Het rijtuigje kee.g electrische verlichting. De groep bestemd voor eene buitenlaudsche tctl toonstelling. Te Zaandam is een geval van cholej3, asiatica voorgekomen. u De patiënt, een gepensioneerd 1° j<1 militair, is echter weder geheel hers zoodat hijzelf zijn goed naar den des fectie-oven gebracht heeft. r Het bacteriologisch onderzoek, prof. Forster ingesteld, bracht den aa van de ziekte aan het licht,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1893 | | pagina 2